Log In
GPJO • Oct 19 2019
5.9
2.3
4.6
5.2
4.6
Clear, 59 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
2.3
Moisture
4.6
Accel
5.2
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rory Jack The Pony Shop p/b KPMG
2 David Reyes Tenspeed Hero
3 Jordan Roessingh
4 Matthew Riley Linear Sport MTB
5 Michael Lambert
6 Jacob Huizenga
7 Seth Eckert 801 W. Madison
8 Jim Maddock xXx Racing
9 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
10 Narayan Mahon Neff Cycle Service
11 Byrne Dobrient Junior Dropouts
12 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
13 Calhan Norman Team Extreme
14 Nick Dahl MoMo Riders' Club
15 Myles Lund Philadelphia Ciclismo
16 Ken Pike Neff Cycle Service
17 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
18 Chad Cannon Gryphon Velo Racing
19 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
DNF Jared Verbeke xXx Racing
DNF Gregory Thorne 801 W. Madison
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wilson Hacker Neff Cycle Service
2 Austin Buttlar 787 Racing
3 Kyle Polich Johnson County Flyers
4 Zachary Schuster L5 Racing
5 Isaiah Berry ASU Junior Development
6 Kevin Urban Kenosha Kutters
7 Drew Bublitz
8 Scott Hoyer Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Jacob Glahn Trek Midwest Team
10 Billy Baader MoMo Riders' Club
11 Anthony Hoak
12 Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
13 Patrick Jungenblut Velocause Centraal Cycling
14 Emiel Pastijn Velocause Centraal Cycling
15 John Orlikowski Neff Cycle Service
16 Peter Monko Spidermonkey Cycling
17 Ryan Girouard Crit Fit Cycling Factory Team
18 Nathan Johnson
19 Matthew Sokolowski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
20 Richard Grunewald
21 Brian Bierman Revolution Cycles Club
22 Daniel Feuling BSB Cycling
23 Ted German Neff Cycle Service
24 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
25 Vincent Steger Norco/Trail This Bicycle Shop
26 Aaron Smith
27 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
28 Alex Sukowaty Heavy Pedal Velo Club
29 Matthew Mckay Revolution Cycles Club
30 John Svanda Team Wheel & Sprocket
31 Travis Goodlund Brazen Dropouts
32 Andrew Hague
33 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
34 Justin Cloute
35 Mark Mehler BSB Cycling
36 Edward Gross SRAM Factory
37 Tracy Johnson Peace Coffee Racing
38 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
39 Nate Perronne Team Wheel & Sprocket
40 Michael Sullivan Diablo Cycling
41 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
42 Kyle Kargel
43 Jarred Cassady Trek Midwest Team
44 Pj Braun Fiets Club Flahute
45 Chris Brown Angry Monkeys Racing
46 Chad Brown
47 Josh Mckinney Trek Midwest Team
48 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
49 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
50 Aaron Weiford
51 Robert Lewis
52 Matthew Young Trek Midwest Team
53 Elias Macias Hollander Benelux Racing
54 Brett Neylan
55 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
56 Mark Wilson The Chainlink
DNF Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Henry Mcalvanah Trek Cyclocross Collective
DNF Michael Smith
DNF Tristan Petsch-horvath Alumnus Project
Finishers: Cat 3: 50   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Manser MoMo Riders' Club
2 Tim Stieve
3 Eric Staats Brazen Dropouts
4 Alexander Hinman
5 Matthew Young Trek Midwest Team
6 Kyle Bettilyon
7 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
8 Elias Macias Hollander Benelux Racing
9 Elias Saigh Hollander Benelux Racing
10 Aaron Hagar
11 Danny Marchewka Linear Sport / Trek
12 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
13 Robert Lewis
14 Allan Schimberg
15 Addison Sachse
16 John Davis
17 Kevin Hayes-birchler Revolution Cycles Club
18 Matthew Harrison
19 William Barnes PSIMET Racing
20 Matthew Herr
21 Daniel Valenza Hollander Benelux Racing
22 Ian Hutchinson
23 Alexander Harris Revolution Cycles Club
24 Mark Lepich Heavy Pedal Velo Club
25 Brett Neylan
26 Peter Reinhard
27 Rj Bast
28 Rafael Medero Brazen Dropouts
29 Andrew Mcdicken
30 John Granger
31 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
32 Matthew Terski
33 Paul Liesse Revolution Cycles Club
34 Anthony Mikos PSIMET Racing
35 Thomas Godiska
36 Tanner Gibbons
37 Leah Sanda PSIMET Racing
38 John Trusky
39 John Cramer Neff Cycle Service
40 Tim Featherstone
41 Brien Walsh PSIMET Racing
42 Nicholas Platt Brazen Dropouts Cycling Team
43 Geoff Heitke BSB Cycling
44 Nathaniel Dowse
45 Douglas Plowman District Velocity Racing p/b Bicycl
46 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
47 Rolf Marty
48 Rick Huebschman
49 Alex Koconis
50 Adam Steineke Eliel Factory Team
DNF Pat Scheckel
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 21   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Franco Factory Racing p/b BrightLea
2 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
3 Jason Bleedorn Neff Cycle Service
4 Ben Schreiber Linear Sport / Trek
5 Anderson Bortoletto Neff Cycle Service
6 Lee Unwin
7 Mark Harms Neff Cycle Service
8 Peter Cherchian Neff Cycle Service
9 Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
12 John Orlikowski Neff Cycle Service
13 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
14 James Holmes L5 Racing
15 Zachary Redding Neff Cycle Service
16 Michael Smith
17 Chad Dean Neff Cycle Service
18 Wally Kunstman Midwest Orthopedic Specialty Hospit
19 David Santos Lakes Area Physical Therapy
20 Reed Cornia Neff Cycle Service
21 Chad Brown
DNF Andrew Richter Hollander Benelux Racing
DNF Patrick Brock BELGIANWERKX
DNF Michael Mcmanus Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
2 Aaron Hagar
3 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
4 Allan Schimberg
5 Pat Scheckel
6 Jeff Siedschlag Neff Cycle Service
7 Kevin Hayes-birchler Revolution Cycles Club
8 Mark Lepich Heavy Pedal Velo Club
9 Steven Wangen Neff Cycle Service
10 Jonathan Nehring
11 Craig Kuehl Colectivo Coffee
12 Corey Dempski Hollander Benelux Racing
13 Randy Koplin
14 Rj Bast
15 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
16 Erik Strahler Brazen Dropouts Cycling Team
17 Jim Igielski Revolution Cycles Club
18 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
19 Jason Reimer BELGIANWERKX
20 Karl Galko MoMo Riders' Club
21 Ty Cashen Velocause Centraal Cycling
22 Eric Schram Fiets Club Flahute
23 Peter Reinhard
24 Wayne Sletten xXx Racing
25 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
26 Adam Steineke Eliel Factory Team
DNF Ben Udell Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jean-Francois Blais Trek Cyclocross Collective
2 Arlen Spicer BELGIANWERKX
3 Michael Jones Neff Cycle Service
4 Michael Meteyer Trek Midwest Team
5 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
6 Tim Hacker
7 Jeff Sympson
8 John Boudry Velocause Centraal Cycling
9 John Lichtenberg Diablo Cycling
10 Robert Garner Midwest Orthopedic Specialty Hospit
11 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
12 Dave Dineen Midwest Orthopedic Specialty Hospit
13 Kevin Dorn
14 Michael Mcmanus Gryphon Velo Racing
15 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Heitke BSB Cycling
2 Michael Bottum
3 Daniel Valenza Hollander Benelux Racing
4 Andrew Mcdicken
5 Kurt Greenslit Colavita Racing Inc.
6 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
7 David Lieck Angry Monkeys Racing
8 Jay Iverson Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
9 Matthew Terski
10 Mark Misicko INTENT
11 Paul Liesse Revolution Cycles Club
12 John Granger
13 Kevin Mcguinnis
14 Brad Birkholz
15 Robert Dunk
16 Kurt Jacobsen
17 Peter Ackermann
18 Jeffrey Durbin
19 Robert Labs
20 Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
21 Christopher Quinn
22 Richard Catalano
23 Mike Joyce
24 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
25 Rick Huebschman
26 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
27 Doug Rodenkirch
28 William Finn Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
29 Thomas Silbernagel Team Extreme
30 Jonathan Ninmer Hollander Benelux Racing
31 Richard Wiegert
32 John Cramer Neff Cycle Service
33 Dennis Klinkert
34 Stephen Dodson
35 Dominic Rossetto
36 Mark Framness Diablo Cycling
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Robert Garner Midwest Orthopedic Specialty Hospit
3 Kevin Dorn
4 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Valenza Hollander Benelux Racing
2 Robert Dunk
3 Kurt Jacobsen
4 Peter Ackermann
5 Richard Catalano
6 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
7 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
8 Thomas Silbernagel Team Extreme
9 Dennis Klinkert
10 Dominic Rossetto
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Berry ASU Junior Development
2 Elias Saigh Hollander Benelux Racing
3 Jordan Miller Junior Dropouts
4 Francis Kuefler
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Thomas Agnew
3 Niels Stringer Revolution Cycles Club
4 Marlo Hunter Revolution Cycles Club
5 Cameron Swan
6 Anders Holmes L5 Racing
7 Jonathan Wood Revolution Cycles Club
DNF Callum Cornia
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Franco Factory Racing p/b BrightLea
2 Ethan Ley Revolution Cycles Club
3 Wilson Hacker Neff Cycle Service
4 Mark Harms Neff Cycle Service
5 Chris Hill BELGIANWERKX
6 Anthony Hoak
7 Brian Bierman Revolution Cycles Club
8 Aaron Smith
9 Thomas Normington
10 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Richard Grunewald
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Rickert
2 Matthew Herr
3 Jeremy Pomeroy Gryphon Velo Racing
4 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
5 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
DNF Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Pratt
2 Daniel Quinn
3 Christian Walding Palomino American Cyclocross
4 Mark Harms Neff Cycle Service
5 Carroll Elger
6 Daniel Kurian
7 Andrew Hysel
8 Frances Schlabowske
DNF Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
DNF Chad Cannon Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Holly Lavesser Neff Cycle Service
3 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
4 Maria Larkin Donkey Label Racing pb Fk Law
5 Kristin Korevec Trek Midwest Team
6 April Beard Trek Midwest Team
7 Lauren Wiscomb Bonkers Cycling
8 Amy Schultz L5 Racing
9 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
10 Amanda Mack Trek Midwest Team
11 Lindsay Knight Tenspeed Hero
12 Lisa Johns
13 Kristin Gallagher Neff Cycle Service
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
2 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
3 Rachel Roessingh
4 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
5 Anna Pickerel
6 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
7 Sunniva Kessenich Palomino American Cyclocross
8 Kelly Lambeth Palomino American Cyclocross
9 Jessica Bouziane
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Scarlato Kenosha Kutters
2 Lucia Smith Brazen Dropouts Cycling Team
3 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
4 Alisa Orel Velocause Centraal Cycling
5 Anna Pickerel
6 Amelia Baxter
7 Michal Watson Revolution Cycles Club
8 Rosemary Colgan BFF Bikes
9 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Caroline Quinn
11 Natalie Levine
12 Rebecca Phillips
13 Kirsten Dennison
14 Kristin Zarr Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Urban
2 Lucy Foss Kenosha Kutters
3 Beatrix Cornia
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Wasacz
2 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Jennifer Raychel
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Holly Lavesser Neff Cycle Service
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
4 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
5 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
6 Lisa Johns
7 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
8 Jessica Bouziane
DNF Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1