Log In
Green Acres Premium Cyclocross • Oct 13 2019
6.2
6.1
3.3
4.7
6
Overcast, 39 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.2
Beers
6.1
Moisture
3.3
Accel
4.7
Tech
6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Carter kCCX Elite cyclocross 0:54:03.5
2 John Heinlein iii Donkey Label 0:55:59.1
3 Dominic Talerico 0:56:03.8
4 Jake Campbell Kingfield 0:58:06.3
5 Owen Thoele 0:58:09.2
6 Anthony Hilligoss Northern Bicycle Racing Collaborati 0:58:19.9
7 Ben Hey Holiday Camp Cycling Club 1:00:25.7
8 Matt Christiansen scheels 1:01:01.9
9 Seamus Oconnorwalker Donkey Label 1:01:09.8
10 Matthew Allen 1:01:52.3
11 Craig Faulkner 1:03:01.2
12 David Baldus Northern Bicycle Racing Collaborati 1:03:40.5
DNF Christian Sundquist Twin Six Metal 0:51:15.7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anton Smirnov Vol Gas Racing 1:01:23.8
2 Steve Marshall 1:03:50.8
3 Colton Bailey Spin Development Race Team 0:55:56.1
4 Eamon Ohara 0:54:11.6
5 Paul Krumrich Donkey Label 0:54:25.9
6 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross 0:54:34.6
7 Joe Burbach NorthStar Development 0:54:55.9
8 Daniel Novak Tacocat Racing 0:59:46.1
9 Alonzo Christensen Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe 1:07:38.6
10 Robert Ogren 0:55:42.4
DNF Ryan Johnson 1:00:36.5
DNF Jason Beck Loon State Cyclists 0:41:25.4
DNF Michael Weisbrod 0:21:45.4
Finishers: Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Lampshire 0:45:42.2
2 Jeffrey Frane All-City 0:46:43.2
3 Jacob Beissel Loon State Cyclists 0:48:22.4
4 Andrew Lein 0:48:45.6
5 Willem Krattley MNJRC 0:49:01.0
6 Ted Martin Birchwood/GIS 0:49:06.0
7 Kyle Rickert Birchwood/GIS 0:49:21.1
8 Daniel Nelson 0:50:54.7
9 Jon Friedell 0:51:05.2
10 Kyle Crossett Rule # 5 Nicks Cycling/Mennen Plum 0:51:23.2
11 Andrew Nepsund Northern Bicycle Racing Collaborati 0:52:13.5
12 Aaron Collins Top Natchez Racing 0:52:56.2
13 Keith Johnson Birchwood/GIS 0:54:31.3
14 Brad Ingles Omnium Racing 0:55:38.5
15 Ted Clausen All-City 0:46:07.4
16 Jeffrey Penman 0:46:48.2
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Lampshire 0:24:56.2
2 James Halverson Minnesota Junior Cycling 0:26:41.7
3 Isaac Silver MNJRC 0:28:27.5
4 Carl Bauer synergy 0:28:31.1
5 Blake Nelson 0:28:31.5
6 Robert Kohl RJP 0:29:43.5
7 Lee Zettler Midtown Cycling 0:30:14.1
8 Ryan Kraft 0:30:37.4
9 Scott Houge 0:30:46.8
10 David Winecoff midtown 0:31:29.8
11 Andrew Person 0:31:31.5
12 Tony Serpe 0:32:30.7
13 Alex Knutson All-City 0:32:50.7
14 Paul Petersen 0:33:23.8
15 Daniel Johnson 0:33:29.4
16 Brian Malarski 0:33:33.7
17 Willam Bastiaens Chilkoot Velo 0:34:00.0
18 James Cooke 0:34:15.9
19 Carlton Jones 0:35:59.0
20 Allan Varcoe 0:37:06.8
21 Elliott Krizek 0:37:29.0
22 Devin Smith Freewheel Bike 0:37:29.1
23 Massimiliano Toffolon 0:37:40.4
24 Ayeden Lein 0:37:50.7
25 Andrew Petersen 0:37:55.4
26 Victor Alonso prieto Synergy 0:38:10.7
27 Axsyl Lein 0:38:41.1
28 Kevin Roof 0:38:58.7
29 Aaron Brooks 0:39:20.7
30 Sam Alexander 0:39:40.6
31 Charles Hayes US Military Endurance Sports 0:40:06.3
32 Eric O'Brien Harvest Racing-Trek 0:25:08.1
33 Patrick Sheehan 0:28:13.8
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 13   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Beissel Loon State Cyclists 0:27:33.3
2 Daniel Nelson 0:28:19.3
3 Joel Benton All-City 0:33:36.1
4 Marc Sontowski 0:35:05.3
5 Nate Zumach 0:36:32.9
6 Theo Halvorson 0:39:41.8
7 James Berg Midtown Cycline 0:27:29.4
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Marshall 0:24:49.6
2 Marcel Derosier Freewheel Bike 0:32:20.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling 0:25:31.0
2 Nigel Nowlin Power Fix CX 0:29:01.0
3 Ethan Brown 0:23:26.4
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Swegle Spin Development Race Team 0:26:23.0
2 Sam Fabian Spin Development Race Team 0:28:33.1
3 Paul Fabian Spin Development Race Team 0:30:10.0
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Halverson 0:32:31.2
2 Isaiah Collins Spin Development Race Team 0:33:03.5
3 Ayeden Lein 0:33:28.0
4 Axsyl Lein 0:34:04.3
5 Ethan Gold NorthStar Development 0:37:06.4
6 Iban Drevlow north srat 0:39:14.3
7 Roczen Beissel 0:23:29.1
8 Henrik Peterson 0:30:00.8
9 Zach Graven Spin Development Race Team 0:33:03.6
10 Grayson Rickert 0:33:04.9
11 Aksel Drevlow north star 0:34:03.8
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Henderson Hollywood Cycles 0:38:38.5
2 Tim Norrie 0:40:05.3
3 Marcus Bush 0:40:28.0
4 Matt Muyres Hollywood Cycles 0:40:53.9
5 Andrew Thompson Birchwood/GIS 0:41:38.8
6 Steve Marshall 0:42:05.7
7 Aaron Drevlow Donkey Label 0:42:14.1
8 Keith Bianchi St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC) 0:42:33.6
9 Adam Staufenberg 0:43:36.3
10 Dave Fetters Freewheel Bike 0:43:44.3
11 John Thompson MSPEEDWAX.COM 0:44:04.1
12 Gregory Goblirsch 0:44:20.8
13 Ladric D'schommer-grant 0:44:31.4
14 John Iltis 0:44:34.3
15 Thomas Manderfeld Donkey Label 0:45:07.2
16 Chris Gibbs lcr 0:45:21.0
17 Chris Van ert Pack Filler United 0:46:10.4
18 Robert Kohl RJP 0:46:47.6
19 Paul Schoening 0:47:07.0
20 Chris Erickson Erik's Bike Shop 0:47:13.8
21 Cory Gross 0:47:17.3
22 Ben Cox 0:47:32.5
23 Jason Adams 0:47:36.2
24 Paul Inkala 0:47:45.2
25 David Winecoff midtown 0:48:19.5
26 Dave Reed Hollywood Cycles 0:49:17.8
27 Mark Rathbun 0:38:40.2
28 Liam Stewart Birchwood/GIS 0:39:11.6
29 Brandon Trigger Twin Six 0:39:15.4
30 Thomas Lapinski Freewheel Bike 0:39:26.7
31 Andrew Person 0:39:51.8
32 Nick Boulton synergy 0:40:12.9
33 Marcel Derosier Freewheel Bike 0:41:01.6
34 Mark Overgaard Gopher Wheelmen 0:45:22.2
35 Chris Sur Wookiee Juice Racing 0:48:31.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak Donkey Label 0:40:40.2
2 Barry Tungseth THC 0:43:49.5
3 Monte Dirks Donkey Label 0:45:19.7
4 David Peterson Birchwood/GIS 0:46:07.7
5 Daniel Novak Tacocat Racing 0:46:27.5
6 David Smith Tacocat Racing 0:46:47.1
7 Matthew Johannsen Holiday Camp Cycling Club 0:48:28.3
8 Willem Krattley MNJRC 0:48:36.7
9 Chris Petersen Hollywood Cycles 0:39:03.5
10 Wesley Kuhnley All-City 0:39:20.3
11 Adam Rambow 0:39:40.9
12 Nathaniel Ryan birchwood 0:40:22.3
13 Logan Anderson 0:40:22.4
14 Mike Ladendorf 0:40:24.2
15 John Berry Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe 0:40:46.6
16 Alex Knutson All-City 0:41:53.3
17 Ted Clausen All-City 0:43:12.8
18 Nigel Nowlin Power Fix CX 0:47:57.8
19 Patrick Sheehan 0:44:26.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aggi Lein 0:25:36.5
2 Rebecca Bastiaens 0:27:42.7
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Barr Northern Bicycle Racing Collaborati 0:42:59.1
2 Sonia Pond Freewheel Bike 0:44:46.5
3 Danielle Larson 0:45:13.8
4 Risa Hustad Zubaz/Tacocat Racing 0:45:48.0
5 Carol Seipp Orion Racing 0:46:06.7
6 Chelsea Strate All-City 0:46:14.2
7 Anna Luckow Loon State Cyclists 0:50:57.6
8 Carly Thomsen Orion Racing 0:44:03.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Thermansen Orion Racing 0:51:42.3
2 Meghan Mason 0:53:56.9
3 Becky Phelps Orion Racing p/b Borah Teamwear 0:55:01.7
4 Lauren Weigel Donkey Label 0:43:19.0
5 Ragan Weigel Donkey Label 0:45:24.1
6 Kadence Hampton 0:52:19.7
DNF Ingrid Anderson Iowa City Cycling Club 0:09:02.0
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Gagne Orion Racing 0:55:27.4
2 Gabrielle Russell Orion Racing p/b Borah Teamwear 0:51:14.7
3 Claire Walling 0:57:15.5
4 Aggi Lein 0:45:49.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Santiago Loon State Cyclists 0:33:02.2
2 Karin Bauer Synergy 0:33:24.2
3 Gabrielle Russell Orion Racing p/b Borah Teamwear 0:35:43.5
4 Lisa Lendway Synergy 0:36:26.4
5 Erin Porter Corpse whale racing 0:37:55.3
6 Atsuko Fukushi Zubaz/Tacocat Racing 0:38:42.4
7 Colette Meller Koochella 0:39:01.7
8 Amanda Harvey Corpse Whale Racing 0:40:27.1
9 Nikki Sudberry 0:24:46.4
10 Anna Matthews Koochella 0:28:54.0
11 Maggie Peterson Fulton x All City 0:29:54.7
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Weigel Donkey Label 0:30:28.0
2 Ragan Weigel Donkey Label 0:30:50.6
3 Caelyn Bailey Spin Development Race Team 0:31:53.5
4 Orla Prior 0:34:15.1
5 Aubri Graven Spin Development Race Team 0:35:47.3
6 Margot Derosier NorthStar Development 0:24:54.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Collins Spin Development Race Team 0:23:39.3
2 Analeah Swegle Spin Development Race Team 0:25:24.4
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Ingles 0:26:26.6
2 Adeline Lendway Synergy 0:34:06.8
3 Penelope Rients 0:35:22.2
4 Hadley Lendway Synergy 0:16:42.2
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Penn Danger Diamond 0:56:12.3
2 Brooke Bailey Spin Development Race Team 0:49:04.5
3 Megan Lennon the hub 0:53:26.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Nowlin The Fix Studio 0:38:59.1
2 Risa Hustad Zubaz/Tacocat Racing 0:41:15.0
3 Chelsea Strate All-City 0:41:53.3
4 Meredith Rambow 0:45:55.3
5 Kadence Hampton 0:41:43.5
6 Atsuko Fukushi Zubaz/Tacocat Racing 0:42:20.1
DNF Renee Hoppe All-City 0:09:18.8
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1