Log In
AACX at South River Farm • Oct 5 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.1
1.3
3.4
3.8
4
Partly Cloudy, 60 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.1
Beers
1.3
Moisture
3.4
Accel
3.8
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Osvaldo Capellan Unattached 0:34:08.1
2 Virgile Borderies Unattached 0:34:47.4
3 Konner Wisniewski IBCC Racing 0:35:15.7
4 Stephen Tauber IBCC Racing 0:35:32.9
5 Parker Agan Unattached 0:36:29.5
6 John Hock Unattached 0:37:03.2
7 Erik Carlson Unattached 0:37:06.5
8 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/GII 0:37:27.3
9 Nick Johnson JAMSQUAD Cycling 0:37:39.1
10 Timothy Bishop Unattached 0:37:52.1
11 Colin Kegel Unattached 0:38:25.1
12 Matthew Nelson Unattached 0:38:37.2
13 Scot Roppelt Unattached 0:39:01.2
14 Daniel King Unattached 0:39:06.2
15 Kevin Carrick Unattached 0:39:11.2
16 Ed Furlong Unattached 0:39:17.3
17 Timothy Whittemore Unattached 0:39:31.9
18 Stuart Lee National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:33.2
19 Stergios Papadakis Unattached 0:39:34.3
20 Calvin Elmore Unattached 0:39:54.6
21 James Dausch Rock Creek Velo 0:40:13.7
22 Connor Mangan Unattached 0:40:28.1
23 Hugo Rodriguez Unattached 0:40:44.3
24 Josh Flood Unattached 0:40:59.1
25 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:41:41.6
26 Paul Brogan Unattached 1 Lap
27 Peter Olivo Unattached 1 Lap
28 Kenneth Hammon Unattached 1 Lap
DNF Jesse Agan Unattached DNF
DNF Gabriel Acajabon Millersburg Velo Club p/b Holmes Cy DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerod Stoner Unattached 0:45:03.4
2 Larry Miller Team Bikenetic 0:45:32.4
3 Dave Weaver Unattached 0:47:04.9
4 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing 0:47:58.3
5 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:15.6
6 Sean Price Unattached 0:48:15.9
7 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:48:46.7
8 Dan Miller Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
9 Scott Rothbarth xXx Racing 1 Lap
10 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
DNF Daniel Pastrich Texas Cross Syndicate DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:46:50.5
2 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:58.2
3 Jeremy Gardner Great Eskape 0:50:05.1
4 Iain Banks Parvilla Cycling Club 0:50:20.5
5 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 0:50:31.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc 0:48:03.0
2 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:15.1
3 Adam Northup Unattached 0:48:21.2
4 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:29.0
5 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:49:15.4
6 Joshua Delmanzo Unattached 0:50:25.5
7 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:51:08.0
8 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor 0:51:12.1
9 Paul Bayne Crosshairs Cycling 0:51:44.8
10 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:51:53.8
11 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:52:00.1
12 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
13 Wyatt Shields Team Bikenetic 1 Lap
DNF Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:07.8
2 Fred Proctor Unattached 0:49:31.3
3 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:49:58.2
4 Dylan Stagner Great Eskape 0:49:58.8
5 William Heschl Unattached 0:51:33.3
6 Rashad Mahoney Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:52:37.9
7 Brian Crowe Great Eskape 0:53:52.2
8 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:53:52.7
9 Kyle Friis Unattached 0:54:24.7
10 Paul Kriewald Unattached 0:55:35.3
11 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
12 Frank Velez Squadra Coppi 1 Lap
13 Jeffery Marks Unattached 1 Lap
14 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
15 Leonardo Vieira Unattached 1 Lap
16 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Sachek Unattached 0:42:44.5
2 Dylan Stagner Great Eskape 0:44:06.1
3 Matthew Wellner Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:03.8
4 Matt Holmes Team Bikenetic 0:45:22.8
5 Matthew Conte DCMTB 0:45:26.0
6 George Redpath Unattached 0:46:20.2
7 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:58.8
8 Matthew Latyszonek Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:50.1
2 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:41:52.0
3 Samuel Guzman Unattached 0:42:42.4
4 Stephen Kimos Unattached 0:43:11.5
5 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:00.9
6 Jay Korff Unattached 0:44:16.7
7 Albert Scharbach Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:44:49.9
8 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:45:31.2
9 Craig Miser Unattached 0:45:49.6
10 Mark Sanford Unattached 0:46:08.0
11 Adam Sloan Unattached 0:47:05.3
12 Jason Ludicke Adventures for the Cure 0:47:36.7
13 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:38.2
14 Craig Cook Unattached 0:48:54.9
15 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:49:10.9
16 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:49:32.8
17 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
18 Ken Mrozek Unattached 1 Lap
19 Jim Martin Unattached 1 Lap
20 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
21 David Selko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
22 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
23 Marc Hamann Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Osvaldo Capellan Unattached 0:42:04.6
2 Andre Oja Unattached 0:42:45.1
3 Gabriel Acajabon Millersburg Velo Club p/b Holmes Cy 0:43:03.2
4 Jake Harpster DistrictTaco Racing 0:43:26.0
5 Ander Scharbach Unattached 0:43:26.1
6 Cooper Thurston Unattached 0:43:43.3
7 Adam Weddington Adventures For The Cure 0:44:23.8
8 Brian Crowe Great Eskape 0:44:27.6
9 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:45:15.0
10 Albert Scharbach Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:45:38.9
11 Timothy Bishop Unattached 0:45:57.6
12 Sebastian Forgues National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:19.1
13 Tyler Morris Unattached 0:46:38.1
14 Richmond Knight Great Eskape 0:46:57.7
15 Leonardo Vieira Unattached 1 Lap
16 Will Moseley League of Extraordinary Wheelmen 1 Lap
17 Bruce Potter Unattached 1 Lap
18 John Fiske Unattached 1 Lap
DNF Matthew Bruce Tri Town Bicycles DNF
DNF Sean Craig USMES DNF
DNF Andrew Karr Great Eskape DNF
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:39:52.4
2 Brian Shields Unattached 0:41:59.1
3 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:42:02.6
4 Neal Sapp Unattached 0:42:49.5
5 Michael Zoeller Unattached 0:44:26.1
6 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:03.7
7 Eric Sloman Unattached 1 Lap
8 Leo Handerhan IBCC Racing 1 Lap
9 Erik Whitlock Unattached 1 Lap
10 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
11 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
12 Paul Evans Patuxent Velo 1 Lap
13 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions 1 Lap
14 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Connair Unattached 0:38:39.5
2 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:51.3
3 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:30.8
4 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
5 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:20:32.4
2 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:36.4
3 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:37.3
4 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:23:14.7
5 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:27.5
6 Switzer Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:28.3
7 Ewan Davis Rock Creek Velo 0:28:03.3
8 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:29:45.6
9 Henry Caudill Unattached 0:30:09.7
10 Nathaniel Fletcher Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:16:58.3
2 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:17:25.9
3 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:17:27.0
4 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:17:32.8
5 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:18:31.8
6 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:18:41.4
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:18:44.3
8 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:20:26.2
9 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:30.0
10 John Dausch Rock Creek Velo 0:20:33.8
11 Carson Ramey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:01.6
12 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:26:38.2
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Papadakis Unattached 0:13:16.5
2 William Dausch Rock Creek Velo 0:14:08.7
3 James Elsberry Rock Creek Velo 0:14:27.8
4 Ian Marks Baltimore Youth Cycling 0:15:27.8
5 Anthony Hoffman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:15:28.3
6 Parker Borchert Rock Creek Velo 0:22:17.4
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Gardner Great Eskape 0:40:51.9
2 Colin Eustis Unattached 0:43:17.8
3 George Lewis Team Bikenetic 0:44:42.6
4 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:46:06.0
5 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:11.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:45.9
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:52:47.9
3 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:30.9
4 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:50.6
5 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
6 Edwin Sloman Unattached 5 Laps
DNF Pushkin Crocker Rock Creek Velo DNF
DNF Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:45:46.4
2 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:08.9
3 Julie Huang tucker Artemis Racing 0:50:07.0
4 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Jen Everhard The Bike Lane 1 Lap
6 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:47:48.0
2 Molly Mcowen Unattached 0:50:05.9
3 Edrie Ortega Great Eskape 0:51:10.4
4 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
5 Mackenzie Yates Unattached 1 Lap
6 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
7 Raelene Meneses Artemis Racing 1 Lap
8 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
9 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:42:05.0
2 Denise Clearwater Unattached 0:53:27.7
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheila Mahadevan Unattached 0:36:20.3
2 Tania Pierce Team Bikenetic 0:39:53.1
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:25:21.7
2 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:30:26.9
3 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:35:20.4
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:23:51.2
2 Ari Reichmann Rock Creek Velo 0:24:56.1
3 Kira Reichmann Rock Creek Velo 0:25:28.8
4 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 0:25:47.7
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kira Clemenko Unattached 0:27:38.0
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:50:12.7
2 Rosemary Paxson Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 5: 2