Log In
Uncle Sam Grand Prix - Sunday • Sep 29 2019
Race uploaded by Holeshot Events csv | json
Series: NYCROSS 2019
5.1
2.5
3.6
3.4
5
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #usgp2019

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.5
Moisture
3.6
Accel
3.4
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Sundquist Twin Six Metal 49:23
2 Andrew Nicholas 49:24
3 Julian Georg Project Supertraining 50:40
4 Robert Gorgos Team Teuchert - RSV Rosenheim 50:44
5 Jordan Sirtoli Trek of New Hartford/ ESI Grips 50:47
6 Craig Mattern Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 50:50
7 Jurgen Beneke DaHANGER - Harmony Builders 51:27
8 Scott Birdsey GS Savile Road 51:38
9 Tyler Cohen BMB Racing 51:58
10 Justin Scott Mystic Velo 52:05
11 Dan Vaillancourt Gorham Bike and Ski 52:14
12 Travis Burleson Community Bicycle Racing 52:16
13 Miles Mattern Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 52:58
14 Colin Reuter crossresults.com 53:08
15 Jeff Krywanczyk CBRC 53:26
16 Nicholas Groll NYCROSS p/b CRAFT 54:07
17 Ryan Walker 54:20
18 Sean Mcloughlin Colavita-Cowbell Racing 54:37
19 Travis Voyer Bicycle Express Racing 55:24
20 Christian Yorks 55:51
21 Alex Bogda North American Velo / Blue Sky Bicy 56:01
22 James Honda NYCROSS p/b Craft 56:56
23 Bret Young No. 22 CX Team 57:08
24 William Sprengnether Unattached -1
25 Yohsuke Takakura Bikeman.com -1
26 Bryan Zieroff Stage 1/Airline Cycles -1
DNF Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Curley Corner Cycle 48:34
2 Joanne Grogan BMB Racing 49:36
3 Christin Reuter Mad Alchemy | Zanconato 49:48
4 Kimberly Milton R-Cubed 50:24
5 Megan Pennington STAGE 1/AirLine Cycles 52:38
6 Danielle Baron Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 53:16
7 Paige Williams BCA/Linen 53:29
8 Sarah Gibertoni Killington Mountain School 53:38
9 Katherine Rusch Ten Speed Spokes -1
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chuck Munn 38:09
2 Richard Tortorici iii R-Cubed 38:39
3 Lance Law FinKraft Cycling Team 39:17
4 Nathan Porter Capital Bicycle Racing Club 39:56
7 Samuel Lasher NYCROSS p/b Craft 40:23
8 Ryan Odonnell nycross.com 40:44
9 Ted Cadieux CRCA/KruisCX 40:46
10 Peter Dinolfo North American Velo / Blue Sky Bicy 41:04
11 Brian Benson Favata's TRT Bicycles 41:44
12 Ryan Zielinski Sunapee/Buchika's/Canary Systems 41:54
13 John Bonetsky 42:02
14 Brian Wood CBRC 42:17
15 Jeffrey Andritz CBRC 42:28
17 Zachary Carey Favata’s Table Rock Tours 43:30
18 Jacob Gilson NYCROSS p/b Craft 44:20
19 Aaron Girard NYCROSS p/b Craft 44:44
20 Daniel Servetas NYCROSS p/b Craft 45:13
21 Garth Depuy CBRC 45:32
22 David Ferrett Ferretti Cycles 46:16
23 Matthew Lennon 46:27
27 Charles Tarbay NYCROSS p/b CRAFT -2
DNF Jesse Coull
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haylee Johnson 27:12
2 Sarah Weiskittel 27:14
3 Kristy Race NYCROSS p/b Craft 27:43
4 Kathy Timpane BCA/LINEN 29:53
5 Maya Healey Niskayuna high school 31:43
6 Joanna Au Blue Hills Cycling Club 32:13
7 Nicole Besur 33:37
8 Melinda Wetzel NYCross 36:36
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Odonnell NYCROSS p/b Craft 33:55
2 Jeffrey Andritz CBRC 34:32
3 Eric Abbale 34:44
4 Andrew Summers Unattached 34:54
5 James Coover R-Cubed 35:52
6 Aaron Prescott 36:03
7 Andrew Nesbitt 37:56
8 Heath Johnson 38:22
9 Nathan Reed 38:59
10 Tom Tiberio Nomad Endurance 39:56
11 Vincent Montuori RPI Cycling Club 40:27
12 Travis Moore Nomad Endurance 42:22
13 Shaun Weigand BCA/Linen 45:13
14 Dave Gilson Nomad Endurance -1
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Reed NYCROSS 18:49
2 Landon Kinal 22:10
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Parrott NCC/JAM fund 22:24
2 Lilliana Odonnell NYCROSS p/b Craft 26:09
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Pjontek No. 22 CX TEAM 38:48
2 Wade Summers Team Horst Sports 39:52
3 Cliff Summers CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 40:26
4 James Stafford Iron Bridge/ Tarmac 40:59
5 Brian Kelley Pawling cycle and sport 41:56
6 David Carmona Hammer Nutrition 42:44
7 Scott Lawrence Team Placid Planet 43:28
8 John Buser Putney / westhill 44:24
9 Chris Joinnides East End/Kreb Cycle 44:33
10 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 45:26
11 Gregory Popp R-Cubed 47:25
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Young No.22 CX TEAM 40:17
2 David Goodwin Northampton Cycling Club 41:19
3 David Rustico Team DSO Mfg - ERRACE 41:37
4 Dave Geissert Team Horst Sports 41:51
5 Gene Primomo CBRC 45:15
6 Craig Walton BCA/Linen 45:38
7 Bruce Townend Peak Racing/Valley Bike & Ski Werks 45:57
8 Keith Honda C4 46:02
DNF Keith Enderle Team Horst Sports
DNF Ken Coleman BCA/Linen
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 39:06
2 Cory Johannessen 39:14
3 Brad Young No. 22 CX TEAM 42:19
4 David Carmona Hammer Nutrition 45:39
5 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 46:23
6 Gregory Popp R-Cubed -1
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 1