Log In
Cross Central: Day 5 - Quay Cross • Sep 28 2019
Race uploaded by Tyler Ramer csv | json
Series: BHB 2019
4.2
2.2
3.7
4.3
4.7
Partly Cloudy, 84 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
2.2
Moisture
3.7
Accel
4.3
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Dempsey Jigawatt Cycling
2 Will Pfeiffer Crank Arm Brewing
3 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
4 James Walsh
5 Louis Botta Constellation
6 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
7 Dennis Pike TriCyclists
DNF Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
DNF Jacob Florence USMES
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Mitchell Excite Bikes
2 Elijah Ruggiero
3 Richard Brandon DNF
4 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
5 Robbie Morris Bicycle Medic
6 Jim Molnar Hammercross
7 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
8 Nicolas Huffman Oak City Cycling
9 Jacob Fortunas
10 Dustin Freeman Lowcountry Racing
11 Kenneth Gillie Bicycle Medic
12 David Davenport Velocious Sport P/b Crumley Roberts
13 Homayoon Ershadi
14 Niko Strauss NCTC
15 Noah Sunde
16 Eli Elk Team HammerCross
17 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham
18 Matthew Salazar garcia Velocious Sport
19 Phil Watson HammerCross
20 Chris Lathrop
21 Jacob Clayton OCCPRT
22 Neal Saxon
23 Nicholas Janes
24 Mark Edwards GVC/CyclesdeOro
25 Josef Bacik
DNF Arlom Marquez Costelation
DNF Will Summer
DNF Jonathon Vandezande
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Gillie Bicycle Medic
2 Robbie Morris Bicycle Medic
3 Hansen Su Vuelta/El Deseo
4 John Colvin
5 Chris Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
6 Will Gough Capital Cycling Club - Team Audi Ca
7 Robert Peters Team Spoke Cycles
8 David Boynton Team HammerCross
9 Bevington Steve HammerCross
10 John Shutts
11 Garrett Love The Spiritual Spinners
12 Evan Myers HammerCross
13 Henry Black
14 Alain Borthayre CRANK ARM BREWING RACE TEAM
15 James Lee
16 Gregory Atchison NCTC
17 Tres Bruce
18 Scott Hart BHB
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hank Neal
2 Bravery Ward HammerCross
3 Tyler Roe Duke Health
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Satterfield Durham Cycles
2 Eli Elk Team Hammer Cross
3 Asher Strauss NCTC
DNF Daniel Boynton Team HammerCross
DNF William Myers HammerCross
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Berger Berger Hardware Bikes
2 Willie Boynton Team HammerCross
3 Alex Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
4 Ignacio Perea North Carolina Triathlon and Cyclin
5 Hunter Dempsey Jiggawat
6 Henry Black
7 Max Perez
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Borner La Prima Espresso Co. Racing
2 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
3 Thomas Savage CTS Cycling Team fueled by Organic
4 Lucas Livermon Bell Lap Cycleworks
5 Eddie Jones Berger Hardware Bikes
6 Nicholas Salazargarcia Velocious Sport
7 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Bull Du
DNF Calvin Hinkle Hammercross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rod Stanton Team Spoke Cycles
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Funk Team Spoke Cycles
2 Greg Robitaille Capital Cycling Club
3 Steven Andreaus Constellation Cycling - C2
4 Mike Vandy Crank Arm Brewing pb Trek Holly Par
5 Bill Wenner
DNF Bryan Ream AtOmic Cycles
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Thornton
2 Steve Leonard SpokeCycles p/b White Street Brewer
3 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven George 12th State Cycling p/n Bull Durham
2 Keith Vail Crank Arm Brewing / Rouler Sportswe
3 Subal Das Berger Hardware Bikes
4 William Garner 12th State Cycling p/b Bull Durham
DNF Gour Das Berger Hardware Bikes
DNF James Walsh
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ada Watson HammerCross
2 Nicole Clamann HammerCross
3 Anne Neal
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amme Fleming
2 Marcella Polanski
3 Caroline Love Spiritual Spinners
4 Kasey Joiner
5 Nikki Steinsiek Coven Cycling
6 Elizabeth Dinatale 12th State Cycling
7 Julia Alexander Oak City Cycling Project
8 Christina Hinkle Hammercross
9 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Cycling Team
2 Brooke Lyman
3 Heather Ladd
4 Renee Harrington 12th State Cycling Team p/b Bull Du
5 Caryn Willis La Prima Espresso Co. Racing
6 Kim Phistry Coven Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4