Log In
Reckless Cross at Redgate • Sep 22 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.3
1.3
4.1
4.4
4.9
Clear, 85 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
1.3
Moisture
4.1
Accel
4.4
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:28:04.8
2 Sanghun Lee Rock Creek Velo 0:28:13.5
3 Elisha Peterson Unattached 0:28:14.6
4 Dustin Byers Mercury Endurance 0:28:15.9
5 Timothy Whittemore Unattached 0:28:25.9
6 Zac Quinn Unattached 0:28:27.1
7 John Hock Unattached 0:28:28.3
8 Sean Craig USMES 0:28:29.1
9 Carl Summers Unattached 0:28:29.3
10 Jeff Grady Unattached 0:28:54.5
11 Timothy Bishop Unattached 0:28:57.2
12 Adam Singleton Unattached 0:28:58.2
13 Blake Herbold Unattached 0:28:59.2
14 Brett Laplante Proteus Velo Club 0:29:16.4
15 Colin Kegel Unattached 0:29:36.6
16 Ed Furlong Unattached 0:29:54.7
17 Jeff Tessin Proteus Velo Club 0:30:00.1
18 Jason Disch Unattached 0:30:05.1
19 Reuben Baris Unattached 0:30:10.6
20 Kevin Carrick Unattached 0:30:23.2
21 Josh Flood Unattached 0:30:37.2
22 Nick Johnson JAMSQUAD Cycling 0:30:40.2
23 James Dausch Rock Creek Velo 0:30:49.6
24 Aaron Seip Team DTS 0:30:53.0
25 Matthew Nelson Unattached 0:31:04.8
26 Stuart Lee Unattached 0:31:35.6
27 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHe 0:31:40.1
28 Troy Hughes Unattached 0:32:10.3
29 Jerome Linkins Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:29.4
30 Connor Mangan Unattached 0:32:33.1
31 Michael Runnels Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:43.2
32 Matt Ryan Unattached 0:33:07.8
33 Arthur Soontornsaratool Unattached 0:33:11.3
34 Joshua Mordin Potomac Velo Club 0:33:15.0
35 Noah Gorelick Unattached 0:33:17.1
36 Sean Praglowski Unattached 0:33:18.2
37 John Mcavoy Unattached 0:33:25.3
38 Hugo Rodriguez Unattached 0:33:44.8
39 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:34:13.8
40 Shaun Evans Unattached 0:35:31.0
41 David Wachtel Unattached 0:35:54.7
42 Stephen Claeys Unattached 0:36:21.6
43 Kevin Shea Unattached 0:36:42.5
44 Ari Suryanto Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
45 Edwin Sloman Unattached 1 Lap
46 Damien Chua Unattached 1 Lap
47 Kenneth Hammon Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 29   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerod Stoner Unattached 0:41:50.1
2 Dan Miller Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:42:08.0
3 Larry Miller Team Bikenetic 0:42:24.0
4 Ian Williams Unattached 0:42:30.3
5 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:42:39.5
6 Daniel Pastrich Texas Cross Syndicate 0:43:24.3
7 Christopher Rabadi Unattached 0:43:36.4
8 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:37.9
9 Raul Rojas DCMTB 0:43:48.0
10 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:15.6
11 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing 0:44:15.7
12 Gabriel Shipley Hot Tubes Junior Development 0:45:01.1
13 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:45:01.2
14 Alexander Smith 717 Cycling club 0:45:35.6
15 Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA 0:45:48.0
16 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:45:49.4
17 Sean Price Unattached 0:45:53.9
18 Christopher Hardee DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:00.5
19 August Milliken Van Dessel Factory 0:46:03.5
20 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:46:04.3
21 Michael Russo Unattached 0:46:05.5
22 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 0:46:26.3
23 Alex Pankiw Unattached 0:46:46.6
24 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:47:28.2
25 Brian Price DistrictTaco Racing 0:48:41.2
26 George Lewis Team Bikenetic 0:49:04.7
DNF Zacharya Meszoely CCB/CCB Racing DNF
DNF Michael O'brien Unattached DNF
DNF Scott Rothbarth xXx Racing DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:40:36.2
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:40:38.2
3 Abe Ehlers Artemis Racing 0:41:22.8
4 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:41:42.9
5 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:05.6
6 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 0:42:47.8
7 Jonathan Baggett Unattached 0:43:26.9
8 John Macinnis Unattached 0:43:34.2
9 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor 0:44:45.8
10 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:20.0
11 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:50.6
12 Jeremy Gardner Great Eskape 0:48:00.7
13 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket 0:49:04.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:41:37.4
2 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:41:45.4
3 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:41:45.4
4 Adam Northup Unattached 0:42:21.2
5 Chris Scott Unattached 0:43:02.7
6 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:13.9
7 Joshua Delmanzo Unattached 0:44:11.5
8 Justin Bowes Unattached 0:44:31.8
9 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:10.0
10 Christopher Petsko Unattached 0:45:12.4
11 Gary Rodosta Unattached 0:45:29.8
12 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:45:51.9
13 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:46:02.6
14 Steve Fife Unattached 0:47:03.3
15 Paul Bayne Crosshairs Cycling 0:48:25.4
16 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:56.7
17 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:49:50.7
18 Stephanie Swan PATHFINDER of WV Race Team 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:41:09.1
2 Aaron Hotaling District Velocity Racing/District V 0:41:13.6
3 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:41:34.5
4 Fred Proctor Unattached 0:42:15.5
5 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:28.9
6 Zacharya Meszoely CCB/CCB Racing 0:42:39.1
7 William Hubsch Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:42:43.2
8 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:52.8
9 Nathan Cusack Unattached 0:43:02.4
10 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:52.8
11 Donald Macmurray Unattached 0:44:15.8
12 Michael O'brien Unattached 0:44:50.7
13 Noel Medrano Unattached 0:44:57.7
14 Chris Brennan Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:45:02.9
15 Paul Kriewald Unattached 0:45:08.0
16 Brian Crowe Great Eskape 0:45:47.0
17 Shannon Field Adventures for the Cure 0:46:53.7
18 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:47:16.7
19 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:47:26.7
20 Jesper Frant Unattached 0:47:28.2
21 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:28.7
22 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:47:45.3
23 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:46.4
24 Thomas Weatherall RCCDC 0:48:15.5
25 Tyler Morris Unattached 0:49:03.7
26 Nicholas Wood Unattached 0:49:10.6
27 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:35.7
28 Frank Velez Squadra Coppi 0:50:53.0
29 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
30 Drew Hogg Unattached 1 Lap
31 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
32 Brian Elsts Unattached 2 Laps
DNF Evan Coleman Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Stagner Great Eskape 0:42:54.7
2 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:43:13.9
3 William Faucette Squadra Coppi 0:44:09.2
4 Sean Chisham Unattached 0:44:26.9
5 Christian Sachek Unattached 0:44:52.1
6 Damian Walsh Unattached 0:45:37.9
7 Clay Moulton Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:46:04.5
8 Chris Kolster VeloLabs Racing 0:46:12.9
9 Carey Harper Unattached 0:47:10.5
10 Aaron Richardson V-DAY 0:47:22.7
11 George Redpath Unattached 0:47:44.6
12 John Chambers Artemis Racing 0:48:04.0
13 Matthew Conte DCMTB 0:48:17.4
14 Matthew Wellner Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:19.2
15 Dane Paris Team Bikenetic 0:48:19.6
16 Brian Rivera Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:49:20.9
17 Matt Holmes Team Bikenetic 0:49:21.1
18 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:49:36.0
19 Coman Ilahi Great Eskape 1 Lap
20 Andrew Walker Pathfinder of West Virginia 1 Lap
21 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
22 Esteban Sancho Evolution Cycling Club 1 Lap
23 Michael Marinaro Unattached 1 Lap
DNF Ryan Stronczer Unattached DNF
DNF Jacob Bish Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 12   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Nessen Laatse Ronde C.C. 0:43:38.2
2 Samuel Guzman Unattached 0:44:02.4
3 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:57.6
4 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:44:58.7
5 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:22.4
6 Mark Sanford Unattached 0:46:03.1
7 Cory Smith Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:29.6
8 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:43.8
9 Jay Korff Unattached 0:46:44.1
10 David Jenkinson Unattached 0:47:27.2
11 Peter Sherry Unattached 0:47:33.2
12 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:47:41.2
13 Craig Cook Unattached 0:48:12.9
14 Sean Hourihan Unattached 0:48:22.8
15 Mark Skubis Squadra Coppi 0:48:53.0
16 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:09.8
17 Adam Sloan Unattached 0:49:12.9
18 Paul Espanol Unattached 0:49:43.9
19 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:49:53.4
20 Juan Constanza Phase Cycling 0:50:44.1
21 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Jason Ludicke Adventures for the Cure 1 Lap
23 Albert Greene DCMTB 1 Lap
24 Jeff Lemieux Proteus Velo Club 1 Lap
25 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
26 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
28 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
29 David Meyers Unattached 1 Lap
30 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
31 Jim Martin Unattached 1 Lap
32 John Mcavoy Unattached 1 Lap
33 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
34 Adrian Reich Unattached 1 Lap
35 Hugo Rodriguez Unattached 1 Lap
36 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
37 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
38 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
DNF Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro DNF
DNF Craig Miser Unattached DNF
DNF Marc Hamann Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 22   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:41:03.9
2 Nick Taylor DistrictTaco Racing 0:42:50.3
3 Justin Jeffers Joe's Bike Shop Racing Team 0:43:25.4
4 Payne Griffin Unattached 0:43:35.7
5 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:44:35.7
6 Andre Oja Unattached 0:45:02.9
7 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:45:09.8
8 Virgile Borderies Unattached 0:45:24.0
9 Timothy Parker Bike Rack Racing 0:45:39.4
10 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:45:44.1
11 William King Antietam Velo Club Inc 0:45:49.8
12 Kevin Sundeen Great Eskape 0:46:13.1
13 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:46:26.8
14 Christopher Tank Bluemont Connection 0:46:41.2
15 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:54.5
16 Adam Weddington Adventures For The Cure 0:47:09.1
17 Frank Leach Five Four Sports 0:47:16.5
18 Ryan Sigworth Bluemont Connection 0:47:58.4
19 Hunter Jones Bluemont Connection 0:48:03.3
20 Nathan Cristler Unattached 0:48:07.3
21 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:31.3
22 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 0:48:35.9
23 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:48:49.5
24 Sebastian Forgues National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:56.1
25 Chris Larkin Unattached 0:49:01.2
26 Timothy Bishop Unattached 0:49:31.2
27 Kyle Friis Unattached 0:49:49.1
28 Samuel Pitcavage Unattached 0:50:02.8
29 Richmond Knight Great Eskape 0:50:16.6
30 William Sanders DCMTB 1 Lap
31 Jeff Grady Unattached 1 Lap
32 Kevin Melson Bluemont Connection 1 Lap
33 Christopher Yesmant Unattached 1 Lap
34 Alex Beszhak Great Eskape 1 Lap
35 Rick Anderson Unattached 1 Lap
36 Danny Romanoff Unattached 1 Lap
37 Sean Walsh Unattached 1 Lap
38 Jeff Tessin Proteus Velo Club 1 Lap
39 Casey Snyder Unattached 1 Lap
40 Chris Jones Great Eskape 1 Lap
41 Ken Mrozek Unattached 1 Lap
42 Thomas Nelson Unattached 1 Lap
43 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
44 Evan Reid Unattached 1 Lap
45 Bruce Potter Unattached 1 Lap
46 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
47 Kenneth Schulz Unattached 1 Lap
48 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
49 Graham Davis Unattached 1 Lap
50 Shawn Smith DCMTB 1 Lap
DNF Brett Laplante Proteus Velo Club DNF
DNF Jarrett Conway Unattached DNF
DNF Jesper Frant Unattached DNF
DNF Jake Harpster DistrictTaco Racing DNF
DNF Dan Doggett Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 43   Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:43:31.5
2 Brian Shields Unattached 0:45:31.4
3 John Rogers Family Bike Shop Racing 0:45:44.1
4 Neal Sapp Unattached 0:45:48.0
5 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:24.3
6 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:46:36.6
7 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:49.4
8 Michael Zoeller Unattached 0:48:12.0
9 Eric Saidel Unattached 0:48:24.7
10 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:54.8
11 Mark Gisler Bluemont Connection 0:49:12.6
12 Kemal Tuncer Unattached 0:50:24.5
13 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
14 Eric Sloman Unattached 1 Lap
15 Erik Whitlock Unattached 1 Lap
16 Leo Handerhan IBCC Racing 1 Lap
17 Todd Hardin Rock Creek Velo 1 Lap
18 Christopher Horsley Unattached 1 Lap
19 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
20 David Beavis Unattached 1 Lap
21 Jim Klender Adventures for the Cure 1 Lap
22 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
23 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
24 David Givens Unattached 1 Lap
25 Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
26 David Jones Potomac Velo Club 2 Laps
DNF Joseph Hoffman Unattached DNF
DNF Robert Cannon Team Bikenetic DNF
DNF Paul Evans Patuxent Velo DNF
DNF John Maisto DCMTB DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 11   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:49:03.7
2 Frank Smith Unattached 1 Lap
3 Mike Connair Unattached 1 Lap
4 Steven Heger Unattached 1 Lap
5 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
6 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
7 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
8 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
9 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Morris Unattached 0:20:50.3
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:20:54.6
3 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:21:29.8
4 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:40.5
5 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:22:41.2
6 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:51.4
7 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:13.0
8 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:24:13.5
9 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:10.7
10 Jackson Bell NCVC Juniors 0:25:30.4
11 Cameron Donohue Baltimore Youth Cycling 0:25:50.1
12 Quentin Bodkin Unattached 0:25:50.9
13 Kai Faucette Unattached 0:26:32.1
14 Switzer Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:02.7
15 Kavan Wampler Rock Creek Velo 0:27:17.2
16 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:12.9
17 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:30.7
18 Ewan Davis Rock Creek Velo 0:28:51.6
19 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:28:54.5
20 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 0:29:05.4
21 August Brown Baltimore Youth Cycling 0:29:16.8
22 Christian Salazar Rock Creek Velo 0:30:21.4
23 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:30:23.7
24 Ben Melka Unattached 0:30:40.9
25 Knox Ryan Baltimore Youth Cycling 0:31:02.1
26 Abi Rusinko NCVC/UnitedHealthcare 0:33:29.7
27 Nathaniel Fletcher Unattached 0:34:36.6
28 Vincent Desomma Rock Creek Velo 0:35:20.8
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:31.3
2 Wilson Faucette Unattached 0:28:16.7
3 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:37.9
4 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:28:48.4
5 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:28:49.4
6 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:29:29.3
7 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:29:45.6
8 Gabriel Wiesen Rock Creek Velo 0:29:46.7
9 John Dausch Rock Creek Velo 0:29:47.2
10 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:30:37.2
11 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:31:53.2
12 Benjamin Sturm S'Ville Bikes 0:31:59.5
13 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:32:12.0
14 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:32:14.5
15 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:32:26.7
16 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:32:43.5
17 Ben Oldale Rock Creek Velo 0:33:05.5
18 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:33:07.3
19 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:34:28.7
20 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:34:49.4
21 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:34:51.6
22 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:35:01.4
23 Jack Newman Rock Creek Velo 0:37:17.4
24 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
27 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
28 Zach Appella Rock Creek Velo 1 Lap
29 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
31 Charles Grant Unattached 1 Lap
32 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
33 Joseph Decker Unattached 1 Lap
34 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Papadakis Unattached 0:13:09.6
2 Eduardo Ehlers Unattached 0:13:30.1
3 William Dausch Rock Creek Velo 0:13:31.3
4 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:13:43.5
5 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:14:06.6
6 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:14:21.9
7 James Elsberry Rock Creek Velo 0:14:48.5
8 Ian Marks Baltimore Youth Cycling 0:15:25.4
9 Anthony Hoffman Unattached 0:15:43.1
10 Nolan Sands Baltimore Youth Cycling 0:17:20.6
11 Emerson Meerdter Unattached 0:17:40.6
12 Sebastian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:17:51.0
13 Connor Manegold Unattached 0:18:36.6
14 Jay Ludicke Unattached 0:19:37.5
15 Cullen Nichols Unattached 0:20:53.7
16 Zachary Marinaro Baltimore Youth Cycling 0:21:07.4
17 Maximilian Manegold Unattached 0:22:08.9
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:39:29.4
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:39:35.5
3 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 0:43:15.1
4 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:59.1
5 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:13.7
6 Scott Rothbarth xXx Racing 0:44:47.3
7 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:45:02.6
8 Matthew Slater Unattached 0:47:18.5
9 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:47:41.7
10 George Lewis Team Bikenetic 0:47:57.3
11 Daniel Fine Unattached 0:49:27.8
12 Jeremy Gardner Great Eskape 1 Lap
13 Geoffrey Goodman Squadra Coppi 1 Lap
14 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
15 Jordan Chivell Unattached 1 Lap
16 Dan Doggett Unattached 1 Lap
17 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
18 Addison Larrow Great Eskape 2 Laps
DNF Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor DNF
DNF Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:07.1
2 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:27.0
3 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:46:58.8
4 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:47:11.3
5 Trace Saum S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:47:39.8
6 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:54.4
7 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:47:54.7
8 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:50:27.3
9 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
10 Andrew Fisher National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 1 Lap
12 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
14 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
15 Phillip Johnson Unattached 1 Lap
16 Kevin Melka Unattached 3 Laps
DNF Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
DNF Pushkin Crocker Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:49:33.2
2 Rowan Leary Unattached 0:51:18.9
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
4 Maria Dziembowska Unattached 1 Lap
5 Jenny Bourque Bluemont Connection 1 Lap
6 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Jessie Parker Unattached 1 Lap
8 Beth Durman Team Sticky Fingers 1 Lap
9 Jen Everhard The Bike Lane 1 Lap
10 Stacey Bran VeloLabs Racing 1 Lap
11 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
12 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
13 Jenn Rist Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
14 Rosalind Hain Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 1 Lap
15 Elina Breton National Capital Velo Club/UnitedHe 3 Laps
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:50:25.7
2 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:50:41.6
3 Chelsea Richwine Lindsay Cars-Spokes Etc. 1 Lap
4 Kelly Roberson Great Eskape 1 Lap
5 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
6 Elizabeth Gibbons Unattached 1 Lap
7 Rebecca Auyer Unattached 1 Lap
8 Mackenzie Yates Unattached 1 Lap
9 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
10 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
11 Ana Broyles Team Bikenetic 1 Lap
12 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
13 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
14 Sheila Mahadevan Unattached 1 Lap
15 Raelene Meneses Artemis Racing 1 Lap
16 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
17 Sara Mcgaughey Unattached 1 Lap
18 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 2 Laps
19 Karen Racowsky Unattached 2 Laps
20 Natalie Tang Unattached 2 Laps
21 Anna Doorenbos Unattached 3 Laps
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:46:35.5
2 Traci Rodosta Unattached 0:47:07.5
3 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:47:40.3
4 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:48:30.2
5 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:49:11.2
6 Erin Conner Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:50:41.8
7 Tori Riemersma Shadow CC/Shadow Elite 0:52:28.3
8 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:52:53.8
DNF Natasha Calderwood Bluemont Connection DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Irina Sarkisov Unattached 0:47:13.7
2 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 0:48:13.8
3 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:50:53.8
4 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
5 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Mcowen Unattached 0:30:16.8
2 Jennifer Sirockman Pathfinder Factory Racing 0:30:22.0
3 Rebecca Auyer Unattached 0:31:04.6
4 Christy Lausch Unattached 0:31:07.9
5 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:32:52.2
6 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:33:33.6
7 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:34:49.3
8 Margo Workman Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:35:17.3
9 Vanessa Bernick Unattached 1 Lap
10 Elena Crouch The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
11 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
12 Lauren Nesbitt Phase Cycling 1 Lap
DNF Laurie Lemieux Proteus Velo Club DNF
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:33.4
2 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:28:59.8
3 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:29:58.7
4 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:30:54.2
5 Kiran Schott Rock Creek Velo 0:31:39.7
6 Anna Field Unattached 0:32:44.9
7 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 0:34:40.4
8 Genevieve Le Baltimore Youth Cycling 0:34:49.8
9 Samantha Coleman Baltimore Youth Cycling 0:34:53.1
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:35:49.5
2 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
3 Kate Workman Unattached 1 Lap
4 Meher Chopra Unattached 1 Lap
5 Gracie Defibaugh Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
6 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Ava Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
8 Kira Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
9 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 2 Laps
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cora Cusack Rock Creek Velo 0:16:11.7
2 Lillian Gerhardt Unattached 0:20:58.1
3 Ava Leone Baltimore Youth Cycling 0:22:22.3
4 Sarai Drost Unattached 0:24:32.4
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Swan PATHFINDER of WV Race Team 0:41:19.6
2 Jessie Parker Unattached 0:48:30.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucienne Belknap Rock Creek Velo 0:53:19.4
2 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
DNF Rosemary Paxson Unattached DNF
Finishers: Cat 5: 3