Log In
Portland Trophy Cup #3 • Sep 17 2019
Race uploaded by Tony Thayer csv | json
4.7
5.9
4.5
4.1
3
Overcast, 59 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
5.9
Moisture
4.5
Accel
4.1
Tech
3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Collins 44:10:00
2 Carley Erickson Gladyators 45:14:00
3 ?natalie Shreffler 38:36:00
4 Emily Klinger tyburski 38:45:00
5 Cassandra Hidalgo 38:50:00
6 Kelly Matthews Dialed Cycling Team 39:08:00
7 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 39:47:00
8 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 40:14:00
9 Sarah Stokes 41:27:00
10 Mackenzie Moss 42:37:00
11 Trenna Sharpe Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 42:48:00
12 Rosalie Struve 45:19:00
13 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling 45:41:00
14 Jessica Woodhouse 46:17:00
15 Holly Kvalheim 47:00:00
16 Alysa Velez 47:00:00
17 Larissa Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The 36:41:00
18 Valerie Arkell Gladyators 37:39:00
19 Kathleen Johnson Gladyators 39:41:00
20 Emily Wever 41:50:00
DNF Emma Scaro 41:50:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 26:04:00
2 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 27:07:00
3 Benicio Thorne 28:00:00
4 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 28:38:00
5 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 29:45:00
6 Michael Metz bicycleattorney.com 32:00:00
7 Eamon Haverty 24:11:00
8 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 24:19:00
9 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 24:50:00
10 Jack Burrell 26:43:00
11 Luke Talman 26:43:00
12 Hans Lanners 26:50:00
13 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 26:59:00
14 James Umberhandt 27:03:00
15 Thomas Flanagan 27:04:00
16 Austin Jackson 27:46:00
17 Theo Zellnik Metropolis Cycle Repair 29:59:00
18 Thomas Little BeerMongers 30:30:00
19 Braden Stiles 30:34:00
20 Caleb Deschler 32:44:00
21 Jayden Legarza 26:50:00
22 Stanley Legarza 35:28:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 30:18:00
2 Spring Westerfield 30:42:00
3 Emmaline Baxter-harwell 31:01:00
4 Sydney Little BeerMongers 31:17:00
5 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 26:42:00
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 27:46:00
7 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 28:54:00
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 45:16:00
2 Evan Murphy 45:48:00
3 Jacob Rathe 46:15:00
4 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 46:29:00
5 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The 47:05:00
6 Erik Hammerquist 47:19:00
7 Pat Lemieux River City Bicycles - Bike Law 47:45:00
8 Crossett Freilinger Ranier Beer Cycling Team 48:19:00
9 Ben Pederson Grouptrail Cycling 48:24:00
10 Brad Davidson Grouptrail Cycling 48:29:00
11 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 49:00:00
12 Cole Lalomia 49:04:00
13 Paul Furst Dialed Cycling Team 49:25:00
14 Matthew Faunt 49:42:00
15 Dillen Maurer 49:36:00
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ira Ryan Breadwinner Cycles 48:20:00
2 Matt Jamison Grouptrail Cycling 49:02:00
3 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 44:07:00
4 Chip Sloan 44:31:00
DNF Matthew Smith Swift Racing PDX 44:31:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The 33:49:00
2 Andrzej Stadnik 34:18:00
3 Alex Roman OTTOLOCK Adventure Squad 34:29:00
4 Eric Zugor Mettle Cycling p/b Leave It On The 34:48:00
5 Benjamin Waters Holtey Law p/b Peak Condition 34:58:00
6 Henrique Serra 35:09:00
7 Joshua Petri 35:36:00
8 Mateen Richey 35:38:00
9 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling 35:57:00
10 Kieran Harden 36:02:00
11 Tim Simundza bicycleattorney.com 36:12:00
12 Tony Thayer Grouptrail Cycling 36:23:00
13 Scott Scholz 37:06:00
14 Eric Hoffman Team Coastal 37:28:00
15 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The 37:53:00
16 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 37:53:00
17 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 38:00:00
18 Dylan Howell 38:23:00
19 Carter Schultz 38:28:00
20 Andy Borell 38:33:00
21 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 38:49:00
22 Corey Fish 38:51:00
23 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 40:34:00
24 Connor Shimamoto 40:43:00
25 Oliver Mcfadden Gründelbruisers 40:46:00
26 Ryan Butler Team Coastal 41:04:00
27 Erik Offner Planet PDX Cycling 41:04:00
28 Keir James 41:04:00
29 Steven Westberg Deschutes Brewery 33:07:00
DNF Bradley Ling 33:07:00
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 46:07:00
2 William Alcorn 46:27:00
3 Scott Mares 47:05:00
4 Martin Baker bicycleattorney.com 48:18:00
5 Steven Thorne 48:30:00
6 Randy Scott Deschutes Brewery 48:33:00
7 Mike Bene 41:54:00
8 Donald Newlands bicycleattorney.com 42:19:00
9 Trig Rogers bicycleattorney.com 44:32:00
10 James Sunderland 44:38:00
11 James Lais 45:09:00
12 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi 46:44:00
13 Steven Westberg Deschutes Brewery 47:00:00
14 Erick Taft Dialed Cycling Team 43:11:00
15 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 45:13:00
16 Christie Scheer Team Rose City 46:03:00
DNF Dan Salvey 46:03:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Luoma Cyclepath PDX Racing 42:36:00
2 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 44:02:00
3 Ron Strasser Team S&M 46:34:00
4 David K smith 46:46:00
5 Pam Reid Team Rose City 48:46:00
6 Mark Hand Planet PDX Cycling 50:21:00
Finishers: Cat 2: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William J murray 36:10:00
2 Trevor Coleman 36:14:00
3 Patrick Dailey 36:29:00
4 Zack Davies 36:39:00
5 Jonah Ferber 37:04:00
6 Alastair Cox 38:02:00
7 Scott Potoni 38:13:00
8 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 38:30:00
9 Silas Sanderson 38:39:00
10 Collin Kinzer 38:50:00
11 Brent Wick 39:25:00
12 Jeremy Gomez 39:26:00
13 Mauricio Posado 39:28:00
14 Denzel Lall 39:59:00
15 Richard Pool Speedvagen 32:54:00
16 Max Showers 33:29:00
17 Todd Young 33:42:00
18 Anthony T. smith 33:43:00
19 Colin Skinner 34:05:00
20 Jessee Reide 34:53:00
21 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair 35:02:00
22 Please Identify 35:31:00
23 Justin Cortado 37:11:00
24 Duane Hastings Team 10 Barrel 38:11:00
25 Ryan Harvey 38:46:00
26 Miguel Lopez 41:04:00
27 Severen Menashe-strom 35:13:00
28 Alessandro Carrara 36:18:00
Finishers: Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David George 48:02:00
2 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 48:16:00
3 Nolan Restivo 48:22:00
4 Michael Tabtabai 48:22:00
5 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 42:39:00
6 Adam Vanarsdall 42:41:00
7 Daniel Pasley 42:46:00
8 Terry Campbell BeerMongers 42:46:00
9 John Lopez Trusty Switchblade 42:53:00
10 Mark Gyulafia River City Bicycles - Bike Law 42:53:00
11 Abram Hernandez BeerMongers 42:59:00
12 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 43:00:00
13 Joel Sherman 43:09:00
14 Robert Kennedy 43:10:00
15 Franz Bruggemeier 43:22:00
16 Garrett Tyburski 43:29:00
17 Jeff Copus Team 10 Barrel 43:36:00
18 Gavin Mcgregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike 43:55:00
19 Emerson This 44:00:00
20 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44:38:00
21 Todd Engblom-stryker 44:48:00
22 Timothy Breault Planet PDX Cycling 44:54:00
23 Brad Alderman Vancouver Cyclery 44:56:00
24 Shaun Stiles 45:16:00
25 Ryan Lindville 45:41:00
26 Michael Jordan 46:08:00
27 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 46:18:00
28 Robert King BeerMongers 46:21:00
29 Kevin O'gara 47:08:00
30 Wick Ashley 47:25:00
31 Dave Aldersebaes 47:58:00
32 Sean Stroup BeerMongers 48:12:00
33 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 48:18:00
34 Craig Deambrose Trusty Switchblade 48:52:00
35 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 49:57:00
36 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 41:58:00
37 Ian Harris 42:29:00
38 Jason Jones Planet PDX Cycling 42:36:00
39 Alex Wilson Hammer Velo 43:35:00
DNF Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The 43:35:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Strain 47:08:00
2 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 47:10:00
3 Erik Fabrizius 47:20:00
4 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 48:21:00
5 Peter Newlans 48:48:00
6 Benjamin Westphal 49:06:00
7 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 49:31:00
8 Steven Beardsley 43:42:00
9 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44:21:00
10 Todd Ace 44:26:00
11 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair 44:51:00
12 Geoff Sosebee 44:56:00
13 Scott Hillson 45:20:00
14 Jesse Merrithew 45:45:00
15 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 45:51:00
16 Gavin Rear 46:11:00
17 John Adkins 47:00:00
18 Tim Sherry 47:56:00
19 Xander Viray Mettle Cycling p/b Leave It On The 48:06:00
20 Simon Apostol 48:08:00
21 Jeremy Zane 49:15:00
22 Chris Lind The Club Roule 49:57:00
23 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair 50:07:00
24 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 43:23:00
25 Jeremy Gomez 44:43:00
26 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 46:58:00
27 Rachel Cameron Trusty Switchblade 48:14:00
DNF Severen Menashe-strom 48:14:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
2 Abra Mcnair
3 Beth Burns Rebound/Tireless Velo
4 Melissa Sher Team S&M
5 Hayli Hay
6 Victoria Dusseau
7 Sherry Schwenderlauf
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Taylor Snider Team Coastal
3 Sierra Domaille Team Coastal
4 Laura Parsons
5 Sierra Callahan Grouptrail Cycling
6 Katelin Mathers Mettle Cycling p/b Leave It On The
7 Mari Little BeerMongers
8 Katlyn Giombolini
9 Kristi Cushman
10 Annalisa Fish
Finishers: Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorena Labarbera Team Nonstop 40:50:00
2 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The 42:32:00
3 Hilary Luther 42:36:00
4 Leslie Carlson 44:28:00
5 Sarah Livingston Trusty Switchblade 45:02:00
6 Erica Spiritos 37:22:00
7 Carrie Hutchison Team Nonstop 37:30:00
8 Leah Brown Team 10 Barrel 37:32:00
9 Kaeli Laxson 38:48:00
10 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 39:30:00
11 Bee Marcotte 42:36:00
Finishers: Cat ?: 11