Log In
Portland Trophy Cup • Sep 10 2019
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.5
4
4.5
3.6
2.7
Overcast, 65 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
4
Moisture
4.5
Accel
3.6
Tech
2.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Taylor
2 Carley Erickson Gladyators
3 Kieren Bond
4 Chloe Clark
5 Amy Collins
6 Jennah Byrd
7 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling
8 Amy Platenkamp
9 Lisa Timmerman The Club Roule
10 Kaitlin Littleford
11 Emily Klinger tyburski
12 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing
13 Rosie Struve
14 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
15 Trenna Sharpe Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
16 Brooke Salisbury
17 Sarah Stokes
18 Mackenzie Moss
19 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint
20 Jennifer Craft
21 Robin Donovan
22 Laurel Bybee gardner Gladyators
23 Kathleen Johnson Gladyators
24 Fiona Yau-luu Gladyators
25 Anna Gore
26 Gabriela Matamoros
27 Kel Moore Gladyators
DNF Cassandra Hidalgo
DNF Alex Lahmann Breadwinner Cycles
DNF Rachel Murphy
DNF Melia Tichenor Gladyators
DNF Emily Mcnary
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Mateen Richey Word RCB presents Grummel
3 Benicio Thorne
4 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
5 Federico Spedini
6 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing
7 Eamon Haverty
8 Michael Metz bicycleattorney.com
9 Luca Haverty
10 Hans Lanners
11 Hauck Jesse
12 Gavin Newman
13 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
14 Felix Ashley
15 Nicolas Betters
16 Thomas Flanagan
17 Austin Jackson
18 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair
19 Luke Talman
20 Braden Stiles
21 Theo Zellnik Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
2 Emmaline Baxter-harwell
3 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
5 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
DNF Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
2 Jacob Rathe
3 Evan Murphy
4 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing
5 Erik Hammerquist
6 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law
7 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint
8 Cole Lalomia
9 Crossett Freilinger Ranier Beer Cycling Team
10 Paul Furst Dialed Cycling Team
11 Ben Pederson Grouptrail Cycling
12 Leland Gilmore River City Bicycles - Bike Law
13 Adam Kachman
14 Mckenzie Sampson
15 Brad Davidson Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Anthony ANTHM Collective
2 Ira Ryan Breadwinner Cycles
3 Matt Jamison Grouptrail Cycling
4 Eric Lanners
5 Kevin Ryan
6 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
7 Chip Sloan
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Leveroni
2 Andrzej Stadnik
3 Benjamin Waters Holtey Law p/b Peak Condition
4 Eric Zugor
5 Alex Roman OTTOLOCK Adventure Squad
6 Kieran Harden
7 Henrique Serra
8 Bradley Ling
9 Tygre Westerfield
10 Kevin Wallin
11 Alan Barton Ranier Beer Cycling Team
12 ? ?
13 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law
14 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling
15 Scott Scholz
16 Daniel Pasley
17 Tim Simundza bicycleattorney.com
18 Daniel Recordon
19 Tom Smith
20 Carter Schultz
21 Oscar Guevara Vancouver Cyclery
22 Tony Thayer Grouptrail Cycling
23 Adam Moore Grouptrail Cycling
24 Andrew Santos Team Coastal
25 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
26 Brian Hanley BeerMongers
27 Connor Shimamoto
28 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
29 Craig Harrison
30 Grant Headley Mettle Cycling
31 Josh Snyder Marys Bicycle Club
32 Gavin Rear
33 Andy Borell
34 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
35 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
36 Brett Boyles Planet PDX Cycling
37 Sean Gabrielli
38 Gabriel Trainer Gladyators
39 Max Friedman Team Coastal
40 Adam Andrus Mettle Cycling
41 Dylan Howell
42 Jered Bogli
43 Cory Dominguez
44 Oliver Mcfadden Gründelbruisers
45 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair
46 Alex Wilson Hammer Velo
47 Steven Westberg Deschutes Brewery
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team
2 Martin Baker bicycleattorney.com
3 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Offi
4 William Alcorn
5 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing
6 Scott Mares
7 Steven Thorne
8 William Goritski Rebound/Tireless Velo
9 Peter Gutwald Sage Titanium Factory Racing
10 Donald Newlands bicycleattorney.com
11 Mike Mercer
12 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
13 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
14 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 James Lais
16 David Staczek
17 Steven Westberg Deschutes Brewery
18 Jason Preuit
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S&M
2 Pam Reid Team Rose City
3 Gil Ormerod Team S&M
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Fish
2 Landon Holbert
3 Zack Davies
4 William J murray
5 Trevor Coleman
6 Jonah Ferber
7 Alastair Cox
8 Brent Wick
9 Scott Potoni
10 Patrick Dailey
11 Ryan Clay Grouptrail Cycling
12 Chris Peddie
13 Funk Mike
14 Gene Nelson
15 Richard Pool Speedvagen
16 Max Erdenberger
17 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components
18 Jonathan Newcomb
19 Colin Skinner
20 Michael Davis
21 Mauricio Posado
22 John Condon Dialed Cycling Team
23 Please Identify
24 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair
25 Alex Johnston
26 Mike Alfoni
27 Dirk Alenduff
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David George
2 Michael Tabtabai
3 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
4 Marty Joyce Metropolis Cycle Repair
5 Daniel Walker
6 John Lopez Trusty Switchblade
7 Tim Wilcox
8 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
9 Abram Hernandez BeerMongers
10 Joel Sherman
11 Garrett Tyburski
12 Nolan Restivo
13 Joel Crouch
14 Timothy Breault Planet PDX Cycling
15 Gavin Mcgregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike
16 Adam Vanarsdall
17 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
18 Jesse Rens
19 Mark Gyulafia River City Bicycles - Bike Law
20 Robert King BeerMongers
21 Kyle Stephens BeerMongers
22 Kevin O'gara
23 Shaun Stiles
24 Brian Carrico
25 Michael Jordan
26 Ryan Lindville
27 J Pearce beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint
28 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
29 Sean Stroup BeerMongers
30 Craig Deambrose Trusty Switchblade
31 Stephan Morris Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
32 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
33 Wick Ashley
34 Jason Jones Planet PDX Cycling
35 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
36 Alex Wilson Hammer Velo
37 Scott Coleman Planet PDX Cycling
38 Jesse Reade Vancouver Cyclery
DNF Tyler Holmes Planet PDX Cycling
DNF Dave Torrance
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Strain
2 Erik Fabrizius
3 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
4 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Paul Lacava Team S&M
6 Anthony Monteleone The Athletic
7 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law
9 Benjamin Westphal
10 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair
11 Paul Johnson Trusty Switchblade
12 Doug Merritt BeerMongers
13 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
14 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
15 Todd Ace
16 Carl Aldrich BeerMongers
17 Colin Rowan
18 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law
19 Jacob Furniss
20 Tanner Mixon
21 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
22 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
23 Randy Scott Deschutes Brewery
24 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair
25 Chris Lind The Club Roule
26 Forest Wilson Team Coastal
27 Craig Harrison
28 Tim Sherry
29 Jeremy Zane
30 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing
31 Billy Holcomb Trusty Switchblade
32 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
33 Willis Stephen
34 Emmett Culp
35 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
36 Jeremy Gomez
37 Steven Westberg Deschutes Brewery
38 John Tims
DNF Greg Johnson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
2 Abra Mcnair
3 Beth Burns Rebound/Tireless Velo
4 Ashley Lance BeerMongers
5 Melissa Sher Team S&M
6 Megan Horst Gladyators
7 Victoria Dusseau
8 Sherry Schwenderlauf
9 Rachel Cameron Trusty Switchblade
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Taylor Snider Team Coastal
3 Sierra Domaille Team Coastal
4 Laura Parsons
5 Alexandra Burton
6 Anna Grace christiansen
7 Annalisa Fish
8 Sierra Callahan Grouptrail Cycling
9 Katelin Mathers
10 Kate Drennan BeerMongers
11 Nikki Beckwith
12 Pam Power Bonk Collective
13 Jen Haliewicz
14 Kristi Cushman
Finishers: Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacqueline Mautner
2 Christy Hawkins
3 Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law
4 Marie Major ANTHM Collective
5 Leslie Carlson
6 Autumn Shreve
7 Bee Marcotte
8 Una Mcfadin
9 Kaeli Laxson
10 Molly Quan
11 Sarah Livingston Trusty Switchblade
12 Erica Spiritos
13 Leah Brown Team 10 Barrel
14 Stephanie Keske Gladyators
15 Milli Chennell
16 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair
17 Julianna Guenther Team Nonstop
18 Christine Weber Trusty Switchblade
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 17