Log In
Portland Trophy Cup • Sep 3 2019
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.5
1.7
5.1
3.2
2.8
Clear, 74 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
1.7
Moisture
5.1
Accel
3.2
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kieren Bond
2 Carley Erickson Gladyators
3 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling
5 Amy Collins
6 Jennah Byrd
7 Adaline Zacher
8 Emily Klinger tyburski
9 Lisa Timmerman The Club Roule
10 Brooke Salisbury
11 Cassandra Hidalgo
12 Emily Mcnary
13 Kaitlin Littleford
14 Melia Tichenor Gladyators
15 Amy Platenkamp
16 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
17 Sarah Stokes
18 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint
19 Airlia Oroszvary
20 Trenna Sharpe Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
21 Anna Hou
22 Whitney Welsh Gladyators
23 Jennifer Craft
24 Noel Mickelberry
25 Holly Kvalheim
26 Valerie Arkell Gladyators
27 Anna Gore
28 Shelley Skiles
29 Larissa Fransen
30 Nan Beckwith
31 Dora Cacioppo
32 Brandy Scott Gladyators
33 Robin Donovan
34 Morgan Rafalski
35 Fiona Yau-luu Gladyators
36 Rachel Murphy
37 Gabriela Matamoros
38 Kira Mergen
39 Kel Moore Gladyators
40 Tavi Selim
41 Jennifer Anderson
42 Emily Johnson
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Mateen Richey Word RCB presents Grummel
3 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
4 Benicio Thorne
5 Federico Spedini
6 Eamon Haverty
7 Levi Hagstette Dialed Cycling Team
8 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
9 Hans Lanners
10 Thomas Flanagan
11 Jack Burrell
12 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair
13 Braden Stiles
14 Caleb Deschler
15 Theo Zellnik Metropolis Cycle Repair
16 Jayden Legarza
17 Leo Herriges
18 Stanley Legarza
DNF Austin Jackson
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
2 Emmaline Baxter-harwell
3 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
DNF Macy Hagstette Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe
2 Robert Cummings Team S&M
3 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
4 Mitch Trux PDX TI
5 Fred Mills
6 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Erik Hammerquist
8 Randall Fransen
9 Cole Lalomia
10 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law
11 Adam Kachman
12 Leland Gilmore River City Bicycles - Bike Law
13 Scotty Carlile
14 Dillen Maurer
15 Jake Mcmahon Vancouver Cyclery
16 Jacob Furniss
DNF ? ?
DNF Dylan Howell
DNF Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Anthony ANTHM Collective
2 Ira Ryan Breadwinner Cycles
3 Eric Lannder
4 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
6 Chip Sloan
7 Jonathan Maus
8 Matt Jamison Grouptrail Cycling
9 Drew Coleman
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Leveroni
2 Andrzej Stadnik
3 Eric Zugor
4 Brad Davidson Grouptrail Cycling
5 Carter Schultz
6 Ty Goldsby Metropolis Cycle Repair
7 Daniel Pasley
8 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
9 Kevin Wallin
10 Michael Bernal
11 Tim Simundza bicycleattorney.com
12 Alan Barton Ranier Beer Cycling Team
13 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
14 Benjamin Waters Holtey Law p/b Peak Condition
15 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
16 Brian Hanley BeerMongers
17 Kieran Harden
18 Oscar Guevara Vancouver Cyclery
19 Tony Thayer Grouptrail Cycling
20 Jackson Loftus
21 Alex Roman OTTOLOCK Adventure Squad
22 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
23 Sean Gabrielli
24 James Mcgrew Team Finger
25 Josh Snyder Marys Bicycle Club
26 John Boucher
27 Connor Shimamoto
28 Andrew Santos Team Coastal
29 Gabriel Trainer Gladyators
30 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
31 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
32 Benjamin Schultz Bonk Collective
33 Daniel Scofield
34 Emerson This
35 Adam Andrus Mettle Cycling
36 Jered Bogli
37 Cory Dominguez
38 Alex Wilson Hammer Velo
39 Thomas Royce
40 Corey Fish
41 Dave Torrance
42 Steven Westberg Deschutes Brewery
43 Craig Harrison
DNF Joshua Petri
DNF Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
DNF Daniel Recordon
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team
2 William Alcorn
3 Martin Baker bicycleattorney.com
4 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing
5 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Offi
6 Scott Mares
7 Peter Gutwald Sage Titanium Factory Racing
8 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
9 Mike Mercer
10 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
11 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing
13 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
15 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint
16 James Lais
17 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
18 James Peale Gründelbruisers
19 Steven Westberg Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S&M
2 Gil Ormerod Team S&M
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Dailey
2 Jose Torres Dialed Cycling Team
3 Erin Kelly
4 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing
5 Alastair Cox
6 Scott Johnston
7 Joel Brinson
8 Brent Wick
9 Funk Mike
10 Scott Potoni
11 Richard Pool Speedvagen
12 Zack Davies
13 John Condon Dialed Cycling Team
14 Max Erdenberger
15 Chris Peddie
16 Dave Palmer
17 Gene Nelson
18 Matt Keene
19 Landon Holmes
20 Callien Mcpike
21 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint
22 Justin Owens Gladyators
23 Mike Alfoni
24 Jessee Reide
25 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair
26 Chase Stevens
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Scholz
2 Neil Green HCH-CrossCountry Mortgage
3 Michael Tabtabai
4 Kevin Ryan
5 Gavin Mcgregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike
6 Marty Joyce Metropolis Cycle Repair
7 James Green Trusty Switchblade
8 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
9 Abram Hernandez BeerMongers
10 Mark Gyulafia River City Bicycles - Bike Law
11 Daniel Walker
12 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
13 Garrett Tyburski
14 Tim Wilcox
15 Joel Sherman
16 Joel Crouch
17 Benjamin Mergen Planet PDX Cycling
18 Adam Vanarsdall
19 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
20 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
21 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
22 Jeff Copus Team 10 Barrel
23 Shaun Stiles
24 Ryan Lindville
25 David Kuzma
26 Brad Alderman Vancouver Cyclery
27 Terry Campbell BeerMongers
28 Robert King BeerMongers
29 Tom Wooding
30 Nolan Restivo
31 Dirk Theisen
32 Michael Jordan
33 Donny Stevens CX Pistols p/b Gigantic Brewing
34 Billy Holcomb
35 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
36 Wick Ashley
37 Joshua Kneedler Cyclepath PDX Racing
38 J Pearce beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint
39 Kevin O'gara
40 Dave Petermeier Planet PDX Cycling
41 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing
42 Sean Stroup BeerMongers
43 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
44 Jacob Tong
45 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Strain
2 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
3 Anthony Monteleone The Athletic
4 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law
5 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
6 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
7 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law
8 Erik Fabrizius
9 Benjamin Westphal
10 Christian Lam Grouptrail Cycling
11 Paul Lacava
12 Paul Johnson Trusty Switchblade
13 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
14 Todd Ace
15 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair
16 Peter Newlans
17 Doug Merritt BeerMongers
18 Geoff Sosebee
19 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law
20 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
21 David Marchi
22 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
23 Emmett Culp
24 Scott Wanhala
25 Carl Aldrich BeerMongers
26 Peter Rueegger
27 Nat Johnson
28 Chris Lind The Club Roule
29 Jesse Merrithew
30 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair
31 Randy Scott Deschutes Brewery
32 Timothy Breault Planet PDX Cycling
33 Matthew Wilkins Team Coastal
34 Tim Sherry
35 Greg Johnson
36 Jeremy Gomez
37 Craig Harrison
38 Billy Holcomb Trusty Switchblade
39 James Green
40 Gabriel Kabatic
41 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
42 Jered Bogli
43 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
44 Alex Casey
45 John Tims
46 Ethan Furniss
47 Steven Westberg Deschutes Brewery
DNF Bo Thunell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abra Mcnair
2 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Iris Dougherty
4 Beth Burns Rebound/Tireless Velo
5 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
6 Ashley Lance BeerMongers
7 Melissa Sher Team S&M
8 Megan Horst Gladyators
9 Hayli Hay
10 Traci Smolen Team S&M
11 Victoria Dusseau
12 Sherry Schwenderlauf
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Brenna Wrye-simpson
3 Laura Parsons
4 Taylor Snider Team Coastal
5 Sierra Domaille Team Coastal
6 Nikki Beckwith
7 Sierra Callahan Grouptrail Cycling
8 Katelin Mathers
9 Pam Power Bonk Collective
10 Kate Drennan BeerMongers
11 Rebecca Hillary
12 Annalisa Fish
13 Kristi Cushman
14 Jen Haliewicz
Finishers: Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorena Labarbera Team Nonstop
2 Jacqueline Mautner
3 Autumn Shreve
4 Jacinta Higgins Team Nonstop
5 Leah Brown Team 10 Barrel
6 Christy Hawkins
7 Bee Marcotte
8 Marie Major ANTHM Collective
9 Anna Moore
10 Leslie Carlson
11 Sarah Livingston Trusty Switchblade
12 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair
13 Christine Weber Trusty Switchblade
14 Paige Edwards
15 Kaeli Laxson
16 Molly Quan
17 Stephanie Keske Gladyators
18 Erica Spiritos
19 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
20 Milli Chennel
21 Shawna Pearson BeerMongers
22 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 21