Log In
Cross Crusade #6 • Nov 1 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6
0
0
7
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
?
Moisture
?
Accel
7
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Wisowaty
2 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes
3 Jesse Saks
4 Ken Rodgers whitewater Design
5 Andrew Morphis
6 Ken Mclarty Therapeutic Associates Cycling/GENR
7 Jason Miranda Hank Built
8 Reese Bowes CycleOne AIM
9 Jamaal Folsom Existential Velo
10 Tyler Graham
11 Dan Evans
12 Chris Bergerson
13 Nick Mccormick
14 Michael Fetters
15 Tim Shannon
16 John Golden Team BMX
17 Matt Kelly Belle Velo
18 David Szymanski
19 Earl Hazekamp Capitol Velo Racing Club
20 Robert Axel anderson
21 Russ Rainforth Portland Velo
22 Tom Bird
23 Joseph Radatti
24 James Murez Hutch's
25 Terry Campbell
26 Nicholas Brandon
27 Jason Flanagan
28 Jason Smith
29 Jimmy Candelaria Yakima Bike Vigilantes
30 Thomas Batty
31 Sean Mccarthy Portland Triathlon Club
32 Blaine Kreger
33 Andrew Kaylor
34 Dallas Martin
35 Chad Berkley
36 Nathan Fertello
37 Paul Lopez Pacific Pedaling
38 Michelle Poyourow
39 Carl Larson
40 Sarah Mirk
41 Sang Parker
42 Carol Mikkelson Mountain View Cycles
43 Jennifer Mikkelson Mountain View Cycles
44 Eric Volkman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Urich Sorella Forte
2 Allison Medellin Filth and Fury
3 Jill Hutchinson
4 Ellene Smith
5 India King Recyclery/Loosenuts
6 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
7 Michelle Rear
8 Ruth Williams Sunnyside Sports
9 Karina Mahoney Riverstone Womens Racing Team
10 Deeann Nelson
11 Julie Kramer Cyclepath Racing
12 Addy Sage Filth and Fury
13 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
14 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear
15 Mielle Blomberg
16 Stephanie Hendricks Mountain View Cycles
17 Caitlin Letts
18 Carol Petersen Buy Local Cycling
19 Stephanie Hahn
20 Stephanie Moerstelder
21 Sarah Hunter
22 Hazel Gross
23 Anna Potoczny-jones
24 Luann Cook
25 Erika Miranda Hankbuilt
26 Alexandra Angle Independent!
27 Michelle Poyourow
28 Zan Gibbs Sorella Forte
29 Amanda Durkee bicycleattorney.com
30 Jennifer Rychlik
31 Annie Cocchia
32 Crystal Eppinger Metropolis
33 Jennifer Lindstrom Beyond
34 Emily Henry Sprout Cycles
35 Ellen Ballantine Portland Velo
36 Ashley Keene
37 Julie Chinnock
38 Karleta Reierson Sorella Forte
39 Sarah Byers
40 Laura Handy Sunnyside Sports
41 Molly Luby
42 Kim Hopkins
43 Christy Bigelow Hammer Velo
44 Jessica Decou
45 Jen Reid Staccato Gelato
46 Sarah Holliday Staccato Gelato
47 Kaitlin Beatty
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Wicks Kona-FSA
2 Shannon Skerritt The Vanilla Workshop-Speedvagen Rac
3 Eric Sheagley Veloce/Felt
4 Sean Babcock Team S&M
5 Kevin Hulick The Vanilla Workshop-Speedvagen Rac
6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
7 Ben Thompson Desalvo Custom Cycles Racing
8 Michael Gallagher C3 Athletes Serving Athletes
9 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling
10 Brett Nichols BODE Cycling
11 Mark Blackwelder Gentle Lovers
12 Taylor Kneuven Johan Brunnel cycling
13 Steven Hunter Veloshop
14 Matthew Wills Courage Cycles
15 David Roth signal cycles
16 Scott Bradway Team S&M
17 Ryan Weaver River City Bicycles
18 Schmitt Damian Sunnyside Sports
19 Matt Fox Sunnyside Sports
20 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
21 Seth Patla River City Bicycles
22 Jeff Curtes The Vanilla Workshop-Speedvagen Rac
23 Scotty Carlile Therapeutic Associates Cycling/GENR
24 Ross Brody Buy Local Cycling
25 Tony Kic Gentle Lovers
26 Tim Joslin Cyclepath Racing
27 Ian Brown Tonic Fab
28 Jeremy Dunn Embrocation Cycling Journal
29 Benjamin Kubas Paul's Bicycle Way of Life Cycling
30 Geoffrey Huber TeamLost Coast
31 Tommy Tuite Hufnagel usa
32 Andrew Bennett Redline
33 James Ceccorulli Team Dirt
34 Jeremiah Swanson Team S&M
35 Kolby Preble Hammer Velo
36 Justin Finn Spooky Bikes
37 Jimmy Udall Courage Cycles
38 Patrick Jackson WebCyclery.com
39 Neal Bibler Team S&M
40 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling
41 Spencer Moersfelder River City Bicycles
42 Michael Benno Veloce/Felt
43 Matt Mahoney Gentle Lovers
44 Davy Yeater River City Bicycles
45 James Cloyd Pacific Pedaling
46 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
47 Aaron Tuckerman Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor O'neal
2 Nat Johnson Team Oregon
3 Jeremy Whitman Broken Spoke
4 Brent Casady Existential Velo
5 Sean Haidet Bend Bike 'N Sport
6 Brant Haflich Wally's Bikes
7 Jeff Ballantine Portland Velo
8 Matt Cline
9 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR
10 Keven Bricknell Mikes's Bikes
11 Brendan Gallant Willamette University Cycling Team
12 Jared Rammell Broken Spoke
13 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes
14 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
15 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
16 Matt Hutchinson
17 Chip Sloan Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
18 Ryan Forrest Thiele Veloshop
19 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear
20 James Bradley Hammer Velo
21 Ben Johnson Portland Velo
22 Alex Kroman Portland Velo
23 Jesse Homan Veloce/Felt
24 Steve Davee Veloce/Felt
25 Ryan King Recyclery/Loose Nuts
26 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
27 Jake Turner Broken Spoke
28 Tony Turano
29 Troy Sexton
30 Jason Zadow Filth and Fury
31 Forrest Scott
32 David Roulo Filth and Fury
33 Erol Chandler
34 Marc Cota Hammer Velo
35 Adrian Richardson Portland State University
36 Wes Cipriotti
37 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
38 Nathan Jones Veloshop
39 Gregory Sanders Ironclad Performance Wear
40 Owen Morehart
41 Michael Palmer
42 Ryan Garner HTFU
43 Joel Holly Showers Pass
44 Christopher Brown
45 Crossett Freilinger Hank Built
46 Brian Gumpert Showers Pass
47 Danny Weikel
48 Christian Martin River City Bicycles
49 Tony Daversa Filth and Fury
50 Aaron Tarnow WebCyclery.com
51 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
52 Denny Burnette
53 Clint Culpepper Team Beer
54 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
55 Scott Willson Gentle Lovers
56 Brian Ratliff Portland Velo
57 Scott Larson Willamette University Cycling Team
58 Graeme Wagoner-lynch Super Relax Concept
59 Jason Weinstein
60 Joel Morrissette Team Oregon
61 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling
62 Aaron Lee Staccato Gelato
63 Christopher Dyer-augustus Revolver-Cascadia
64 Dominic Gerbo Staccato Gelato
65 Charles Warner Veloce/Felt
66 Andrew Lorente Hammer Velo
67 Noel Johnson
68 Brent Emoff House of Pain
69 Geoff Rogers Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
70 Michael Lilienthal Team S&M
71 Jon Petersen Ruckus Test Team presented by Zipca
72 Zach Roeder Team S&M
73 Austin Ramsland Super Relax Concept
74 Steven Gomez Super Relax Concept
75 Shannon Holt Super Relax Concept
76 Natalie Ramsland Super Relax Concept
77 Dan Penner Team Ride
78 Justin Littell Revolution Cycles
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Harmon Cyclepath Racing
2 Jonah Gollub
3 Eric Larson Cyclepath Racing
4 Aaron Ufferman
5 Ryan Eisele Capitol Subaru Cycling
6 Cameron Foucht Team Ramrod
7 Roger Meier
8 Eric Provost bicycleattorney.com
9 Adam Luneke
10 Brian Bowman Cyclepath Racing
11 Eric Fischer Existential Velo
12 Andrew Sullivan
13 Ryan Garrison Cyclepath Racing
14 Peter Casey EyeHealth Northwest
15 Gary Szalay Black Spring
16 Jesse Kinlaw
17 Isaac Potoczny-jones
18 Ralph Sweeney RAC
19 Matthew Cittadini Bush League Wrenching
20 Jonathan Neu OrganicAthlete
21 Ryan Kilgren Pacific Power Blue Sky
22 Matt Moore Pacific Power Blue Sky
23 Richard Anderson
24 Sean Corey Hank Built
25 Ricardo Medina Hammer Velo
26 Kevin Drake Liberty Cycle
27 Ryan Mauk
28 Isaac Frost Green Submarine Records
29 Justin Burton
30 Michael Fletcher
31 Jeff Ehleringer Filth and Fury
32 Michael Macemon
33 John Baldwin
34 Matt Blakeley-smith Pacific Power Blue Sky
35 Dennis Williams
36 Zach Gayne Bush League Wrenching
37 Phil Avery League Racing
38 David Rasca Capitol Velo Racing Club
39 Jeffrey Garret CycleOne AIM
40 Anthony Matson SuperSpeed
41 Jack Olsen Unicycle Bastard
42 Steve Langenderfer Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
43 Todd Melton CycleOne AIM
44 Chris Depner
45 David Liebert Cyclepath Racing
46 Jonathan Perlman
47 Grant Ebright Team Lazy Tarantulas
48 Dave Gulick Green Submarine Records
49 Ken Hahn
50 Scott Kivitz
51 Danny Klube Fat Cobra
52 Arcellus Sykes
53 Brian Tobin
54 Mike Dishman
55 Bernard Sanders Sexy Time
56 Jeremy Jensen
57 Jeff Liebert
58 Eric Stata
59 Todd Burnette
60 Kevin Ziemke Team Beer
61 Richard Hall Team Beer
62 Jeffrey Johnson Team Beer
63 Christian Fuentes
64 Jason Gabryshak
65 Nick Wood
66 Michael Fischer
67 Randy Wakerlin Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
68 David Keller RAC
69 Brandon Hadley
70 Christian Reed
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew North
2 Ed Jones Showers Pass
3 Chris Leach
4 Ryan Smith Hammer Velo
5 Greg Hudson Royal Family of International Accla
6 Tyler Jackson Pacific Pedaling
7 Scott Hamness Artisan Family Racing
8 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
9 Chipp Ross
10 Chad Hartley CycleOne AIM
11 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
12 Shane Gibson CycleOne AIM
13 Mike Chombeau Team Rose City
14 Jim Hendrickson Crossniacs
15 Andrew Hayes Mountain View Cycles
16 David Piatt
17 Nathan Roll Metropolis
18 Brian Echerer Butts on Bikes
19 Kevin Blair CycleOne AIM
20 Tim Zimmerman
21 Peter Mersereau Velo Con Carne
22 Bud Harris CycleOne AIM
23 Aaron Adams OrganicAthlete
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaxon Suttlemyre Vertical Earth
2 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
3 Adam Becker
4 Justin Roberts Cyclepath Racing
5 Naiqwan Pelman Word-RCB
6 Samuel Rosenberg Hutch's
7 Hans Nussbaum
8 Dey shaun Lee Word-RCB
9 Stephan Roberts Cyclepath Racing
10 Jarron Simon Specialized River City Bicycles
11 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
12 Cameron Miller-griffin NoMad Sports Club
13 Adam Oliver Hutch's
14 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles
15 Walter Poulsen Team High School
16 Finn Rosenfeld
17 Bruce Harman Capitol Subaru Cycling
18 Henry Peterson
19 Rubin Field Mountain View Cycles
20 Matthew Romasco Capitol Subaru Cycling
21 Skyler Gober
22 Kevin Phomma Team High School
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
2 Tilly Field
3 Carina Hahn Team Rose City
4 Sierra Reid ZteaM
5 Fiona Graham Specialized River City Bicycles
6 Dana Martel Pacific Power Blue Sky
7 Chantal Chalumeau
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mccaffrey bicycleattorney.com
2 Tim Butler River City Bicycles
3 Chris Snyder bicycleattorney.com
4 Tim Jones WebCyclery.com
5 John Bravard Cyclepath Racing
6 Mike Schindler Sunnyside Sports
7 Jeff Bannink Team Type One
8 Martin Baker bicycleattorney.com
9 Joe Martin Veloce/Felt
10 Aaron Leritz Team S&M
11 John Weathers Sunset Cycles
12 Greg Talbert Scott-Mavic USA
13 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
14 Tre Hendricks Mountain View Cycles
15 Doug Evans bicycleattorney.com
16 David Klipper Guinness Cycling Team
17 Todd Meir Broken Spoke
18 Paolo Dabbeni Filth and Fury
19 Jonathan Vinson Gentle Lovers
20 Todd Rosier Portland Velo
21 Christopher Vantilburg Mountain View Cycles
22 Todd Embree Pacific Power Blue Sky
23 Jason Crago Yakima Bike Vigalentes
24 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club
25 William Goritski Tireless Velo
26 Christopher Tuttle
27 Todd Sexton Guinness Cycling Team
28 Justin Serna Guinness Cycling Team
29 Steve Davee Veloce/Felt
30 Roger Joys River City Bicycles
31 Slate Olson HUP United
32 David Diviney Cyclepath Racing
33 John Mitchem Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Ruby Waterfront Bicycles
2 Jonathan Irick Rapha Racing
3 James Tervo Artisan Family Racing
4 Chad Sage Sunnyside Sports
5 Wade Miller Sunnyside Sports
6 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
7 Matt Engel Bend Bike 'N Sport
8 Robert Sanders Revolver-Cascadia
9 Tom Lenth
10 Tom Hill NoMad Sports Club
11 Kurt Robinson bicycleattorney.com
12 Erin Badaracco BBG
13 Peter Parker River City Bicycles
14 Eric Lanners Word-RCB
15 Jim Kysela Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
16 Andrew Arnsberg Team Gleemer
17 T. Kenji Sugahara Team Oregon
18 John Foulston Portland Velo
19 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
20 Greg O'Brien Word-RCB
21 David Rosen Half Fast Velo
22 Jeff Lorenzen
23 Harald Graham Specialized River City Bicycles
24 Scott Mares Verge
25 Hugh Gapay Hammer Velo
26 Paul Formiller Portland Velo
27 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
28 Mark Adamski OrganicAthlete
29 Eric Stolberg Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
30 Sean Rogers Bend Bike 'N Sport
31 Evan Swanson Radsport
32 James Jonke Tireless Velo
33 Chris Boyce
34 Tim Smith Tireless Velo
35 Mike Gilbert Tireless Velo
36 David Ripp Tireless Velo
37 Mike Petersen Buy Local Cycling
38 Chris Miller Hammer Velo
39 Gregg Rouse Team Dirt
40 Dan Werle Yazoo Brew
41 Michael Rabinowitz Tireless Velo
42 Ashley Williams HUP United
43 Ken Pace Team S&M
44 Mike Liefield Existential Velo
45 Chris Cottingham bicycleattorney.com
46 John Miller Zanconato Racing
47 Kevin Sundberg Showers Pass
48 Eric Vickers Buy Local Cycling
49 Jesse Lea Cyclepath Racing
50 Jimmy Cavalieri Revolver-Cascadia
51 Eric Keeney Team Oregon
52 Ian Kennedy Guinness Cycling Team
53 Brice Stivers Bike Gallery
54 Richard Slingsby River City Bicycles
55 Sasha Lacey Portland Velo
56 Brent Dombrowski Cyclepath Racing
57 Kris Schamp
58 Paul Devries Code 3
59 Javad Simonsen Portland Velo
60 Michael Kender Portland Velo
61 Brian Johnson Crossniacs
62 Matt D'elia Portland Velo
63 Scott Ballard Half Fast Velo
64 Graeme Hopkins
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Droege Filth and Fury
2 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
3 Tony Curtis North River Racing
4 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal
5 Mark Macklin Yo Mama Racing
6 Brian List Pacific Power Blue Sky
7 Steve Mccallion Ten Guys Named Alex
8 Jeff Wolf OrganicAthlete
9 Joseph Marek Team S&M
10 Mick Desserault Team S&M
11 Jeff Steiner Showers Pass
12 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
13 Eric Wittinger
14 Cory Grove Veloshop
15 Mitch Yoder Team S&M
16 Derek Mccammon
17 Alan Snodgrass Tireless Velo
18 Torsten Kjellstrand Team S&M
19 Mark Biedrzycki Potland Velo
20 Bob Croucher Tireless Velo
21 Ile Powell OrganicAthlete
22 Nick Leritz Team S&M
23 Colin Cunningham Olivia Clara
24 Matt Eisimanger
25 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
26 Judd Eustice
27 Jason Reed
28 Lee Stocker Team S&M
29 Todd Jetton
30 Steve Volz Muffin Top
31 Mike Packer Tireless Velo
32 David Andres
33 Robert Stefanowicz
34 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
35 Luke Robbins
36 Ed Goldman
37 Tim Goss Tireless Velo
38 Chester Artman
39 Trey Winthrop Bob's Red D1794mill
40 James Williams Zing 3 Coaching
41 Shaun Conley Ironclad Performance Wear
42 Abraham Freeman Hank Built
43 Charles Reid
44 Russel Gober
45 Geoff Sanderson Team S&M
46 Michael Paradis Tireless Velo
47 Al Wong Team Lazy Tarantulas
48 Wayne Nussbaum
49 Oleg Golonzka
50 Robert James
51 Mike Hall Ten Guys Named Alex
52 Eric Stouck Half Fast Velo
53 Keith Martin
54 John Gorham Toro Bravo
55 Will Blanton
56 Darren Pennington
57 Tracy Marks
58 Lou Franz
59 Ed Cook jr
60 Randy Benthin
61 Ben Dobler Team Lazy Tarantulas
62 John Porter Portland Velo
63 Tim Schallberger Buy Local Cycling
64 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
65 Brett Rasmussen Tireless Velo
66 David English Filth and Fury
67 Kahlin Kurilik Staccato Gelato
68 Scott Lee Team Beyond
69 Rob Kerr
70 Robert Boursaw
71 Eric Broeren
72 Chris Eckert
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky
2 William Zale Specialized River City Bicycles
3 Alan Ott HRS
4 Chris Tauscher Tireless Velo
5 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
6 Terry Knight
7 Evan Griffiths
8 Jim Miller
9 Dave Luoma Guinness Cycling Team
10 Dave Burnard Olson's Bicycles
11 Joe Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Mark Ontiveros Specialized River City Bicycles
13 Ron Strasser Team S&M
14 Tim Ellerbruch Finnegans Toys/Discover Chiropracti
15 Andrew Peterson Existential Velo
16 Steve Lacey Showers Pass
17 Gregg Leion Mountain View Cycles
18 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
19 Rick Gregory Paul's Bicycle Way of Life Cycling
20 Joe Hoerner
21 Steven Miller
22 James Thiele Team Rose City
23 Mark Hildebrandt
24 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles
25 Russell Speirn Portland Velo
26 David Smith
27 Tom James Team Oregon
28 Eric Ahlvin Pacific Power Blue Sky
29 Richard Potestio River City Bicycles
30 Robbin Gibbens
31 Tracy Wilder
32 Gary Smith
33 Doug Smith
34 Steve Rearden Blondie Velo
35 Dave Klug
36 Jeff Tedder Hammer Velo
37 Pete Langston
38 Scott Mccoy
39 Richard Marantz NoMad Sports Club
40 Russell Bronson
41 Tim Hanrahan Showers Pass
42 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling
43 Michael Gomez Sheila Moon
44 Malcolm Johnson Portland Velo
45 John Lutz Team S&M
46 Keith Routman Team S&M
47 Vern Krist Showers Pass
48 Jon Gornick Hammer Velo
49 Bob Sampson Hammer Velo
50 Steve Truesdale Half Fast Velo
51 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
52 Allen Snodgrass Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Swearingen Mountain View Cycles
2 Kim Rueter Sorella Forte
3 Renee Scott Sunnyside Sports
4 Rhonda Morin Sorella Forte
5 Eileen Kelly-foulston Sorella Forte
6 Virginie Calme Cyclepath Racing
7 Colleen Mcclenahan Sorella Forte
8 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
9 Jennifer Schweitzer
10 Sarah Tisdale Sorella Forte
11 Beth Burns Veloce/Felt
12 Anne Linton Sorella Forte
13 Ann Kennedy Guinness Cycling Team
14 Elaine Bothe Sorella Forte
15 Jessica Gallagher C3 Athletes Serving Athletes
16 Sami Fourier Cyclosportif
17 Kristine Rotan Cyclepath Racing
18 Susan Grandjean Showers Pass
19 Catherine Diviney Cyclepath Racing
20 Karen Kenlan Bend Bike 'N Sport
21 Mindy Simmons Hammer Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wardell Mountain View Cycles
2 Karen Oppenheimer Bend Bike 'N Sport
3 Gina Miller Sunnyside Sports
4 Sage Fuller Sorella Forte
5 Angela Horton gapay Hammer Velo
6 Erics Mckenzie Sorella Forte
7 Erin O'connell
8 Christine Jerko Sorella Forte
9 Sharon Shulz Specialized River City Bicycles
10 Angela Mart WebCyclery.com
11 Heather Moller Specialized River City Bicycles
12 Devin Vinson
13 Martha Paulus Pacific Pedaling
14 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
15 Leigh Lewis Sorella Forte
16 Tessa Sugahara Sorella Forte
17 Tess Weir
18 Stephanie Rouse Team Dirt
19 Jennifer Donnelly Mountain View Cycles
20 Danielle Machon Team Beer
21 Gwen Kurilik Staccato Belstro
22 Julie Carter
23 Maureen Kavanagh Hammer Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ina Mclean Bend Bike 'N Sport
2 Pam Reid Team Rose City
3 Jan Moss Sorella Forte
4 Jill Ballantyne Sunnyside Sports
5 Lynne Cuevas Sorella Forte
6 Linda Fanning Sorella Forte
7 Sue Ripp Tireless Velo
8 Becky Suttlemyre riverstone Women
9 Renata Hahn Team Rose City
10 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club
11 Carol Pelmas
12 Shari Matyas Sorella Forte
13 Renee Pype Team S&M
14 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
15 Sue Hanna Tireless Velo
16 Renee Preble
17 Robin Vertner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Crowe Revolver-Cascadia
2 John Rollert WebCyclery.com
3 Seth Patla River City Bicycles
4 Alex Criss River City Bicycles
5 Andy Redden NoLimitz/ICE
6 Leland Gilmore River City Bicycles
7 Jason Lemieux NoLimitz/ICE
8 Craig Etheridge Team Motordome
9 Pete Zlatnik signal cycles
10 Joe Hamilton BRIHOP
11 Brian Myers Hodala
12 David Pilz Gentle Lovers
13 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes
14 Chuck Warrington Artisan Family Racing
15 Patrick Wilder Cyclepath Racing
16 Sam Nicolettii Gentle Lovers
17 Landon Masterfield Revolver-Cascadia
18 Brian Garretson Royal Family of International Accla
19 Brett Foster Revolution Cycles
20 Steven Beardsley Gentle Lovers
21 Larry Ehmke Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
22 John Dorfer Royal Family of International Accla
23 Ethan Furniss Revolver-Cascadia
24 Jon Hansen Bear Peddler
25 Ben Guernsey Hank Built
26 Jake Rosenfeld
27 David Burke Recycled Cycles
28 Wes Swearingen Mountain View Cycles
29 Mike Cobb Joe Bike
30 Brian Schultz Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
31 Thadeous Bamford Royal Family of International Accla
32 Brady Brady Team S&M
33 Damian Riehl Team Motordome
34 Scott Ramsey Speedvagen/Vanilla Workshop
35 Ricardo Medina
36 Kyle Murphy Team High School
37 Dennis Petross Portland Velo
38 Chase Banna
39 Brett Decou
40 Erik Hofland Artisan Family Racing
41 Ben Leonard Royal Family of International Accla
42 Alexander Clemens Cyclepath Racing
43 Rene Bates Team Awesome
44 O'brien Starr
45 Matthew Preusch
46 John Gillilan Hammer Velo
47 Jason Borum River City Bicycles
48 Peter Lines Staccato Gelato
49 Tim Smith Tireless Velo
50 Joseph Marek Team S&M
51 Justin Zucconi Staccato Gelato
52 Dave Kosanke Metropolis
53 Cody Gervasi River City Bicycles
54 Nick Groesz XO Racing
55 Brian Larson
56 Steven Basden Half Fast Velo
57 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
58 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
59 Owen Daly Artisan Family Racing
60 Drew Cone Warpig
61 Sam Taylor Hammer Velo
62 Brody Boeger Ironclad Performance Wear
63 Jamie Whalen
64 Bobby Birk Team Motordome
65 James Jonke Tireless Velo
66 Kevin Ziemke Team Beer
67 Brian List Pacific Power Blue Sky
68 Matthew Jaffe
69 Doug Moak River City Bicycles
70 Rich Rosko
71 Edward Groth
72 Jeremy Jensen
73 Chris Leach
74 Andrew Wilson Veloshop
75 Scott Hamness Artisan Family Racing
76 Jake Salcone Performance
77 Ken Hahn
78 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
79 Jacques Lafortune HTFU
80 John Spurgeon
81 David German Hammer Velo
82 John Howe Team Beer
83 Angelia Lowell
84 Luke Demoe HTFU
85 Tony Pereira Team Beer
86 Craig Austin Half Fast Velo
87 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
88 Dave Burnard Olson's Bicycles
89 Alex Gardner Shimano
90 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 69  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Hutch's
2 Jack Olsen Unicycle Bastards
3 Mike Cobb Joe Bike
4 Ned Beddington Unicycle Bastards
5 Adam Oliver Hutch's
6 Unknown rider Seriousjuggling.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler Monavie-Cannondale.com
2 Wendy Williams Hudz Subaru Cycling Team
3 Rhonda Mazza Team S&M
4 Emily Vanmeter Hudz Subaru Cycling Team
5 Alalia Berry Gentle Lovers
6 Megan Faris River City Bicycles
7 Serena Bishop gordon Sunnyside Sports
8 Veronica Vega Sunnyside Sports
9 Abby Jenkins Embrocation Cycling Journal
10 Alice Pennington Veloforma
11 Julie Browning Cyclepath Racing
12 Christy Love Mighty riders/Team S&M
13 Erin Playman Gentle Lovers
14 Rachel Bagley Team Motordome
15 Anne Davis usher Bridgetown Velo
16 Sarah Post-holmberg Gentle Lovers
17 Marila Alvares signal cycles
18 Lindsay Jones HTFU
19 Joanna Mensher Gentle Lovers
20 Nissy Cobb River City Bicycles
21 Tina Brubaker The Vanilla Workshop-Speedvagen Rac
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Mcdermid bicycleattorney.com
2 Megan Chinburg
3 Margie Bradway Team S&M
4 Anona Whitley
5 Bree Edwards Cyclepath Racing
6 Kelly Rice
7 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club
8 Stephanie Chase Veloforma
9 Elise Huggins Veloforma
10 Jenny Vannoy WebCyclery.com
11 Tori Bortman
12 Anna Clark Ironclad Performance Wear
13 Sara Wright
14 Sara Fletcher Bridgetown Velo
15 Susan Sherman Showers Pass
16 Taylor Shekell
17 Nell Kolden Tampico
18 Jen Rymut
19 Abra Mcnair Showers Pass
20 Leah Deforest Artisan Family Racing
21 Mary Zucconi Staccato Gelato
22 Hailey Foster Team Awesome
23 Amy Shepard BRIHOP
24 Amy Christie
25 Heather Pugh Tir Boone
26 Erin Willig Ironclad Performance Wear
27 Katherine Fontaine Tireless Velo
28 Joy Armagost
29 Heather Vanvalkenburg Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan
30 Heidi Swift Veloforma
31 Marylynn King Ironclad Performance Wear
32 Amber Clark Team Beer
33 Lana Pressey Ironclad Performance Wear
34 Erin Goodall Artisan Family Racing
35 Sherry Schwenderlauf Portland Velo
36 Julia Shea Fat Cobra
37 Tiah Keever Team Cthulhu
38 Lindsay Kandra Hammer Velo
39 Kristin Wille Hammer Velo
40 Traci D'elia Portland Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat ?: 26