Log In
2018 Victorian State CX Championships • Jul 28 2018
5.5
6.2
3
4.8
5.5
Mostly Cloudy, 12 degrees C, wind 6 kph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
6.2
Moisture
3
Accel
4.8
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jongewaard Port Adelaide Cycling Club 58:35:00
2 Paul Redenbach Melbourne Cycling League 4
3 Allan Iacuone St Kilda Cycling Club 49
4 Daniel Taylor Ballarat / Sebastopol Cycling Club +1:11
5 William Ockenden Carnegie Caulfield CC +1:39
6 Nicholas Norden St Kilda Cycling Club +2:47
7 Gregory Thorne Melbourne Cycling League +3:10
8 Tom Ovens Geelong Cycling Club +3:56
9 Adrian Jackson Dirt Riders +4:06
10 Daniel Braunsteins Ballarat / Sebastopol Cycling Club +4:20
11 Ashley Ray Blackburn Cycling Club INC +1 lap
12 Kieran Thompson Melbourne University Cycling Club 7
13 Jeremy Cameron St Kilda Cycling Club 26
14 Beau Proctor Albury-Wodonga Panthers Cycling Clu +3:28
15 Jack Williams Carnegie Caulfield CC +2 laps
16 Tom Mcquillan Brunswick Cycling Club 19
17 Nicholas Rhodes Geelong +2:51
18 Jacob Sutherland Brunswick Cycling Club +5:29
DNF Aaron Batchelor Brunswick Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Mcdonough Geelong MTB 51:35:00
2 Emma Keogh Brunswick Cycling Club +1:00
3 Nina Kerr Ballarat / Sebastopol Cycling Club +3:10
4 Tessa Fabry Brunswick Cycling Club +6:00
5 Nadia Combe Hawthorn Cycling Club +1 lap
6 Phoebe Venables Brunswick +5:47
7 Meghan Thomas You Yangs Mountain Bike Inc +2 laps
8 Tory Thomas Team Mount Beauty +3 laps
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Snowball Hawthorn Cycling Club 44:57:00
2 James Mountain Brunswick Cycling Club +2:02
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lachlan Mcconnell Victorian Interschools Cycling Seri 42:55:00
2 Cooper Northey Alpine Cycling Club 10
3 Sam Northey Alpine Cycling Club +1 lap
4 Campbell Mcconnell Brunswick Cycling Club +1:46
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Piper Albrecht Castlemaine Rocky Riders 45:35:00
2 Alexander Matthews Geelong MTB 11
3 Henry Rawling Brunswick Cycling Club +1:04
4 Anakin Williams Carnegie Caulfield CC +1:42
5 Dillon Swifte Croydon Cycleworks +5:48
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madelin Redenbach MTBA 46:01:00
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phoebe Thompson none 53:39:00
2 Ella Baxter Brunswick Cycling Club +1 lap
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sleeman Australian Defence Force Cycling Cl 49:27:00
2 Richard South Geelong Mountain Bike Club 49
3 Jamie Whitfield Hawthorn Cycling Club +1:19
4 Jake Turnbull Yack Tracks +1 lap
5 Matthew Slade Carnegie Caulfield CC 28
6 Chris Matthews Sunbury Cycling Club +2:40
7 Eric Johnson Sunbury Cycling Club +3:01
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben May Geelong Mountain Bike Club 47:44:00
2 Tate Dogan Sydney Uni Velo Club 42
3 Brett Buckland Alpine Cycling Club +1:50
4 Mathew Gray Brunswick Cycling Club +1:56
5 Todd Cuthbert Geelong MTB +3:33
6 Chris Early Southern Masters Cycling Club +1 lap
7 Stephen Whiting Melbourne Cycling League 17
8 Heath Miller Sunbury Cycling Club 49
9 Luke Maher Brunswick Cycling Club +1:42
10 Cameron Mckenzie Hawthorn Cycling Club +2:12
11 James Kirkham Melbourne Cycling League +2:47
12 Ross Heywood Beechworth Chain Gang +2:56
13 Clint Perrett Melbourne Cycling League +3:06
14 Stephen Sparkes Coburg Cycling Club +3:24
15 Ron Nott Melbourne Cycling League +3:40
16 Warwick Mcwaters Geelong Mountain Bike Club +4:46
17 Shane Flint Beechworth Chain Gang +4:50
18 David Diviny Coburg Cycling Club +2 laps
19 Casey Wall Brunswick Cycling Club 26
20 Michael Frank Sunbury Cycling Club +1:24
DNF Hajir Hamedani Melbourne Cycling League
Finishers: Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Bishop Melbourne Cycling League 46:32:00
2 Warrack Leach Melbourne Cycling League 45
3 Andrew Low RedHill +1:54
4 Julien Fleurus Melbourne Cycling League +2:45
5 Paul Cullen Brunswick Cycling Club +4:12
6 Ben Kraus Beechworth Chain Gang +4:21
7 Chris Smith St Kilda Cycling Club +1 lap
8 Paul Munro Melbourne University Cycling Club +1:00
9 Anthony Netkow Carnegie Caulfield CC +1:23
10 Evan Armstrong Brunswick Cycling Club +1:42
11 Nicholas Cotterell Brunswick Cycling Club +2:08
12 Rob Moss Brunswick Cycling Club +3:05
13 Guy Mclaren Melbourne Cycling League +2 laps
14 Adam Walsh Southern Masters Cycling Club 14
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Doe Beechworth Chain Gang 46:00:00
2 Tim Northey Alpine Cycling Club 7
3 James Morton Geelong Mountain Bike Club 48
4 Cam Woolcock Hawthorn Cycling Club +1:22
5 Marc Loeliger Red Hill Riders MTB +1:55
6 Wes Samson Beechworth Chain Gang +2:56
7 Paul Kelly Brunswick Cycling Club +6:03
8 Dominic Cryan St Kilda Cycling Club +1 lap
9 Jason Walker N/A +1:37
10 Troy Laws-herd None +1:58
11 Craig Simons MTBA 8-week trial +1:58
12 Robert Srbinovski Sunbury Cycling Club + 2laps
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Campbell Alpine Cycling Club 48:33:00
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Kellett Geelong Cycle Club 41:06:00
2 Lee Floyd Geelong MTB +2:00
3 Lars Cortsen St Kilda Cycling Club +1 lap
4 Stephen Bick Coburg Cycling Club +1:06
5 Tim Rawling Brunswick Cycling Club +1:51
6 Christopher Black Melbourne Cycling League +2:21
7 Haydn Mclean Brunswick Cycling Club +2 laps
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garron Buckland Alpine Cycling Club 43:59:00
2 Craig Peacock MTBA +1:14
3 Chris Dimos Listerfield district trail riders +1 lap
4 Derek Visser Beechworth Chain Gang +1:01
5 Glenn Tarran St Kilda Cycling Club +1:38
6 Sean Pie Lysterfield District Trail Riders +2 laps
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Hamilton Warrandyte MTB Club 46:00:00
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lawson Bicisport 42:38:00
2 Hans Werner FTF +1 lap
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wohlers Wangaratta Cycling Club 45:45:00
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aroha Yates Forrest MTB 37:46:00
2 Kate Keown Brunswick Cycling Club +1:49
3 Sarah Knights Brunswick Cycling Club +2:54
4 Sarah Turnbull -- +3:25
5 Kia Matley Brunswick Cycling Club +4:27
6 Sarah Thompson Team Mount Beauty +6:41
7 Belle Williams St Kilda Cycling Club INC +1 lap
8 Fiona Herbert You Yangs 53
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Buckland Alpine Cycling Club 37:19:00
2 Brooke Sutcliffe Vikings Cycling Club ACT +1:24
3 Nicole Weckert N/A +4:03
4 Keely Samson Sunbury Cycling Club +6:26
5 Jane Register Full Gas Pedallers +1 lap
6 Claire Chandler +2:15
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Vandewater Lysterfield District Trail Riders 37:23:00
2 Simona Infantino Melbourne Cycling League +1:42
3 Jo Hunter Melbourne Cycling league +2:30
4 Maria Frischmann Beechworth Chain Gang +2:50
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Nelson Melbourne Cycling League 39:11:00
2 Tanya Sturt Carnegie Caulfield CC +4:51
3 Lara Srbinovski Sunbury Cycling Club +1 lap
4 Martyn Taylor Melbourne Cycling League +2 laps
5 Miranda Robinson Hawthorn Cycling Club +1:36
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leanne Hoffman Southern Masters Cycling Club 41:16:00
2 Tanya Simpson Plenty Gorge MTB +2:03
3 Jo Cullen Alpine Cycling Club +1 lap
DNF Alix Watson Preston Cycling Club
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Curtis MTBA 43:05:00
Finishers: Cat ?: 1