Log In
Ontario Provincial Cyclo-cross Championships • Nov 18 2018
Race uploaded by Andrew Lambert csv | json
5.4
6
5.2
5.1
5.6
Overcast, 31 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
6
Moisture
5.2
Accel
5.1
Tech
5.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Trevor O'donnell LAKESIDE STORAGE/BICYCLES PLUS 56:32:00 9:18 (1) 9:20 (1) 9:27 (1) 9:28 (1) 9:27 (1) 9:30 (1)
2 Christian Ricci LAKESIDE STORAGE/BICYCLES PLUS 59:11:00 9:39 (2) 9:38 (2) 9:47 (2) 9:56 (3) 9:52 (2) 10:16 (4)
3 James Fedosov SPEEDRIVER.COM 59:21:00 9:40 (3) 9:43 (3) 10:00 (4) 9:58 (4) 10:09 (4) 9:49 (2)
4 Alex Lefebvre PETERBOROUGH CYCLING CLUB 59:28:00 9:46 (4) 9:50 (4) 9:54 (3) 9:51 (2) 10:08 (3) 9:56 (3)
5 Anton Varabei TORONTO HUSTLE 1:01:32 9:56 (6) 10:08 (6) 10:12 (6) 10:09 (5) 10:23 (5) 10:41 (5)
6 Robert Meneguzzi HAMILTON CYCLING CLUB 1:02:12 10:03 (7) 10:01 (5) 10:03 (5) 10:18 (6) 10:40 (7) 11:05 (7)
7 Mark Lancia AWI RACING P/B THE CRANK AND SPROCK 1:03:33 10:21 (9) 10:30 (8) 10:36 (7) 10:42 (8) 10:38 (6) 10:43 (6)
8 Peter Morse MARIPOSA CYCLE RACING TEAM 1:04:40 10:50 (11) 10:34 (9) 10:41 (8) 10:30 (7) 10:50 (8) 11:13 (8)
9 Justin Minicola PETERBOROUGH CYCLING CLUB 1:05:32 10:45 (10) 10:27 (7) 10:44 (9) 10:47 (9) 11:11 (9) 11:36 (9)
10 Andrew Bray INDEPENDENT 1:07:59 10:51 (12) 11:02 (11) 11:18 (10) 11:21 (10) 11:41 (10) 11:43 (10)
11 Stephen Kirby MIDWEEK CYCLING CLUB 57:26:00 9:49 (5) 12:33 (14) 11:29 (12) 11:35 (11) 11:58 (11)
12 Caelum Wishart INDEPENDENT 57:34:00 11:08 (13) 11:15 (12) 11:20 (11) 11:49 (12) 12:00 (12)
13 Andrew Lambert INDEPENDENT 58:28:00 11:19 (14) 11:21 (13) 11:40 (13) 11:59 (13) 12:06 (13)
DNF Calvin Loney THENORTHHUB P/B BOLTON TIRE DNF 10:14 (8) 10:39 (10)
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Dana Gilligan MACOGEP-ARGON18-GIRONDINS DE BORDEA 43:30:00 10:42 (1) 10:51 (2) 10:49 (1) 11:06 (1)
2 Natascha Piciga GIANT TORONTO PB LIV 44:20:00 11:08 (3) 10:41 (1) 11:11 (3) 11:19 (2)
3 Kaitlyn Shikaze CYCLEPATH OAKVILLE RACE TEAM 44:51:00 11:14 (4) 11:09 (4) 11:05 (2) 11:23 (3)
4 Kelly Lawson HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 45:25:00 11:02 (2) 11:07 (3) 11:36 (4) 11:38 (4)
5 Katelyn Walcroft HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 47:17:00 11:39 (5) 11:41 (5) 11:51 (5) 12:04 (5)
6 Jennifer Stephenson INDEPENDENT 48:35:00 11:49 (6) 11:52 (6) 12:14 (6) 12:39 (7)
7 Evelyn Sifton INDEPENDENT 49:23:00 11:59 (7) 12:10 (7) 12:35 (7) 12:38 (6)
DNF Meg Siegel LANTERN ROUGE DNF
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Damien Vialaret VAN DESSEL P/B HYPERTHREADS 46:52:00 9:24 (1) 9:26 (2) 9:18 (1) 9:17 (1) 9:25 (1)
2 Matthew Leliveld HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 47:09:00 9:33 (2) 9:13 (1) 9:23 (2) 9:23 (2) 9:35 (2)
3 Levi Ogryzlo CYCLEPATH OAKVILLE RACE TEAM 50:12:00 9:35 (3) 10:18 (5) 10:18 (4) 9:56 (4) 10:04 (4)
4 Matt Birchard S&S RACING PB GARNEAU / FROG CYCLES 50:21:00 10:27 (5) 10:02 (3) 9:57 (3) 9:53 (3) 10:01 (3)
5 Eric Frost INDEPENDENT 52:31:00 10:26 (4) 10:04 (4) 10:26 (5) 10:30 (5) 11:03 (7)
6 Mitchell Mccurry KALLISTO-FCV P/B PELOTON CONTRACTIN 53:31:00 10:41 (7) 10:36 (6) 10:29 (6) 10:50 (7) 10:53 (6)
7 Logan O'krafka INDEPENDENT 53:55:00 11:26 (9) 10:46 (7) 10:43 (8) 10:34 (6) 10:24 (5)
8 John Noble S&S RACING PB GARNEAU / FROG CYCLES 56:18:00 10:55 (8) 11:14 (9) 10:43 (9) 11:25 (8) 11:58 (8)
9 Parsa Moeini KALLISTO-FCV P/B PELOTON CONTRACTIN 50:07:00 13:25 (11) 12:20 (11) 12:16 (10) 12:04 (9)
10 Grant Stewart ROCK&ROAD CYCLE CLUB 1:01:55 11:39 (10) 11:42 (10) 20:43 (11) 17:48 (10)
DNF Noah Ramsay BATEMAN'S BIKE CO P/B CLOUD9 AV DNF 10:41 (6) 10:47 (8) 10:33 (7)
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Tim Marshall MORNING GLORY CYCLING CLUB 40:10:00 10:16 (1) 9:56 (1) 9:51 (1) 10:05 (2)
2 Mark Brusso LAPDOGS CYCLING CLUB 40:47:00 10:38 (3) 10:04 (2) 9:59 (2) 10:04 (1)
3 Tim Mcclure TEAM CF 41:16:00 10:37 (2) 10:10 (4) 10:10 (3) 10:17 (4)
4 Noah Rosen V?LOCOLOUR 41:23:00 10:50 (5) 10:10 (3) 10:11 (4) 10:11 (3)
5 Eric De groote INDEPENDENT 42:03:00 10:46 (4) 10:21 (6) 10:22 (5) 10:33 (9)
6 Seth Stewart ROCK&ROAD CYCLE CLUB 42:10:00 10:54 (7) 10:24 (7) 10:30 (7) 10:21 (7)
7 Jamie Schuman TEAM CF 42:11:00 10:51 (6) 10:17 (5) 10:43 (11) 10:19 (5)
8 Keith Moore MORNING GLORY CYCLING CLUB 42:17:00 11:04 (8) 10:25 (8) 10:24 (6) 10:22 (8)
9 Chris Pollett TOWHEELSESPAYLMEREXPRESS 42:56:00 11:10 (9) 10:35 (11) 10:31 (8) 10:39 (10)
10 Brook Smith BATEMAN'S BIKE CO P/B CLOUD9 AV 42:56:00 11:19 (12) 10:33 (10) 10:42 (10) 10:21 (6)
11 Edmund Heung LAPDOGS CYCLING CLUB 43:21:00 11:14 (10) 10:28 (9) 10:42 (9) 10:55 (12)
12 Marc Kell whitehead V?LOCOLOUR 44:19:00 11:35 (13) 11:01 (12) 10:49 (12) 10:53 (11)
13 Jamie Vrooman V?LOCOLOUR 47:42:00 12:29 (14) 11:45 (14) 11:45 (13) 11:42 (13)
DNF Andrew Buzzell FITWORKS DNF
DNF Kevin Mahood GIANT TORONTO PB LIV DNF 11:17 (11) 11:05 (13)
Finishers: Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Kathy Eggenberger REGGIE RIDERS 45:54:00 11:26 (1) 11:19 (1) 11:32 (1) 11:37 (1)
2 Joanne Beattie SIX S PARTNERS P/B CICLOWERKS 46:32:00 11:31 (2) 11:33 (2) 11:38 (2) 11:49 (2)
3 Rebecca Christensen PETERBOROUGH CYCLING CLUB 50:27:00 11:55 (3) 12:27 (3) 12:56 (3) 13:08 (3)
4 Suzanne Carlsen V?LOCOLOUR 51:13:00 12:29 (4) 12:30 (4) 12:59 (4) 13:14 (4)
5 Christina Alsop GIANT TORONTO PB LIV 52:47:00 13:08 (5) 12:55 (5) 13:18 (5) 13:24 (5)
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Robert Holmgren HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 39:06:00 9:55 (1) 9:52 (1) 9:41 (1) 9:37 (1)
2 Rob Rice TECHY KIDS 39:45:00 10:07 (2) 9:54 (2) 9:55 (4) 9:47 (2)
3 Michael Woodford CYCLELOGIK RACING 40:15:00 10:15 (4) 10:02 (4) 9:51 (2) 10:05 (6)
4 Greg Clark HOMESTEAD RACING 40:18:00 10:23 (5) 10:01 (3) 9:52 (3) 10:00 (4)
5 Marc Boudreau THE CYCLERY 40:24:00 10:13 (3) 10:10 (5) 10:05 (6) 9:56 (3)
6 Jon Barnes TREK CANADA 40:53:00 10:33 (8) 10:17 (6) 9:59 (5) 10:04 (5)
7 Edgars Apse INDEPENDENT 41:33:00 10:31 (7) 10:19 (7) 10:10 (7) 10:31 (7)
8 Ondrej Benjik ROCK&ROAD CYCLE CLUB 42:18:00 10:46 (9) 10:30 (8) 10:28 (8) 10:32 (8)
9 Solomon Amos MORNING GLORY CYCLING CLUB 44:16:00 10:30 (6) 10:48 (9) 11:25 (12) 11:32 (12)
10 Kevin Gandy MORNING GLORY CYCLING CLUB 44:28:00 11:56 (14) 11:04 (10) 10:39 (9) 10:47 (9)
11 Pary Bell MARIPOSA CYCLE RACING TEAM 45:15:00 11:25 (10) 11:13 (11) 11:10 (10) 11:26 (11)
12 Mark De koning TECHY KIDS 45:43:00 11:40 (11) 11:23 (12) 11:20 (11) 11:20 (10)
13 Jeremy Bridge-cook MORNING GLORY CYCLING CLUB 47:17:00 11:55 (12) 11:40 (13) 11:50 (13) 11:50 (13)
14 Garth Logan INDEPENDENT 48:29:00 11:56 (13) 12:03 (14) 12:07 (14) 12:22 (16)
15 Bogdan Paraschivu TORONTO HUSTLE 49:24:00 12:06 (15) 12:30 (15) 12:29 (15) 12:18 (14)
16 Bruce Mccurry KALLISTO-FCV P/B PELOTON CONTRACTIN 50:04:00 12:41 (16) 12:31 (16) 12:31 (16) 12:19 (15)
17 Brent Armstrong INDEPENDENT 52:34:00 12:57 (17) 12:59 (17) 12:47 (17) 13:49 (17)
DNF Ed Stanley INDEPENDENT DNF
DNF Chris Herten TECHY KIDS DNF 13:11 (18)
Finishers: Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Lisa Holmgren HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 44:18:00 11:03 (1) 11:01 (1) 11:06 (1) 11:07 (1)
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Bob Bergman CANADIAN CYCLING MAGAZINE 34:02:00 11:22 (1) 11:17 (1) 11:22 (1)
2 Paul Bradbury INDEPENDENT 37:16:00 12:11 (2) 12:29 (2) 12:34 (2)
3 James Cook CANADIAN CYCLING MAGAZINE 40:02:00 13:12 (3) 13:17 (3) 13:32 (3)
DNF Lorenzo Zatta INDEPENDENT DNF 13:22 (4)
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 James Laird INDEPENDENT 39:21:00 13:00 (1) 13:00 (1) 13:19 (1)
2 Rob Cheskey CYCLEPATH OAKVILLE RACE TEAM 43:35:00 14:30 (2) 14:37 (2) 14:27 (2)
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Mitch Kaiser LANTERN ROUGE 46:25:00 12:38 (1) 11:39 (1) 11:09 (1) 10:56 (1)
2 Jamie Vrooman V?LOCOLOUR 52:10:00 12:41 (2) 13:03 (2) 13:21 (2) 13:04 (2)
3 Nick Iwanyshyn LANTERN ROUGE 46:27:00 13:19 (3) 13:35 (3) 19:33 (3)
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Nick Iwanyshyn LANTERN ROUGE 42:32:00 13:28 (1) 13:12 (1) 15:51 (2)
2 Keenan Brookes LANTERN ROUGE 44:49:00 14:27 (2) 15:16 (2) 15:04 (1)
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Ashlin Barry MARIPOSA CYCLE RACING TEAM 35:57:00 12:04 (1) 11:55 (1) 11:57 (1)
2 Carl De groote INDEPENDENT 34:18:00 17:08 (2) 17:10 (2)
3 Pim De koning TECHY KIDS 39:40:00 19:48 (3) 19:52 (3)
4 Jake Bradley DURHAM SHREDDERS 43:07:00 22:48 (4) 20:19 (4)
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Ruby Jardeleza-toole BLACKSMITH CYCLE 45:08:00 22:46 (1) 22:22 (1)
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Ian Ackert HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 30:20:00 10:06 (1) 10:04 (1) 10:09 (1)
2 Troy Von svoboda HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 36:07:00 12:06 (2) 11:55 (2) 12:06 (2)
3 Bas Stroomberg INDEPENDENT 39:12:00 13:57 (4) 12:35 (3) 12:38 (3)
4 Connor Mcinnis MIDWEEK CYCLING CLUB 41:16:00 13:55 (3) 12:57 (4) 14:23 (5)
5 Nathan Hauber DURHAM SHREDDERS 42:37:00 14:27 (5) 14:09 (5) 14:00 (4)
6 Augustus De groote INDEPENDENT 29:38:00 15:19 (6) 14:19 (6)
7 Jacob Barnes DURHAM SHREDDERS 43:14:00 22:37 (7) 20:37 (7)
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Elli Clark HOMESTEAD RACING 35:58:00 12:04 (1) 11:56 (1) 11:57 (1)
2 Isabella Holmgren HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 38:24:00 12:56 (2) 12:46 (2) 12:41 (2)
3 Jett Jardeleza-toole BLACKSMITH CYCLE 31:26:00 15:28 (3) 15:57 (3)
4 Laine Bradley DURHAM SHREDDERS 32:10:00 15:43 (4) 16:26 (4)
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Oscar Clark THENORTHHUB P/B BOLTON TIRE 29:35:00 10:06 (1) 9:39 (1) 9:49 (1)
2 Theodore De groote INDEPENDENT 30:20:00 10:09 (3) 10:09 (3) 10:01 (2)
3 Luke Valenti HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 30:53:00 10:09 (2) 10:25 (6) 10:17 (3)
4 Theron Inglis HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 31:11:00 10:38 (4) 10:14 (4) 10:17 (4)
5 Brett Lancaster HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 31:31:00 10:39 (5) 10:20 (5) 10:31 (6)
6 Owen Clark HOMESTEAD RACING 31:39:00 11:24 (6) 9:55 (2) 10:19 (5)
7 Greg Morrish S&S RACING PB GARNEAU / FROG CYCLES 34:57:00 11:50 (8) 11:25 (7) 11:40 (7)
8 Alexander Woodford SKINOUK-VDM 35:34:00 11:30 (7) 11:45 (8) 12:18 (8)
9 Gregory Cuff NCCH PB FRANKLIN TEMPLETON INVESTME 36:51:00 12:29 (9) 11:57 (9) 12:24 (9)
10 Jack Mantifel DURHAM SHREDDERS 37:46:00 12:58 (10) 12:23 (11) 12:24 (10)
11 Simon Zouev WIN CYCLING CENTRE 38:18:00 13:20 (11) 12:23 (10) 12:34 (11)
12 Rohan Mehta HARDWOOD NEXT WAVE CYCLING TEAM 41:17:00 13:45 (12) 13:45 (12) 13:45 (12)
13 Lucas Barnes DURHAM SHREDDERS 42:43:00 13:56 (13) 14:24 (13) 14:22 (13)
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Nicole Bradbury NCCH PB FRANKLIN TEMPLETON INVESTME 34:34:00 11:36 (1) 11:25 (1) 11:33 (1)
2 Sarah Fuller S&S RACING PB GARNEAU / FROG CYCLES 30:21:00 15:33 (2) 14:47 (2)
Finishers: Cat ?: 2