Log In
John Bryan CX (Cap City Cyclocross #6/OVCX #13) • Dec 2 2018
4.4
6.7
2.4
4.8
2.5
Clear, 60 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.4
Beers
6.7
Moisture
2.4
Accel
4.8
Tech
2.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Haubner Lionhearts Junior Racing
2 Jacob Krynock Lionhearts Junior Racing
3 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Jr. Racing
4 Nick Kintzel Team NeighborLink
5 Ryan Haden Team Neighborlink CX
6 David Ferguson Be Real Sports
7 Tyler Hardin K&G Bike Center
8 Corey Smith Team Neighborlink
9 Larry Lenne Team Heroes
10 Matt Emmert DRT
11 John Lewnard Queen City Wheels
12 Gus Bratetic Revolution Devo Cycling
13 Eddie Stillman Midwest Devo
14 Scott Phillips Reser Bicycle
15 Kyle Jamison Hashtag Bikes
16 David Rich Team Dayton Cycling
17 Nicholas Allman Dash racing
18 Alex Corby Midwest Devo/Corby Concepts
19 Brandon Grant Team Dayton
20 Andy Bracke Mariner Cycling
21 Robbie Seal
22 Connor Wingler Team Bicycles Outfitters Indy
23 Goeric Daeninck Paradise Garage Racing
24 Tom Elliott TEAM LOGIK
25 Matthew Hartsough Ann Arbor Velo Club
26 Joseph Lawhorn Team Dayton
27 Benjamin Seppala DARK HORSE RACING
28 James Nelson 2 Timing Guys / Pfoodman Racing
29 Garrett Mcnear Be Real Sports
30 Christian Ambjorn Team Hungry*
31 Tyler Conant
32 Michael Conaway
33 Fred Iversen Shamrock Cycles
34 Andy Prickett K&G BIKE CENTER
35 Daniel Hershberger Trek Store Cincinnati
36 Shelby Gibbs Dash Racing
37 Gregory Dyas A Cycling Team
38 Neal Ward Dash Racing
39 Noah Demuth Revolution Development
40 Ahmir Ayala Lionsheart
41 Matt Curry Team Nebo Ridge
42 Jesse Johnson Dash Racing p/b Westfield Powerspor
DNF Michael Henry Team Nebo Ridge
DNF Ed Altwies Maumee Valley Wheelmen
DNF Gianni Allwein Team Handmade
DNF Stephen Herman Team dayton
Finishers: Cat 3: 41   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Yoerger Midwest Devo Support Crew
2 David Sandberg
3 Dan Frazier
4 Phillip Emmert Midwest Devo
5 Andrew Woodruff Team Dayton Cycling
6 Otto Bohn The Optimists
7 Mike Miller E2
8 Jason Maier 3RVS Racing
9 Tom Lewnard Queen City Wheels
10 Ben Herbertz
11 Alex Aeschbury
12 Ian Burt Lionhearts Junior Racing
13 David Bradway Team Neighborlink
14 Jeff Sack Monogram Mambas
15 Mike Piposar Shake N Bake
16 Brelon May
17 Maciej Kawalkowski Queen City Wheels
18 William Mears Team Lithko/VO2
19 Steven Berry Trek Store of Cincinnati
20 Shannon Branscomb Team Neighborlink
21 Jack Jenkins Summit free wheelers
22 John Fovel Team Hungry
23 Robert Strobel Team Lithko
24 Adam Downs K&G Bike Center
25 Scott Rudy Element Cycles
26 Ted Roll Allied Forces Velo
27 Ryan Vingris
28 Solomon Myers LOGIK | Junior Development Team
29 James Halpin Mariner Cycling
30 Lee Jackson Team Heroes
31 Greg Dartt Queen City Wheels
32 Ryan Baber
33 Peter Cline VETMotorsports.org
34 Mark Zeigler
35 Christopher Imhoff
36 Duane Busch Team Handmade
37 Max Corby Midwest Devo/Corby Concepts
38 Neal Schmitt Team SixOneFour
39 Steve Coss Paradise Garage Racing
40 Sean Hughes Allied Forces Velo
41 Paul Adams
42 Keith Woods Dash Racing
43 Steven Cook Queen City Wheels
44 Allen Cooper Paradise Garage Racing
45 Mark Harris Allied Forces Velo
46 Mark Gilmore Queen City Wheels
47 John Downey The Optimists
48 Nathan Reymann
49 Matt Odonnell
50 Calvin Conaway Midwest Development Cycling Inc.
51 Cameron Sontag
52 Chance Fox
53 Mark Brown Jeff's Bike Shop
54 Zach Goodrich Team Logik
55 Jake Williams Lionhearts Junior Racing
56 Charles Barilleaux Darkhorse Racing
57 Jerry Rusin Team Nebo Ridge
58 Chuck Storey element
59 John Wheeler Shamrock Cycles
60 Aidan Sontag
61 Silas Myers LOGIK | Junior Development Team
62 Lunden Olinger MidwestDEVO
63 Andrew Rudy Element cycles
64 Kyle Mccord LOGIK | Junior Development Team
65 Isaac Hunter-linville University of Cincinnati Cycling Cl
66 Eric Buchakjian Hungry*
DNF Edward Alyanak 9258 Wealth Management
DNF Zachary Niles Summit Freewheelers Junior Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 54   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mcshane VO2 Multisport
2 Zachary Andrews
3 Ben Ortt HWB Santa Cruz
4 Zach Bender Cycle-Smart
5 Brett Conaway Midwest Devo Supporter
6 David Mccomb 3 Rivers Velo Sport
7 John Maggard Against the Grain Cycling
8 Adam Rodkey Speedway Wheelmen
9 James Baldesare Summit Freewheelers
10 Keith Lucas Outdoor Ventures p/b Running Soles
11 William Sherman Shamrock Cycles
12 Mark Illingworth Queen City Wheels
13 Jason Karew Ohio Velo / Mariner Cycling
14 Paul Richardson Team Neighborlink
15 Joe Bellante Team Hungry Cycling
16 Jeffrey Craft Team Lake Effect
17 Tom Weaver Summit Freewheelers
18 Michael Gottfried Allied Forces Velo
19 Ben Wilson Rogue Racing Project 502
20 Timothy Hall Fort Wayne Outfitters and Bike Depo
21 Timothy Beirne Schellers Racing Team
22 Andrew Klumb Drakes Coffee
23 Bill Craig Team Hungry
24 James Oloughlin TEAM HUNGRY*
25 Jeff Schlaudecker Team Hungry!
26 Mason Morgan CAP CITY LEGENDS
27 Andy Perrino Team Hungry
28 Doug Carraway Veloscience Bike Works Cycling Team
29 Brad Hayes JAY?S BIKES
30 Anthony Elmore Outdoor Ventures
31 Rick Toler Team Dayton Bicycling
32 Robert Neuman Team Dayton Bicycling
33 Shelby Gibbs Dash Racing
34 Christian Ambjorn Team Hungry*
35 Rick Maier LBR PROTECTED BY THE RITUAL
36 Scott Phillips Reser Bicycle
37 Paul Neff Mariner Cycling
38 Lyle Dailey ZWS / Brilliant Advice
39 Robert Westendorf Queen City Wheels
40 Ryan Smith Outdoor Ventures p/b Running Soles
41 Jason Stoner Fiets Met Slagroom
42 Charles South 3 Rivers Velo Sport
43 Charles Barilleaux Darkhorse Racing
44 Craig Reynolds J's Bikes Racing
45 Jerry Hayes Team Hungry
46 Matt Odonnell
47 David Spurlock Roll: Racing
48 Doug Hamilton Team Dayton Cycling
49 Jerry Rusin Team Nebo Ridge
DNF Jeff Wass Team Dayton Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 27   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase Edgerton Team Hungry*
2 David Osborne
3 Ryun Mielke
4 Mark Shearing
5 Daniel Gum unattached
6 Ryan Dotson
7 Morten Kristiansen
8 Sean Martin Mad Cow Ramble
9 Ryan Orr Team Lithko/VO2
10 Keith Ranly Mad Cow Ramble
11 Ryan Fields The Optimists Spoken bicycles
12 Jason Tellez Ghisallo Cycling Team
13 Zuhair Abdulla Team Hungry
14 Eber Flores ii The Optimists
15 Mirto Monroy roll Cycling
16 Matthew Russell
17 Dan Klotzbach
18 Jordan Johnson Team Logik
19 Michael Sovec
20 Chase Gibson Team Hungry Cycling
21 Sam Kloss The Optimists CX/Cincinnati Tri Clu
22 Zachary Ballinger Queen City Wheels
23 Brent Sturlaugson
24 Scott Myers TEAM LOGIK (LogikPower.com)
25 Jared Reckers unattached
26 Nate Wollenburg unattached
27 Brad Wingo Team Inspire - GSK
28 Alex Bindemann The Optimists CX
30 Jim Boit unttached
31 David Zeigler
32 George Raihala The Optimists
33 Brian Mccord Team LOGIK
DNF Matthew Neal The Optimists
DNF Jim Martin The Optimists
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 22   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
29 Alan Bindemann CX Spoken Bicycles
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Myles
2 Ryan Gamm Red Kite
3 Eric Anderson Zipp Factory Team
4 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team
5 Enzo Allwein Team Handmade
6 Brett Mckay Bike Ohio
7 Jonathan Card MARINER CYCLING/Spoke Life
8 Evan Barr-beare Team Hungry
9 Jamie Williams Lionhearts Junior Racing
10 Justin Sorber DRT Racing
11 Andrew Boneff Village Cyclery
12 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin
13 Henry Conaway Midwest Development Cyclin Inc.
14 Mitchell Powers University of Cincinnati Cycling Cl
15 Rob Luikart Paradise Garage Racing
16 Benjamin Grier Paradise Garage
17 Alex Renny
DNF Jamie Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
DNF Ian Mcshane Team NeighborLink
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Luniewski Lionhearts Junior Racing
2 Patrick Urichich Lionhearts
3 Brooklyn Raddin LOGIK | Junior Development Team (Lo
4 Ben Wilson Lionhearts Junior Racing
5 Jasper Hall Fort Wayne Outfitters and Bike Depo
6 Addie Slutz Summit Freewheelers Junior Team
7 Samantha Taylor Lionhearts Junior Racing
8 Liam Cantrell Team LOGIK
9 Stella Ford Revolution Devo
10 Margot Grotland Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
11 Levi Hall Fort Wayne Outfitters and Bike Depo
12 Conner Wilson Lionhearts Junior Racing
13 Claire Zeigler
14 Cameron Frazier
15 Ellie Gibson
16 Anna Masters Lionhearts/Cincinnati Cyclocross
17 Winslow Orlet
18 Madeline Dotson Lionhearts
19 Logan Smith Lionhearts Junior Racing
20 Noah Schlaudecker Lionhearts
22 Timothe Daeninck PARADISE GARAGE RACING
23 Alexandra Farmer Lionhearts Junior Racing
24 Caroline Illingworth Lionhearts
25 Russel Bell Lionhearts Junior Racing
26 Matthew Zeigler Lionhearts Junior Racing
27 Josephine Bell Lionhearts Junior Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Hance Team Handmade
2 Katie Porter Ghisallo Cycling
3 Kate Gibson Team Hungry Cycling
4 Cooper Ambjorn Team Hungry*
5 Kari Hutson
6 Olivia Birkenhauer GOT DIRT mtb training
7 Dana Vingris Lady Gnar Shredders
8 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders
9 Dana Mees Team Dayton
10 Audrey Baker Midwest Devo/ JM Coaching
11 Julie Zeigler
12 Brooklyn Raddin LOGIK | Junior Development Team (Lo
13 Emma Balding Midwest Devo
14 Julie Herrmann Team Dayton Cycling
15 Wendy Gilmore Queen City Wheels
16 Marissa Doner Team Neighborlink
17 Kelly Mckenna Lady Gnar Shredders
18 Cayce Cantrell Team LOGIK
19 Eulalie Grodner K &G
20 Maggie Spring The Optimists
21 Susan Sagan Team Dayton
22 Olivia Rademacher Lionheart Junior Racing
23 Kelsey Voit
24 Gail Blevins
25 Karen Wells-hamilton Team Dayton Cycling
26 Janet Sherman Shamrock Cycles
27 Allianna Tarango LOGIK | Junior Development Team
28 Melissa Heston Team Dayton Cycling
29 Michelle Dyas A Cycling Team
DNF Jodi Mccord Team LOGIK
DNF Katrina Svach Team Dayton Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 20   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Payonk Team NeighborLink
2 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders
3 Geraldine Schulze Team Hungry
4 Maria Weese Ghisallo Cycling Team
5 Carrie Masters Lionhearts/Cincinnati Cyclocross
6 Eleanor Dyas Midwest Devo
7 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/Webcyclery.com
8 Elli Sigmond Ghisallo Cycling Team
9 Michaela Schulze Lionhearts Junior Racing
10 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders
11 Emily Dreyer Lady Gnar Shredders
12 Mia Bell Lionhearts Junior Racing
13 Pei-i Wu Team Hungry
14 Ellen Rodkey Speedway Wheelmen
15 Korin Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin
16 Megan Childress Team Hungry Cycling
17 Kiersta Tucker Outdoor Ventures p/b Running Soles
18 Kelsey Devereaux Womens Racing project
19 Deb Ice Amy D Foundation Grassroots
20 Cooper Ambjorn Team Hungry*
21 Emily Bradway Team Neighborlink
22 Stella Ford Revolution Devo
23 Brooklyn Raddin LOGIK | Junior Development Team (Lo
24 Jeni Roosen GRAY GHOST RACING
DNF Heather Maier Team Hungry
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 1