Log In
Capital 'Cross Classic • Dec 2 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.6
5.7
4.1
5.2
5.3
Overcast, 47 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
5.7
Moisture
4.1
Accel
5.2
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:37.3
2 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:45:42.4
3 Daniel Pastrich Deft Fam 0:45:47.5
4 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:46:13.8
5 Kyle Murphy Unattached 0:46:20.2
6 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:46:47.2
7 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:47:46.9
8 Jimmy Sosinski Unattached 0:47:51.9
9 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:48:09.6
10 Christopher Hardee VAHS 0:48:36.1
11 Werner Freymann Philadelphia Ciclismo 0:48:54.0
12 Tyler Lulich V-DAY 0:48:58.8
13 Jason Cooper The Bike Rack 0:49:02.1
14 Dylan Stagner Great Eskape 0:49:05.4
15 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:06.9
16 Grant Mandsager Unattached 0:49:07.5
17 George Lewis Team Bikenetic 0:49:09.1
18 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:40.7
19 Bo Rider Rock Creek Velo 0:50:44.1
20 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:07.7
21 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:51:11.7
22 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:14.9
23 Sean Yeager Altius Cycling Team 0:52:16.4
24 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
DNF Jonathan Carney Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Kriewald Unattached 0:49:37.6
2 Jesper Frant Unattached 0:50:25.1
3 James Bumbaugh Whole Wheel Velo Club 0:51:02.8
4 Brian Crowe Great Eskape 0:51:05.5
5 Chris Howell Bike Doctor / Visit Frederick 0:51:21.2
6 Nathan Cristler Unattached 0:51:21.5
7 Jack Lanier Unattached 0:51:43.8
8 Jay Korff Unattached 0:52:11.9
9 Matthew Toigo Crosshairs Cycling 0:52:25.5
10 Daniel Cummins District Velocity Racing/District V 0:52:28.7
11 Luke Flaxman Unattached 0:52:32.4
12 Christopher Tank Bluemont Connection 0:52:44.4
13 Charles Coffey Unattached 0:52:45.0
14 Conor Dancy Unattached 0:52:45.5
15 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:52:57.2
16 Timothy Parker The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:54:00.2
17 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 0:54:01.1
18 Nicholas Wood Bluemont Connection 1 Lap
19 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
20 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
21 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
22 Parker Agan Unattached 1 Lap
23 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
24 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
25 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
27 Dale Cornette Unattached 1 Lap
28 Christopher Yesmant Bluemont Connection 1 Lap
29 Christopher Crane Unattached 1 Lap
30 Shawn Smith Unattached 1 Lap
31 Vaclav Vancura National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Frank Velez Squadra Coppi 1 Lap
33 Hunter Jones Bluemont Connection 1 Lap
34 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
35 Brian Indre Unattached 1 Lap
36 Sean Walsh Unattached 1 Lap
37 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
38 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
39 David Fischer Bluemont Connection 1 Lap
40 Erik Argueta Unattached 1 Lap
41 Alan Leslie Unattached 1 Lap
42 Kevin Gallo Squadra Coppi 1 Lap
43 Paul Espanol Unattached 1 Lap
44 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
45 Matthew Huisman The Bike Rack 1 Lap
46 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
47 David Centers Bluemont Connection 1 Lap
48 Peter Gissiner Unattached 1 Lap
49 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
50 Shawn Smith Buffalo Bicycling Club Inc./Indepen 1 Lap
51 Ryan Sigworth Bluemont Connection 1 Lap
52 Thomas Nelson NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
53 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
54 Chris Jones Unattached 1 Lap
55 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
56 Andrew Karr Unattached 1 Lap
57 Dan Doggett Unattached 1 Lap
58 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
59 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
60 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
61 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling 1 Lap
62 Jeremy King Lancaster VELO 2 Laps
DNF Ian Lutz National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF William Sanders DCMTB DNF
Finishers: Cat 4: 61   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rodgers DistrictTaco Racing 0:36:15.3
2 Donald Macmurray Unattached 0:36:24.4
3 Zacharya Meszoely Unattached 0:36:41.8
4 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:37:15.5
5 Robert Iten SEAVS/Haymarket 0:37:37.9
6 Michael Chaney Unattached 0:37:47.0
7 Ian Anderson Unattached 0:38:10.2
8 Dave Henkel Unattached 0:39:15.6
9 Henrik Olsen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:39:40.4
10 Anthony Watkins Unattached 0:39:47.5
11 Sean Hourihan Ascent Concept Team 0:40:31.0
12 Danny Romanoff Unattached 0:40:34.4
13 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:37.8
14 Kent Thompson Unattached 0:40:47.4
15 Alex Beszhak Great Eskape 0:41:01.5
16 Alexander Olbrich CrossHairs Cycling 0:41:07.9
17 Gabriel Murray Unattached 0:41:12.4
18 Coman Ilahi Unattached 0:41:12.6
19 Kevin Carrick Unattached 0:42:02.3
20 Henry Germaine University of Maryland-College Park 0:42:15.1
21 Gordon Turner Unattached 0:42:16.9
22 Alexander Keller Unattached 0:42:39.8
23 Kur Sohn Unattached 0:43:04.6
24 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
25 Kevin Melson Unattached 1 Lap
26 Todd Keller DCMTB 1 Lap
27 Ryan Fishel Unattached 1 Lap
28 Rick Anderson Unattached 1 Lap
29 Justin Woodson Unattached 1 Lap
30 Alexander Christian Unattached 1 Lap
31 Davis Riffe Unattached 1 Lap
32 Matthew Appleby Unattached 1 Lap
33 David Safford Evolution Cycling Club p/b Long & F 1 Lap
34 Mike Kelly Unattached 1 Lap
35 Robert j. Patterson Unattached 1 Lap
36 Kevin Webster Legacy 1 Lap
37 David Burns Unattached 1 Lap
38 Peter Len Unattached 1 Lap
39 Michael McCabe Unattached 1 Lap
40 Matthew Wright Unattached 1 Lap
DNF Kevin Brownstein Evolution Cycling Club p/b Long & F DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 27   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:58:24.8
2 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:59:09.7
3 Joe Thomas S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1:01:47.4
4 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:02:58.4
5 Peter Tyson Team Bikenetic 1:03:04.4
6 August Milliken Van Dessel Factory Team 1:03:21.3
7 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:04:30.4
8 Kevin Ellsworth Team Type 1 Foundation 1:05:19.1
9 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 1:05:23.6
10 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1 Lap
11 Larry Miller Team Bikenetic 1 Lap
12 Owen Brenneman TREK BIKES 1 Lap
13 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
14 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
15 Will Mitchell DistrictTaco Racing 1 Lap
16 Matthew Avery Philadelphia Ciclismo 1 Lap
17 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 1 Lap
18 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1 Lap
19 Jon Fields Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 1 Lap
20 Bruno Neto Unattached 1 Lap
DNF Ian Williams Unattached DNF
DNF Matt Spohn Philadelphia Ciclismo DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters Unattached 0:44:07.4
2 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:44:32.1
3 Raul Rojas DCMTB 0:46:35.5
4 Abe Ehlers Artemis Racing 0:47:00.2
5 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:47:32.8
6 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:48:07.1
7 Brian Price DistrictTaco Racing 0:48:27.7
8 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:48:51.4
9 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:49:26.4
10 Justin Bowes VAHS 0:50:31.2
11 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:50:48.7
12 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:01.9
13 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:51:39.7
14 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Dave O'neill Unattached 1 Lap
16 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
17 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
18 Darren Jiron DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
19 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:36:09.3
2 Matt Bully Squadra Coppi 0:36:29.1
3 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:36:37.4
4 Ethan Frost First State Velo Sport 0:37:05.3
5 Edward Nessen RAPHA CYCLING CLUB 0:37:05.9
6 William Faucette Squadra Coppi 0:37:23.8
7 Hans Lellelid Unattached 0:37:35.4
8 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:37:37.4
9 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:37:57.9
10 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:30.8
11 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:38:42.9
12 Damian Walsh Unattached 0:38:45.3
13 Mike Trumpfheller DCMTB 0:38:51.3
14 Todd Bauer Bike Doctor Frederick/Visit Frederi 0:38:55.2
15 Michael Shipp Rogue Velo Racing 0:39:15.5
16 Aaron Richardson V-DAY 0:39:23.4
17 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:31.4
18 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:39:32.5
19 Scott Bricker Unattached 0:39:49.7
20 Mark Skubis Squadra Coppi 0:39:57.8
21 John Chambers Artemis Racing 0:40:07.5
22 Ian Cameron Unattached 0:40:42.1
23 Douglas Hackelton Unattached 0:40:50.5
24 Peter Sherry Unattached 0:40:53.7
25 Brian M. barnes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:56.2
26 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:41:05.5
27 Nathan Ayers Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing 0:41:35.5
28 Michael Scardaville DCMTB 0:41:45.5
29 Eric Werner Unattached 0:41:50.8
30 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:12.4
31 Pere Maya Whole Wheel Velo Club 0:42:50.3
32 Norman Kreiselmeier Unattached 0:43:20.0
33 Paul Espanol Unattached 0:43:20.3
34 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:20.8
35 Sanghun Lee Rock Creek Velo 0:43:33.8
36 Ryan Kujawski Unattached 0:44:14.1
37 Peter Huybers Rock Creek Velo 0:44:17.3
38 Jason Yowell Cumberland Trail Connection Racing 0:44:21.3
39 Jason Hade Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:36.0
40 James Dausch Rock Creek Velo 0:44:57.9
41 Lewis Prebble Unattached 0:45:04.1
42 Troy Mcfee Unattached 0:45:34.5
43 Ryan Stille Unattached 0:45:44.9
44 Trey Harris Team Bikenetic 0:46:17.3
45 Brian Elsts Unattached 1 Lap
46 Steve Offutt Unattached 1 Lap
47 George Schulz, jr. Unattached 1 Lap
48 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
49 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
50 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
51 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
52 William Crawford Unattached 1 Lap
53 Robert Cannon Team Bikenetic 1 Lap
54 Seth Waite Unattached 1 Lap
55 Neil Lee Team ME 1 Lap
56 Steve Claeys Unattached 1 Lap
57 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
58 Matt Pruitt Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
59 James Kline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
DNF Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 30   Cat 5: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:45:43.6
2 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:46:12.1
3 Paul Livelli Sportif Coaching Group 0:46:50.5
4 Robert Reuther Bike Line 0:47:51.3
5 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 0:48:29.4
6 Brian Shields Team CBC 0:48:44.7
7 Blair Saunders Sportif Coaching Group 0:49:02.2
8 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:11.8
9 Scott Paisley Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 0:49:16.1
10 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:49:40.3
11 Peter Schultz Team Bikenetic 0:50:37.8
12 Scott Thompson Squadra Coppi 0:50:47.0
13 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:50.9
14 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:18.5
15 Joseph Piscitello Unattached 0:52:55.2
16 Bill Wheeler Unattached 0:54:00.4
17 Albert Greene DCMTB 0:54:31.0
18 Eric Sloman Unattached 0:55:14.2
19 Chas Ryan Potomac Velo Club 1 Lap
20 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 1 Lap
21 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
22 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 1 Lap
23 David Tucker Rodman Azimut USA Squadra Corse 1 Lap
24 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
25 George Branyan Route 1 Velo 1 Lap
26 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
DNF Wyatt Shields Team Bikenetic DNF
DNF Simon Andrews Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 13   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:53:17.3
2 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 1 Lap
3 Jim Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
4 David Wolfel Squadra Coppi 1 Lap
5 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
6 Steven Heger Unattached 1 Lap
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
8 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 David Webber Unattached 2 Laps
10 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
11 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
12 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
13 Lloyd Greenberg The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
14 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:31:37.6
2 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:31:45.4
3 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:31:54.6
4 Wilson Faucette Unattached 0:32:01.6
5 Liam Mclaughlin Squadra Coppi 0:35:44.6
6 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:38:37.5
7 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:39:12.2
8 Aidan Walsh National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:06.3
9 Parker Holland Unattached 0:40:08.0
10 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:09.3
11 Daniel Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Thacher Voltaggio Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
13 Allen Reyes Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:29:33.2
2 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:30:04.5
3 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 0:30:07.6
4 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:31:59.0
5 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:34:56.8
6 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:34:59.2
7 John Dausch Rock Creek Velo 0:35:18.2
8 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:38:20.0
9 Malachi Merriam Crosshairs Cycling 0:40:04.3
10 Ben Oldale Rock Creek Velo 0:41:32.8
11 Aidan Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle Juniors 0:41:46.7
12 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:13.2
13 Khumo Newman Rock Creek Velo 0:49:20.8
14 Henry Mangum National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:12.9
2 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:26:29.5
3 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:12.5
4 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:14.8
5 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:29:41.1
6 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:14.1
7 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:31:09.5
8 Christian Salazar Rock Creek Velo 0:31:59.2
9 Kai Faucette Unattached 0:32:10.4
10 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:28.9
11 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:35:07.1
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:45:01.0
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:47:06.8
3 Ryan Stahnke Unattached 0:48:35.0
4 Grant Fanning All-City 0:48:43.0
5 Jeremy Gardner Unattached 0:48:54.7
6 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:49:54.1
7 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:50:47.9
8 Elwood Glass Unattached 0:51:02.3
9 Matthew Slater Unattached 0:51:10.2
10 Patrick Gore Unattached 1 Lap
11 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
12 Jeremy Siedor Kelly Benefit Strategies Lateral St 1 Lap
13 Stuart Louder Unattached 1 Lap
14 Wilson Hale Unattached 1 Lap
15 Taylor Jones Crosshairs Cycling 1 Lap
16 Brad Hawk Team Bikenetic 1 Lap
17 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 Jack Lanier Unattached 1 Lap
19 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
20 Luke Douglas Unattached 1 Lap
21 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
22 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
23 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
24 Christopher Milthaler Team Bikenetic 1 Lap
25 Dylan Stagner Great Eskape 1 Lap
26 Joshua Armstrong Team Bikenetic 1 Lap
27 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
28 Tom Mcfarland Unattached 1 Lap
29 Daniel Summers Unattached 1 Lap
30 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
31 David Centers Bluemont Connection 1 Lap
32 Charlie Lewis Team Bikenetic 2 Laps
33 Pablo Bachelet Team Bikenetic 2 Laps
34 Chris Huller Unattached 2 Laps
35 Addison Larrow Great Eskape 2 Laps
36 Charles Swain Unattached 2 Laps
DNF Andrew Karr Unattached DNF
DNF Steven Kusy District Velocity Racing/District V DNF
DNF George Lewis Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat 4: 16   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:51.7
2 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:58.3
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:51:13.1
4 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:52:01.9
5 Michael Mason Team Carytown Bicycle Company 1 Lap
6 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 1 Lap
7 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
8 Dan Cooper Phoenix Bikes 1 Lap
9 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 2 Laps
10 Zachary Safford Rock Creek Velo 2 Laps
11 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
12 Emran Noraga Phoenix Bikes 2 Laps
DNF Luke Flaxman Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:57.5
2 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:20.7
3 Holli Finneren Unattached 0:47:47.2
4 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 0:47:53.0
5 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:49:07.6
6 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:50:59.1
7 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
8 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
9 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edrie Ortega Great Eskape 0:50:39.7
2 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
3 Kelly Roberson Great Eskape 1 Lap
4 Kimberly Wynn Team Bikenetic 1 Lap
5 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
6 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
7 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
8 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
9 Rebecca Auyer Unattached 1 Lap
10 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
11 Raelene Meneses Unattached 1 Lap
12 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
13 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
15 Lisa May Unattached 2 Laps
16 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 2 Laps
17 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps
18 Sara Lappano Team Sticky Fingers 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hunter Mapleworks Coaching 0:40:00.0
2 Britt Mason Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:40:24.6
3 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:40:38.1
4 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:40:52.2
5 Kelly Paduch Unattached 0:41:13.3
6 Ella Brenneman TREK BIKES 0:41:31.3
7 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:42:23.2
8 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:42:24.0
9 Emma Freymann Laser Cats Feline All Stars 0:42:27.0
10 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:42:46.2
11 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:42:54.7
12 Elisabeth Reinkordt Laser Cats Feline All Stars /Team L 0:43:22.0
13 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:44:00.9
14 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:45:04.4
15 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:45:36.5
16 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling Club & Race Tea 0:46:06.1
17 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:46:39.7
18 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 Erin Conner Vanderkitten 1 Lap
DNF Erin Gordon Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Yates Unattached 0:34:33.7
2 Downing Lu Rock Creek Velo 0:34:35.2
3 Monica Davis Unattached 0:35:27.9
4 Natasha Koermer Pro Bike FC 0:35:28.3
5 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:36:06.7
6 Julia Glowacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:36:09.4
7 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 0:37:48.4
8 Jennifer Werner Unattached 0:38:08.0
9 Katerina Zambrana Unattached 0:39:56.2
10 Sheila Mahadevan Unattached 0:40:05.8
11 Brooke Henderson Artemis Racing 0:40:05.8
12 Sara Mcgaughey Unattached 0:40:13.1
13 Natalie Tang Unattached 0:41:31.1
14 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:27.1
15 Jennifer Stack Lateral Stress Velo Inc. 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:45:22.5
2 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:47:03.2
3 Elizabeth Harlow Unattached 0:47:28.2
4 Irina Sarkisov Unattached 0:47:53.1
5 Cara Schultz Team Bikenetic 0:48:06.0
6 Jen Everhard Unattached 0:51:06.7
7 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:37:43.8
2 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:39:24.1
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
4 Kira Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:36:56.5
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:37:18.6
3 Ana Livelli Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hunter Mapleworks Coaching 0:47:17.2
2 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:50:00.2
3 Erin Conner Vanderkitten 0:50:43.6
4 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:55:06.5
5 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 2 Laps
6 Robyn Spann Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:39:10.5
2 Selene Acosta dominguez Phoenix Bikes 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1