Log In
Battle of Waterloo CX • Nov 24 2018
4.6
6.5
4.1
4.8
4.9
Overcast, 42 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
6.5
Moisture
4.1
Accel
4.8
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daxton Mock
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 Seth Eckert 801 W. Madison
4 Bryan Fosler 801 W. Madison
5 Matthew Riley Midwest Orthopedic Specialty Hospit
6 Narayan Mahon Neff Cycle Service
7 Reijer Den hertog
8 Trevor Flinton Midwest Orthopedic Specialty Hospit
9 Jw Miller Norco/Trail This Bicycle Shop
10 Nick Dahl MoMo Riders' Club
11 Micah Moran 801 W. Madison
12 Travis Braun
13 Carter Warren The Velo Ambassador Team
14 James Marschalek BELGIANWERKX
15 Byrne Dobrient Junior Dropouts
16 Danny Warner F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
17 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
18 Peter Cherchian Neff Cycle Service
19 Bill Street KUHL Cycling Team
20 Brandan Burger L5 Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wilson Hacker Neff Cycle Service
2 Nathaniel Osborne Team Extreme
3 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
4 Josh Weis Mosaic Riders Club
5 Royce Breckon 801 W. Madison
6 Henry Mcalvanah Trek Cyclocross Collective
7 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
8 Matthew Sokolowski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
9 Kyle Polich Johnson County Flyers
10 Tom Brundige
11 Justin Blumer
12 Drew Bublitz
13 Brian Bierman Revolution Cycles Club
14 Andy Rossetto
15 Billy Baader MoMo Riders' Club
16 Jacob Musha BSB Cycling
17 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
18 Anders Ahlberg 801 W. Madison
19 Ryan Bodge 801 W. Madison
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henrique Lowe Lake Geneva Youth Cycling
2 Ralph Rufo Midwest Orthopedic Specialty Hospit
3 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
4 Eric Allen Brazen Dropouts Cycling Team
5 Philip Momber Northern Arizona University
6 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
7 Tracy Johnson Peace Coffee Racing
8 Arthur Miles Vision Quest
9 Elias Macias Hollander Benelux Racing
10 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
11 Kyle Bettilyon
12 Ben Kowalczyk Velocause Centraal Cycling
13 Scott Willms
14 Paul Liesse MadCity Racing
15 Andrew Link
16 Isaiah Berry ASU Junior Development
17 Kurt Greenslit Colavita Racing
18 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
19 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Carew
2 Kevin Urban Kenosha Kutters
3 Stephen Bonneau Great Dane Velo Club (GDVC)
4 David Mcculley
5 Connor Buchanan Kenosha Kutters
6 Jason Stringer
7 William Spende Lake Geneva Youth Cycling
8 Michael Tweet
9 Mike Vandyke
10 Brad Birkholz
11 James Kowalczyk
12 Erik Myers
13 Kevin Hayes-birchler Revolution Cycles Club
14 Christopher Raychel
15 Dominic Rossetto
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Chris Pappathopoulos
3 Logan Garey Trek Midwest Team
4 Patrick Flannery Neff Cycle Service
5 Ross Cerniglia
DNF Andrew Lowe Lake Geneva Youth Cycling
DNF Greg Spende
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Brown Angry Monkeys Racing
2 Wally Kunstman
3 Jarred Cassady Trek Midwest Team
4 Justin Cloute
5 Mike Roth Team Wheel & Sprocket
6 Don Iwen Colectivo Coffee
7 Grant Coisman Neff Cycle Service
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
2 David Mcculley
3 Randy Koplin
4 Kurt Greenslit Colavita Racing
5 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
6 Erik Myers
7 Karl Galko MoMo Riders' Club
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Jw Miller Norco/Trail This Bicycle Shop
3 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
4 Arlen Spicer BELGIANWERKX
5 Jeff Abitz Diablo Cycling
6 Tim Hacker
7 David Studner Trek Midwest Team
8 Theodore Schaff
9 Chan Barden Fiets Club Flahute
10 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Gregory Ferguson Trek Midwest Team
DNF William Pankonin
DNF Jeff Holland The Pony Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Oleson Neff Cycle Service
2 Arthur Miles Vision Quest
3 Robert Lewis
4 Steve Jeske Team Pedal Moraine
5 Kevin Tubbs BELGIANWERKX
6 Michael Tweet
7 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
8 Geoff Heitke BSB Cycling
9 Paul Liesse MadCity Racing
10 Scott Willms
11 Brad Birkholz
12 Matt Eberly
13 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
14 Matthew Terski
15 Jason Reimer BELGIANWERKX
16 John Grosz
17 Todd Somers BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
2 John Stonebarger CRANDIC Racing Club
3 Robert Downs
4 Christopher Berge
5 Pj Braun Fiets Club Flahute
6 Michael Jones Neff Cycle Service
7 David Mcclenahan
8 Scott Ross
9 Robert Garner Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Jeff Sympson
11 Glen Jones Trek Midwest Team
12 Dave Eckel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
13 Troy Sable
14 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
15 Landon Beachy Twisted Spokes Racing Team
16 Joseph King Neff Cycle Service
17 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Rickert
2 Robert Dunk
3 Peter Ackermann Alumnus Project
4 Kurt Jacobsen
5 Rick Huebschman
6 Alan Berendt Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Buchanan Kenosha Kutters
2 Isaiah Berry ASU Junior Development
3 Matthew Peppel Colavita Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Lackman
2 Jack Bozych Kenosha Kutters
3 Cameron Leighty Kenosha Kutters
4 Niels Stringer
5 Clark Johnson
6 Rylan Bozych Kenosha Kutters
7 Nolan Johnson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Brock BELGIANWERKX
2 Ethan Ley Revolution Cycles Club
3 Robert Berry BELGIANWERKX
4 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
5 Chris Hill BELGIANWERKX
6 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Tyler Poore Main Street Bicycles Sasquatch Squa
8 John Owen Neff Cycle Service
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Lavesser Neff Cycle Service
2 Lauren Lackman
3 Jodie Prestine Velo Femmes Racing
4 Kristin Korevec MadCity Racing
Finishers: Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Amy Schultz L5 Racing
3 Wendy Boehm Neff Cycle Service
4 Kayla Clemons BSB Cycling
5 Kaitlyn Agnew Brazen Dropouts Cycling Team
6 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
7 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
8 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
9 Amy Rider
DNF Cedella Janczak
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steph Shelton Revolution Cycles Club
2 Katherine Wood
3 Rebecca Phillips
4 Emily Raychel
5 Michal Watson Revolution Cycles Club
6 Mia Scarlato Kenosha Kutters
7 Mary Geralts
8 Paula Urban Kenosha Kutters
9 Brianne Vandyke
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Lavesser Neff Cycle Service
2 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
3 Ann Terlak
4 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
5 Alison Brooks MadCity Racing
6 April Dombrowski Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corrie Osborne
2 Monique Karlen Vanderkitten VIP
3 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1