Log In
MN State Championship CX Day 2 • Nov 18 2018
5.9
2.9
4.1
5.8
5.8
Clear, 24 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
2.9
Moisture
4.1
Accel
5.8
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc. 54:51.0
2 Josh Bauer Donkey Label 57:14.6
3 Nicholas Lemke Cycle-Smart 58:17.3
4 Matthew Allen Lgr P/b Tonka Cycle & Ski 00:18.0
5 Mark Mlinar Mbrac/flanders 58:55.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Gaffke Holiday Camp Cycling Club 59:13.4
2 Seamus Oconnorwalker Ames Velo 59:14.0
3 David Baldus 59:22.9
4 Daniel Novak 00:43.0
5 Eamon Ohara 01:39.2
6 Alonzo Christensen Parallel 44 Racing P/b Sanford Powe 02:29.8
DNF Anthony Hilligoss Save The Bwca Cycling Team P/b Nort 29:01.1
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Lowell Fulton Racing 46:08.2
2 Josh Molnar 46:08.9
3 Steve Marshall Midtown Cycling 46:25.6
4 Calder Glowac Minnesota Cycling Team 46:44.1
5 Jacob Beissel Loon State Cyclists 47:03.8
6 Eli Shank Gopher Wheelmen 47:16.3
7 Matt Leizinger All-City 47:18.5
8 Ted Martin Birchwood/gis 47:30.3
9 Daniel Eckerson Birchwood/gis 47:58.2
10 Otto Renner All-City 47:58.9
11 Eric Pirius 48:17.2
12 Jeffrey Frane All-City 49:11.8
13 Jon Friedell 49:22.0
14 Chris Erickson Erik's Bike Club/eriks Bike Shop 49:36.9
15 Ren Stinson Birchwood/gis 49:41.8
16 Kyle Rickert Birchwood/gis 50:44.0
17 Daniel Ayala 51:12.5
18 Aaron Collins Top Natchez Racing 51:38.5
19 David Haaland Synergy 52:21.0
20 Joseph Reeves Freewheel Bike 53:13.5
21 Aaron Ray 46:16.8
DNF Willem Krattley Minnesota Junior Cycling Inc. 19:13.8
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hudacek Loon State Cyclists 31:09.9
2 Andrew Nepsund 31:25.0
3 Evan Ray 31:25.3
4 Dustin Schiltz 31:34.8
5 Ryan Kraft 32:57.9
6 Robert Kohl 33:31.1
7 Paul Petersen 33:54.2
8 Joseph Reeves Freewheel Bike 34:08.9
9 David Von edge 35:27.2
10 John Berry Madison Lakes Cycling 36:02.7
11 Jared Sedlacek Freewheel Bike 36:05.5
12 Michael Christensen 36:30.6
13 Joel Benton All-City 37:07.1
14 Devin Smith Freewheel Bike 38:17.8
15 Nate Zumach 38:19.4
16 James Cooke 39:04.5
17 Theo Halvorson 39:49.9
18 Patrick Butler 39:52.6
19 Jun Yasuhara 31:19.8
20 Andrew Tubesing 32:47.5
21 Steve Tracy 33:09.8
22 Sean Pirtle 30:39.5
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling Inc. 26:58.1
2 Evan Nowlin The Fix Studio 28:28.0
3 Nigel Nowlin The Fix Studio 31:19.9
4 Ethan Varcoe 38:50.3
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Thompson Birchwood/gis 58:46.5
2 Justin Rumley Big Ring Flyers 00:47.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Staufenberg Revolution Cycle & Ski 47:06.1
2 Steve Marshall Midtown Cycling 48:09.2
3 Thomas Manderfeld Donkey Label 48:37.4
4 Stephen Cottrell 49:11.2
5 Ladric D'schommer-grant Hollywood Cycles 49:20.7
6 Paul Schoening 49:50.8
7 Gregory Goblirsch 52:31.3
8 Robert Kortz 44:54.0
9 Pablo Espinosa Squadrasf P/b Terun 45:13.0
10 Robert Ogren The Fix Studio 45:25.1
11 Chris Sur 47:14.2
12 Marcel Derosier Freewheel Bike 49:04.6
13 Lars Lindstrom Borton Volvo 49:37.5
14 Mark Overgaard 43:31.7
15 Charles Hayes Us Military Endurance Sports 51:22.4
DNF Christopher Veum 10:59.8
DNF Chris Van ert Pack Filler United 01:42.9
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak Orion Racing 41:24.8
2 Dominic Talerico Angry Catfish 41:27.1
3 Mitchell Erickson 43:59.4
4 David Peterson Birchwood/gis 44:16.5
5 Sam Berkland Twin Six 44:17.0
6 Tyler Stein Crit Fit Army Factory Team 44:40.6
7 Monte Dirks Donkey Label 44:57.1
8 Josh Molnar 45:25.2
9 Marcus Bush 45:51.5
10 Max Severson All-City 47:10.3
11 Barry Tungseth Hollywood Cycles 48:01.8
12 Chris Gibbs 48:59.7
13 Eli Shank Gopher Wheelmen 49:08.4
14 John Berry Madison Lakes Cycling 49:48.2
15 Levi Lowell Fulton Racing 50:08.2
16 Wesley Kuhnley All-City 50:35.5
17 Scott Wangler 43:05.7
18 Matthew Johannsen 43:17.7
19 Mikael Ellingson Minnesota Junior Cycling Inc. 44:32.4
20 Brendan Dolan Fulton Racing 45:33.6
21 Ted Clausen All-City 42:23.4
DNF Robert Hest Hub Cycling Team 32:54.8
DNF Chris Petersen Hollywood Cycles 28:04.5
DNF Andrew Turner Loon State Cyclists 07:18.7
DNF Alex Knutson All-City 09:16.0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Clark Parallel 44 Racing P/b Sanford Powe 50:22.8
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Hudacek Loon State Cyclists 48:06.6
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Hudacek Loon State Cyclists 46:20.5
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Weigel North Iowa Spin 30:44.2
2 Ragan Weigel North Iowa Spin 31:04.6
3 Nikki Sudberry 32:19.4
4 Kadence Hampton All-City 33:22.3
5 Colette Meller Koochella 33:22.5
6 Skye Hustad 34:24.9
7 Ashley Von edge Koochella 35:08.5
8 Rebecca Bastiaens 35:43.2
9 Chelli Riddiough 37:07.2
10 Bridgette Berry 26:24.3
11 Noelle Andrychowicz 26:51.5
12 Maggie Peterson Corpse Whale Racing 28:00.6
13 Jaime Berglund Seven Spokes Racing 38:07.6
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Risa Hustad Taco Cat Racing 50:55.7
2 Jennifer Nowlin The Fix Studio 51:08.5
3 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 52:33.3
4 Renee Hoppe Koochella 46:24.4
5 Anna Matthews Freewheel Bike 57:27.6
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1