Log In
Cross the Farm - P/B Plum Flower Software Day 2 • Nov 18 2018
5.6
5.2
5.6
5.5
6.3
Clear, 61 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
5.2
Moisture
5.6
Accel
5.5
Tech
6.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Boles The University of Tennessee
2 Rj Danner Sonic Cycling
3 David Rush Sonic Cycling
4 Davis Yarbrough
5 Dustin Weida Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
6 Jared Beck
7 Jacob Kuper I Am Racing
8 Philip Benavides Ride615 Cycling Team
9 Arvin Jansen I Am Racing
10 Ross Davis I Am Racing
11 Mike Heidrich Ride615 Cycling Team
12 Shayne Smith Los Locos
13 Brad Taylor Journeymen Racing Multisport
14 Jared Holder Ride615 Cycling Team
15 Anthony Miller Privateer Cyclocross
DNF D Aaron braswell Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 D Aaron braswell Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
2 Michael Morrison
3 Benjamin Mcintosh Ride615 Cycling Team
4 Brent James MOAB Racing
5 Nicholas Bullock Sonic Cycling
6 Brad Taylor Journeymen Racing Multisport
7 Andrew Shankles I Am Racing
8 Jacob Babcock MOAB Cyclocross
9 Rl Hesson I Am Racing
10 Keyton Rush Sonic Cycling
11 Jacob Gruzalski
12 Jason Mounts
13 Mike Heidrich Ride615 Cycling Team
14 Zachary Lowe Lift Center Racing
15 Benjamin Brinton
16 Jared Holder Ride615 Cycling Team
17 Andrew Grooms I Am Racing
18 Evan Schlank
19 Bert Hartman I Am Racing
20 Judsen Schneider Red Kite Bicycle Studio
21 Dina Greer Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alessandro Zanetti
2 John Carr Hattie B's Racing
3 Brent James MOAB Racing
4 Mathew Thompson I Am Racing
5 Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
3 Zdenek Fiebinger Sonic Cycling
4 Sanford Webster Harper Auto
5 David Rush Sonic Cycling
6 Mathew Thompson I Am Racing
7 Scott Boyd Ride615 Cycling Team
8 Jim Farmer Privateer Cyclocross
9 Greg Bauer Privateer Cyclocross
10 Michael Hoffart I Am Racing
11 Chad Wright
12 Patrick Mahoney Ride615 Cycling Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Harmon MOAB shop CREW team
2 Eddie Branch
3 David Richardson MOAB Racing
4 John Switow
5 Robert Gregory MOAB Masters Racing
6 Eddy Taylor
7 David Thomas Micro Metals/Bike Zoo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Kuper I Am Racing
2 Keyton Rush Sonic Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing
2 Evan Curl
3 Nathan Hendon
4 Elijah Williams Red Kite Bicycle Studio
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Whittier Privateer Cyclocross
2 Simon Lewis
3 Jeremy Chambers MOAB shop CREW team
4 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio
5 John Carr Hattie B's Racing
6 Bruce Boles The University of Tennessee
7 Dustin Greer MOAB Racing
8 David Rush Sonic Cycling
DNF Justin Lowe Lift Center Racing
DNF Dirk Pohlmann
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rj Danner Sonic Cycling
2 Davis Yarbrough
3 Philip Benavides Ride615 Cycling Team
4 Christopher Adams Los Locos
5 Dustin Weida Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
6 Shayne Smith Los Locos
7 John Switow
DNF Zdenek Fiebinger Sonic Cycling
DNF Pete Young Hattie B's Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dina Greer Tennessee Women's Cycling Project p
2 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing
3 Caroline Cook
4 Amie Miller Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
5 Jennifer Hogan
6 Shannon Cook Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
7 Sara Delheimer
8 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwyneth Miller Privateer Cyclocross
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Adams Los Locos
2 Kaitlyn Benavides Team Belladium p/b Red Kite
3 Sierra Sims The University of Tennessee
4 Ali Whittier Privateer Cyclocross
5 Susie Stanfield Privateer Cyclocross
6 Mary Isaac Micro Metals/Bike Zoo
Finishers: Cat 3: 6