Log In
BikenetiCX • Nov 18 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.2
6.6
4.1
5.5
4.5
Overcast, 46 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #Cyclocross

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
6.6
Moisture
4.1
Accel
5.5
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:52:22.6
2 Daniel Pastrich Deft Fam 0:52:43.8
3 Kyle Murphy Unattached 0:52:53.1
4 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:53:46.4
5 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:54:14.5
6 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:55:13.6
7 Jason Cooper The Bike Rack 0:55:18.4
8 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:55:35.2
9 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:55:36.0
10 Michael Thompson Unattached 0:55:57.1
11 Shannon Field Ascent Concept Team 0:56:05.9
12 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:12.1
13 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:59:19.2
14 Christopher Milthaler Team Bikenetic 1:00:58.4
15 Sean Yeager Altius Cycling Team 1 Lap
16 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
17 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 1 Lap
18 Bo Rider Rock Creek Velo 1 Lap
19 Chris Reardon DistrictTaco Racing 1 Lap
20 Christopher Hardee VAHS 1 Lap
21 Peter Henry Altius Cycling Team 1 Lap
22 John Messersmith Altius Cycling Team 1 Lap
23 Robert Carrico Altius Cycling Team 1 Lap
24 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 2 Laps
25 Tyler Lulich V-DAY 3 Laps
DNF Jimmy Sosinski Unattached DNF
DNF Gram Smith Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 26   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Kriewald Unattached 0:58:42.1
2 Timothy Parker The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:01:07.3
3 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:23.9
4 Matthew Ferner Unattached 0:48:31.3
5 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:48:38.6
6 Gustav Ohrstrom Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:49:19.6
7 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:49:55.6
8 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:49:58.2
9 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:50:02.0
10 Brian Crowe Great Eskape 0:50:33.2
11 Christopher Tank Bluemont Connection 0:50:50.0
12 Matt Holmes Team Bikenetic 0:50:52.3
13 Ziad Lien Rock Creek Velo 0:50:55.6
14 Jay Korff Unattached 0:51:01.9
15 Charles Pistole Unattached 0:51:12.6
16 Dane Paris Team Bikenetic 0:51:24.7
17 Jesper Frant Unattached 0:51:56.3
18 Nathan Cristler Unattached 0:52:12.2
19 James Bumbaugh Whole Wheel Velo Club 0:52:12.9
20 William Sanders DCMTB 0:52:17.2
21 Ryan Von dohlen Unattached 0:53:01.0
22 Daniel Cummins District Velocity Racing/District V 0:54:20.4
23 Chris Spurrier Team Bikenetic 0:54:21.0
24 Shawn Smith Unattached 0:55:00.9
25 Hunter Jones Bluemont Connection 0:55:45.8
26 Sonny Smith Ocean Velo Club 0:55:55.3
27 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:56:06.7
28 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 0:56:13.2
29 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:31.2
30 Christopher Yesmant Bluemont Connection 0:56:39.5
31 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:57:29.7
32 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:57:45.0
33 Mark Scheer Team Bikenetic 0:57:56.1
34 Esteban Sarzosa Unattached 0:58:08.5
35 David Centers Bluemont Connection 0:58:47.3
36 Frank Leach Five Four Sports/Team Metra / Xrcel 0:59:27.9
37 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:59:27.9
38 Matthew Huisman The Bike Rack 0:59:44.8
39 Andrew Karr Unattached 1:00:15.8
40 Paul Espanol Unattached 1:00:47.5
41 Erik Argueta Unattached 1:01:32.8
42 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1:01:55.2
43 Gregory Fuller Unattached 1:01:56.7
44 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1:03:14.7
45 Dale Cornette Unattached 1 Lap
46 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
47 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
48 Thomas Nelson NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
49 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
50 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
51 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
52 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 1 Lap
53 Paul Hunt The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
54 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
55 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
56 Ryan Sigworth Bluemont Connection 1 Lap
57 Dan Doggett Unattached 1 Lap
58 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 2 Laps
59 Mark Kavanagh Whole Wheel Velo Club 2 Laps
60 Ryan Shank 717 Cycling club 2 Laps
DNF Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc DNF
DNF Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 59   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Chaney Unattached 0:38:32.0
2 Joshua Armstrong Team Bikenetic 0:39:00.0
3 Brad Greenberg Unattached 0:40:15.0
4 Robert Iten SEAVS/Haymarket 0:40:18.0
5 Coman Ilahi Unattached 0:42:25.0
6 Anthony Watkins Unattached 0:42:50.0
7 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:43:25.0
8 Danny Romanoff Unattached 0:43:41.0
9 Kevin Carrick Unattached 0:44:04.0
10 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:42.0
11 Tyler Morris Unattached 0:45:25.0
12 Jared Ladia Unattached 0:45:35.0
13 Peter Krupa Unattached 0:46:02.0
14 Adrian Porter Team Bikenetic 0:46:27.0
15 Pere Maya Whole Wheel Velo Club 0:47:18.0
16 Gordon Turner Unattached 0:47:27.0
17 Alexander Keller Unattached 0:47:55.0
18 Zack Murphey Unattached 0:48:31.0
19 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Bryan Close Unattached 1 Lap
21 Ryan Fishel Unattached 1 Lap
22 Peter Gissiner Unattached 1 Lap
23 Kevin Melson Unattached 1 Lap
24 Todd Keller DCMTB 1 Lap
25 Christopher Drost Adventures for the Cure 1 Lap
26 Rick Anderson Unattached 1 Lap
27 Chris Jones Unattached 1 Lap
28 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
29 Peter Denitto Unattached 1 Lap
30 Michael Escamilla Phoenix Bikes 1 Lap
31 Frank Fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
32 Jordan Rowell N/A 1 Lap
33 Ryan Stronczer Unattached 1 Lap
34 Steve Claeys Unattached 1 Lap
35 Edwin Sloman HPC Cycling 1 Lap
36 David Burns Unattached 1 Lap
37 Matthew Erdman Unattached 1 Lap
38 Ken Holmes Unattached 1 Lap
39 Ari Suryanto Unattached 2 Laps
40 Eric Sublett Unattached 2 Laps
DNF Brett Laplante Proteus DNF
DNF Parker Agan Unattached DNF
DNF Mike Piotrowsky Baltimore Bicycling Club DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 24   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:02:42.7
2 Ryan Popple Unattached 1:06:43.1
3 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:07:04.5
4 Peter Tyson Team Bikenetic 1:07:08.4
5 Larry Miller Team Bikenetic 1:07:22.1
6 Thomas Borner J Mac Cycling LLC 1:08:44.8
7 Jared Nieters Unattached 1 Lap
8 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
9 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
10 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 2 Laps
DNF Jon Fields Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:37:31.6
2 Jared Nieters Unattached 0:40:06.1
3 Raul Rojas DCMTB 0:40:20.7
4 Abe Ehlers Artemis Racing 0:40:39.8
5 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:41:07.8
6 Joshua Delmanzo Unattached 0:41:34.0
7 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:41:53.4
8 Justin Bowes VAHS 0:43:53.3
9 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:44:06.2
10 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:15.3
11 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:45:20.2
12 Jason Aytes Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:45:57.4
13 Jason Hochreiter Koeles Cycling Club/NuGo Racing 0:46:14.2
14 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:24.5
15 William Evans BikeWorks Racing 0:47:49.2
16 Zachary Wills Koeles Cycling Club/NuGo Racing 0:49:39.9
DNF Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor DNF
DNF Brian Price DistrictTaco Racing DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:38:09.0
2 Jason Hochreiter Koeles Cycling Club/NuGo Racing 0:39:59.0
3 William Faucette Squadra Coppi 0:40:13.0
4 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:40:26.0
5 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:40:53.0
6 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:41:09.0
7 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:41:26.0
8 Edward Nessen RAPHA CYCLING CLUB 0:42:18.0
9 Matt Bully Squadra Coppi 0:42:36.0
10 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:42:47.0
11 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:43:18.0
12 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:28.0
13 Peter Sherry Unattached 0:44:07.0
14 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:25.0
15 Eric Sloman Unattached 0:44:33.0
16 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:44:52.0
17 Dexter Steis Unattached 0:45:09.0
18 Ian Cameron Unattached 0:45:23.0
19 Hans Lellelid Unattached 0:45:25.0
20 Ron Edwards DCMTB 0:45:32.0
21 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:23.0
22 Vaclav Vancura National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:44.0
23 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:17.0
24 Brian M. barnes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:21.0
25 Mark Skubis Squadra Coppi 0:47:56.0
26 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:02.0
27 Michael Scardaville DCMTB 0:49:13.0
28 Ryan Kujawski Unattached 0:49:48.0
29 Paul Espanol Unattached 1 Lap
30 Kris Nessler Unattached 1 Lap
31 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
32 Brian Elsts Unattached 1 Lap
33 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
34 Victor Waldron US Military Endurance Sports 1 Lap
35 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
36 Hans Ruppenthal Baltimore Bicycle Club 1 Lap
37 James Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
38 Michael Olander Unattached 1 Lap
39 Nathan Ayers Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing 1 Lap
40 Clark Purcell Unattached 1 Lap
41 Simon Andrews Unattached 1 Lap
42 Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
43 Adrian Reich Unattached 1 Lap
44 Peter Denitto Unattached 1 Lap
45 Justin Woodson Unattached 1 Lap
46 Stirling Thomas Unattached 2 Laps
DNF Witold Lipski Unattached DNF
DNF Adam Austin Crosshairs Cycling DNF
DNF Jonathan Levine Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 16   Cat 5: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:39:08.4
2 Paul Livelli Sportif Coaching Group 0:39:31.0
3 Craig Cozza UPMC/ Pro Bikes 0:40:32.4
4 Charles Parmain Unattached 0:43:11.9
5 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:00.9
6 Thomas Peddy Unattached 0:44:09.0
7 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:38.1
8 Thomas Richeson Design Physics Racing 0:45:17.5
9 Scott Thompson Squadra Coppi 0:46:15.1
10 Peter Schultz Team Bikenetic 0:46:56.9
11 Brian Shields Team CBC 0:47:01.2
12 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:35.3
13 Jeff Koontz UPMC/ Pro Bikes 0:48:47.2
14 Albert Greene DCMTB 0:50:09.4
15 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F 1 Lap
16 Mike Jinks Unattached 1 Lap
17 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
DNF Zachary Wills Koeles Cycling Club/NuGo Racing DNF
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:48:01.7
2 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:30.0
3 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:51:02.4
4 Jim Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:51:06.4
5 David Wolfel Squadra Coppi 1 Lap
6 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
8 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Thomas Craney Mad Alchemy | Zanconato 1 Lap
10 David Webber Unattached 1 Lap
11 Richard Menton SEAVS/Haymarket 1 Lap
12 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
13 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
14 Phillip Wadsworth Spin Bike Club Cleveland 2 Laps
15 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
16 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
17 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:35:20.5
2 Wilson Faucette Unattached 0:37:17.2
3 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:38:00.0
4 Ethan Morris Rogue Velo Racing 0:42:06.4
5 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:42:27.3
6 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:45:10.3
7 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:46:24.9
8 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
9 Liam Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
10 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
11 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Daniel Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Parker Holland Rock Creek Velo 1 Lap
14 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
17 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
18 Andrew Merriman Unattached 1 Lap
19 August Chamot Velofix 1 Lap
20 Beckett Wills Koeles Cycling Club/NuGo Racing 2 Laps
21 Allen Reyes Unattached 2 Laps
DNF Jack Fleming Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 13   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:31:02.3
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:31:02.7
3 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:32:38.4
4 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 0:33:30.6
5 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:33:44.3
6 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:34:18.9
7 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:34:37.0
8 Finley Wills Unattached 0:35:11.8
9 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:11.5
10 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:36:18.4
11 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:37:03.7
12 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:38:30.4
13 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:51.6
14 Andrew Purcell Unattached 0:39:15.3
15 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:39:20.9
16 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:39:24.0
17 Khumo Newman Rock Creek Velo 0:40:32.5
18 John Dausch Rock Creek Velo 0:40:33.3
19 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:46:29.4
20 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:47:33.9
21 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
22 Yahav Gentry Rock Creek Velo 1 Lap
23 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 1 Lap
24 Henry Mangum National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Wills Fleming Unattached 1 Lap
26 Aidan Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle Juniors 1 Lap
27 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
DNF Ben Oldale Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:02.7
2 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:34:41.9
3 Kai Faucette Unattached 0:37:01.9
4 Switzer Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:05.6
5 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:52.0
6 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:03.4
7 Christian Salazar Rock Creek Velo 0:51:16.8
8 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:39:29.1
2 Theodore Denmanbrice La Prima Espresso Co. Racing 0:41:16.5
3 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:42:46.9
4 Lee Robinson Unattached 0:44:37.2
5 Grant Fanning All-City 0:44:47.5
6 Jeremy Gardner Unattached 0:45:14.1
7 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:45:38.6
8 Elwood Glass Unattached 0:46:03.4
9 Kinzer Hewitt Unattached 0:47:06.6
10 Matthew Slater Unattached 0:47:52.9
11 Patrick Gore Unattached 0:48:29.4
12 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:31.3
13 Adrian Kasicky Unattached 0:48:33.2
14 Stuart Louder Unattached 1 Lap
15 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
16 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
17 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
18 Luke Douglas Unattached 1 Lap
19 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
20 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
21 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
22 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
23 Michael Pusey Team Bikenetic 1 Lap
24 Wilson Hale Unattached 1 Lap
25 Brian Indre Unattached 1 Lap
26 Christopher Tank Bluemont Connection 1 Lap
27 Pablo Bachelet Team Bikenetic 1 Lap
28 David Mclean 1 Lap
29 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
30 Christopher Yesmant Bluemont Connection 1 Lap
31 Joseph Laciny Unattached 1 Lap
32 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
33 Jonathan Walsh The Bike Lane 1 Lap
34 David Centers Bluemont Connection 1 Lap
35 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1 Lap
36 Chris Huller Unattached 1 Lap
37 Peter Gissiner Unattached 1 Lap
38 Chris Jones Unattached 2 Laps
39 Joshua Armstrong Team Bikenetic 2 Laps
DNF Zack Murphey Unattached DNF
DNF Nicholas Wood Bluemont Connection DNF
DNF Dan Doggett Unattached DNF
DNF Ryan Sigworth Bluemont Connection DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 9   Cat 4: 19   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:43:50.9
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:04.4
3 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:45:36.8
4 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:47:57.1
5 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:48:34.6
6 Michael Mason Team Carytown Bicycle Company 0:51:54.1
7 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:43.1
8 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1 Lap
12 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
13 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 1 Lap
14 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Zachary Safford Rock Creek Velo 1 Lap
16 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 1 Lap
17 Dan Cooper Phoenix Bikes 1 Lap
18 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
DNF Joseph Kennedy Rock Creek Velo DNF
DNF Coulter Thomas Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holli Finneren Unattached 0:44:16.7
2 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 0:44:55.6
3 Kathleen Holmes Unattached 0:46:12.8
4 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 0:49:48.2
5 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miriam Jones Team Bikenetic 0:47:35.5
2 Irina Sarkisov Unattached 0:48:23.6
3 Eve Maxson Team Laser Cats 0:49:03.9
4 Kelly Roberson Great Eskape 0:49:06.9
5 Andrea Dobbins Unattached 0:50:34.7
6 Rebecca Auyer Unattached 0:50:44.7
7 Edrie Ortega Great Eskape 0:51:24.6
8 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:51:24.6
9 Lindsay O'connor Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:52:29.1
10 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
12 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
13 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 1 Lap
14 Ava Larkin Unattached 1 Lap
15 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
17 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
18 Raelene Meneses Unattached 1 Lap
19 Sara Lappano Team Sticky Fingers 2 Laps
20 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Conner Vanderkitten 0:35:30.0
2 Britt Mason Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:35:53.9
3 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:36:16.8
4 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:38:12.4
5 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:38:34.5
6 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:38:55.4
7 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:40:54.0
8 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:13.7
9 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:42:57.7
10 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:43:29.1
11 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:42.4
12 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:44:55.1
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ana Broyles Unattached 0:35:43.0
2 Cheyenne Noble Unattached 0:38:03.0
3 Downing Lu Rock Creek Velo 0:38:29.0
4 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:38:38.0
5 Marissa Moore Pro Bike FC Cycling Team 0:39:32.0
6 Christine Feldt Team Bikenetic 0:39:42.0
7 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:39:53.0
8 Alison Lenz Proteus Bicycles 0:39:56.0
9 Julia Glowacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:40:28.0
10 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 0:40:52.0
11 Natasha Koermer Pro Bike FC 0:42:00.0
12 Jennifer Werner Unattached 0:42:11.0
13 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 0:44:27.0
14 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:44:31.0
15 Shaelyn Dempsey Unattached 0:44:36.0
16 Em Chiu Pro Bike FC Cycling Team 0:44:55.0
17 Laurie Lemieux Proteus Bicycles 0:44:57.0
18 Kim Dacosta-azar Unattached 0:45:19.0
19 Anna Clark Pro Bike FC Cycling Team 0:45:55.0
20 Christina Dorrer Unattached 0:46:03.0
21 Sheila Mahadevan Unattached 0:46:28.0
22 Sara Mcgaughey Unattached 0:46:43.0
23 Renada Snodgrass Unattached 0:47:23.0
24 Maedi tanham Carney The Bike Lane 0:47:29.0
25 Laura Drake Unattached 0:47:36.0
26 Riley Bartlebaugh Unattached 1 Lap
27 Janine Harris Unattached 1 Lap
28 Shannon Greene Unattached 1 Lap
29 Karen Racowsky Unattached 1 Lap
30 Lauren St pierre Pro Bike FC Cycling Team 1 Lap
31 Lisa May Unattached 1 Lap
32 Laura Bennett Pro Bike FC Cycling Team 1 Lap
33 Susan Kelleher Unattached 1 Lap
34 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
35 Carolyn Snow BFF Bikes Racing 2 Laps
36 Annemarie Mountjoy The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
37 Stacy Hosenfeld Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 16   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:41:30.0
2 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:46:16.4
3 Cara Schultz Team Bikenetic 0:46:54.9
4 Elizabeth Harlow Unattached 0:48:33.2
5 Jen Everhard Unattached 0:48:46.3
6 Sonya Richeson Unattached 0:51:58.2
7 Anne Sheehy Unattached 1 Lap
8 Karen Good Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:43:21.7
2 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
3 Kiran Schott Unattached 2 Laps
4 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 2 Laps
5 Anna Field Baltimore Youth Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:41:17.1
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:43:21.5
3 Ana Livelli Unattached 1 Lap
4 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Schrock Unattached 0:51:46.6
2 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 1 Lap
3 Laura Drake Unattached 1 Lap
4 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
5 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
6 Lara Waldron Team Bikenetic 1 Lap
7 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 2 Laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:41:22.2
2 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:43:15.9
3 Katherine Sejas Unattached 1 Lap
4 Selene Acosta dominguez Phoenix Bikes 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2