Log In
Murrysville Cyclocross • Oct 24 2009
4
0
0
4
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling 1:03:45
2 Stephen Cummings Indiana Regional Medical Center 1:04:09
3 Kevin Kralik University of Pittsburgh 1:04:27
4 Gerry Pflug Speedgoat 1:04:52
5 Ernesto Marenchin Speedgoat ST
6 Paul Martin Panther/RGF - Felt Bicycles 1:05:48
7 Tim Carson ProBikes 1:06:06
8 Shawn Adams 1:06:26
9 Dan Quinlan Carbon Racing 1:07:16
10 Andy Gorski SPK / Speedgoat / Salsa 1:08:06
11 Joseph Ruggery Freddie Fu Cycling 1:09:00
12 Chris Mayhew JBV Coaching 1:09:54
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Rothmeyer Kraynicks 41:09:00
2 Jacob Grantham ProBikes 41:30:00
3 Nathan Goates Lost Boys Racing 41:47:00
4 Kevin Wahila Pro Graphics 42:02:00
5 Montana Miller ProBikes ST
6 Bill Westover 42:27:00
7 Bradley Schmalzer Team Bikeman.com/Kenda ST
8 Aaron Shelmire ProBikes 42:53:00
9 Darin Shriver Steel City Endurance 43:00:00
10 Eric Lundgren Iron City Bikes 43:06:00
11 Benjamin Stephens Steel City Endurance 43:11:00
12 Ed Krall Indiana Regional Medical Center 44:03:00
13 Andy Munas Dynaflo 44:05:00
14 Brendan Jones Beaver Valley Velo 44:18:00
15 Robert Lochner Iron City Bikes 44:58:00
16 Donald Powers ProBikes 45:04:00
17 Scott Lempka 45:23:00
18 John Heffner Steel City Endurance 45:34:00
19 Gale Hess 45:36:00
20 Matthew Tinkey Maxxis 45:59:00
21 Evan Robinson ProBikes 46:13:00
22 Adam Duncan CRCA/FGX Racing 46:16:00
23 Christian Schott Trek of Pgh 46:44:00
24 Carl Flink Steel City Endurance 47:31:00
25 Alexander Kinney 48:11:00
26 Gregg Shanefelt ONU Multi-Sport 48:47:00
27 Brian Hopkins AG3R 49:32:00
28 Gary Dugovich Beaver Valley Velo
29 David Thorton
30 Patrick Conneely ProGraphics
31 Rick Neff Sewickley Cycling
32 Steven Brewer
33 Aaron Stein
34 Henry Dimmick AG3R
35 Hurt Anderson
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Ordons 30:49:73
2 Montana Milles ProBikes 32:49:23
3 Jason Cole Phila. Ciclisimo 34:12:59
4 Nathan Annon 34:38:96
5 Brian Janaszak Morningside Velo/Invivodata 34:55:73
6 Alan Lucas 35:53:90
7 Mike Maher AG3R 36:11:28
8 Brian Hopkins AG3R 36:12:32
9 Joseph Biss Beaver Valley Velo 37:23:78
10 Alex Braunstein Morningside Velo/Invivodata 38:01:00
11 Robert Sedgewick Morningside Velo/Invivodata 38:03:40
12 Aaron Bennett Steel City Endurance 38:25:38
13 Kip Mostowy 38:51:88
14 Greg Calvetti Ft Couch Potatoes 39:29:84
15 Mark Biercheck AG3R 39:45:01
16 Joseph Dickerson 40:29:73
17 Michael Bolen Speedgoat ST
18 Ray Sielski AG3R 42:03:15
DNF Robert Gregory
DNF James Briggs
DNF Greg Flood
DNF Matthew Bolen Speedgoat
DNF Rick Plowman
DNF Mark Bold Sette Nova/ACA
DNF Austin Duncan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Cannondale Factory Racing 46:19:00
2 Justin Pokrivka ProBikes 47:09:00
3 Joseph Piccillo Evolution Racing 47:30:00
4 Brian Wieczorek Freddie Fu Cycling 47:35:00
5 Rudy Sroka Lake Effect Racing 48:58:00
6 Joel Moats YBR Mountainside 49:29:00
7 Don Kessel Holmes Cycling 50:01:00
8 Jason Zimmerman Freddie Fu Cycling 50:36:00
9 Douglass Gray Christiana Care PT 50:52:00
10 Derek Wilford Spin 51:14:00
11 Jeffrey Craft 52:29:00
12 Craig Cozza ProBikes 52:30:00
13 Gary Rodosta 53:38:00
14 Aaron Hofelt P-Fin-A Racing 54:39:00
15 Jeff Guy WVU Healthcare 54:58:00
16 Stephen Marlette AG3R
17 Douglas Riegner Steel City Endurance
18 Joseph Kenas Guy's Racing
19 Jim Wright Nail City
20 Marc Grass
21 Skip Glenn United Way
22 Henry Dimmick AG3R
23 Jim Anglin
24 Gary Snyder Evolution Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Betsy Shogren Cannondale Factory Racing 36:43:06
2 Samantha House Carbon Racing 40:35:64
3 Traci Rodosta Team Desire Title/New Orleans 43:03:91
4 Lindsay Dugovich Beaver Valley Velo 44:33:14
5 Rachel Weaver Steel City Endurance 45:18:00
6 Pam Milavec Steel City Endurance 45:20:00
7 Stacie Truszkowski Steel City Endurance 46:31:16
8 Julie Sroka Lake Effect 50:28:43
DNF Suzanne Atkinson Steel City Endurance
DNF Stephanie Stambaugh University of Pittsburgh
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 2