Log In
NEOCX: Ohio State Cyclocross Championships Day 1 • Nov 10 2018
3
5.9
5
3.5
1.7
Overcast, 27 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
5.9
Moisture
5
Accel
3.5
Tech
1.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Travis Kreitler Racing Team 0:42:37
2 John Proppe Team Lake Effect 0:45:04
3 Shawn Geiger Appalachian Bicycle Racing Associat 0:45:54
4 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:47:08
5 Travis Iles Audi 0:47:54
6 Ryan Dombrowski Spin/Litzler Automation 0:49:07
7 Scott Phillips Reser Bicycle 0:50:11
8 Jared Zollars Ride On Wooster 0:43:01
9 Zac Waugh Independent 0:43:08
10 James Sargiovanni bike ohio 0:43:12
11 Joe Smotherman Independent 0:47:16
12 Matt Odonnell Independent 0:47:17
13 Max Koschnitzke Virginia Polytechnic University 0:44:51
14 Adam Fulcher DistrictTaco Racing 0:49:37
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard May Summit Freewheelers 0:42:34
2 Kyle Mccord LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:45:06
3 Terry Duff Knobby Side Down 0:45:48
4 Matthew Niederman Case Western Reserve University 0:48:02
5 Jason Tellez Team Ghisallo 0:52:04
6 Peter Cline Independent 0:52:53
7 Patrick Ryan Joy Machines Racing 0:42:17
8 Michael Kinzel Independent 0:43:24
9 Craig Caroff Independent 0:44:21
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gamm Red Kite 0:43:54
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:44:29
3 Ben Ortt Independent 0:45:01
4 Jeffrey Davis bike ohio 0:47:26
5 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing 0:47:47
6 Erick Carlson Independent 0:48:28
7 Christopher Huck Wells Fargo Advisors 0:48:50
8 Matthew Tinkey Aero Tech Designs Factory Team 0:49:06
9 Zachary Mellion bike ohio 0:49:39
10 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:51:49
11 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:44:50
12 James Libecco Summit Freewheelers 0:45:27
13 Jesse Hawk Independent 0:47:04
14 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:47:48
15 Josh Schmidt Snakebite Racing 0:49:30
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Baldesare Summit Freewheelers 0:46:37
2 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:47:56
3 Brent Evans Shining Star Cycling p/b the bicycl 0:48:19
4 Nate Loman Team Lake Effect 0:48:49
5 Scott Goocher Independent 0:48:59
6 Jason Suppan Ride On Wooster 0:49:23
7 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:50:11
8 Ed Altwies Maumee Valley Wheelmen 0:52:34
9 Phillip Hines Independent 0:53:17
10 Jason Hall Summit Freewheelers 0:54:22
11 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:54:31
12 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:55:05
13 Anthony Gliozzo Independent 0:46:54
14 James Mazey Maumee Valley Wheelmen 0:47:48
15 Michael Adams Summit Freewheelers 0:48:04
16 Robert Ludwig Independent 0:51:39
17 David Hickey Ag3r 0:51:54
18 Peter Cline Independent 0:52:30
19 Jason Tellez Team Ghisallo 0:52:43
20 Steve Clement Independent 0:57:21
DNF Peter Post Audi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek Team Lake Effect 0:48:46
2 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:52:43
3 William Marut Team Lake Effect 0:53:11
4 John Mclaughlin J Mac Cycling LLC 0:54:24
5 Patrick Miranda Mirco Racing 0:58:02
6 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:47:36
7 Rick Toler Team Dayton Bicycling 0:47:41
8 Larry Pandy Stray Dog 0:47:46
9 Scott Young Roll: Racing 0:47:57
10 Marshall Leininger Independent 0:48:55
11 Robert Neuman Team Dayton Bicycling 0:49:27
12 Mark Davis Spin/Litzler Automation 0:50:04
13 Karl Kule Independent 0:50:16
14 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:55:49
15 Jos Belich Hammer Nutrition 0:48:05
16 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team 0:49:32
17 Dale Seeds Stark Velo 0:56:15
DNF Jeffrey Craft Team Lake Effect
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser bike ohio 0:30:44
2 Nathan Molnar bike ohio 0:32:16
3 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:32:25
4 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:33:44
5 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:35:01
6 Scott Phillips Reser Bicycle 0:35:16
7 Fin Vieh Independent 0:35:57
8 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:38:06
9 Matthew Niederman Case Western Reserve University 0:42:04
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Travis Kreitler Racing Team 0:42:37
2 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:47:08
3 Ryan Dombrowski Spin/Litzler Automation 0:49:07
4 Scott Phillips Reser Bicycle 0:50:11
5 Jared Zollars Ride On Wooster 0:43:01
6 Zac Waugh Independent 0:43:08
7 Joe Smotherman Independent 0:47:16
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Proppe Team Lake Effect 0:45:04
2 Travis Iles Audi 0:47:54
3 James Sargiovanni bike ohio 0:43:12
4 Matt Odonnell Independent 0:47:17
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gamm Red Kite 0:43:54
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:44:29
3 Jeffrey Davis bike ohio 0:47:26
4 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:51:49
5 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:44:50
6 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:47:48
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Ortt Independent 0:45:01
2 Christopher Huck Wells Fargo Advisors 0:48:50
3 Zachary Mellion bike ohio 0:49:39
4 James Libecco Summit Freewheelers 0:45:27
5 Jesse Hawk Independent 0:47:04
6 Josh Schmidt Snakebite Racing 0:49:30
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Baldesare Summit Freewheelers 0:46:37
2 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:47:56
3 Jason Hall Summit Freewheelers 0:54:22
4 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:54:31
5 Anthony Gliozzo Independent 0:46:54
6 Michael Adams Summit Freewheelers 0:48:04
7 Jason Tellez Team Ghisallo 0:52:43
8 Steve Clement Independent 0:57:21
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Evans Shining Star Cycling p/b the bicycl 0:48:19
2 Nate Loman Team Lake Effect 0:48:49
3 Jason Suppan Ride On Wooster 0:49:23
4 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:50:11
5 Phillip Hines Independent 0:53:17
6 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:55:05
7 James Mazey Maumee Valley Wheelmen 0:47:48
8 Robert Ludwig Independent 0:51:39
9 Peter Cline Independent 0:52:30
DNF Peter Post Audi
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek Team Lake Effect 0:48:46
2 William Marut Team Lake Effect 0:53:11
3 Patrick Miranda Mirco Racing 0:58:02
4 Scott Young Roll: Racing 0:47:57
5 Mark Davis Spin/Litzler Automation 0:50:04
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:52:43
2 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team 0:47:36
3 Rick Toler Team Dayton Bicycling 0:47:41
4 Larry Pandy Stray Dog 0:47:46
5 Marshall Leininger Independent 0:48:55
6 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Team 0:49:32
DNF Jeffrey Craft Team Lake Effect
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Neuman Team Dayton Bicycling 0:49:27
2 Karl Kule Independent 0:50:16
3 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:55:49
4 Jos Belich Hammer Nutrition 0:48:05
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dale Seeds Stark Velo 0:56:15
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Wilson Lionhearts Junior Racing 0:33:45
2 George Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:41:23
3 Colby Schmidt Summit Freewheelers Juniors Team 0:38:06
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conner Wilson Lionhearts Junior Racing 0:30:48
2 Alex Mesarchik Independent 0:35:02
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:34:12
2 Logan Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:36:08
3 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:37:36
4 Kyle Mccord LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:29:39
5 Thomas Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:39
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Miranda Mirco Racing 0:31:00
2 Jack Jenkins Summit Freewheelers Juniors Team 0:32:17
3 Patrick Bischof Independent 0:36:04
DNF Nathan Reymann Summit Freewheelers Juniors Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser bike ohio 0:30:44
2 Nathan Molnar bike ohio 0:32:16
3 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:32:25
4 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:33:44
5 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:35:01
6 Scott Phillips Reser Bicycle 0:35:16
7 Fin Vieh Independent 0:35:57
8 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:38:06
9 Matthew Niederman Case Western Reserve University 0:42:04
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Miranda Mirco Racing 0:31:00
2 Jack Jenkins Summit Freewheelers Juniors Team 0:32:17
3 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:34:12
4 Patrick Bischof Independent 0:36:04
5 Logan Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:36:08
6 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:37:36
7 Kyle Mccord LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:29:39
8 Conner Wilson Lionhearts Junior Racing 0:30:48
9 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:32:53
10 Thomas Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:39
11 Ben Wilson Lionhearts Junior Racing 0:33:45
12 Alex Mesarchik Independent 0:35:02
13 Jenna Knopf LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:35:56
14 George Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:41:23
15 Sara Tellez LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:29:17
16 Isabella Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:32:48
17 Colby Schmidt Summit Freewheelers Juniors Team 0:38:06
DNF Nathan Reymann Summit Freewheelers Juniors Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniela Mehech bike ohio 0:43:26
2 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders 0:45:52
3 Kennedy Adams Summit Freewheelers 0:51:07
4 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:45:29
5 Theresa Augustin Stelleri Performance Training 0:55:27
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:44:26
2 Sally Price VeloFemme p/b Litzler 0:45:17
3 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:46:55
4 Julie Sroka Team Lake Effect 0:52:53
5 Rachel Rubin Independent 0:44:56
6 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:45:45
7 Linda Miranda Mirco Racing 0:45:59
8 Dana Mees Team Dayton Bicycling 0:47:12
9 Gwen Davis Team Lake Effect 0:50:12
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders 0:35:43
2 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders 0:36:42
3 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:37:41
4 Kristen Keyes Pista Elite 0:39:03
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders 0:45:52
2 Kennedy Adams Summit Freewheelers 0:51:07
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniela Mehech bike ohio 0:43:26
2 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:45:29
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Rubin Independent 0:44:56
2 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:45:45
3 Dana Mees Team Dayton Bicycling 0:47:12
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:44:26
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Price VeloFemme p/b Litzler 0:45:17
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:46:55
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect 0:52:53
2 Linda Miranda Mirco Racing 0:45:59
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwen Davis Team Lake Effect 0:50:12
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:32:48
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:32:53
2 Jenna Knopf LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:35:56
3 Sara Tellez LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:29:17
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders 0:35:43
2 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders 0:36:42
3 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:37:41
4 Kristen Keyes Pista Elite 0:39:03
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3