Log In
NCCX 2018 Race #7 Gibsonville • Nov 10 2018
4.2
5.7
3.3
4.2
3.5
Clear, 48 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
5.7
Moisture
3.3
Accel
4.2
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Baartman
2 Casey Satterfield Durham Cycles Club
3 Will Zylstra Carolina Masters
4 Davis Breedlove
5 Garrett Davis
6 Nora Daley HammerCross
7 Evan Elk HammerCross
8 Pierce Fowler
9 Asher Strauss HammerCross
10 Cole Woodson North Carolina Cyclocross
11 Tanner Price
12 ? Shawn
13 Amelia Brinson HammerCross
DNF Daniel Boynton HammerCross
DNF Joe Otto HammerCross
Finishers: Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cj Burford
2 Matthew Basaldua
3 Niko Strauss HammerCross
4 Garrett Stormant
5 Jamin Whitaker
6 William Myers HammerCross
7 Josh Christofaro
8 Jacob Bernas
9 Nate Myers HammerCross
10 Jackson Engle HammerCross
11 Ethan Britt HammerCross
12 Nicholas Salazargarcia Carolina Masters
13 Daniel Gerhardt
14 Matthew Salazar garcia Carolina Masters
15 Om Nerurkar
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodrigo Perea Tri-Cyclists BRC
2 Jonah Watt Constellation Cycling
3 Travis Mathers
4 Jack Newport HammerCross
5 Calvin Berger
6 Riley Pearman
7 Mario Quivera
8 Caleb Burford
9 Ignacio Perea Tri-Cyclists BRC
10 Ada Watson HammerCross
11 Teagan Burrow
12 Noah Brinson HammerCross
13 Ally Burrow
14 Ali Otto HammerCross
15 Hadley Molnar HammerCross
16 Lincoln Funk Team Spoke Cycles
17 Hunter Habecker HammerCross
18 Eliza Elk HammerCross
19 Foster Funk Team Spoke Cycles
20 Nicole Clamann HammerCross
21 Brooke Evans HammerCross
DNF Sean Ernie huson
DNF Corban Burford
DNF Ceadmon Burford
DNF Jonah Boggs
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Mcdonald
2 Timothy Coffey Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
3 Dwayne Dixon
4 Wesley Haggstrom Carolina Masters
5 Calvin Hinkle HammerCross
6 Eric Flowe
7 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
8 Will Pfeiffer
9 Sean Gordon Dornier Racing
10 Austin Sheffer
11 Steven George 12th State Cycling Club
12 Parker Tinsley Dornier Racing
13 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
14 Sean Huson
15 Alfred Jessee
16 Brian Watson
17 Dylan Richardson
18 James Walsh
DNF Rick Handy Finkraft Cyling Team
DNF Stephen Kefer
Finishers: Cat 3: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Bast
2 Joe Helton Boone Area Cyclists
3 Vincent Burkholder
4 Jason Hooper Carolina Pedal Works
5 Nick Leger Minuteman Road Club
6 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
7 Hans Stroven
8 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle Racing
9 Tyler Ramer
10 Luke Dover HammerCross
11 Kelley Montoya
12 Ian Jackson
13 Chris Gladora Dornier Racing
14 Stephen Champney
15 Robbie Morris
16 Alexander Vannoy
17 Albert Rosales Dornier Racing
18 William Garner
19 Alex Casper Appalachian State University
20 Chris Lathrop
21 Sayrd Price
22 Stephon Beaufort
23 Austin Brackney
24 Braxton Wilson 12th State Cycling Club
25 James Etringer
26 Geoffrey Fisher Vogelzang Velo Club
27 Mark Edwards Greensboro Velo Club
28 Adam Harris 12th State Cycling Club
29 Reed Phillips
30 Davis Breedlove
31 Liam Baartman
DNF Josh Christofaro
DNF Eli Elk Team HammerCross
DNF Jacob Eisner Constellation Cycling
DNF Cj Burford
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Handlon Jigawatt Cycling
2 S Austin walker iv
3 Kevin Cooper
4 Justin Mckean
5 Joshua Whitmore Crosswind Sports Management
6 Rod Stanton Team Spoke Cycles
7 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling
8 Chris Bennett
9 Michael Tennyson
10 Kevin Egan Vogelzang Velo Club
11 Jason Bowman
12 Todd Berger Berger Hardware Bikes
13 Jason Epstein 12th State Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaun Groat Crosstown Velo
2 Philip Kielty
3 Watson Powell Slippery Sasquatch
4 Brian Funk Team Spoke Cycles
5 Jay Capers
6 Dan Snedecor Velosports Racing Asheville
7 Shane Mccready 717 Cycling club
DNF Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Baartman
2 Michael O'Brien
3 Dave Cassen Legion Brewing
4 Davy Overcash
5 Robert Peters
6 David Boynton HammerCross
7 Tom Pearman
8 Robbie Morris
9 Chris Hill
10 Garrett Love
11 Corey Newport
12 John Colvin
13 Kyle Habecker
14 Bryan Engle HammerCross
DNF Vincent Rega
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Degele Storm Racing Team
2 Nick Christofalos
3 Timothy Hopkin North Carolina Cyclocross
4 Robert Mobley Team Rize
5 Scott Staubach Birmingham Velo
6 Stephen Kefer
7 Mike Roman
8 Jeff Mcconaghy
9 Jonathan Dubel Team Spoke Cycles
10 Jay Forgione
11 John Baxter Constellation Cycling
12 Todd Davis KCOI Boulevard
13 David Gerrer North Carolina Cyclocross
14 Alan Bengtson
15 Molly Lohry
16 Kevin Sigrist
17 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Wenner Legion Brewing
2 Greg Sheehan
3 Marc Sachdev 12th State Cycling Club
4 Frank Haranzo Deschutes Brewery
5 Phil Graves
6 Will Gough Capital Cycling Club
7 Clay Daniels
8 Brian Nunn Slippery Sasquatch
9 Tomas Kelemen
10 Robert Cole
11 Stephen Knight Constellation Cycling
12 Douglas Miller Greensboro Velo Club
13 James Lee
14 John Bauer
15 Eric Petersen
16 Joel Eisner Constellation Cycling
17 Evan Myers HammerCross
18 Fred Perrino
19 Barry Evans HammerCross
20 Neil Ashton Clemmons Bicycle Racing
21 Unknown Rider
22 Bruce O'connell
23 Jim Casper Constellation Cycling
24 Don Rose HammerCross
25 Andy Brown
26 Chuck Fleming
27 Paul Mckeithan
28 Mike Thomas Cross Creek Cycling Club-C4
29 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Baxter Jigawatt Cycling
2 Doug Shaw
3 Chuck Gillis
4 Ron Swenson
5 Derek Bateson Team Spoke Cycles
6 David Fuller
7 Steven Baker Revolution Cycle Sports
8 Earl Anderson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon
2 Alex Ryan
3 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
4 Cypress Gorry
5 Walker Shaw
6 Jules Van kempen Tri-Cyclists BRC
7 Bradford Perley
8 Sean Herring Legion Brewing
9 Lucas Livermon Crank Arm Brewing Cycling Team
10 Thomas Savage Crosswind Sports Management
11 Scott Hoffner
12 Michael Potter
13 Garret Thompson
14 Zachary Lowden Jigawatt Cycling
15 Spencer Johnston
16 Joseph Grimes
DNF Byron Rice Storm Racing Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garret Thompson
2 Raymond Laffin Crosstown Velo
3 Keith Handlon Jigawatt Cycling
4 Charles Prezioso Legion Brewing
5 Steven George 12th State Cycling Club
6 Daniel Cox Greensboro Velo Club
7 Alfred Jessee
8 James Walsh
9 Tony Sigrist
10 Kevin Sigrist
11 Raul Gutierrezgarcia Greensboro Velo Club
12 Stephen Huddle
13 Don Rose HammerCross
14 Evie Edwards Happy Tooth Women's Racing
15 Bill Wenner Legion Brewing
16 Eric Flowe
17 Chris Culp Hearts Racing Club
18 Mike Thomas Cross Creek Cycling Club-C4
19 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
DNF Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miki Kedo Happy Tooth Women's Racing
2 Chloe Holzapfel 12th State Cycling Club
3 Luci Olewinski
4 Lorri Warlick
5 Michelle Canada Clemmons Bicycle Racing
6 Robin Baxter Wheel Chix
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Dickson
2 Nicole Rusden
3 Elizabeth Dinatale 12th State Cycling Club
4 Shannon Goyda Vic Chisholm Racing Inc
5 Caroline Love
6 Lauren Phillips 12th State Cycling Club
7 Luca Kaminski HammerCross
8 Sara Clawson
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Weller HammerCross
2 Kathryn Goody Bike Law Cycling Club
3 Kim Bishop
4 Vanessa Roth Berger Hardware Bikes
5 Julie Paisant
6 Rachael Grant
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Bowman
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Burlew
2 Evie Edwards Happy Tooth Women's Racing
3 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Cycling Team
4 Amelia Shea Legion Brewing
5 Abby Walker
6 Kelly Mclaughlin HammerCross
7 Laura Rice Happy Tooth Women's Racing
8 Deb Sweeney whitmore Crosswind Sports Management
9 Skylar Bovine Happy Tooth Women's Racing
10 Margaret Tobey Oak City Cycling Project Race Team
11 Nicole Miranda
12 Hope Ann snyder-walsh
13 Hannah Bauer
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 6