Log In
Seattle Cyclocross - Steilacoom • Oct 25 2009
3
0
0
4
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Craven Starbucks
2 Evan Schmitt Husky Cycling
3 Alex Springer Rad Racing
4 David O'Brien Rad Racing/Hagens Berman
5 Brian Koder Valley Athletic Club/ CBC Racing
6 Michael Connelly
7 Dylan Carney
8 Jeff Evans The Valley
9 Christian Schmalz Cycle U
10 Josef Bellucci
11 Justin Moe Recycled Cycles / Raleigh
12 Jared Sheeks
13 Antonio Coria
14 Jayme Baas
15 Charles Stuart
16 Bob Mcgee Theraputic Associates
17 Emil King
18 Jay Malyon NRC/Kona
19 Kurt Pelosi
20 Chris Foertsch
21 Jamie Owens
22 Jesse Cohen Beverly Cycles
23 Walker Duval Team Double Check
24 Elliott Kroker Phils Southside
25 Glenn Shackatano Cucina Fresca
26 Steve Sjolund
27 Andrew Williams Old Town Bicycle
28 Aaron Last
29 Andres Ruiz
30 Travis Dutton
31 Daniel Godbout Cucina Fresca
32 Andrew Williams Old Town Bicycle
33 David Yamamoto ASC/Redline
34 Jed Barden Cycle U
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Van cleve Rad Racing
2 Paul Young UW Cycling
3 Marc Schwartz Husky Cycling / University of Washi
4 Cunningham Karl
5 Nate Ripperton Eastgate Cycling Club
6 Kentner Cottingham Second Ascent
7 Ryan Harrison Revolution Cycles
8 Kelly Cudworth The Cartridge Family
9 Tyler Miller
10 Matt Rossman
11 Ryan Casebolt BD Roofing
12 Jon Quon Counterbalance
13 Mike Reed Old Town Bicycle
14 Micah Middleton Bicycle Centres/Collision 1
15 Mark Yunker OTBCX
16 Nick Spang
17 Jed Barden Cycle U
18 Sam Swan ASC Racing/Redline
19 Ryan Mallory
20 William Mccann
21 Jon Lafollette uBRDO Team Project
22 Justin Phillips CBB
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gideon Bender Bicycle Centers/Collision One
2 Ethan Casebolt Rad Racing NW
3 Matt Adolf
4 Titus Bender Bicycle Centers/Collision One
5 Holden Berg Bicycle Centers/Collision One
6 Max Tingleya
7 Connor Farrell 20/20 Fuel
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Geary ASC Racing/Redline
2 Canon Mallory Shuksan Velo Club
3 Kyle Howlett ASC Racing
4 Owen Donnelly
5 Alex Watt ASC Racing
6 Henry Hayes 20/20 Fuel
7 Luke Grant ASC Racing
8 Mike Jors ASC Team
9 Alec Bluhm
10 Caden Tongue Rad Racing NW
11 Derek Deyoung TAI
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Patnode Rad Racing
2 Donovan Benson Rad Racing NW
3 Marcus Tongue Rad Racing NW
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mallory Redline
2 Madison Luther RAD Racing
3 Zara Mcgrath IJM.org
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Mcdonald Classic Cycle
2 Steve Fisher Rad Racing NW / Hagens Berman
3 Toby Swanson Benaroya Research Institute
4 Eric Emsky Rad Racing NW/Hagens Berman
5 Logan Wetzel Beneroya Research Institute
6 Ian Terry Rad Racing
7 Ryan Iddings Lapiere
8 Spencer Paxson Team S&M
9 Logan Owen Redline Bicycles
10 Richard Mcclung Hagens-Berman LLP Cycling
11 Carl Hulit Recycled Cycles
12 Steven Williams Recycled Cycles
13 Ian Tubbs Lenovo
14 Doug Reid Second Ascent
15 Loren Hanson BRI
16 Kyle Mcgilvray Old Town Bicycles
17 Joe Brennan Hagens Berman LLP
18 Cameron Charles Rocky Mountain Cycling
19 John-Christian Flack Valley Athletic Club
20 Jiri Senkirik Beneroya Research Institute
21 Mark Hanson BRI
22 Galen Erickson Stranamanti Cycling
23 Craig Fowler uBrdo.com
24 Chris Hill Cucina Fresca
25 Jeff Anderson Cucina Fresca
26 Randy Bott Cucina Fresca
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Davis
2 Randy Salamon Recycled Cycles/Raleigh
3 Cory Simpson Woodinville Bicycle/Bike Fit
4 Mike Fusaro
5 Peter Avolio Branford Bike
6 Colin Krebsbach ASC Racing/Redline
7 Christopher Green Amgen
8 Gabriel Grant Second Ascent
9 Nick Solheim First Rate Mortgage
10 David Kirske Rad Racing NW/Hagens Berman
11 Jeff Gaeckle The Valley
12 Daniel Studley NRC/Kona
13 Shane Christopher
14 Brian Walburn Hagens Berman LLP
15 Nick Brown Recycled Cycles
16 Rolland Jurgens CycleU
17 Austin Clevenger Rad Racing NW
18 Ryan Harris Old Town
19 Brian Dagnon Fanatick
20 Kosta Psaltis Rad Racing NW
21 Anthony Rutter Bicycle Centres/Collision 1
22 Joel Breems Revolution Cycles
23 Dan Doran FRM/NW Velo
24 Clark Rider Alki Rubicon
25 Alex Telitsine IJM.ORG
26 Evan Renwick ASC Racing/Redline
27 Jay Maas Apex
28 Mark Roughgarden Ubrdo
29 James Whitesides Ubrdo
30 Benji Perin
31 Justin Littell Revolution Cycles
32 Matthew Oseto Lenovo
33 Nathan Solomon Alki Rubicon
34 Judson Miller Joe Bar
35 Bob Ludeman Lenovo
36 Justin Berndt NRC/Kona
37 Chad Marion Garage
38 J.d. Fette Hagens Berman LLP
39 Alden Kroll Hagens Berman LLP
40 Sean Cameron
41 Tim Spence
42 Jeremy Bowler Hagens Berman LLP
43 Dustin Lennon Recycled Cycles
44 David Stonich Alki Rubicon
45 Noah Mery Breakaway Racing
46 Carl Anton Recycled Cycles
47 Ryan Madison Breakaway Racing
48 John Spiess
49 Alex Walker Old Town
50 Matt Wentrub Hagens Berman LLP
51 Jamie Stralka NRC/Kona
52 David Volkert Team Doublecheck
53 Josh Schmidt Blue Rooster/Sports Med
54 Brian Volkert
55 Heike Stopsack
56 Mark Lambie
57 Matt Maylon NRC/Kona
58 Michael Armfield Breakaway Racing
59 Cole Cutright ASC Racing/Redline
60 Michael Prater Hagens Berman LLP
61 Andrew Erickson Hagens Berman LLP
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 19   Cat 4: 3   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Hill Garage
2 Todd Morse tucker Bicycle Centers
3 Sean Kelsey Buy Local Cycling
4 Brendan Connolly Blue Rooster Sports Med
5 Tom Phillips Ragnarok Racing
6 Matthew Lynch
7 Michael Dicenso
8 Chad Berg Bicycle Centers/Collision One
9 Dan Norton redline
10 Jim Albright TAI
11 David Karman Hagens Berman
12 Michael Murdin Garage Racing
13 Dale Knapp Kona
14 LeRoi Smith Ragnarok Racing
15 Dan Thorson Bicycle Centres/Collision 1
16 Justin Harman Bicycle Centres / Collision One
17 Craig Dillon Cucina Fresca
18 Aaron Turner Second Ascent
19 Doug Graver Ragnarok Racing
20 Ron Collins Bicycle Centers
21 Todd Davis Lenovo
22 Steve Jensen Bicycle Centers
23 Keith Rollins BD Roofing
24 Randy Iddings Redline
25 Hahn Rossman Alki Rubicon
26 Damon Pettinger Hagens Berman Cycling Team
27 Phil Oppenheimer Bicycle Centres/Collision 1
28 James Johnson Second Ascent
29 Mike Rolcik Ragnarok Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Walburn Hagens Berman LLP
2 Cole Meckle Cucina Fresca
3 J. Juelis Joe Bar
4 Brad Kilcline IJM.org
5 Sean Curran Second Ascent
6 Rainer Leuschke Blue Rooster/Sports Medicine Clini
7 Jeff Woerner IJM.org
8 "jason Bavuso" Joe Bar
9 Will Kelly Market Street Cycling
10 Matthew Oseto Lenovo
11 Thad Boss Joe Bar
12 Dave Stonich Alki Rubicon
13 Ross Copeland Ragnarok Racing
14 Dan Becraft Moots Racing NW
15 Sam Taagen 20/20 Fuel
16 Parker Lund NRC / Kona
17 Ric Cochrane Second Ascent
18 Bob Ludeman Lenovo
19 Alan Martinez Tall Boy
20 Matt Morrisson Raise The Bar
21 Nathan Kiger Ragnarok Racing
22 Mike Porter Porterhouse Racing
23 Joseph Ecker First Rate Mortgage
24 Travis Nease Cucina Fresca
25 Eric Schuman Lenovo
26 Sean Wittmer Bicycle Centres/Collision 1
27 Joe Martin NRC/Kona
28 Tim Hegg Phil's South Sound Cyclery/Team Ta
29 Mark Papenhausen Bicycle Centres/Collision 1
30 Art Weichbrodt Zoka/Vikingsport
31 Rick Jerabek
32 Jeremy Mckinley Gregg's
33 Keith Heinzelman classic cycles
34 Jason Dudek Second Ascent
35 Kempton Baker Viking Sport Seattle
36 John Herzog Alki Rubicon
37 Er Brown Viking Sport Seattle
38 Dean Rogers Garage
39 David Neubeck The Valley Athletic Club/ CBC Raci
40 John Rodakowski
41 Jason Casebolt Rad Racing NW/Hagens Berman
42 Jeff Evans Doublecheck
43 Erik Luk
44 Stephen Bentsen Soulsport
45 Sean Heflen Ragnarok Racing
46 Dave Pearson Bicycle Centres/Collision 1
47 Timothy Spence NRC/Kona
48 Michael Mellinger Old Town
49 Joshua Smith Planet Bike
50 Nicholas Rhodes Second Ascent
51 Daniel Studley NRC/Kona
52 David Sullivan
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 21   Cat 4: 2   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Roberts
2 Marshall Will
3 Erik Brooks blue rooster / sports medic
4 James Wagner
5 Tom Holmes
6 Hank Koerner 20/20 fuel
7 Mark Longrie old town
8 Brian Volkert team doublecheck
9 Don Duval double check
10 Bernard Boglioli byrne specialty gas
11 William Hughey classic cycle
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mirante Starbucks
2 Mark Doane Phil's Cycling
3 Mark Papenhausen Bicycle Centre/Collision 1
4 Ryan Linville Byrne Invent
5 Marty Thomas Double Check
6 Dmitri Keating Old Town Bicycle
7 Kevin Andres Bicycle Centres Everett Washington
8 Michael Black Cucina Fresca
9 Aaron Ambuske 2020 Fuel
10 Dave Haugen Old Town Bicycle
11 Paul Judy
12 Eric Kamila
13 Tim Kibler Cucina Fresca
14 Dominic D'angelo Bicycle Centers / Collision 1
15 Christopher Cumming Motofish
16 Nathan Webster
17 Derek Leckrone BD Roofing
18 Shane Kromrey Bicyle Centres/Collision 1
19 Larry Jorgensen Byrne Invent
20 Bob Mcgee Therapeutic Associates
21 Mark Stephenson Novara
22 Peter Hall
23 Jonathan Blunt McLeod Construction
24 Jeff Dunn
25 Chris Peterson Viking Sport Seattle
26 Paul Werner Old Town
27 Tim Lewis
28 Dean Sabol McLeod Construction
29 Michael Robertson Hagens Berman
30 Mick Adkisson
31 Chris Liebsch TAI
32 Clive Pursehouse
33 Brent Krebrdach
34 Mike Braaten Old Town Bicycle
35 Chris Kunin
36 Matt Soja Cucina Fresca
37 Lorin Jovag
38 John Mcguire
39 Bryan Urakawa Vo2 Multisport
40 Tory Grant Old Town
41 Thomas Capell Phil's south side cyclery
42 David Kregenow Cucina Fresca
43 Terry Davis TAI
44 Alex Gentile Performance
45 Brian Mitchell Valley Athletic Club
46 Ron Funston (#38)
47 Dennis Schleder Motofish
48 Craig Goodmansen Mcleod
49 Reeve Geary Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
50 Ed Amdahl Starbucks Cycling
51 Nic Compton
52 Jason Sobottka Old Town Bicycle
53 Greg Langlais
54 Peter Houghton
55 Dwayne Dobbs
56 Kennith Ramirez ByrneInvent
57 Orion Inskip
58 Fabien Pichard Anvanti racing - Blue rooster
59 Shawn Tomlinson Cycle Therapy 4 Corners
60 Brad Glaverson Cucina Fresca
61 Bruk Ballenger Mcleod Construction / Pedal Dynamic
62 Chris Mahan Novara
63 Scott Wiltamuth 20/20 Fuel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 15   Cat 5: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jitka Cole Starbucks
2 Wanda Howlett Old School
3 Tammy Meehan Kenda tire
4 Carol Johnson
5 Jodi Duquette Cucina Fresca
6 Jill Ramsey Byrne Invent
7 Elizabeth Salvo Ragnarok Racing
8 Rachel Mclain-rollins Old Town Bicycle
9 Cynthia Freed Cucina Fresca
10 Robyn Angliss Blue Rooster Sports
11 Melissa Moffett Ragnarok RAcing
12 Deborah Driver Ragnarok Racing
13 Diane Conway CycleU
14 Lisa Miller Ragnarok Racing
15 Michelle Petrick Blue Rooster Sports Med Clinic/ Ava
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenda Biernat IJM.org
2 Karen Metcalfe Valley Athletic Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Berg Redline Bicycles
2 Ann Knapp Kona
3 Lea Stralka Byrne Invent
4 Jadine Riley Team Group Health
5 Lee Smith Team Group Health
6 Elizabeth Marzolf Hagens Berman
7 Anne Love uBRDO Team Project
8 Jodi Connolly blue rooster/sports medicine clini
9 Angela Sulich Recyled / Voodoo
10 Kele Murdin Garage
11 Hope Chamberline Escapados
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Casebolt Rad Racing NW/Hagens Berman
2 Ali Ritter Starbucks
3 Larisa Wade Rad Racing NW
4 Devon Simpson Team Group Health
5 Karen Wilkinson Team Group Health
6 Brandee Era-miller The Valley Athletic Club
7 Lara Sirois Soulsport
8 Kimberley Turner Cucina Fresca
9 Molly Martin NRC/Kona
10 Carrie Eller Gregg's / Trek
11 Rachel Headley Team Group Health
12 Jennifer Triplett
13 Jennifer Burtner Valley Athletic
14 Shannon Green McLeod Construction/Pedal Dynamics
15 Christina Norwich ASC/Redline
16 Catherine Maier Rad Racing NW
17 Amara Boursaw Gregg's / Trek
18 Nikole Rock Ragnarok Racing
19 Holly Davis
20 Jenn Sinclair TAI
21 Amanda Schmidt Blue Rooster Racing/The Sports Med
22 Sharon Gregg Blue Rooster Racing/The Sports Med
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 9