Log In
Bike Doctor CX - MABRA Senior CX Championship • Nov 3 2018
4.8
4.1
3.7
4.2
5.6
Clear, 52 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
4.1
Moisture
3.7
Accel
4.2
Tech
5.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:09.8
2 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:26:47.6
3 John Papadakis Unattached 0:28:58.8
4 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:31:10.6
5 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:33:56.9
6 Aaron Ogden Unattached 0:40:52.0
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:41.2
2 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:24:49.7
3 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:25:19.6
4 Parker Holland Unattached 0:27:58.3
5 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:28:05.5
6 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:29:33.7
7 Ewan Davis Rock Creek Velo 0:31:08.6
8 Thacher Voltaggio Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:31:21.7
9 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:33:24.9
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:30:02.2
2 Ansel Casper Ascent Concept Team 0:30:09.7
3 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:32:23.5
4 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:32:45.8
5 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:33:16.2
6 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:37:06.8
7 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:40:26.0
8 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:42.8
9 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:42:00.2
10 Zane Roske Unattached 0:43:30.6
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sebastian Silberman Kelly Benefits Strategies/LSV 0:42:34.9
2 Nathan Cusack Rock Creek Velo 1 Lap
3 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
4 Ander Scharbach Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
6 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 2 Laps
8 Edwin Sloman HPC Cycling 3 Laps
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:41:30.0
2 Eric Griffin Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:41:59.3
3 Steve Fife Unattached 0:42:22.7
4 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:01.0
5 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor 0:47:29.2
6 Michael Seek Rogue Velo Racing 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:41:33.0
2 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:42:38.4
3 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:44:22.5
4 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:45:48.1
5 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:11.6
6 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:46:15.3
7 Albert Scharbach Unattached 0:46:53.0
8 Eric Chang Ascent Concept Team 0:47:17.6
9 Henrik Olsen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:47:49.1
10 Scott Boyce Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:47:57.8
11 Christopher Horsley Unattached 0:48:00.6
12 Andrew Mcdowell IBCC Racing 1 Lap
13 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
14 Greg Mccracken Unattached 1 Lap
15 Seth Darlington Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
16 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
17 Stergios Papadakis Unattached 1 Lap
18 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
19 Jeff Heuerman Unattached 1 Lap
20 Bradley Kennedy Phase Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Livelli Sportif Coaching Group 0:41:02.9
2 Thomas Peddy Unattached 0:42:19.8
3 Bill Okeefe Unattached 0:43:04.7
4 Scott Thompson Squadra Coppi 0:43:35.6
5 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 0:45:29.6
6 Eric Sloman Unattached 0:46:04.1
7 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:46:16.9
8 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:47:38.2
9 Kemal Tuncer Unattached 0:47:59.1
10 David Hsu Hawaii Triathlon Center 1 Lap
11 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:38:08.2
2 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 0:39:45.4
3 Leo Handerhan Unattached 0:40:16.3
4 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 0:40:52.0
5 Bill Feasley DC Velo Limited 0:41:09.6
6 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
7 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
8 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
9 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
10 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 0:39:09.6
2 James Beacham Adventures for the Cure 0:39:45.5
3 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:40:10.9
4 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:40:41.7
5 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:46.3
6 Laraib Laubach Unattached 0:41:12.1
7 Shannon Field Ascent Concept Team 0:41:29.4
8 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:41:29.4
9 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:11.2
10 Stephen Kimos Unattached 0:42:37.3
11 Tyler Lulich V-DAY 0:42:44.4
12 William Hubsch Charm City Cycling, LLC 0:42:51.7
13 Jason Cooper The Bike Rack 0:43:06.0
14 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:43:31.7
15 Ethan Frost First State Velo Sport 0:43:36.9
16 William Heschl Ascent Concept Team 0:43:47.9
17 Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:58.8
18 Andrew Shelby Bayside Velo/Bike Doctor 0:44:12.3
19 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:44:25.3
20 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:26.9
21 Gregory Leach Unattached 1 Lap
22 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe
DNF Daniel Pastrich Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Proctor JAMSQUAD Cycling 0:42:05.3
2 Alex Myers Ascent Concept Team 0:42:12.3
3 Steven Drost Unattached 0:42:12.7
4 Scott Bricker Unattached 1 Lap
5 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
6 Kyle Friis Unattached 1 Lap
7 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
8 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
9 Frank Leach Five Four Sports/Team Metra / Xrcel 1 Lap
10 Chris Spurrier Team Bikenetic 1 Lap
11 Christian Zegal DistrictTaco Racing 1 Lap
12 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
13 Peter Childs Race Pace Bicycles 1 Lap
14 Sonny Smith Ocean Velo Club 1 Lap
15 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
16 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
17 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1 Lap
18 Andrew Karr Unattached 1 Lap
19 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
20 Jeff Money American Velo Club
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:02:54.7
2 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:05:38.3
3 Dan Miller Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:07:11.1
4 Lance Byrd Adventures for the Cure 1:08:35.4
5 Daniel Pastrich Unattached 1:09:23.5
6 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group 1:13:10.5
DNF August Milliken Van Dessel Factory Team DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Proctor JAMSQUAD Cycling 0:32:34.5
2 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:33:41.8
3 Donald Macmurray Unattached 0:35:08.4
4 Scott Aubuchon Unattached 0:36:40.1
5 Matthew Wellner Unattached 0:38:01.3
6 Scot Roppelt Unattached 0:38:31.8
7 Pere Maya Whole Wheel Velo Club 0:38:52.2
8 Ed Furlong Unattached 0:39:21.7
9 Sean Hourihan Ascent Concept Team 0:39:56.6
10 Nick Johnson Jamsquad Cycling 0:40:03.1
11 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:05.4
12 Daniel King Unattached 1 Lap
13 Colin Kegel Unattached 1 Lap
14 Michael Popp Cycle Mill 1 Lap
15 Simon Andrews Unattached 1 Lap
16 William Neault Unattached 1 Lap
17 Scotti Smith Unattached 1 Lap
18 Robert Furlong Unattached 1 Lap
19 Ken Mrozek Unattached 1 Lap
20 Daniel Engel Unattached 1 Lap
21 Julian Andrews Unattached 1 Lap
DNF Dave Rehkemper Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 11   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Cross District Velocity Racing 0:38:01.2
2 Colin Eustis Unattached 0:38:59.1
3 Dave Weaver Unattached 0:39:09.1
4 Jeremy Gardner Unattached 0:39:50.9
5 Joshua Olsen Stage 1 Cycling/STAGE 1/AirLine Cyc 0:40:06.8
6 Scott Aubuchon Unattached 0:44:44.8
7 Luke Douglas Unattached 0:47:07.3
8 Stephen Heuser Unattached 1 Lap
9 Andrew Karr Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:33:20.7
2 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 0:42:37.0
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:32:21.3
2 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:34:41.6
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:37:50.4
2 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
3 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sejas Unattached 0:36:38.2
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 0:39:57.4
2 Theresa Morningstar Unattached 0:40:53.5
3 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 1 Lap
4 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 1 Lap
5 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 1 Lap
6 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:36:41.8
2 Julie Huang tucker Pro Bike FC Cycling Team 0:36:42.9
3 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:38:47.0
4 Holli Finneren Unattached 0:39:36.5
5 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 0:40:24.2
6 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:17.6
7 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 0:44:25.7
8 Casey Bailey Team Bikenetic 0:46:28.1
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:39:10.1
2 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:40:04.1
3 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:16.6
4 Kelly Roberson Great Eskape 0:44:43.9
5 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
6 Anna Clark Pro Bike FC Cycling Team 1 Lap
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Britt Mason Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:48:45.7
2 Jennifer Tillman Unattached 0:51:00.9
3 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:55:43.9
4 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Dobbins Unattached 0:31:43.5
2 Ana Broyles Unattached 0:31:45.0
3 Mackenzie Yates Unattached 0:33:14.2
4 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:34:55.5
5 Sheila Mahadevan Unattached 0:39:46.8
6 Mary Schwoerer Unattached 0:41:13.1
7 Sheila Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:44:02.4
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Conner Vanderkitten 0:39:13.3
2 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:42:40.5
3 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:31.8
4 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:37.0
5 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:10.5
6 Robyn Spann Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2