Log In
Ed Sander Memorial Cyclocross • Nov 4 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.1
5.2
4
4.2
4.3
Clear, 53 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
5.2
Moisture
4
Accel
4.2
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC 0:49:22.1
2 Kyle Murphy Unattached 0:49:36.7
3 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:50.1
4 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:49:58.8
5 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:50:35.4
6 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:51:01.3
7 Jimmy Sosinski Unattached 0:51:24.6
8 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:51:41.9
9 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:51:48.0
10 Tyler Lulich V-DAY 0:52:19.4
11 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:52:25.1
12 Dylan Stagner Great Eskape 1 Lap
13 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Chris Reardon DistrictTaco Racing 1 Lap
15 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 Alexander Hinton Unattached 1 Lap
18 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
19 Carter Schultz Team Bikenetic 1 Lap
20 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 1 Lap
21 Bo Rider Rock Creek Velo 1 Lap
22 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
DNF Aidan Dixon Rock Creek Velo DNF
DNF Stephen Spencer Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Drost Unattached 0:44:36.4
2 Jay Korff Unattached 0:45:12.0
3 Matthew Ferner Unattached 0:45:49.6
4 Chris Howell Bike Doctor / Visit Frederick 0:46:28.4
5 Jesper Frant Unattached 0:46:38.1
6 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:56.8
7 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:05.2
8 Christopher Tank Bluemont Connection 0:47:18.6
9 Keith Ives US Military Endurance Sports 0:47:29.5
10 Paul Kriewald Unattached 0:47:29.5
11 Brian Crowe Great Eskape 0:47:30.2
12 Christopher Yesmant Bluemont Connection 0:48:10.7
13 William Sanders DCMTB 0:48:12.5
14 Matt Holmes Team Bikenetic 0:48:12.8
15 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:48:36.0
16 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:48:45.7
17 Scott Orton Velo Fratello Cycling Team 0:48:54.5
18 Chris Spurrier Team Bikenetic 0:49:33.8
19 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:49.5
20 Shawn Smith Unattached 0:50:23.3
21 Matthew Conte DCMTB 0:50:30.6
22 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:50:32.9
23 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:50:43.5
24 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:51:21.1
25 Douglas Hackelton Unattached 0:51:47.2
26 Brian Howell Unattached 0:51:47.3
27 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 0:52:08.7
28 Mark Scheer Team Bikenetic 0:52:12.1
29 David Miller Unattached 0:52:12.7
30 Dane Paris Team Bikenetic 0:52:29.4
31 Phillip Troutman Team Bikenetic 0:54:26.3
32 Thomas Nelson Unattached 1 Lap
33 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
34 Shawn Smith Buffalo Bicycling Club Inc./Indepen 1 Lap
35 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
36 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
37 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
38 Andrew Karr Unattached 1 Lap
39 David Centers Bluemont Connection Laps
DNF Ian Lutz National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Agan Unattached 0:34:24.6
2 Donald Macmurray Unattached 0:35:45.0
3 Jake Harpster DistrictTaco Racing 0:36:05.0
4 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:36:58.9
5 Robert Iten Unattached 0:37:13.3
6 Joshua Armstrong Unattached 0:37:39.2
7 Elisha Peterson Unattached 0:38:43.4
8 Alex Beszhak Unattached 0:39:19.9
9 Coman Ilahi Unattached 0:39:25.9
10 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:44.4
11 Daniel Kim Unattached 0:39:45.7
12 Brian M. barnes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:45.3
13 Sean Hourihan Ascent Concept Team 0:41:50.5
14 Tyler Morris Unattached 0:42:28.3
15 Alexander Keller Unattached 0:42:37.8
16 Danny Romanoff Unattached 1 Lap
17 Carl Summers Unattached 1 Lap
18 James Tinker Unattached 1 Lap
19 Trey Harris Team Bikenetic 1 Lap
20 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
21 Kevin Carrick Unattached 1 Lap
22 Calvin Elmore Unattached 1 Lap
23 Stuart Lee Unattached 1 Lap
24 Chris Jones Unattached 1 Lap
25 Scotti Smith Unattached 1 Lap
26 Brian Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
27 Aram Keosaian Unattached 1 Lap
28 Daniel Engel Unattached 1 Lap
29 Timothy Werwie Unattached 1 Lap
30 Steven Core Unattached 1 Lap
31 Robert j. Patterson Unattached 1 Lap
32 Jason Vo Unattached 1 Lap
33 Zachary Beaulieu CTC Racing 2 Laps
34 David Brown Bike Rack 2 Laps
35 Rick Anderson Unattached
DNF William Longwell National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:56:29.1
2 David Gunnerson Ascent Concept Team 0:58:09.9
3 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:58:41.0
4 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:58:45.7
5 Kevin Ellsworth Team Type 1 Foundation 0:59:11.9
6 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 1:02:39.4
7 Daniel Pastrich Unattached 1:03:04.4
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:03:45.9
9 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
10 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group 1 Lap
11 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
12 Christopher Milthaler Team Bikenetic 1 Lap
13 Andrew Nelson DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
14 Paul Livelli Sportif Coaching Group 1 Lap
15 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
16 Chris Dobroth Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
17 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 George Lewis Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:43:55.2
2 Raul Rojas DCMTB 0:45:35.4
3 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:45:43.8
4 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:45:44.6
5 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:56.0
6 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:47:03.7
7 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:47:14.3
8 Abe Ehlers Artemis Racing 0:47:50.4
9 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:48:30.9
10 Dave Weaver Unattached 0:48:41.1
11 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:48:57.4
12 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:49:04.2
13 Jason Aytes Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:50:18.5
14 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:50:50.1
15 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:10.8
16 Steve Fife Unattached 1 Lap
17 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
18 Paul Bayne Crosshairs Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Faucette Squadra Coppi 0:43:10.1
2 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:43:22.2
3 Matt Bully Squadra Coppi 0:44:04.3
4 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:44:53.8
5 Edward Nessen RAPHA CYCLING CLUB 0:45:16.3
6 Ethan Frost First State Velo Sport 0:45:44.2
7 Bilal Zia Bluemont Connection 0:46:04.4
8 Mark Sanford Unattached 0:46:30.5
9 Ron Edwards DCMTB 0:46:44.2
10 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:47:02.7
11 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:31.3
12 Hans Lellelid Unattached 0:47:43.4
13 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:48:03.1
14 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:48:15.7
15 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:48:24.7
16 Damian Walsh Unattached 0:48:33.2
17 Scott Huddleston Unattached 0:48:47.6
18 Mark Skubis Squadra Coppi 0:49:37.0
19 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:52.1
20 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:16.9
21 Aaron Richardson V-DAY 0:50:21.4
22 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:50:55.3
23 Dexter Steis Unattached 1 Lap
24 Paul Espanol Unattached 1 Lap
25 James Harris Unattached 1 Lap
26 Douglas Hackelton Unattached 1 Lap
27 Greg Mccracken Unattached 1 Lap
28 Chas Ryan Potomac Velo Club 1 Lap
29 Eric Evans Unattached 1 Lap
30 Logan Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
31 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
33 D. Brett collins Unattached 1 Lap
34 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
35 Eric Werner Unattached 1 Lap
36 Paul Connor National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
37 Peter Huybers Rock Creek Velo 1 Lap
38 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
39 Byron Shoji Unattached 1 Lap
40 Sanghun Lee Rock Creek Velo 1 Lap
41 Vaclav Vancura National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
42 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
43 Hans Ruppenthal Baltimore Bicycle Club 1 Lap
44 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
45 Jason Hade Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
46 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
47 Brian M. barnes National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
48 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
49 Ted Blake Unattached 1 Lap
50 Kristofer Singleton Race Pace Bicycles 1 Lap
51 Adam Issenberg Unattached 1 Lap
52 James Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
53 Ryan Stille Unattached 1 Lap
54 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
55 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
56 Jaime Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
57 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
58 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
59 Michael Borkowski Unattached 1 Lap
60 Seth Waite Unattached 1 Lap
61 William Crawford Unattached 1 Lap
62 Bradley Kennedy Phase Cycling 1 Lap
63 Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
64 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
65 Matt Pruitt Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
66 Warren Chambers Adventures for the Cure 2 Laps
67 Michael Glickman Unattached 2 Laps
68 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
69 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
70 Bryan Volltaggio Unattached 2 Laps
71 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2 Laps
72 Stirling Thomas Unattached 2 Laps
DNF Ian Cameron Unattached DNF
DNF Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Ian Kennedy Adventures for the Cure DNF
DNF James Wiedhahn Team Bikenetic DNF
DNF Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 37   Cat 5: 16   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:48:56.0
2 Thomas Richeson Design Physics Racing 0:49:01.7
3 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:49:32.2
4 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:06.8
5 Paul Livelli Sportif Coaching Group 0:50:51.4
6 Brian Shields Team CBC 0:51:48.7
7 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:54.8
8 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:52:09.6
9 Peter Schultz Team Bikenetic 0:52:35.2
10 Scott Thompson Squadra Coppi 0:52:35.8
11 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:52:36.1
12 Marc Gwadz DCMTB 0:53:12.5
13 Neal Sapp Unattached 0:53:23.9
14 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:45.5
15 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:09.5
16 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:55:07.1
17 Eric Sloman Unattached 0:55:31.7
18 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 1 Lap
19 George Branyan Route 1 Velo 1 Lap
20 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 1 Lap
21 Bill Wheeler Unattached 1 Lap
22 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
23 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
24 Mike Shaw Unattached 1 Lap
25 Bruce Mort National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Bill Okeefe Unattached DNF
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 14   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:46:45.1
2 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:49:21.6
3 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:50.4
4 Steven Heger Unattached 0:51:07.8
5 David Wolfel Squadra Coppi 0:51:07.9
6 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 0:52:44.8
7 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:53:06.1
8 John Williams Unattached 1 Lap
9 David Webber Unattached 1 Lap
10 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
11 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
12 Lloyd Greenberg The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
13 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
14 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
DNF Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:29:46.6
2 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:31:19.2
3 Wilson Faucette Unattached 0:33:06.6
4 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:33:23.9
5 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:35:28.7
6 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:35:35.0
7 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:36:19.2
8 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:37:27.3
9 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:39.5
10 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:37:53.6
11 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:38:35.1
12 Aidan Walsh National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:11.0
13 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:41:03.0
14 Parker Holland Unattached 1 Lap
15 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Isaac Hemm Baltimore Youth Cycling 1 Lap
17 Grey Meerdter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Daniel Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
20 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
21 Jack Fleming Rock Creek Velo 1 Lap
22 Timothy Grafov Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
23 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
24 Thacher Voltaggio Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
25 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
26 Allen Reyes Unattached 1 Lap
27 Brandon Giron Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:26:05.3
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:13.3
3 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 0:27:45.4
4 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:28:05.2
5 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:28:54.6
6 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:29:10.6
7 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:29:38.8
8 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:29:51.4
9 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:30:01.3
10 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:30:14.1
11 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:31:45.3
12 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:32:22.0
13 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:32:52.4
14 Brendan Abbott Baltimore Youth Cycling 0:33:22.7
15 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:33:38.7
16 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:34:22.4
17 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:34:24.5
18 Carson Ramey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:49.2
19 John Dausch Rock Creek Velo 0:34:52.0
20 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:36:11.2
21 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:36:29.4
22 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:38:22.7
23 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:38:50.7
24 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:45:21.5
25 Henry Mangum National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 1 Lap
27 Ben Oldale Rock Creek Velo 1 Lap
28 Aidan Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle Juniors 1 Lap
29 Luke Borkowski Unattached 1 Lap
30 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
31 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
32 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
33 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:37.2
2 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:20.0
3 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:25:57.7
4 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:27:38.3
5 Switzer Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:55.8
6 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:46.1
7 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:37.1
8 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:31:32.8
9 Kai Faucette Unattached 0:31:54.2
10 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:32:01.7
11 Ben Melka Baltimore Youth Cycling 0:38:31.9
12 Christian Salazar Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:46:42.4
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:49:45.1
3 Grant Fanning All-City 0:50:38.5
4 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
5 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
6 Evan Wheeler National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
7 Matthew Slater Unattached 1 Lap
8 Luke Douglas Unattached 1 Lap
9 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
10 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
11 Brian Indre Unattached 1 Lap
12 Phillip Troutman Team Bikenetic 2 Laps
13 Andrew Karr Unattached 2 Laps
DNF Patrick Gore Unattached DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:51:06.1
2 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:51:46.9
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:52:06.8
4 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:53:15.2
5 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:12.7
6 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:55:01.5
7 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
8 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 1 Lap
9 Jonah Killy Rock Creek Velo 1 Lap
10 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
13 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
14 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 2 Laps
15 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 2 Laps
16 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 2 Laps
17 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
18 Aditya Kumar Rock Creek Velo 2 Laps
19 Emran Noraga Phoenix Bikes 3 Laps
DNF Santiago Castro-luna Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:03.6
2 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:25.0
3 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 0:42:38.0
4 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:43:27.5
5 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:58.5
6 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:46:56.1
7 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
8 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
9 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:43:04.8
2 Kathleen Holmes Unattached 0:44:17.6
3 Edrie Ortega Great Eskape 0:45:09.0
4 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:45.5
5 Miriam Jones Team Bikenetic 0:46:02.5
6 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 0:46:16.8
7 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Kelly Roberson Great Eskape 1 Lap
9 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
11 Raelene Meneses Unattached 1 Lap
12 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Mary Dobroth Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
14 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 2 Laps
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:37:05.5
2 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:37:16.6
3 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:38:58.5
4 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:39:24.4
5 Erin Conner Vanderkitten 0:39:55.9
6 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:40:33.6
7 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 0:41:52.0
8 Holli Finneren Unattached 0:43:57.2
9 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ana Broyles Team Bikenetic 0:33:49.4
2 Mackenzie Yates Unattached 0:35:17.6
3 Maureen Boyle Team Bikenetic 0:35:23.5
4 Kristin Anderson NCVC/UnitedHealthcare 0:35:34.3
5 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:35:43.6
6 Maedi tanham Carney The Bike Lane 0:38:27.5
7 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:39:11.5
8 Downing Lu Rock Creek Velo 0:39:36.4
9 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:41:12.2
10 Sara Mcgaughey Unattached 0:41:58.9
11 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 0:42:46.4
12 Bridget Seegers Unattached 0:43:10.7
13 Natalie Tang Unattached 0:43:24.7
14 Heather Core Unattached 0:46:28.2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:39:42.1
2 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:41:47.2
3 Elizabeth Harlow Unattached 0:42:24.3
4 Cara Schultz Team Bikenetic 0:43:13.6
5 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 1 Lap
6 Sonya Richeson River City Women's Racing 1 Lap
7 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 1 Lap
8 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:34:19.7
2 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:34:25.0
3 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:39:29.7
4 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Kira Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
6 Ruby Walsh Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:34:05.9
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:36:30.7
3 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
4 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
5 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 1 Lap
7 Ana Livelli Unattached 1 Lap
8 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:31:42.3
2 Penny Jones Baltimore Youth Cycling 0:36:34.2
3 Katherine Elmore Rock Creek Velo 0:37:59.8
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:42:01.9
2 Erin Conner Vanderkitten 0:42:07.6
3 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:27.6
4 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:36:07.7
2 Selene Acosta dominguez Phoenix Bikes 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2