Log In
Luscher Farm Crosstoberfest • Oct 27 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 60 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 David Rosen Sage Titanium
3 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
4 Scott Rath Sage Titanium
5 Mike Reddig Dialed Cycling Team
6 Mark Sather Team 10 Barrel
7 Bill Salbador
8 Ed Waters
DNF Dirk Alenduff
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
3 Elliot Werner
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
5 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Jack Hampson Sage Titanium
7 Eamon Pierce
8 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
9 Gavin Newman Sage Titanium
10 Luke Talman
11 Ryley Hamness
12 Finn Leedy
13 Kaess Rinder
14 Rowan Cook
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
2 Sam Tate
3 Joshua Morris Word-RCB, by Cyclisme
4 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
5 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
6 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
7 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
8 Leo Cook
9 Kade Cook
10 Leo Labarge
11 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
12 Peter Gutwald iv Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronan Myers
2 Benjamin Tai Cyclepath Racing
3 Dylan Makowichuk
4 Charley Myers
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Ethan Hansen
3 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme
4 Luke Sturges
5 Carter Hanley Cyclepath Racing
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Ethan Hansen
3 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme
4 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
5 Sam Tate
6 Luke Sturges
7 Joshua Morris Word-RCB, by Cyclisme
8 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
9 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
10 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
11 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
12 Ronan Myers
13 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
14 Benjamin Tai Cyclepath Racing
15 Dylan Makowichuk
16 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
17 Charley Myers
18 Leo Cook
19 Carter Hanley Cyclepath Racing
20 Elliot Werner
21 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
22 Kade Cook
23 Leo Labarge
24 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
25 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Peter Gutwald iv Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
27 Jack Hampson Sage Titanium
28 Eamon Pierce
29 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
30 Gavin Newman Sage Titanium
31 Luke Talman
32 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
33 Ryley Hamness
34 Finn Leedy
35 Kaess Rinder
36 Rowan Cook
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
4 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Doug Merritt BeerMongers
3 Ira Ryan Breadwinner Cycles
4 Carl Werner
5 Mike Szwaya bicycleattorney.com
6 Andrew Smith Swift Racing
7 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
8 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
9 Peter Gutwald Sage Titanium
10 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team
11 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Tysoe
2 Joel Sherman
3 Brady Cowing Team 10 Barrel
4 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
5 Adam Vanarsdall
6 John Lazur
7 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Greg Myers
9 Garrett Tyburski
10 Dave Sanderling Team S+M
11 Scott Laplante
12 Joseph French Swift Racing
13 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b P
14 Dave Torrance
15 Burk Webb
16 Brian Dessinger
17 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
18 Mike Lurie bicycleattorney.com
19 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS
20 Steven Westberg Deschutes Brewery
21 David Rick
22 Travis Bullard
DNF Jared Lathrop Grouptrail Cycling
DNF Bill Messer
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Moor Deschutes Brewery
2 Ian Eglitis
3 Mark Adamski
4 Dan Werle
5 Brent Morrow
6 Demian Bailey Marys Bicycle Club
7 Jerry Inscoe Sage Titanium
8 Brian Cannon Co-Motion Factory Racing Team
9 Christopher Moore
10 Ryan Barnes
11 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling
12 Yuji Sumimoto
13 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
14 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 John Pettitt ANTHM Collective
17 Bill Richmond Grouptrail Cycling
18 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team
19 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Michael Tabtabai
DNF Daniel Walker
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 Rick Metz bicycleattorney.com
3 James Coates
4 Rodney Trepess Deschutes Brewery
5 Scott Trautman Dialed Cycling Team
6 Michael Metz bicycleattorney.com
7 Steven Thorne
8 John Hatfield Dialed Cycling Team
9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
10 Sasha Lacey
11 Tom Hill bicycleattorney.com
12 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
13 Peter Rueegger ANTHM Collective
14 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b P
15 Mike Mercer Grouptrail Cycling
16 Dave Metz
17 Eric Pool bicycleattorney.com
18 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
19 David Dorocke Deschutes Brewery
20 Andrew Malakoff
21 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Mark Sturges
23 Tom Bird
24 Chris Cook
25 Mitch Gold Team Dr Will Bar
26 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
29 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Steven Basden Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Johnson
2 Dave Burnard
3 Hugh Givens bicycleattorney.com
4 Paul Mautner Veloforma
5 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
6 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
7 Ron Strasser Team S+M
8 Rick Gregory
9 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
10 Darell Provencher Team Rose City
11 John Degenhardt
12 Loren Russell
13 Chip Corbett
DNF Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Power Bonk Collective
2 Kimberly Sass Sorella Forte
3 Suzy Renn Team Slow
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annie Radecki
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
3 Renee Beard
4 Cecilia Becerra
5 Tina Bender bicycleattorney.com
6 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
2 Laila Deardorff bicycleattorney.com
3 Donna Metz bicycleattorney.com
4 Myra Klettke bicycleattorney.com
5 Traci Smolen Team S+M
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Roseann Hamness Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe
2 Max Ritzow PDX TI
3 Felipe Nystrom
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Walker
2 Jordan Miller Deschutes Brewery
3 Andrew Suchocki BeerMongers
4 Adam Ruff
5 Keith Mcintire BeerMongers
6 Andrzej Stadnik
7 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
8 Grant Headley Swift Racing
9 Brad Davidson Grouptrail Cycling
10 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
11 Matt Radich Team Dr Will Bar
12 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
13 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
14 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
15 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Eric Steimer Team 10 Barrel
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Roerig
2 Will Taylor
3 Jose Torres
4 Dan Froelich
5 Collin Bundy
6 Abdulrahman Alkhamees
7 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
8 Shaun Stiles
9 Erik Neilson
10 Silas Sanderson
11 Tim Sippel Dialed Cycling Team
12 Robby King BeerMongers
13 Alex Wilson Hammer Velo
14 John Condon Dialed Cycling Team
15 Zach Silvey
16 Michael Ybaben
17 Jason Hoye
18 Evan Balbier
19 Erick Taft Camas Bike and Sport
20 Larry Coates
DNF Andrew Goodman
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI
2 Fred Mills
3 Jacob Smith
4 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
5 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
6 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
7 John Lin Swift Racing
8 Eric Stolberg ANTHM Collective
9 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
10 Adam Vanarsdall
11 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
12 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Suzy Renn Team Slow
14 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Jeb Hendrix Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
16 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Chip Corbett
19 Dustin Henderson Deschutes Brewery
DNF Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhonda Morin Sorella Forte
2 Mielle Blomberg Team S+M
3 Hilary Luther
4 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
5 Christy Hawkins Team AF
6 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
7 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Traci Smolen Team S+M
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Jorgenson
2 Nicole Beckwith Team Nonstop
3 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team
2 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
3 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Elizabeth Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Livingston Trusty Switchblade
2 Leah Brown Team 10 Barrel
3 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
4 Sierra Reid
5 Marisa Reid
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaeli Laxson
2 Sari Hargand BeerMongers
3 Dora Cacioppo Team AF
4 Maia Hampson
5 Leslie Fuentes
Finishers: Cat ?: 5