Log In
Tacchino Cyclocross • Oct 28 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.3
4.4
3.9
4.3
5.1
Overcast, 54 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
4.4
Moisture
3.9
Accel
4.3
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 0:41:51.6
2 Daniel Pastrich Deft Fam 0:42:19.8
3 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:42:21.0
4 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:42:53.8
5 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:43:08.3
6 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC 0:43:35.5
7 Laraib Laubach Unattached 0:43:42.9
8 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:43:43.0
9 Jimmy Sosinski Unattached 0:44:31.0
10 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:59.2
11 Kyle Murphy Unattached 0:45:00.7
12 Tony Abate District Velocity Racing 0:45:34.8
13 Dylan Stagner Great Eskape 0:45:46.0
14 Grant Mandsager Unattached 0:45:56.0
15 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:37.0
16 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:04.4
17 Tyler Lulich V-DAY 0:47:05.1
18 Peter Henry Altius Cycling Team 0:47:54.3
19 Bo Rider Rock Creek Velo 0:48:33.9
20 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:48:57.7
21 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:49:05.3
22 Christopher Hardee VAHS 0:51:21.1
23 Sean Yeager Altius Cycling Team 1 Lap
24 John Messersmith Altius Cycling Team 1 Lap
DNF Jonathan Carney Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Scott Unattached 0:44:50.2
2 Charles Pistole Unattached 0:45:16.3
3 Steven Drost Unattached 0:45:51.3
4 Nelson Beimfohr CS Velo 0:46:49.8
5 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:46:55.3
6 Jeff Money American Velo Club 0:47:13.8
7 Darin Alleman Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:47:20.0
8 Conor Dancy Unattached 0:47:22.6
9 Keith Ives US Military Endurance Sports 0:48:02.4
10 Matthew Conte DCMTB 0:48:35.3
11 Jesper Frant Unattached 0:48:35.4
12 Jay Korff Unattached 0:49:05.2
13 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc 0:49:17.6
14 Charles Coffey Unattached 0:49:43.6
15 Charlie Lewis Team Bikenetic 0:50:29.7
16 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:42.8
17 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:51:05.8
18 Joseph Nowariak VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
19 Dale Cornette Unattached 1 Lap
20 Jack Lanier Unattached 1 Lap
21 Shawn Smith Unattached 1 Lap
22 David Miller Unattached 1 Lap
23 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
24 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
25 Chris Boland Unattached 1 Lap
26 William Sanders DCMTB 1 Lap
27 Brian Howell Unattached 1 Lap
28 Thomas Nelson NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
29 Paul Espanol Unattached 1 Lap
30 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
31 Geoffrey Goodman Squadra Coppi 1 Lap
32 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
33 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
34 Michael Edmonds Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Chaney Unattached 0:37:08.7
2 Jake Harpster DistrictTaco Racing 0:37:18.2
3 Zac Quinn VeloWorks-Spokes Etc. 0:38:09.9
4 Daniel Cummins District Velocity Racing/District V 0:38:22.0
5 Parker Agan Unattached 0:38:30.9
6 Robert Iten SEAVS/Haymarket 0:39:11.5
7 Brad Greenberg Unattached 0:41:10.9
8 Kent Thompson Unattached 0:41:30.0
9 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:44.1
10 Coman Ilahi Unattached 0:42:27.5
11 Matthew Carver Unattached 1 Lap
12 Kasey Clark Unattached 1 Lap
13 Anthony Watkins Unattached 1 Lap
14 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Alexander Keller Unattached 1 Lap
16 Stuart Lee Unattached 1 Lap
17 Gordon Turner Unattached 1 Lap
18 Kur Sohn Unattached 1 Lap
19 Rick Anderson Unattached 1 Lap
20 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
21 Robert Duck Unattached 1 Lap
22 Simon Andrews Unattached 1 Lap
23 Kevin Melson Unattached 1 Lap
24 Daniel Engel Unattached 1 Lap
25 Eric Pratt National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Steven Core Unattached 1 Lap
27 Steve Claeys Unattached 1 Lap
28 Christopher Belen Unattached 1 Lap
29 Fred Haddad Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:00:36.2
2 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:01:35.1
3 Peter Tyson Team Bikenetic 1:01:50.0
4 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1:02:58.6
5 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:03:18.4
6 August Milliken Van Dessel Factory Team 1:06:22.3
7 Kevin Ellsworth Team Type 1 Foundation 1:07:32.0
8 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
9 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
10 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
11 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
DNF Andrew Nelson DC Velo Limited/Team Beyer Auto DNF
DNF Grant Fanning All-City DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raul Rojas DCMTB 0:40:32.1
2 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:40:49.7
3 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:41:30.2
4 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:41:59.7
5 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:42:32.5
6 Jason Aytes Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:42:39.2
7 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:42:42.4
8 Abe Ehlers Artemis Racing 0:43:16.3
9 William Evans BikeWorks Racing 0:44:02.8
10 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:45.4
11 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:18.8
12 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:45:41.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Faucette Squadra Coppi 0:44:11.4
2 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:44:21.3
3 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:44:35.5
4 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:45:04.2
5 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:45:47.7
6 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:53.9
7 Hans Lellelid Unattached 0:46:03.3
8 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:46:27.8
9 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:46:42.1
10 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:46:57.0
11 Ron Edwards DCMTB 0:47:34.2
12 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:47:57.8
13 Mark Skubis Squadra Coppi 0:48:07.4
14 Dexter Steis Unattached 0:48:14.6
15 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:48:29.2
16 Scott Huddleston Unattached 0:48:57.8
17 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:49:11.6
18 Peter Sherry Unattached 0:50:01.6
19 Aaron Richardson V-DAY 0:50:46.0
20 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
21 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Sean Hourihan Ascent Concept Team 1 Lap
23 Mark Scheer Team Bikenetic 1 Lap
24 Reid Jackson Unattached 1 Lap
25 Bryan Jackson Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1 Lap
26 Paul Espanol Unattached 1 Lap
27 Vaclav Vancura National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
28 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
29 Edward Rackley Squadra Coppi 1 Lap
30 Clark Purcell Unattached 1 Lap
31 Brian Elsts Unattached 1 Lap
32 James Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
33 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
34 Ryan Sigworth Bluemont Connection 1 Lap
35 Adrian Reich Unattached 1 Lap
36 Richard Menton SEAVS/Haymarket 2 Laps
37 Jason Derosa Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 14   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:43:14.5
2 Brian Shields Team CBC 0:43:37.3
3 Scott Paisley Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 0:43:43.9
4 Peter Schultz Team Bikenetic 0:43:57.2
5 Jesse Morse Squadra Coppi 0:44:17.2
6 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:55.4
7 Chris Hardee DC Velo Limited 0:45:11.3
8 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:38.0
9 Zachary Wills Koeles Cycling Club/NuGo Racing 0:46:01.4
10 Eric Sloman Unattached 0:46:13.9
11 Scott Thompson Squadra Coppi 0:46:29.1
12 Marc Gwadz DCMTB 0:47:02.6
13 Gregory Butler Squadra Coppi 0:47:06.4
14 Albert Greene DCMTB 0:48:04.8
15 Bill Wheeler Unattached 0:48:33.8
16 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:13.0
17 George Branyan Route 1 Velo 0:49:40.5
18 Kevin Gallo Squadra Coppi 0:49:52.0
19 William Rock Unattached 0:50:12.5
20 Mike Shaw Unattached 1 Lap
21 Robert Cannon Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:48:09.1
2 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:50:29.8
3 Jim Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:50:45.0
4 David Wolfel Squadra Coppi 0:51:42.9
5 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
6 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
8 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
9 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
10 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
11 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 3 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:31:51.8
2 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:32:17.4
3 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:33:05.9
4 Wilson Faucette Unattached 0:33:35.0
5 Ethan Morris Rogue Velo Racing 0:35:02.7
6 Liam Mclaughlin Squadra Coppi 0:36:20.3
7 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:39:56.0
8 Parker Holland Rock Creek Velo 1 Lap
9 Thomas Newill Unattached 1 Lap
10 August Chamot Velo-Fix 1 Lap
11 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
12 Devon Haddad National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:27:32.2
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:27:39.9
3 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 0:29:08.9
4 Ansel Casper Ascent Concept Team 0:29:32.1
5 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:33:08.4
6 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:13.8
7 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:34:20.2
8 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:34:37.8
9 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:35:05.9
10 Khumo Newman Rock Creek Velo 0:35:45.2
11 John Dausch Rock Creek Velo 0:36:40.5
12 Andrew Purcell Unattached 0:37:04.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:43.0
2 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:14.9
3 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:07.1
4 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:32:07.7
5 Kai Faucette Unattached 0:32:18.6
6 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:33:12.2
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:40:12.4
2 Kevin Cross District Velocity Racing 0:40:41.3
3 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:42:47.3
4 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:43:37.1
5 Patrick Gore All-CityXBlackHand 0:44:56.4
6 George Lewis Team Bikenetic 0:45:31.0
7 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:46:00.5
8 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:46:14.2
9 Charles Pistole Unattached 0:46:37.8
10 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:09.0
11 Matthew Slater Unattached 0:47:19.7
12 Grant Fanning All-City 0:47:37.6
13 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
14 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
15 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
16 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
17 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:43:35.5
2 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:44:02.2
3 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:44.3
4 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:51:18.7
5 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
6 Dan Cooper Phoenix Bikes 1 Lap
7 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 1 Lap
8 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
9 Emran Noraga Phoenix Bikes 2 Laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:40:42.9
2 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:16.5
3 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:27.7
4 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 0:44:11.8
5 Holli Finneren Unattached 0:45:05.0
6 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:45:44.0
7 Paula Caro Team Bikenetic 0:47:35.5
8 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:49:03.2
9 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Holmes Unattached 0:45:41.4
2 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc 0:46:00.9
3 Irina Sarkisov Unattached 0:47:28.3
4 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:12.9
5 Lindsay O'connor Unattached 1 Lap
6 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
7 Allison Drezek Unattached 1 Lap
8 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
9 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
10 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:38:23.0
2 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:40:06.4
3 Erin Conner Vanderkitten 0:40:20.1
4 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Richwine VeloWorks-Spokes Etc 0:31:54.2
2 Ana Broyles Unattached 0:34:40.9
3 Mackenzie Yates Unattached 0:35:03.0
4 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:35:25.1
5 Rebecca Auyer Unattached 0:35:27.2
6 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 0:37:32.3
7 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:38:41.6
8 Khristyn Brimmeier District Multisport 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:42:01.0
2 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:42:22.9
3 Elizabeth Harlow Unattached 0:43:24.8
4 Cara Schultz Team Bikenetic 0:44:47.1
5 Jen Everhard Unattached 0:45:47.4
6 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 0:46:27.6
7 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:36:59.6
2 Kira Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:34:44.8
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:35:17.7
3 Genevieve Gordon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:54.0
4 Lucienne Belknap Rock Creek Velo 1 Lap
5 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Conner Vanderkitten 0:42:28.4
2 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
3 Robyn Spann Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2