Log In
Deschutes River CX • Oct 20 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.8
2.2
3.3
3.7
1.2
Overcast, 50 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
2.2
Moisture
3.3
Accel
3.7
Tech
1.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clark Smithson Tenspeed hero
2 Dieter Laskowski PCP Racing
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Cots Old town bike
2 Taylor Kendall Egencia
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Stringham Dropbar racing
2 Curtis Crape
3 Brian Guthrie JoeFroyo racing p/b old town bike
4 Ewan Alexander
5 Wayne Wakeman
6 Steven Moe Team nemesis
7 Denny Bartlett Dropbar racing
8 Trig Rogers
9 Jim Hanson
Finishers: Cat 3: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olga Magun Team thrive p/b kaiserperm
2 Karen Steen Oly ortho
3 Jean Fisher Oly ortho
4 Cindy Medlin Oly ortho
5 Vikki Bourcier Tcnf legal
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Shone Apex
2 Michael Mullen Taco time nw
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Vanorden Double Check
2 Michael Burris Fell swoop
3 Harrison Magun Apex
4 Todd Dry MisFitz cycling team
5 Jim Hanson
6 John Becking
7 Steve Rapp Allegro cycling racing
8 William Peterson Oly Ortho
9 Mark Byrne Team Hammer nutrition
10 Blair Cooper Unavita racing
11 Ken Wilhelm
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthias Bonjour
2 Cardon Hendrick Hendrick racing
3 Stephen Snider Bike Masters - WA
4 Buck Giles 53 Eleven
5 Christopher Rose Cross hare
6 Nicholas Rotter Hendrick racing
7 Alex Harrison
8 Tyler Greathouse Oly ortho
9 Alec Burks Rescue projects
10 Nathan Sabol Rad racing
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Johnston cota Iec factory
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Morgenson cycle u
2 Hayden Bond cycle u
3 Dutt Atticus
4 Sidney Magun Team magun
5 Scott Willson
6 Landon Anderson Rad Racing
7 Oliver Wakeman Arrowheadhawks
8 Orion Wood Rad Racing
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Sabol Rad racing
2 Parker Anderson Rad Racing
3 Parker Stanford Cycle U
4 Jack barrett Stringham Lake WA Velo
5 Tyler Morgenson cycle u
6 Luca Laverde Cycle U
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Artem Schmidt
2 Owen Rogers
3 Euan Mcelwaine Cycle u
4 Otto Begus Cycle U
5 Skye Mcdonald Cycle U
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Stringham Nw womens cyclocross project
2 Iris Phillips cycle u
3 Keaghlan Robinson Nw womens cyclocross project
4 Sindy Kosa
5 Marci Laverde Cycle U
6 Oliva Wood Rad Racing
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Coe PDX TI
2 Brian Baumhover
3 Paul Bourcier TCNF Legal
4 Andrian Magun APEC racing
5 Trevor Kosa Oly ortho
6 Bryan Torian Cbc racing
7 Keith Robinson Center cycle
8 Dwaine Trummert
9 John-Christian Flack olympia orthopedics
10 Kyle Gisbert Tender belly/ oskar blues cyclocros
11 Craig Undem cycle u
12 Mckenna Mckee Tfnc legal
13 Reeve Geary Avanti
14 Artem Schmidt
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rad Cunningham
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Weikel Fasr Fun Nice
2 Chris Bond cycle u
3 Steve Rapp
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monica Lloyd Oly ortho
2 Mckenna Mckee TCNF. Legal racing
3 Julian Vanderhaegen Nw cyclocross project
4 Jasmine Soh Vc cascade
5 Ann Kennedy bicycleattorney.com
6 Callah Robinson Rad racing
7 Michelle Howe
8 Geraldine Vanderhaegen
9 Andrea Casebolt
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Kautzman Only orthopedic
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Weikel fast Fun Nice
2 Harrison Magun Apex
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Kautzman Oly Ortho
Finishers: Cat ?: 1