Log In
Kutztown Cross • Oct 20 2018
Series: MAC 2018
4.1
2.7
3.8
2.6
2.3
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.1
Beers
2.7
Moisture
3.8
Accel
2.6
Tech
2.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Evans Gotham Cyclists 22:22
2 Lukas Donnelly Byrne Racing Llc 1:02
3 Noah Shumskas Pure Energy Cycling 5:34
4 Drew Dommel 717 Cycling 7:14
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Hauck Gotham Cyclists 17:54
2 Otis Engel Long Tail Creative s.t.
3 Frank P villani Team Somerset 16
4 Jonah Hover T-town Elite 1:37
5 Brian Collins 2:16
6 Wayne Kucinski 3:15
7 John Josulevicz T-town 3:17
8 Thomas Byrne Byrne Racing Llc 7:00
9 Luke Vanteyens Byrne Racing Llc 7:40
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Evans Gotham Cyclist 44:42
2 Anson Wright Gotham Cyclists -1 lap
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Hetrick 24:11
2 Colin Fox 717cycle 18
3 Hayes Carlson 717 Cycling Club 3:20
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Walton Young Medalists 48:13
2 Liam Mccary T-town Elite 1:29
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Freifelder Westwood Cycle 45:08
2 Eric Sondag The Pony Shop 45
3 Nick Morell Lamprey Systems 1:12
4 Marc Innella Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 1:37
5 Kevin Horan Finkraft 1:43
6 Chris Facas Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 2:21
7 Darrell Engel Long Tail Creative 2:32
8 Jeff Hetrick Lamprey Systems 3:30
9 Brian Evans Gotham Cyclists -1 lap
10 Scott Laliberte Ttown Elite -1 lap
DNF Andrew Vogt
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Allen 717 Cycling 44:51
2 Eric Williams Bicycle Therapy 22
3 Michael Freedman Doylestown Bike Works P/b Fred 1:06
4 Raymond Brettle Guys Racing 1:10
5 Chad Angle Blue Mountain Velo 2:01
6 Salvatore Filannino Halter's Cycling Team 2:09
7 Eric Moon Millersburg Velo Club 2:52
8 Jeffrey Mccary Fitness Central 3:22
9 Sam Dommel 717 Cycling -1 lap
10 David Meyers Active Yards - Chester County V -1 lap
11 Earl Hunt Zen Masters Racing -1 lap
12 Pete Joachim Paramount Multisport -1 lap
13 Jonathan Olesky -1 lap
14 Andrew Vogt -1 lap
15 John Dinkins Mtcc/ Major Taylor Cycling Club -1 lap
16 Francisco Galindo -2 laps
DNF Thomas Wandzilak Era Pro Bikes -5 laps
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Schlauch Team Somerset 46:17
2 Robert Reuther Trek Mid-atlantic 4
3 Harry Hamilton Watts Up Cycling 11
4 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 58
5 Mark Pohndorf Finkraft Cycling Team 1:01
6 Carl Reglar Aistriu/giant 1:06
7 John Stenger Guy's Racing Club 1:28
8 Robert Campos Bike Junkie Racing 1:59
9 Paul Wahner Go Cycling/drwahner.com 2:34
10 Joseph Piscitello Pa Masters P/b Piscitello Law s.t.
11 Douglass Gray First State Velo Sport/henry's 2:46
12 Jeffrey Appeltans Gocycling / Drwahner.com / Mamb 3:26
13 Jim Feehan Kissena 3:55
14 Neal Sapp Amg Driving Academy 4:01
15 Douglas Carr Evolution Racing 4:17
16 Bob Piacine Guys Racing Club s.t.
17 Richard Leibfried Pa Masters Pb Piscitello Law 4:23
18 John Lux Deluxx Bikes 5:07
19 John Buser Putney / Westhill 6:07
20 Fafar Bayat Colavita/whole Foods 6:47
21 Gustavo Sanchez Evolution Racing 7:10
22 Chris Labudde Bicycle Workshop 8:02
23 Hector Hernandez Team Fec P/b Cycle Sport 8:19
24 Dusan Strika -1 lap
DNF William Bray Saucon Valley Bikes -3 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair Team Skyline 50:30
2 Richard Bauch Colavita-whole Foods Market Rac -1 lap
3 Mike Connair Trek Mid-atlantic Off Road -1 lap
4 Nunzio Dibiasi Deluxx Bikes Cyclocross Team -1 lap
5 Bob Joos Easy Riders Cycling -1 lap
6 Christopher Byrne Byrne Racing Llc -3 laps
DNF Darin Benson Thru It All
DNF Jerome Weiner Guy's Racing Club
DNF Rob Lea T.e.a.m Fuji
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Weiner Guy's Racing Club 48:30
DNF Rob Lea T.e.a.m Fuji -4 laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Singer Laughing Dog Bicycles 46:48
2 Ryan Larson Vr2209 7
3 Jamie Hibell Colavita-whole Foods Market Rac 1:50
4 Jeffrey Oliver Kickcharge Creative 4:43
5 Aaron Miller Thru It All Body Shop 7:27
6 Syd Lea T.e.a.m. Fuji 8:54
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Stover Cs Velo 42:52
2 David Thompson Cs Velo 7
3 Kyle Sammon 717cycling 15
4 Chuck Steppe 1:08
5 Alexander Monteverde Monteverde Cycling 1:10
6 Gregory Farmer 717cycling 1:15
7 James Pinto Sly Fox-bikesport 1:47
8 William Weisser 2:19
9 Chris Shelton Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 2:36
10 Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick 2:50
11 Andy Haggerty 2:59
12 Dan Moriarty Long Tail Creative s.t.
13 Joe Luby Cutters Bike Shop 3:13
14 Thomas Repkoe Doylestown Bike Works P/b Fred 3:20
15 David John Guy's Racing Club 3:29
16 Edward Michael 3:46
17 Ryan Myers 3:50
18 Jake Looney 4:31
19 Andre Burton Hive Racing 4:56
20 Dusan Strika s.t.
21 Brad Gorter Blue Mountain Velo 5:42
22 Scott Feather Team Vortex 6:20
23 Jeremy King Lancaster Velo 6:46
24 Joshua Bernet 7:03
25 Ian Purner Blue Mountain Velo -1 lap
26 Gregory Wesolowich Country Squirrel Outfitters -1 lap
27 Jacob Gerber Country Squirrel Outfitters -1 lap
28 Wayne Kucinski -2 laps
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Peterson Finkraft Cycling Team 56:03
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Brothers Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes 20:42
2 Clara Engel Kutztown Cutters -1 lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Divya Verma T-town Elite 22:19
2 Hannah Halm Qcw Cycling P.b 4:37
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Shumskas Big Picture Cycling 43:45
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Rhodes Team Skyline 38:41
2 Nancy Heller Team Skyline 3:26
3 Amy Fowler 4:14
4 Candace Kennedy-hess Sturdy Girl / Vanderkitten -1 lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Williams Sturdy Girl Cycling 45:40
2 Tammy Ebersole Evolution Racing 2:41
3 Julie Lockhart Nebc P/b Cycle Loft -2 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Erickson Big Picture Cycling 43:03
2 Bethany Newton Race Cf 1:08
3 Homare Yamashita 1:44
4 Elspeth Huyett Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 3:47
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Haberern Two Seconds Ahead / Silk Road C 38:18
2 Susan Amato Yukato Yoga P/b Two Rivers Brew 36
3 Bella Cusumano Cadence Racing PHL 2:13
4 Marie Iannucci Bikesport/sly Fox 4:06
5 Olivia Fay 4:21
6 Victoria Lawrence 5:04
7 Kate Sparacio 7:42
8 Rena Frascella Remedy Simulation Group 8:43
9 Lauren Mcneil 10:23
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa Colavita-whole Foods Market Rac 40:15
2 Jennifer Hetrick Lamprey Systems 2:44
3 Vanessa Romano Young Medalists 2:48
4 Erin Gordon Rare Disease Cycling / Keswick 3:05
5 Melissa Teeple American Flyers Racing 3:33
6 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling 4:19
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4