Log In
Falkorburg Cross • Oct 14 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.5
6.1
3.3
4.3
4.4
Light Rain, 50 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
6.1
Moisture
3.3
Accel
4.3
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 0:48:11.8
2 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:50:15.7
3 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:50:21.5
4 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:50:44.8
5 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:51:40.8
6 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:51:47.1
7 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:52:07.7
8 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:52:08.5
9 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:52:09.9
10 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:28.7
11 Kyle Murphy Unattached 0:52:31.2
12 Jason Cooper The Bike Rack 0:52:58.0
13 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:53:22.0
14 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:54:06.3
15 William Heschl Ascent Concept Team 0:54:18.9
16 Tyler Lulich V-DAY 0:54:57.2
17 Tony Abate District Velocity Racing 0:55:08.1
18 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:15.6
19 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:59.9
20 Bo Rider Rock Creek Velo 1 Lap
21 Laraib Laubach Unattached 1 Lap
22 Alexander Smith 717 Cycling club 2 Laps
23 Jay Owen Team Bikenetic 2 Laps
24 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC
Finishers: Cat 3: 22   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Drost Unattached 0:53:38.7
2 William Hubsch Charm City Cycling, LLC 0:54:52.5
3 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:55:24.2
4 Michael Thompson Unattached 0:55:27.9
5 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:55:40.2
6 Christopher Tank Bluemont Connection 0:56:25.6
7 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:57:27.9
8 Jeff Money American Velo Club 1:00:25.6
9 Paul Kriewald Unattached 1 Lap
10 Jesper Frant Unattached 1 Lap
11 Christian Zegal DistrictTaco Racing 1 Lap
12 Sebastian Silberman Kelly Benefits Strategies/LSV 1 Lap
13 Matthew Ferner Unattached 1 Lap
14 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
15 Chris Malloy Cumberland Trail Connection Racing 1 Lap
16 Chris Spurrier Team Bikenetic 1 Lap
17 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
18 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Phil Thomas Unattached 1 Lap
20 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
21 Scott Orton Velo Fratello Cycling Team 1 Lap
22 Brian Curlee JAMSQUAD Cycling 1 Lap
23 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
24 Jeremy Siedor Unattached 1 Lap
25 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
26 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
27 Jack Lanier Unattached 1 Lap
28 Nicholas Wood Unattached 1 Lap
29 Jason Weddington Adventures for the Cure 1 Lap
30 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
31 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Bryan Vasek National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
33 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
34 Michael Edmonds Team Bikenetic 2 Laps
35 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 2 Laps
36 Drew Ball Great Eskape 2 Laps
37 Dan Doggett Unattached 2 Laps
38 Thomas Jones Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
39 Leonardo Vieira Unattached 2 Laps
40 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
41 Ross Lafontaine Unattached
Finishers: Cat 4: 40   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Beacham Adventures for the Cure 0:32:23.4
2 Jake Harpster DistrictTaco Racing 0:33:35.5
3 Michael Chaney Unattached 0:33:57.1
4 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:34:33.4
5 Spencer Line Unattached 0:34:58.2
6 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:35:03.7
7 William Sanders DCMTB 0:35:04.3
8 Adam Weddington Adventures for the Cure 0:35:17.7
9 Josh Greenfeld Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:35:26.6
10 Eric Moon Millersburg Velo Club 0:36:24.3
11 Coman Ilahi Unattached 0:36:49.5
12 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:53.6
13 Christian Sachek Unattached 0:36:54.8
14 Elisha Peterson Unattached 0:37:06.1
15 Jeremy King Lancaster VELO 0:37:09.6
16 Timothy Parker The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:37:17.6
17 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:37:24.9
18 Sean Linfield Unattached 0:38:21.8
19 Kent Thompson Unattached 0:38:51.5
20 Patrick Linn Unattached 0:39:29.7
21 Bradley Dion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:40:40.3
22 Tim Werwie Unattached 0:42:01.2
23 Stuart Lee Unattached 0:42:52.8
24 Simon Andrews Unattached 0:43:01.2
25 Rick Anderson Unattached 0:43:43.0
26 Michael Buccheri Unattached 1 Lap
27 Clint Clauss Unattached 1 Lap
28 Jacob Bish Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
29 Tushar Kansal Unattached 1 Lap
30 Daniel Engel Unattached 1 Lap
31 Kevin Melson Unattached 1 Lap
32 Mike Piotrowsky Unattached 1 Lap
33 Evan Calvert Bigfoot Endurance 1 Lap
34 James Dausch Rock Creek Velo 1 Lap
35 Dustin Lippy Unattached 2 Laps
36 Dave Rehkemper Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 5: 28   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:09:47.2
2 Christopher Beck Unattached 1:10:04.6
3 Peter Tyson Team Bikenetic 1:11:55.7
4 Jared Nieters Unattached 1:13:45.3
5 Joe Thomas S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1:13:45.3
6 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 1:13:45.3
7 Larry Miller Team Bikenetic 1:13:45.3
8 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 1:13:45.3
9 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1:13:45.3
10 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:13:45.3
11 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 1:13:45.3
12 August Milliken Van Dessel Factory Team 1:13:45.3
13 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 2 Laps
14 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 2 Laps
15 Shannon Field Ascent Concept Team 2 Laps
16 George Lewis Team Bikenetic 2 Laps
DNF Daniel Pastrich Deft Fam DNF
DNF Sean Price Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:40:42.5
2 Dan Miller Unattached 0:42:08.6
3 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:42:59.7
4 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:43:00.5
5 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:44:13.6
6 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:44:40.1
7 Jason Aytes Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:45:17.7
8 Joshua Delmanzo Unattached 0:45:51.6
9 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:46:27.0
10 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:47:04.8
11 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:47:09.0
12 Steve Fife Unattached 0:47:50.4
13 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:40:29.0
2 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:41:04.4
3 William Faucette Squadra Coppi 0:41:32.0
4 Matt Bully Squadra Coppi 0:41:57.9
5 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:42:18.7
6 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:42:28.3
7 Ethan Frost First State Velo Sport 0:42:28.4
8 Bilal Zia Bluemont Connection 0:42:28.4
9 Edward Nessen RAPHA CYCLING CLUB 0:42:48.9
10 Stewart Staton Unattached 0:43:23.7
11 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:43:37.9
12 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:43:48.3
13 Ron Edwards DCMTB 0:44:00.3
14 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:01.9
15 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:16.1
16 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:44:29.6
17 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:44.2
18 Mark Sanford Unattached 0:44:45.4
19 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:44:46.4
20 Byron Shoji Unattached 0:44:58.9
21 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:45:21.3
22 Mark Skubis Squadra Coppi 0:45:24.3
23 Dexter Steis Unattached 0:45:29.7
24 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:45:32.0
25 James Harris Unattached 0:46:19.1
26 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:19.2
27 Aric Line DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:33.5
28 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:46:37.3
29 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:47:06.9
30 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:47:27.1
31 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:43.9
32 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:47:45.1
33 Scott Huddleston Unattached 0:47:50.4
34 Aaron Richardson V-DAY 0:48:05.0
35 Greg Mccracken Unattached 0:48:14.0
36 Sean Hourihan Ascent Concept Team 0:48:21.3
37 Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:48:27.1
38 Michael Scardaville DCMTB 0:48:29.2
39 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:48:37.1
40 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:20.8
41 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:49:27.1
42 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:03.5
43 D. Brett collins Unattached 1 Lap
44 Hans Ruppenthal Unattached 1 Lap
45 Peter Huybers Rock Creek Velo 1 Lap
46 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
47 Seth Darlington Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
48 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
49 Anthony Allarp Unattached 1 Lap
50 Eric Werner Unattached 1 Lap
51 Pete Blair Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1 Lap
52 Kristofer Singleton Race Pace Bicycles 1 Lap
53 Reid Jackson Unattached 1 Lap
54 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
55 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
56 Christopher Horsley Unattached
DNF Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C DNF
DNF Sean Harbaugh Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 27   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:55.8
2 Scott Thompson Squadra Coppi 0:46:32.3
3 Peter Schultz Team Bikenetic 0:46:33.1
4 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:47:29.9
5 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:47:37.4
6 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:42.1
7 Thomas Peddy Unattached 0:48:16.7
8 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:49:34.9
9 Gregory Butler Squadra Coppi 0:49:47.2
10 Eric Sloman Unattached 0:49:58.7
11 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:41.6
12 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:51:18.7
13 Chas Ryan Potomac Velo Club 0:52:00.7
14 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:14.4
15 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:52:39.1
16 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:53:48.2
17 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
18 Mike Shaw Unattached 1 Lap
19 Eric Saidel Unattached 1 Lap
20 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
21 David Selko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 0:53:16.8
2 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
3 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
4 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
5 Richard Steinebrunner S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
6 David Webber Unattached 1 Lap
7 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
8 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:30:48.3
2 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:33:09.0
3 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:33:44.6
4 Wilson Faucette Unattached 0:35:15.5
5 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 0:35:39.9
6 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:36:13.9
7 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycling 0:37:32.1
8 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:37:52.7
9 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:07.0
10 Parker Holland Rock Creek Velo 0:44:56.5
11 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Daniel Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 1 Lap
17 Albert Randle Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 Thomas Newill Unattached 1 Lap
20 Thacher Voltaggio Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
21 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
22 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:25:55.5
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:02.7
3 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:28:12.0
4 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:28:12.1
5 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:49.3
6 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:28:56.7
7 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:29:26.1
8 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:30:24.0
9 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:30:38.7
10 Brendan Abbott Baltimore Youth Cycling 0:32:07.7
11 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:32:15.1
12 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:32:15.7
13 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:32:58.9
14 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:00.7
15 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:34:11.0
16 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:36:05.0
17 John Dausch Rock Creek Velo 0:36:22.0
18 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:36:35.9
19 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:38:02.4
20 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:38:29.4
21 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:39:14.5
22 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:39:45.7
23 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
24 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
25 Julian Zegal Rock Creek Velo 1 Lap
26 Owen Nilges Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
27 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 1 Lap
28 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
29 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
30 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:25.9
2 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling 0:26:29.3
3 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:26:51.0
4 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:29:43.5
5 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:47.0
6 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:29:48.0
7 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:31:25.7
8 Kai Faucette Unattached 0:34:50.6
9 Thomas Davis Baltimore Youth Cycling 0:36:55.3
10 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:39:06.6
11 Ben Melka Baltimore Youth Cycling 0:56:52.7
12 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:43:30.4
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:43:51.5
3 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:46:01.3
4 Jeremy Gardner Unattached 0:47:01.4
5 George Lewis Team Bikenetic 0:48:50.4
6 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
7 Matthew Slater Unattached 1 Lap
8 Jason Copier Unattached 1 Lap
9 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Jay Schrum Unattached 1 Lap
11 Christopher Milthaler Team Bikenetic 1 Lap
12 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
13 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
14 Chris Spurrier Team Bikenetic 1 Lap
15 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:46:12.1
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:19.5
3 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:48:01.7
4 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:48:10.5
5 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:53:05.9
6 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
7 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
8 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
10 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 2 Laps
12 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
DNF Santiago Castro-luna Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:47.5
2 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:23.5
3 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:44:39.3
4 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:45:08.4
5 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
6 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
7 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 1 Lap
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:44:16.5
2 Kathleen Holmes Unattached 1 Lap
3 Irina Sarkisov Unattached 1 Lap
4 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
6 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
7 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
8 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
9 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
11 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
12 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Svetlana Mack Battley Harley-Davidson 0:38:59.3
2 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:39:38.1
3 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:39:42.1
4 Erin Conner Vanderkitten 0:41:02.5
5 Denelle Grant Coqui 0:41:16.2
6 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:41:21.7
7 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:41:43.8
8 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:42:04.4
9 Tori Riemersma White Mountain Road Club/Landis/Tre 1 Lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:37:02.8
2 Christy Lausch Unattached 0:39:53.9
3 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:10.9
4 Melina Windon BBC 0:42:32.1
5 Kelly Roberson Great Eskape 1 Lap
6 Anna Beavis Baltimore Bicycle Club 1 Lap
7 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
8 Nicole Brandt Unattached 1 Lap
9 Ana Broyles Unattached 1 Lap
10 Sara Lappano Team Sticky Fingers 1 Lap
11 Jennifer Werner Unattached 1 Lap
12 Sara Mcgaughey Unattached 1 Lap
13 Sheila Mahadevan Unattached 1 Lap
14 Caroline Curtis Unattached 1 Lap
15 Annemarie Mountjoy The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:42:35.0
2 Elizabeth Harlow Unattached 0:43:22.3
3 Cara Schultz Team Bikenetic 0:44:45.0
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:46:35.7
5 Jen Everhard Unattached 0:46:53.3
6 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:49:01.9
7 Sharon Squassoni Unattached 1 Lap
8 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 1 Lap
9 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 1 Lap
10 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
11 Karen Good Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:30:22.8
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:32:37.6
3 Anna Field Baltimore Youth Cycling 0:32:47.1
4 Ruby Walsh Baltimore Youth Cycling 0:45:35.9
5 Aine Leone Baltimore Youth Cycling 0:45:46.5
6 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:35:00.6
2 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:36:37.9
3 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
4 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
6 Natalie Woolford Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:29:56.6
2 Ava Champney Unattached 0:38:57.4
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:44:05.3
2 Erin Conner Vanderkitten 0:46:06.1
3 Kate Schrock Unattached 0:50:01.2
4 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:51:23.4
5 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:31:59.4
2 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:36:18.7
Finishers: Cat 4: 2