Log In
Crosstoberfest VII • Sep 29 2018
Race uploaded by Scott Sturges csv | json
5.9
2.6
4.8
5.1
5
Foggy, 55 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
2.6
Moisture
4.8
Accel
5.1
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Kevin Bradford-parish SETcoaching p/b FSA 57:17.4 7
2 Daniel Mazza Cycing House 58:42.0 7
3 Dylan Pollard Pbr 59:05.0 7
4 Travis Monroe Vertical Earth 00:01.8 7
5 Michael Gaertner Vertical Earth 00:29.9 7
6 Daniel Cooley Team Velo City Cycles 00:44.6 7
7 Scott Herzig Montana Velo 03:21.7 7
8 David Holden 06:27.6 7
DNF Chris Hogan beer 17:45.8 2
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jenni Gaertner Vertical Earth 49:58.4 5
2 Margaux Mcbirney Liquid Velo p/b WSU 50:44.8 5
3 Disa Doherty Missoula Bicycle Works 51:35.2 5
4 Ashlee Weimar 52:57.0 5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Clint Hastings River City Red 59:09.5 7
2 Robert Mazza Hellgate Cyclery 01:07.3 7
3 Dan Mcallister Flathead Cycling 02:12.6 7
4 Jacob Ryse School of Cross 02:16.1 7
5 Lance Payne Vertical Earth 02:57.6 7
6 Scott Sturges Liquid Velo 58:17.4 6
7 Austin Gilbert University of Montana 58:37.0 6
8 Jesus Salazar Montana Velo 00:21.1 6
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jonah Valler Washington State University 44:53.7 5
2 Josh Bell 45:47.8 5
3 Cody Pate Helena United Cycling 45:56.7 5
4 Alex Popescu School of Cross 46:06.7 5
5 Clay Allred 46:09.1 5
6 Brandon Wagner 46:42.2 5
7 Hugh Clarke School of Cross 46:50.5 5
8 Daniel Fealk Apex Racing 47:07.2 5
9 Tomas Estuar School of Cross 47:28.4 5
10 Ryder Fleming School of Cross 47:40.1 5
11 Mitch Tom 47:41.9 5
12 Cory Hardy muleterro 47:53.1 5
13 Brandt Souvenir University of Idaho 50:16.5 5
14 Hayden Love 50:41.5 5
15 Brian Sukut 51:21.8 5
16 Tim Schlosser 52:02.7 5
17 Wyatt Smith 52:49.6 5
18 Evan Schweifler 53:35.6 5
19 Jon Lee 53:40.4 5
20 Kip Omine School of Cross 53:43.8 5
21 Robert Kuntz 54:19.6 5
22 Luke Lobdell 54:21.2 5
23 William Kerr Palouse Bicycle Racing 55:00.3 5
24 Alex Ryse School of Cross 55:47.8 5
25 Jake Brooks Baddlands Cycling Club 44:55.7 4
26 Matt Hoyne Flathead Cycling 46:40.3 4
27 Harrison Omine School of Cross 47:13.7 4
28 Dhaulagiri Feriansyah Idaho Vandal Cycling (Universi 48:02.1 4
29 Lee Althen 48:53.3 4
30 Bruno Mclaughlin School of Cross 52:48.2 4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 11   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Anne Fleming Emde 51:19.4 5
2 Naomi Humenny Purcell Outdoors 52:27.9 5
3 Elsa Westenfelder MT Alpha Cycling 53:00.9 5
4 Meghan Henry 53:24.0 5
5 Audrey Pollard Pbr 43:47.1 4
6 Maddie Speare School of Cross 45:22.2 4
7 Francine Hoch 45:54.9 4
8 Carolyn Fealk THRIVE 48:42.0 4
9 Amanda Roggenbauer School of cross 49:22.4 4
10 Tiffany Letnes School of Cross 52:16.3 4
11 Lenora Johnson WSU Cycling 56:35.4 3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Peter Krebs Team Rockford 50:49.6 5
2 Jason Welker 51:31.3 5
3 Chris Nickle School of Cross 49:04.1 4
4 Steve Sanchez Pend Oreille Pedalers 56:26.0 4
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Simon Wherity School of Cross 31:44.2 3
2 Noah Kuhn School of Cross 32:34.2 3
3 Harrison Omine School of Cross 33:31.9 3
4 Fletcher Barrett Sandpoint Nordic 33:40.3 3
5 Aiden Mcardle School of Cross 33:47.5 3
6 Marshall Hunter Krystal Collazo 34:15.2 3
7 Rowan O'neil School of Cross 34:46.7 3
8 Porter Melvin 35:34.3 3
9 Hudson Omine School of Cross 40:05.5 3
10 Cameron Lee School of Cross 41:06.1 3
11 Rafe Carlson School of Cross 27:09.8 2
12 Malachi Cooley School of cross 27:28.1 2
13 Toby Lee School of Cross 27:55.1 2
14 Land Westenfelder Zootown Derailleurs 28:54.3 2
15 Kael Olson 30:09.6 2
16 Lachlan Crooks School of Cross 30:14.5 2
17 Robert Jr. liddicoat 31:00.4 2
18 Tate Carlson School of Cross 31:02.1 2
19 Evan Luckey School of cross 32:40.2 2
20 Roman Presta 36:41.8 2
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jacob Ryse School of Cross 28:01.5 3
2 Ryder Fleming School of Cross 28:06.9 3
3 Hugh Clarke School of Cross 28:14.0 3
4 Tomas Estuar School of Cross 28:15.2 3
5 Jacob Nickle School of Cross 31:15.5 3
6 Evan Schweifler School of cross 31:52.7 3
7 Alex Ryse School of Cross 33:21.3 3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tom Ryse Emde Sports/School of Cross 44:17.7 5
2 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 44:41.7 5
3 Patrick Humenny Purcell Outdoors 45:12.6 5
4 Tim Noonan Flathead Cycling 45:14.5 5
5 Bob Presta 45:37.8 5
6 Scott Cooley 46:22.7 5
7 Matthew Larsen Matthew Larsen Wheelbuilding 46:36.9 5
8 Cory Hardy GAS/Intrinsik 46:55.9 5
9 Jason Roggenbauer School of Cross 48:06.7 5
10 Kile Mcardle 48:53.2 5
11 Robert Estuar School of Cross 50:06.8 5
12 Cameron Forsythe Team ODZ 51:17.4 5
13 Matthew Somerville 51:31.7 5
14 Erik Carlson Erik Carlson 50:47.5 4
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Matt Morra Palouse Bicycle Racing 45:22.7 5
2 Scott Lenaburg Big Sky Bikes 46:08.8 5
3 Pat Kautzman River City Red 46:14.0 5
4 Tom Lamphier Two Wheeler dealer 46:34.0 5
5 Karl Westenfelder Missoula Bike Source 46:36.1 5
6 Justin Henney 46:43.4 5
7 Tom Owen GAS/Intrinsik 46:53.5 5
8 Murray Allen Jackie Allen 48:07.9 5
9 John Melvin 48:41.7 5
10 David Barth Team Autism 24/7 49:07.5 5
11 Clay Anselmo Mosaic Riders Club 49:37.2 5
12 Tom Hungerford 50:00.1 5
13 Robert Liddicoat 50:24.7 5
14 William Tietz Helena United Cycling 51:30.9 5
15 Valentin Popescu School of Cross 53:00.3 5
16 Steven Muyer 56:52.7 5
17 David Souvenir 54:06.1 4
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 John Hansen CC cycling club 48:44.6 5
2 Donald Bauder Flathead Cycling 48:45.4 5
3 Wayne Pignolet Team Autism 24/7 51:47.8 5
4 Joe Anchondo Vertical earth 52:12.5 5
5 Frank Benish Ridge Cyclesport 52:15.6 5
6 Tom Heywood Set Coaching 31:20.3 3
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 David Holden VERTICAL EARTH 45:16.3 5
2 Miles Frank Hammer Nutrition 46:12.1 5
3 Patrick Humenny Purcell Outdoors 46:27.0 5
4 Mitch Tom 48:03.2 5
5 William Tietz 50:09.9 5
6 Scott Sturges Liquid Velo 56:30.5 5
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Elsa Westenfelder MT Alpha Cycling 31:10.3 3
2 Megan Heyns Palouse Bicycle Racing 34:06.3 3
3 Kjersten Roggenbauer School of Cross 39:38.4 3
4 Laura Pollard Pbr 27:03.0 2
5 Neel Clarke School of Cross 27:10.4 2
6 Keely Hamilton Wildhorse Cycling Club 29:05.4 2
7 Ella Olson 19:29.8 1
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Linnea Sunderman School of Cross 33:08.6 3
2 Elizabeth Roggenbauer School of Cross 33:44.5 3
3 Ellen Heyns Palouse Bicycle Racing 35:54.0 3
4 Amelia Crooks School of Cross 40:29.4 3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Anne Fleming Emde 50:51.9 5
2 Gemma Hamilton Wildhorse Cycling Club 51:22.1 5
3 Jackie Allen Jackie Allen 52:33.1 5
4 Naomi Humenny Purcell Outdoors 52:59.8 5
5 Lori Westenfelder Missoula Bike Source 43:33.3 4
6 Sheila Heyns Palouse Bicycle Racing 45:12.5 4
7 Lisa Sunderman Zuster Cycling 45:38.3 4
8 Dani Vargas 46:11.7 4
9 Sara Nelson Flathead Cycling 53:36.0 4
10 Lisa Hunt 54:37.2 4
11 Leahjo Tietz none 54:50.5 3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Jackie Allen Jackie Allen 55:29.6 5
2 Lisa Sunderman Zuster Cycling 45:12.7 4
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1