Log In
LAPT Lion Cross • Sep 29 2018
4.9
2.2
3.5
3.1
3.2
Partly Cloudy, 54 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
2.2
Moisture
3.5
Accel
3.1
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole House
2 Benjamin Senkerik
3 Isaac Neff Neff Cycle Service
4 Andrew Harrison Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Kyle Warras
6 Michael Lucas
7 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
8 Daniel Breuer Comrade Cycles Racing
9 Sam Carlson
10 Jeffrey Bopp Revolution Cycles Club
11 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
12 Sean Kennedy Great Dane Velo Club (GDVC)
13 Shelby Phillips Comrade Cycles Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Hoak
2 Nick Dahl MoMo Riders' Club
3 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
4 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket
5 Billy Baader MoMo Riders' Club
6 Shawn Stafford
7 Christian Walding Palomino American Cyclocross
DNF Kyle Abernathy MoMo Riders' Club
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Domingue
2 Jacob Glahn
3 Andy Rossetto
4 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
5 Adam Ward BELGIANWERKX
6 Andrew Rosch
7 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
8 Eric Staats Brazen Dropouts Cycling Team
9 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
10 Matthew Sokolowski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
11 Michael Mcmanus Gryphon Velo Racing
12 Aaron Gabriel
13 Tracy Johnson Peace Coffee Racing
14 Matthew Herr
15 Matthew Grogan University of Wisconsin-Platteville
16 Andrew Waggoner
17 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
18 Sean Mcnaughtan Lakes Area Physical Therapy
19 Wayne Sletten xXx Racing
20 David Salzman
21 Andrew Link
22 Jonathan Nehring
23 Kurt Greenslit Colavita Racing
24 Scott Willms
25 Kevin Tubbs BELGIANWERKX
26 Matthew Lyons LAPT CC
27 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
28 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
29 Elias Macias Hollander Benelux Racing
30 Benjamin Reynolds
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamine Bode
2 Justin Marshall
3 Eric Allen Brazen Dropouts Cycling Team
4 Przemyslaw Krol
5 Daniel Feuling
6 Mark Mehler
7 Andrew Ernst
8 Kyle Pierson University of Wisconsin-Platteville
9 Frank Greco jr Velocause Centraal
10 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy
11 Cedric Le denmat Kenosha Velosport Cycling
12 Timothy Reinhardt BSB Cycling
13 Steve Welk Linear Sport / Trek
14 Theodore Pyzyk BELGIANWERKX
15 William Tynan
16 Jamal Jones
17 Brian Kult Gryphon Velo Racing
18 Benjamin Vansluys
DNF Cory Colvin
DNF Thomas Tiernan
DNF Chris Krueger
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Reijer Den hertog
3 Jarrod Kerkhoff MSN PRO COACHING
4 Chris Hill BELGIANWERKX
5 Scott Mclaughlin SRAM Factory
6 Gregory Nash INTENT Race Team
7 Michael Mcnulty Velocause Centraal Cycling
8 Ross Cerniglia
DNF Chad Hartley Velocause Centraal Cycling
DNF Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Hoyer Great Dane Velo Club (GDVC)
2 David Studner Trek Midwest Team
3 John Orlikowski
4 Adam Raychel
5 Wally Kunstman
6 Michael Smith Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Ross Ford BELGIANWERKX
8 John Svanda Team Wheel & Sprocket
9 David Cestelli
10 Michael Jenich LAPT CC
11 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
12 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
13 Edward Gross SRAM Factory
14 Mike Roth Team Wheel & Sprocket
15 David Hanrahan Team Pedal Moraine
16 Dan Hendricks
17 Jeff Wren Team Extreme
DNF Lance Johnson Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
Finishers: Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Gabriel
2 Andrew Waggoner
3 Wayne Sletten xXx Racing
4 Nathan Longley
5 David Salzman
6 Kurt Greenslit Colavita Racing
7 Robert Vester Palomino American Cyclocross
8 Matthew Lyons LAPT CC
9 Jim Igielski Revolution Cycles Club
10 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
11 Chris Krueger
12 Timothy Reinhardt BSB Cycling
13 Jason Johnson
14 Matthew Berland Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Jay Maas 801 W. Madison
3 Anderson Bortoletto Neff Cycle Service
4 Lance Johnson Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
5 Martin Coffey
6 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
7 Travis Goodlund Brazen Dropouts
8 Dave Dineen Midwest Orthopedic Specialty Hospit
9 Reed Cornia Neff Cycle Service
DNF Robert Moreland MadCity Racing
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mcmanus Gryphon Velo Racing
2 Mark Mehler
3 Scott Willms
4 John Lutz Midwest Orthopedic Specialty Hospit
5 Mike Knecht Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
6 Jonathan Nehring
7 Kevin Tubbs BELGIANWERKX
8 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
9 Christopher Osborne Team Extreme
10 Andrew Rossa Midwest Orthopedic Specialty Hospit
11 John Grosz
12 Jon Leach
13 William Finn Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
14 Dennis Christensen Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
15 Brian Kult Gryphon Velo Racing
16 Cory Colvin
17 Hemanth Shenoi Brazen Dropouts
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jones Neff Cycle Service
2 David Mcclenahan
3 Paul Warloski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
4 Michael Daws Velocause Centraal Cycling
5 Dean Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
6 Troy Sable
7 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
8 Bruce Pagel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Ackermann Alumnus Project
2 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
3 Robert Dunk
4 Robert Labs
5 Rick Huebschman
6 Kurt Jacobsen
7 Rit Booth Hampshire Cycle Club
8 Armen Hadjinian
9 Dominic Rossetto
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Komoroske
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quinn Schroeder
2 Jack Bozych Kenosha Kutters
3 Finnley Sonnemann
4 Clark Johnson
5 Owen Marlier
6 Gavin Longley
7 Nolan Johnson
8 Henry West
9 Rylan Bozych Kenosha Kutters
DNF Owen Fluegel
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Gruchow L5 Racing
2 Patrick Brock BELGIANWERKX
3 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
4 Anderson Bortoletto Neff Cycle Service
5 Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
6 Martin Coffey
7 Anthony Hoak
8 James Anders MoMo Riders' Club
9 Matthew Herr
10 Thomas Normington
11 Richard Guidry Crit Fit Army Factory Team
12 Adam Raychel
13 Troy Sable
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Morgan Stern Comrade Cycles Racing
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Genevieve Harkness Velocause Centraal Cycling
2 Sunniva Kessenich
3 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
4 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
5 Ronee Hartl Hollander Benelux Racing
6 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
7 Hannah Rasker
8 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
9 Caroline Haebig Velocause Centraal Cycling
10 April Dombrowski Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
2 Kayla Clemons
3 Taylor Domingue Gryphon Velo Racing
4 Kayla Johnson Peace Coffee Racing
5 Steph Shelton Revolution Cycles Club
6 Cat Dobson Revolution Cycles Club
7 Caitlin Hamer
8 Becca Krueger Hollander Benelux Racing
9 Leema Berland
DNF Arielle Christensen Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lyllie Sonnemann
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
2 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
3 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
4 April Dombrowski Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Raychel
2 Emily Raychel
Finishers: Cat 5: 2