Log In
NWCX Cup #2 - Ski Hill CX • Sep 22 2018
4.8
1.4
4.4
4.8
6.8
Drizzle, 63 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
1.4
Moisture
4.4
Accel
4.8
Tech
6.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Morgenson Cycle U 25:04.8
2 Tomas Mcintosh Hagens Berman Cycling 26:05.5
3 Theo Huggins Alki Rubicon 27:10.8
4 Hayden Bond Cycle U -1 lap
5 William Pryor -1 lap
6 Kegan Tornow RAD Racing -1 lap
7 Nathaniel Troy -1 lap
8 Truman Atkins Hodala -1 lap
9 Van Myers Hodala -1 lap
10 Jack Gillis -1 lap
11 Conrad Booher Leavenworth Studly -1 lap
12 Braedan Tornow RAD Racing -1 lap
13 Sidney Magun Team Magun -1 lap
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden C wierman Dialed Cycling Team 17:48.2
2 Artem Shmidt 18:25.3
3 Parker Casazza Cycle U 20:08.6
4 Henry Kaeser Mt. Si 20:33.9
5 Nathan Sabol Rad Racing NW 21:12.0
6 Parker Stanford Cycle U 22:09.1
7 Euan Mcelwaine Cycle U 22:20.2
8 Connor Lamb 22:44.3
9 Otto Begus Cycle U Juinor 22:47.9
10 Milo Mcintosh Hagens Berman Cycling 22:54.3
11 Parker Anderson Rad Racing NW 23:44.1
12 Jack Barrett stringham Rad Racing NW 24:35.7
13 Olen Johnson 25:04.6
14 Brooks Enge Dyna 25:49.0
15 William Fowler 25:56.8
16 Noah Meckle Pain Cave Productions 26:03.5
17 Joe Spranger Mount Si MTB 26:26.0
18 Luca Laverde Cycle U 27:08.7
19 Alec Morgenson Cycle U -1 lap
20 Alex Ryse School of Cross -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Howard Tenspeed Hero
2 Sid Wray Egencia Racing
3 Brendan Mcmahan Recycled Cycles Racing
4 Scott Renda Apex Racing
5 Colin Ferguson Fanatik Bike Co. Race Team
6 Emil Hillding
7 Dan Warren Audi
8 Brian Decker Audi Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Hansen Tacoma Bike Racing Team 41:35.8
2 Andy Baker Broadmark Capital 41:58.3
3 Todd Tourville Taco Time Northwest Cycling Team 44:42.1
4 Taylor Kendall Egencia -1 lap
5 Ryan Roumonada -1 lap
6 Jason Leuenberger -1 lap
7 Jeremy Gillis -1 lap
8 Justin Laford Taco Time NW -1 lap
9 Lucas Donigian -1 lap
10 Greg Gizinski -1 lap
11 Michael Mullen Taco Time Northwest Cycling Team -4 laps
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tubbs AUDI 42:22.4
2 Jason Jablonski SET Coaching 42:43.5
3 Todd Davis Hammer + Awl 43:17.8
4 Doug Reid Gillespie Racing 43:18.2
5 Calvin Spranger Mafia Racing 43:50.4
6 Steven Williams Recycled Cycles Racing 43:59.5
7 Chris Rodde Taco Time 44:16.3
8 Tom Ryse Emde Sports 45:32.9
9 Zack Phillips PCP Racing 45:48.0
10 Doug Graver Ridge Cycle Sport 46:02.4
11 Dwaine Trummert 46:05.5
12 Conrad Kornmann 46:12.4
13 Pedro Deguzman Alki Velo Club 46:16.3
14 Mark Freda Mayhem Racing 46:48.9
15 Bryan Torian CBC Racing 47:40.7
16 Matthew Oseto AUDI 47:48.8
17 Justin Wade AUDI 49:50.7
18 Tyler Miller AUDI -1 lap
19 Forrest Murphy Black Sheep Velo -1 lap
20 Groblewski Pete Keller Rohrback -2 laps
21 Tyson Lashbrook SET Coaching -3 laps
22 Chris Bond Dyna Racing -6 laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 15   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Castrodale Hedonspeed
2 Duncan Mcintosh Hagens Berman Cycling
3 Matty Larsen Matthew Larsen Wheelbuilding
4 Keith Heinzelman 2020
5 Stringham Jack Drop Bar Racing
6 Pieter Mulier Classic Cycle
7 Brian Guthrie JoeFroyo Racing p/b Old Town Bicycl
8 Justin Tornow Bearded Monkey Racing
9 Chris Wierman
10 Kennith Ramirez Neesis Racing
11 Russ Morgenson Cycle U
12 Erik Olson Taco Time Northwest Cycling Team
13 Denny Bartlett Drop Bar Racing
14 Charly George
15 Steven Moe Team Nemesis
16 Cole Meckle Pain Cave Productions
Finishers: Cat 3: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Wakeman 45:54.1
2 Russ Rainforth Egencia 48:28.9
3 Dan Goldberg Cannondale 49:00.2
4 Todd Dry MisFitz Cycling Team 49:10.0
5 Andy Bechtel Liquid Velo 49:22.9
6 Michael Dahlin Center Cycles -1 lap
7 Rod Younker -1 lap
8 Harrison Magun Apex Racing -1 lap
9 Lash Mullen Dyna Racing -1 lap
10 Tom Platt SnoCo Velo -1 lap
11 Peter Mayer Taco Time Northwest Cycling Team -3 laps
12 Michael Mullen Taco Time Northwest Cycling Team -4 laps
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Undem Cycle U 39:23.1
2 Emil Gercke Feedback Sports Racing 41:47.2
3 Kevin Johnson Egencia 43:28.5
4 Todd Reedy 43:49.5
5 Brett Gaspers Apex Racing -1 lap
6 Todd Taft Kuhl -1 lap
7 Michael Burris Fell Swoop -1 lap
8 John Sullivan Black Sheep Velo -1 lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Hansen Ravenna Capital Management 47:14.8
2 Tom Heywood Set Coaching -1 lap
DNF Robert Milligan Dyna Racing DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Gizinski Cycle U 54:28.6
2 Clark Smithson Tenspeed Hero 55:36.0
3 Dieter Laskowski PCP Racing 56:14.6
4 Leigh Thurgood Ten speed Hero -1 lap
5 Damien Dabrowski Egencia -1 lap
6 Mason French Nuun -1 lap
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Ryse School of Cross 38:10.1
2 Carden R king Boulder Junior Cycling 39:08.0
3 Zor Keeler Audi 39:11.6
4 Justin Wade Audi 39:30.0
5 Parker Casazza Cycle U 40:45.7
6 Jonathan Popescu WSU 40:56.5
7 Winston Hackett 41:22.8
8 Daniel Rossano 42:19.8
9 Scott Sturges Liquid Velo 42:34.7
10 Jacob D miller Cycle U 42:40.8
11 Alexander Popescu 43:00.4
12 Mcgraw Sean Tenspeed Hero 44:13.1
13 Tyler Miller Audi 45:27.0
14 David Gambel 46:02.8
15 Michael Chaten Egencia -1 lap
16 Alec Burks Rescue Project -1 lap
17 Ryan Younker Cycle U -1 lap
18 Lash Mullen Dyna Racing -1 lap
19 Jordan Lucke Egencia -1 lap
20 James Campbell-harris Hedrick Racing -2 laps
21 Alastair Magun Apex Racing -2 laps
22 Nicholas Rotter Hedrick Racing -4 laps
23 Trenton Cherco -5 laps
24 Alexander Bennett Cycle U Junior Team -5 laps
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider 41:08.6
2 Kirk Canfield 45:02.2
3 Seth Bedwell Dyna Racing 45:27.8
4 Mark Thompson Egencia 46:54.6
5 Armando Paz 49:32.5
6 Adam Troy -1 lap
7 Blaine Miller -1 lap
8 Andrew Zeigler -1 lap
9 Steven Skelley -1 lap
10 Sean Rosendahl -1 lap
11 Robert Axel anderson -1 lap
12 Adam Gardner Na -1 lap
13 Unknown Rider -1 lap
14 Michael Palmer -2 laps
15 James Leinbach -2 laps
16 Andre Tiffany Unavita Racing -2 laps
17 Shawn Peerson -2 laps
18 Michael Bailey -2 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Bradford-parish SET/Coaching P/B FSA 52:08.7
2 Sam Owens Soft Like Kitten 53:06.5
3 Ian Tubbs Audi 53:12.5
4 Westover Steve Booger 54:44.3
5 Garrett Sczechowski Dyna Racing 55:00.4
6 Adrian Magun Apex Racing 55:03.1
7 Hayden C wierman 57:07.6
8 Brian Baumhover 57:57.8
9 Nick Boroughs Soft Like Kitten 58:50.0
10 Nikos Mills Drop Bar Racing -1 lap
11 Andrew Howe -1 lap
12 Garrett George Tenspeed Hero -1 lap
13 Sven Koehler Egencia -2 laps
14 David Howard Ten speed Hero -5 laps
15 Derek Parsons Clif Bar -6 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Olsen Hodala
2 Brian Myers
3 Patrick Leonard Soft Like Kitten
4 Greg Heath Hodale
5 Unknown Rider
6 Roger Burton Egencia
7 Nathan Atkins
8 Justin Bailey Party Kitty Racing
9 Damien Dabrowski Egencia
10 Nick Martinez Broadmark Capital
11 David Polansky
12 Ashley Stotts Hodala
DNF David Knox ss Hub Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Stringham Northwest Womens Cyclocross Project 18:19.5
2 Iris Phillips phillips Cycle U 20:16.1
3 Kassidy Mcnees NWCX Project 23:06.1
4 Greta Kornmann NW CX Projects 23:58.5
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Beck 43:50.7
2 Lisa Sunderman Zuster Cycling Team 44:52.0
3 Kathryn Meckle Pain Cave Productions 46:10.8
4 Sarah Martin Olympia Orthopedic Associates 46:41.3
5 Olga Magun Team Thrive P/B Kaiser Permanente 47:24.6
6 Chantal Lauzon -1 lap
7 Kelly Davis Dyna Racing -1 lap
8 Lavonne Wilson Team Thrive P/B Kaiser Permanente -1 lap
9 Janie Cowart Dyna Racing -2 laps
10 Christina Decarufel -3 laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnson Sheryl Egencia 46:24.1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Deneweth 38:24.6
2 Malia Greening Liquid Velo 39:20.9
3 Lindsey Vonbloedau EV/Devo p/b Catalyst Kinetics 42:02.7
4 Kristine Deibler Liquid Velo 43:35.7
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Book Space Cadets 41:13.4
2 Margaux Mcbirney Liquid Velo 42:08.2
3 Ana-maria Popp Tenspeed Hero -1 lap
4 Ella Dorband -4 laps
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Dahlin NWCX Project 45:02.5
2 Linnea Sunderman -1 lap
3 Marisa Chang -1 lap
4 Sarah Tyson -1 lap
5 Renae Smith Team Thrive P/B Kaiser Permanente -1 lap
6 Angela Corwin -2 laps
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie White 43:12.6
2 Laura Jeddeloh MD Endurance Coaching 44:45.2
3 Marsa Daniel MD Endurance Coaching 45:13.8
4 Carrie Day Deschutes Brewery 45:30.2
5 Juliann Vanderhaegen Northwest Womens Cyclocross Project 45:53.3
6 Rachel Geiter RAZZLE DAZZLE RACING 46:14.7
7 Travis Mallory Tenspeed Hero 47:28.0
8 Jadine Riley 48:56.4
9 Megan Fay Tenspeed Hero 49:36.8
10 Caylen Beaty MD Endurance Coaching 49:55.5
11 Geraldine Vanderhaegen Olympia Orthopaedic Associates 50:53.2
12 Nicole Weiss Team Thrive P/B Kaiser Permanente -1 lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler
2 Rachel Wood Space Cadet Racing P/B Hello Bicycl
3 Katie Bailey Party Kitty Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1