Log In
Grand Prix Carl Decker: Ninkrossi • Sep 22 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.5
5.4
3.5
4.6
5.4
Overcast, 64 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
5.4
Moisture
3.5
Accel
4.6
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
2 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
3 Kim Gerhardt
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Little BeerMongers
2 Bill Klingler BeerMongers
3 Jon Pearson Sage Titanium
4 David Rosen Sage Titanium
5 Tim Schauer Sage Titanium
6 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
7 Doug Brecht Team 10 Barrel
8 Savyasaachi Keshava murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
9 John Draskovic
10 Scott Rath Sage Titanium
11 Mark Sather Team 10 Barrel
12 Matt Brownfield
13 Ed Waters
14 James R. johnson
15 Jon Ragsdale
DNF Aaron Heston BBC Bike Gallery Continental
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bentley Bend Endurance Academy
2 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
5 Elliot Werner
6 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
7 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling
8 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
9 Liam Carmichael
10 Caleb Deschler
11 Maurice Richey
DNF Israel Jr. melson Hutch's Eugene
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
2 Zane Strait Bend Endurance Academy
3 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Tanner Bowen
5 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
6 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
7 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
8 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
9 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme
10 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
11 Peter Grover Bend Endurance Academy
12 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
13 Thayer Collins Bend Endurance Academy
14 Calvin Nary Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
2 Parke Chapin Bend Endurance Academy
3 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
4 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
5 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
6 Riley Plummer
7 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
8 Benjamin Tai Cyclepath Racing
9 Ronan Myers
10 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
11 Charley Myers
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme
2 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
3 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
2 Parke Chapin Bend Endurance Academy
3 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
4 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
5 Zane Strait Bend Endurance Academy
6 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
7 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
8 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme
9 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
10 Tanner Bowen
11 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
12 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
13 Peter Bentley Bend Endurance Academy
14 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
15 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
16 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
17 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme
18 Riley Plummer
19 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
20 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
21 Benjamin Tai Cyclepath Racing
22 Ronan Myers
23 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
24 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
25 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
26 Peter Grover Bend Endurance Academy
27 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
28 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
29 Charley Myers
30 Thayer Collins Bend Endurance Academy
31 Calvin Nary Bend Endurance Academy
32 Elliot Werner
33 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
34 Daegan Hofeld
35 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling
36 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
37 Corbin Dodge
38 Thomas Little BeerMongers
39 Liam Carmichael
40 Caleb Deschler
41 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
42 Jacob Lupton
43 Sebastian Bartnikowski
44 Maurice Richey
DNF Israel Jr. melson Hutch's Eugene
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daegan Hofeld
2 Corbin Dodge
3 Thomas Little BeerMongers
4 Jacob Lupton
5 Sebastian Bartnikowski
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team
2 Sydney Little BeerMongers
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Karlee Sarrett Hutch's Eugene
5 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
6 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
7 Sophia Stromquist Team Finger
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
3 Aspynn Westby Hutch's Eugene
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Zoe Doden Bend Endurance Academy
4 Kylie Eckert Bend Endurance Academy
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
5 Zoe Doden Bend Endurance Academy
6 Kylie Eckert Bend Endurance Academy
7 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team
8 Sydney Little BeerMongers
9 Aspynn Westby Hutch's Eugene
10 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
12 Emma Royce The Spokesmen
13 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
14 Karlee Sarrett Hutch's Eugene
15 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
16 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
17 Sophia Stromquist Team Finger
18 Ella Stromquist Team Finger
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Stromquist Team Finger
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
3 Chad Swanson Team S+M
4 John Weathers bicycleattorney.com
5 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery
6 Brian Kesselman ANTHM Collective
7 Webster Wilson Cyclepath Racing
8 Brian Anthony ANTHM Collective
9 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Carl Werner
11 Matt Jamison Grouptrail Cycling
12 Matthew Smith Swift Racing
13 Rick Metz bicycleattorney.com
14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Doug Merritt BeerMongers
16 Christopher Van tilburg Team Finger
DNF Joe Santos Cyclepath Racing
DNF Mark Deresta Team Finger
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christophe Berteau-pavy
2 Tony Thayer Grouptrail Cycling
3 Martin Matsumura Dialed Cycling Team
4 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
5 Eric Aldinger Team Finger
6 Joseph Tysoe
7 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
8 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Tony Pitone
10 Simon Ingham Swift Racing
11 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
12 John Lopez Trusty Switchblade
13 John Pettitt ANTHM Collective
14 Christopher Landon
15 David Visnack
16 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
18 Charles Barrett Cyclepath Racing
19 Greg Myers
20 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
21 Toby Contreras
22 Derek Chiles
23 Andy Morris Dialed Cycling Team
24 David Kaysen Dialed Cycling Team
25 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Jose Torres
27 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
28 Doug Brecht Team 10 Barrel
29 Joseph French Swift Racing
30 Albert Passadore Hammer Velo
31 Craig Deambrose Trusty Switchblade
32 Stephen Carter The Spokesmen
33 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
34 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
35 Adam Tiffany
36 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS
37 Matthew Cordeiro
38 David Rick
39 Gerardo Perez
40 Mark Sather Team 10 Barrel
41 Thomas Tritz
42 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
43 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling
44 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
45 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix
46 Adam Peterson
47 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Miller Deschutes Brewery
2 Michael Aylward Bonk Collective
3 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix
4 Brent Morrow
5 Dan Baier Team Finger
6 Abram Hernandez BeerMongers
7 Chris Moor Deschutes Brewery
8 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint
9 Terry Hamness Dialed Cycling Team
10 Dan Werle
11 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
12 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
13 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
14 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
15 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint
16 Nolan Restivo
17 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
18 David Burke
19 James Green Trusty Switchblade
20 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
21 Nathan Dramer bicycleattorney.com
22 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
23 Franz Bruggemeier
24 Christopher Moore
25 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
26 Jay Small Dialed Cycling Team
27 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
28 Paul Souders
29 Matthew Dial Deschutes Brewery
30 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
31 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
32 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Billy Holcomb Trusty Switchblade
34 Ryan Morgan Trusty Switchblade
35 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
DNF Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Metz bicycleattorney.com
2 Perry Lund Co-Motion Factory Racing Team
3 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
4 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
5 Bob Jacobs bicycleattorney.com
6 Christopher Van tilburg Team Finger
7 John Foulston
8 Michael Metz bicycleattorney.com
9 Steven Thorne
10 Jeff Standish Sage Titanium
11 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
12 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Greg Talbert
14 John Hatfield Dialed Cycling Team
15 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
16 Mike Schrankel Team Finger
17 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 William Goritski Rebound/Tireless Velo
19 Jeff Nary Sagebrush Cycles
20 Jon Gove Grouptrail Cycling
21 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
22 John Napier Metropolis Cycle Repair
23 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
24 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b P
25 Mike Mercer Grouptrail Cycling
26 Trig Rogers bicycleattorney.com
27 Tim Turk
28 Andrew Malakoff
29 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
30 Scott Gerwig
31 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
32 Thomas Morgan Team Finger
33 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
34 Timothy Shreve Hutch's Eugene
35 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
36 Thomas Royce The Spokesmen
37 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint
38 Tim Rathbun
39 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
41 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
42 Bob Camillucci TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
DNF Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
DNF Alan Ott
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Field
2 Mark Schwyhart Team S+M
3 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
4 Dave Luoma Cyclepath Racing
5 Russell Thorstrom
6 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Mark Lipchick
8 Hugh Givens bicycleattorney.com
9 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
10 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
11 Paul Mautner Veloforma
12 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
13 Ron Strasser Team S+M
14 Dan Davis
15 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Russell Speirn Cyclepath Racing
17 Tom Meier
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com
2 Kimberly Sass Sorella Forte
3 Beth Burns Rebound/Tireless Velo
4 Patricia Strange Deschutes Brewery
5 Anna Saltonstall
6 Susan Koonce Sorella Forte
7 Heather Pola Team Finger
8 Brittany Stover Team AF
9 Rebecca Hillary Team AF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mari Little BeerMongers
2 Beth Flanagan BeerMongers
3 Pam Power Bonk Collective
4 Alexandra Cohen BeerMongers
5 Amy Engstrom
6 Jordan Faulds Team AF
7 Renee Beard
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhonda Morin Sorella Forte
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
4 Lora Melkonian
5 Marjan Huizing
6 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Cheryl Stockton
9 Donna Metz bicycleattorney.com
10 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
DNF Cary Schusterman Sunnyside Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Pam Reid Team Rose City
3 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Davoust
2 Carl Decker
3 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
4 James Williams Deschutes Brewery
5 Jeremy Russell
6 Erik Tonkin Team S+M
7 Robert Cummings Mettle Cycling
8 Max Ritzow PDX TI
9 Felipe Nystrom
10 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
11 Seth Patla PDX TI
12 Lucas Strain
13 Schmitt Damian
14 Paul Furst Dialed Cycling Team
15 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
16 Alexander Banks-watson bicycleattorney.com
17 Andrew Smith Swift Racing
18 Jacob Hull
DNF Zak Winter
DNF Molly Cameron
DNF Xander Viray Mettle Cycling
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown Bend Endurance Academy
2 Christian Lam
3 Randall Fransen Mettle Cycling
4 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
5 Adam Kachman Mettle Cycling
6 Gavin Beer Bend Endurance Academy
7 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
8 Troy Duppenthaler
9 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
10 Paul Furst Dialed Cycling Team
11 Keith Mcintire BeerMongers
12 Walker Hendricks
13 Lance Heppler Dialed Cycling Team
14 Brad Davidson Grouptrail Cycling
15 Peter Madsen
16 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
17 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
18 Dustin Henderson Deschutes Brewery
19 Charlie Douthwaite Team Coastal
20 Bill Warburton
21 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
22 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
23 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
24 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
25 Grant Headley Swift Racing
26 Zach Rotstein Mettle Cycling
27 Justin Rackley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
28 Andrew Suchocki BeerMongers
29 Ryan Chase Deschutes Brewery
30 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
31 Brian Meyer
32 Greg Mcelravy
33 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
34 Rafe Lehner TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
35 Jerome Leedy
36 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
37 Chris Sarrett Hutch's Eugene
38 Jeff Craven TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierce Martin Team Finger
2 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P
3 Daniel Peterson Hammer Velo
4 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Brian Fahey Bonk Collective
6 Elijah Smith
7 Joshua Dinwiddie
8 Christopher Clifford
9 Adam Vanarsdall
10 Brady Cowing Team 10 Barrel
11 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
12 Ryan Cotton Swift Racing
13 Samuel Smith
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Simundza
2 Dean Proteau Speedvagen
3 Drew Hankins Mettle Cycling
4 Jonathan Coy Team Finger
5 Erin Kell
6 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
7 Connor Shimamoto
8 Ian Stromquist Team Finger
9 Baker Lyon
10 Tim Sherry
11 Luke Brown
12 Brian Bogle Dialed Cycling Team
13 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
14 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
15 Jonathan Palmer
16 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
17 Alastair Cox
18 Kieran Stover
19 Alex Wilson Hammer Velo
20 Richard Pool Speedvagen
21 Douglas Corkran Grouptrail Cycling
22 Dylan Potter
23 Justin Brown
24 Rodney Billowitz
25 Scott Hollingsworth
26 Anthony Smith
27 Erick Taft Camas Bike and Sport
28 Dominic Chung
29 Mark Johnson
30 Utsav Namadar
31 Eric Nisley Team Finger
32 Andrew O'neal
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI
2 Gabriel Linn Mettle Cycling
3 Kyle Mensing Stages Cycling
4 Jacobsmithmtb Smith PDX Devo Junior Cycling
5 Ryan Weaver
6 Caleb Trumbull
7 Geoffrey Huber
8 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
9 Fred Mills
10 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
11 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
12 Anthony Monteleone The Athletic
13 Pete Rubijono
14 Jordan Taylor bicycleattorney.com
15 Justin Philips Swift Racing
16 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
17 John Lin Swift Racing
18 Carl Aldrich BeerMongers
19 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
20 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 Jeff Nary Sagebrush Cycles
22 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Eric Aldinger Team Finger
24 Bertrand Morin
25 Mielle Blomberg Team S+M
26 Daniel Peterson Hammer Velo
27 Walter Mcknight Deschutes Brewery
28 Vincent Zitkovich
29 Brent Wick Poler
30 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
31 Suzy Renn Team Slow
DNF Cindy Lewellen Poler
DNF Oscar Powell Team Finger
DNF Aaron Anderson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holland Larue Team Finger
2 Mielle Blomberg Team S+M
3 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
4 Julie Russell
5 Kaya Lydamore Battlekats
6 Laurie Kemmerer
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serena Bishop gordon
2 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team
3 Angharad Porteous bicycleattorney.com
4 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components
5 Elizabeth White
6 Tina Brubaker Speedvagen
7 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 1: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider Team Coastal
2 Sierra Domaille Team Coastal
3 Nicole Beckwith Team Nonstop
4 Katy Giombolini
5 Remy Maguire
6 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
7 Kate Drennan BeerMongers
8 Sara Headley Swift Racing
9 Iris Dougherty
10 Marie Major
11 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Hooker Team Finger
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
3 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
5 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
6 Jericho Winter BeerMongers
7 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix
8 Shawna Pearson BeerMongers
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Kennedy Team Finger
2 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
3 Stacy Ramakers Team 10 Barrel
4 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team
5 Eva Gifford
6 Leah Brown Team 10 Barrel
7 Alexis Gibbons
8 Stephanie Stauber BeerMongers
9 Jodi Gaylord Gladyators
10 Jenny Brown
11 Samantha Trost Team S+M
12 Sumi Malik Grouptrail Cycling
Finishers: Cat ?: 12