Log In
Town Hall Cross #9 • Sep 22 2018
Series: PACX 2018
4.3
4.2
3.9
3.6
6.4
Clear, 67 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
4.2
Moisture
3.9
Accel
3.6
Tech
6.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Garges Lamprey Systems / St. Luke's / Cutt
2 Jeffrey Oliver KickCharge Creative
3 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / JBs Bike Sho
4 Marc Bertucco
5 Scotty Roberts Rare Disease Cycling / Keswick
6 Alan Connell TMB Racing
7 Jeff Chen Brooklyn Velo Force
8 Raymond Brettle Guys Racing
9 Gregory Ahnert Lamprey Systems
10 Keith Kline Blue Mountain Velo
11 Thomas Wandzilak ERA Pro Bikes
13 Patrick Roberts Kickcharge Creative
14 Bobby Lee Blue Mountain Velo
15 Frank Ingraham Lamprey Systems
16 Jeffrey Bays Lamprey Systems/St. Luke's
17 Jeffrey Mccary Fitness Central
18 Adam Burke FITNESS CENTRAL
19 Ron Kriner Lamprey Systems/St. Luke's Hospital
20 Doug Hepburn Trek Mid-Atlantic Offroad
DNF Mike Christopher
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Mueller Penn Ultimate
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team
2 Mike Festa Philadelphia Ciclismo
3 Andrew Wulfkuhle 717cycling
4 Trevor Raab
5 Craig Lebair philadelphia ciclismo
6 Stewart Gross Trek Mid Atlantic
7 Matthew Avery Philadelphia Ciclismo
8 Joe Pigga Lamprey Systems
9 Nat Amato Yukato Yoga CX
10 Bryan Banducci KING KOG / SUN AND AIR
11 Jonathan Ruiz Lamprey Systems
12 Werner Freymann Philadelphia Ciclismo
DNF Steve Szwec Philadelphia Ciclismo
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Banks Young Medalists
2 Patrick Brown Lackawanna Valley Racing Team pb El
3 Andrew Dudle South Mountain Cycle & Cafe
4 Stuart Hannon Ride Brooklyn
5 Jason Starke Philadelphia Ciclismo
6 Miles Fujiki Louie Racing
7 Dakota Schaeffer CS Velo
8 Kevin Hsieh CRCA/KruisCX
9 Mark Steffen KING KOG / SUN AND AIR
10 Nate Molinari Team2
11 Brandon Haslip Twisted Cog Stable 12 Racing
12 Brandon Boyer 717cycling
13 Jamie Hibell Colavita-Whole Foods Race Team
14 Nathan Werner Yukato Yoga p/b Two Rivers Brewing
15 Clark Fredricksen CRCA/To Be Determined
16 Ray Hyland Rivertowns Racing
17 Nathan Roberts Young Medalists
18 Chris Edmonds Two Seconds Ahead pb Silk Road Cycl
19 Phil Garofolo The 5th Floor NYC
20 Jason Warner World Cup Ski and Cycle
21 Brian Hazenski UpstateVelo
22 Patrick Wiwel Henry's Bicycle Shop
23 Eric Petersen Two Seconds Ahead p/b Silk Road Cyc
24 Jeffrey Johnson TMB Racing
25 Christian Yorks
26 Nelson Odreman Vida cycling
27 William Stanford
28 Kenneth Whittington THRU-IT-ALL BODY SHOP INC
29 Edward King Team Marty's
30 Elias Bull
31 Ted Teyber CRCA/To Be Determined
32 Steve Szwec Philadelphia Ciclismo
33 Victor Schepisi Team Marty's
34 Joshua Croston Rohan Cycling
35 Greg Hammontree Two Seconds Ahead p/b Silk Road Cyc
36 Pete Lobianco The Cycle Works
37 Scott Molnar Cutters Bike Shop
38 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo
39 Erik Mitchell TheRunUp.com
40 Cory Williams
41 Dan Arnstein MTBNJ.com - Halter's
42 Chris Nostrand
43 Christopher Molieri Greenstreet Coffee Co
44 Scott Rudy Henry's Bicycle Shop
DQ Sean Guydish Young Medalists
DNF Cullen Macdonald CRCA/To Be Determined
DNF Phil Sturgeon KruisCX
DNF Aaron Mcnany
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Morell Lamprey Systems
2 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. / JBs Bike Sho
3 Charlie Rey
4 Gale Hess Thru It All Body Shop
5 Darrell Engel Long Tail Creative
6 Jason Reckner Trestle Bridge Racing
7 N. Johan Anestad Philadelphia Ciclismo
8 Steven Carr
9 Gary Grim
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Bull Rutgers University
2 Alexander Smith 717 Cycling p/b RSI Panels
3 Colin Fitzgerald CS Velo
4 Ryan Oelz BAD LUCK RACING
5 Joshua Petri The 5th Floor NYC
6 Robert Raymond Minuteman Road Club
7 Sjoert Van velzen CRCA/KruisCX
8 Christopher Moore QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
9 Luke Rosica DSB Cycling
10 Phil Sturgeon KruisCX
11 Scott Molnar Cutters Bike Shop
12 Ian Auger Ride Brooklyn
13 Jo Evers
14 Alyosha Smolarski CRCA/GF Capital/ H&E Entreprise
15 Brett Assise South Mountain Cycle & Cafe
16 Ebberly Strathairn Louie Racing
17 Dmitry Shaposhnikov Kim's Bike Shop Racing
18 Zachary Rachell
19 Ted Cadieux CRCA/KruisCX
20 Henrik Moltke
21 Christopher Janaro KING KOG / SUN AND AIR
22 David John Guy's Racing Club
23 Chad Angle Blue Mountain Velo
24 Steven Vanseggern Team Tuxedo
25 Greg Mitstifer
26 Ryan Miller Henry's Bicycle Shop
27 Rob Bekesy South Mountain Cycle & Cafe
28 Grant Harding Ride Brooklyn
29 Dan Moriarty Long Tail Creative
30 Piotr Bilik Fibaro Racing
31 Todd Yerger Wooden Wheels
32 Sebastian Vidal CRCA/To Be Determined
33 Gabriel Schuster Ride Brooklyn
34 Jake Looney Action wheels bike shop
35 Salvatore Filannino Halter's Cycling Team
36 Daniel Hart Emmaus Bad Decisions
37 Leonardo Lopez Vida cycling
38 Pablo Rivera CRCA/ Kruiscx
39 Dylan Reiners
40 Christopher Farao
41 David Lloyd
42 Jacob Wellner
43 Ed Michael
44 Phillips Matthew
45 Joe Luby Cutters Bike Shop
46 Stephen Mirsky MTBNJ.com - Halter's
47 Mark O'neill Team Motion Racing
48 Daniel Mcginnis
49 Louis Fernandez Morris Adjmi Architects
50 Daniel Mcgill
51 Thomas Calcagni
52 Hernan Lucero Mineola Bicycle Racing Team
53 Andy Helffrich Cadence Racing - PHL
54 Adam Burke FITNESS CENTRAL
55 Maciej Nowakowski MTBNJ.com - Halter's
56 Greg Ahart Irontown cycling
57 Mark Keith
58 Edmond Bonnie Ride Brooklyn
59 Matthew Matusky Rutgers University
60 Rob Raichle Subaru/Liberty Cycles-Asheville NC
61 James Mccarthy
62 Tom Morse
63 Chuck Steppe
64 Dalton Kocher Team Army Cycling/ Truckers With Bi
65 Kevin Boyle Stoudts Brewing Co/ JB's Bike Shop
DNF Frederick Worthington QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
DNF Jay Zehngebot Two Seconds Ahead p/b Silk Road Cyc
DNF James Copes Bicycle Revolutions
DNF David Pyle
DNF Donald Carpenter Lehigh Wheelmen Association
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 33   Cat 5: 27   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo
2 Martin Mrugal PA Masters RC
2 Harry Hamilton Watts Up Cycling
4 Robert Reuther Bike Line
5 Chris Chapman Trek Mid-Atlantic Off Road
6 Kurt Dericks unattached
7 John Stenger Guy's Racing Club
8 Mike Stevens Trek Mid-Atlantic Off Road
9 David Schindler Trek Mid Atlantic Off Road
10 Sean Mooney Action Wheels Bike Shop
11 Robert Lattanzi CRCA/Jamison Capital - Cannondale
12 Paul Wahner Go Cycling/DrWahner.com
13 Douglas Carr Evolution Racing
14 Christoph Ohngemach Century Road Club of America
15 Scott Gamble Trek - Active Yards
16 David Lowe Philadelphia Ciclismo
17 Bruce Hotaling Team FEC
18 Sean Runnette MTBNJ.com/Sportybooks
19 Michael Freedman Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
20 Ron Redington Action Wheels Bike Shop
21 Shawn Carey Turks Head Racing
22 Gustavo Sanchez Evolution Racing
23 Dennis Derosa Stoudt's Brewing Co./JB's
24 T.j. Ditullio Action Wheels
25 Jim Wiley Bikesport/Sly Fox
26 Edwin Simoncek Stoudt Brewing/JB Bikes
27 Hector Hernandez Team FEC p/b Cycle Sport
28 Dusan Strika
29 Louis D'Amelio Evolution Racing
DNF Joseph Piscitello Pa Masters p/b Piscitello Law
DNF Wilson Vasquez Finkraft Cycling Team
DNF William Bray SAUCON VALLEY BIKES
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 11   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair Team SKYLINE
2 Tom Burrows Trek Mid-Atlantic Off Road
3 Steven Kinney
4 Paul Kornet Trek-Bike Line
5 Mark Hastings
6 Michael Meyers Curts Cyclery
7 Peter Quinn DSB Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ray Hyland Rivertowns Racing
2 Gary Wilpizeski Bicycle Revolutions Racing
3 Jay Drasher Undead A$shats / SaltFire Brewing C
4 Pete Lobianco The Cycle Works
5 Dave Pryor Thunderbear Racing & Recreation
6 Jason Reisenberger
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Otis Engel Long Tail Creative
2 Grayson Hauck Gotham Cyclists
3 Jonah Hover T-Town Elite
4 Brian Collins
5 Ryan Thornton
6 Wayne Kucinski
7 Alexander Ahnert lamprey systems
8 Joshua Garges Lamprey Systems/St Lukes
9 Andre Negron
10 Daniel Garges Lamprey Systems/St Lukes
11 Jack Ingraham Lamprey Systems
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita
2 Maya Brothers QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
3 Divya Verma T-Town Elite
4 Kate Stanford
5 Minori Yamashita
6 Jillian Halm QCW Cycling p.b.
7 Clara Engel Kutztown Cutters
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Mccary T-Town Elite
2 Zac Olszewski Gotham Cyclists
3 Nicholas Roberts Sprinter's Edge
4 Otis Engel
5 Jacob Evans Gotham Cyclist
6 Anson Wright Gotham Cyclists
DNF Grayson Hauck Gotham Cyclists
DNF Wayne Kucinski
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finley Aspholm Finkraft Cycling Team
2 Homare Yamashita
3 Jenna Davis Young Medalists
4 Sonia Lloyd
5 Sierra Vasquez Finkraft Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Halamek KING KOG / SUN AND AIR
2 Dana Haberern Two Seconds Ahead / Silk Road Cycle
3 Margaret Bania CRCA/KriusCX
4 Leah Goldberg Two Seconds Ahead p/b Silk Road Cyc
5 Melissa Pieragostini Twisted Cog/Stable 12 Race Team
6 Susan Amato
7 Lauren Seavy Colavita-Whole Foods Market
8 Emma Fudge The 5th Floor NYC
9 Hillary Macbain
10 Madeleine Knox Two Seconds Ahead/ Silk Road Cycles
11 Stefanie Lai Two Seconds Ahead / Silk Road Cycle
12 Kelly Duignan
13 Olivia Fay South Mountain Cycle & Cafe
14 Zoe Beery
15 Joy Selnick MTBNJ.com - Halter's
16 Amy Fowler
17 Elizabeth Tobey kruiscx
DNF Sara Rudolph Ride Brooklyn
DNF Jaime Taylor Team Kween
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa Colavita-Whole Foods Market
2 Vicki Barclay
3 Katrina Dowidchuk MidAtlantic Colavita Women's Team
4 Lauren Festa Rare Disease Cycling / Keswick
5 Caitlin Thompson Team Laser Cats
6 Erin Gordon Rare Disease Cycling / Keswick
7 Hattie Freye
8 Erin Mascelli Yukato Yoga p/b Two Rivers Brewing
9 Holly Neckermann No. 22 Racing
10 Cati Scheifele Trek Mid-Atlantic Off Road
11 Rosalind Patterson Rare Disease Cycling / Keswick
12 Amanda Swords Commonwealth Cycling Collective
DNF Shane Ferro CRCA/CityMD Women's Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Romano Young Medalists
2 Melissa Erickson Big Picture Cycling
3 Lucia Deng No.22 Racing
4 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling
5 Mikaela Martin Sturdy Girl Cycling
6 Carla Clifford KING KOG / SUN AND AIR
7 Aimee Layton CRCA / CityMD Racing
8 Elspeth Huyett Yukato Yoga p/b Two Rivers Brewing
9 Lauren Chesnutt No.22 Racing
DNF Jean Kilheffer hess Thru It All Body Shop
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Kraut MidAtlantic Colavita Women's Team
2 Masami Yamashita Big Picture Cycling
3 Elizabeth Williams Sturdy Girl Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2