Log In
SykeloCross Day 2 • Sep 23 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.7
6.5
3.6
5
4.8
Light Rain, 60 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
6.5
Moisture
3.6
Accel
5
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Beacham Adventures for the Cure 0:26:59.0
2 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:27:24.4
3 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:28:06.9
4 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:28:22.5
5 Adam Weddington Adventures for the Cure 0:29:53.5
6 Eric Moon Millersburg Velo Club 0:29:58.3
7 Stergios Papadakis Unattached 0:30:06.2
8 Josh Greenfeld Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:30:10.3
9 Kevin Carrick Unattached 0:30:22.0
10 Ben Stockman Unattached 0:30:31.8
11 Anton Flewelling Unattached 0:31:33.6
12 Kent Thompson Unattached 0:31:46.8
13 Matthew Carver Unattached 0:33:42.1
14 Peter Gordon Unattached 0:33:56.9
15 Michael Buccheri Team Barley & Hops 0:36:19.7
16 Rhys Milton robinson Unattached 0:37:09.0
17 Nick Johnson Jamsquad Cycling 0:37:09.2
18 Chris Jones Unattached 1 Lap
19 Edwin Sloman HPC Cycling 1 Lap
20 Stuart Lee Unattached 1 Lap
21 Nathaniel Tilley Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
22 Russell Douglas Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 5: 19   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group 0:42:40.9
2 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:43:46.6
3 Jerod Stoner commonwealth cycling collective 0:44:35.7
4 August Milliken Van Dessel Factory Team 0:45:31.9
5 Dan Miller Unattached 0:45:47.1
6 Tommy Steinebrunner S'Ville Bikes 0:49:31.3
7 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
DNF Jon Fields Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:46:01.9
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:31.6
3 Paul Bayne Crosshairs Cycling 1 Lap
DNF Elias Guerra Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:47:24.5
2 Paul Livelli Artemis Racing 0:48:12.1
3 Joshua Delmanzo Unattached 0:50:57.9
4 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:51:23.8
5 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:46.0
6 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
7 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
8 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
9 Scott Thompson Squadra Coppi 1 Lap
10 Craig Cook Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:40:18.2
2 Alexander Smith 717 Cycling club 0:40:40.5
3 William Heschl Ascent Concept Team 0:42:06.0
4 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:42:37.0
5 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:42:43.1
6 Shannon Field Ascent Concept Team 0:42:43.1
7 Dylan Stagner Great Eskape 0:43:32.1
8 Peter Schultz Team Bikenetic 0:43:32.9
9 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:43:47.1
10 Grant Mandsager Unattached 0:44:05.4
11 Rashad Mahoney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:44:15.1
12 Chris Reardon DistrictTaco Racing 0:44:34.2
13 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:25.5
14 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 0:45:38.6
15 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
16 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group 0:41:58.2
2 Ethan Frost First State Velo Sport 0:45:25.4
3 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:46:05.8
4 Tim Walker Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 0:48:43.7
5 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:37.1
6 Scott Bricker Unattached 0:50:33.0
7 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Smith Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike 0:46:32.5
2 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:47:30.6
3 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:25.2
4 David Tucker Rodman Azimut USA Squadra Corse 0:48:38.3
5 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:48:38.5
6 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 0:50:11.1
7 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:50:19.0
8 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 0:50:27.4
9 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:50:43.7
10 Albert Greene DCMTB 0:50:59.0
11 Che Hale Unattached 0:51:03.2
12 Norman Kreiselmeier Unattached 0:51:12.9
13 Craig Miser Unattached 0:52:09.4
14 Eric Moon Millersburg Velo Club 1 Lap
15 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Sean Hourihan Ascent Concept Team 1 Lap
17 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
18 Greg Yablonski Unattached 1 Lap
19 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
20 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
21 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
22 Kristofer Singleton Race Pace Bicycles 1 Lap
23 Bradley Kennedy Rock Creek Velo 2 Laps
24 Robert Cannon Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 12   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:49:49.1
2 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:51:08.0
3 Andrew Idell Unattached 0:51:35.7
4 William Hubsch Charm City Cycling, LLC 0:51:42.0
5 Jack Lanier Unattached 0:51:46.5
6 Henri Simon JAMSQUAD Cycling 0:52:04.5
7 Christopher Tank Bluemont Connection 0:52:23.5
8 Kevin Sundeen Unattached 0:52:46.8
9 Brian Crowe Great Eskape 0:52:55.6
10 William Sanders DCMTB 0:53:18.6
11 Keith Ives US Military Endurance Sports 0:53:46.0
12 Hunter Jones Bluemont Connection 0:53:56.4
13 Luke Douglas Unattached 0:54:27.7
14 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:55:36.4
15 Greg Mccracken Unattached 1 Lap
16 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
17 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
18 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
19 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Coman Ilahi Unattached 1 Lap
21 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC 1 Lap
22 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
23 Peter Gissiner Unattached 1 Lap
24 Dan Doggett Unattached 1 Lap
25 Richmond Knight Unattached 1 Lap
26 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
27 Andrew Karr Unattached 1 Lap
28 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
DNF Eric Baker National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:45:47.6
2 Jesse Morse Squadra Coppi 0:51:20.1
3 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:52:33.8
4 Douglass Gray First State Velo Sport/Henry's Race 0:52:57.1
5 Eric Sloman Unattached 0:53:12.4
6 Gary Moon Unattached 0:54:23.6
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
8 Jim Klender Adventures for the Cure 1 Lap
9 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
10 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 3 Laps
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:24.9
2 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:19:51.4
2 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:21:32.9
3 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:23:12.0
4 Lucas Williams Baltimore Youth Cycling 0:23:24.8
5 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:23:44.2
6 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:25:17.8
7 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:26:20.8
8 Parker Holland Rock Creek Velo 0:26:22.6
9 Timothy Grafov Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:26:23.6
10 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:26:43.3
11 Alexander Griffin Rock Creek Velo 1 Lap
12 Landon Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:19:18.2
2 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:19:24.5
3 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:19:40.9
4 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:20:16.6
5 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:20:36.5
6 Ansel Casper Ascent Concept Team 0:20:39.5
7 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:20:47.6
8 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:20:54.2
9 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:21:03.2
10 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:23:18.0
11 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:23:26.1
12 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:23:30.1
13 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:25:06.0
14 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:25:39.6
15 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:28:17.6
16 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:31:26.7
17 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 0:32:52.7
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:12:24.1
2 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:12:45.7
3 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:13:16.4
4 John Papadakis Unattached 0:13:19.8
5 Matthew Hendrickson Unattached 0:14:15.7
6 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:14:39.2
7 Braeden Dushkin Baltimore Youth Cycling 0:16:37.6
8 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:29.0
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Fanning All-City 0:47:38.7
2 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:54:01.1
3 George Lewis Team Bikenetic 0:54:08.9
4 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:55:54.5
5 Jason Copier Unattached 1 Lap
6 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
7 Ansel Casper Ascent Concept Team 1 Lap
8 Richmond Knight Unattached 1 Lap
DNF Kenneth Casper Unattached DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:41:05.8
2 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:46.1
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:43:11.1
4 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:58.0
5 Trace Saum S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:44:13.6
6 Ziad Lien Rock Creek Velo 0:45:59.5
7 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:10.2
8 Jesse Bower Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
10 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
11 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 1 Lap
13 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
15 Dan Cooper Phoenix Bikes 1 Lap
16 Aidan Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
17 Emran Noraga Phoenix Bikes 2 Laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:00.2
2 Jenny Bourque Bluemont Connection 0:49:48.7
3 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:07.3
4 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
5 Kelly Lynam JAMSQUAD Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:46:21.7
2 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:48:18.7
3 Irina Sarkisov Unattached 1 Lap
4 Ava Larkin Unattached 1 Lap
5 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
6 Maureen Boyle Team Bikenetic 1 Lap
7 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
8 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
9 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Britt Mason Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:41:17.4
2 Jennifer Tillman Unattached 0:41:57.2
3 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:43:58.4
4 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:45:01.4
5 Jenna Latour nichols Pro Bike FC Cycling Team 0:46:27.6
6 Amanda Swords Unattached 0:49:43.3
7 Grace Blair Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 1 Lap
8 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 1 Lap
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 0:38:26.2
2 Anna Clark Pro Bike FC Cycling Team 0:55:02.1
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edrie Ortega Great Eskape 0:32:37.3
2 Kelly Roberson Great Eskape 0:35:04.0
3 Downing Lu Rock Creek Velo 0:35:27.1
4 Raelene Meneses Unattached 0:35:45.2
5 Melanie Irizarry Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
6 Sara Mcgaughey Unattached 1 Lap
7 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
8 Karen Racowsky Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:18:25.7
2 Anna Field Baltimore Youth Cycling 0:19:56.3
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Genevieve Gordon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:31.2
2 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:29:15.3
3 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:12:52.9
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Conner Vanderkitten 0:44:38.1
2 Stephanie Swan PATHFINDER of WV Race Team 0:48:47.0
3 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:51:25.0
4 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:55:19.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:42:21.1
2 Selene Acosta dominguez Phoenix Bikes 1 Lap
3 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2