Log In
CCCX #3 • Sep 16 2018
5
1
4.9
3.2
5.1
Clear, 68 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
1
Moisture
4.9
Accel
3.2
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobin Ortenblad
2 Benjamin Gomez - villafane Garneau-Easton p/b Transitions Life
3 Ryan Rinn
4 Steve Reaney
5 Don Myrah
6 Alex Work
7 Gerald Kammerzell
8 William Kemper
9 Zachary Wick Davis Bike Club Race Team
10 Matt Moseley Huckleberry Racing
11 John Behrens Knobbe Cycling
12 Steven Tortorelli ORNOT
13 Sam Schneider SunPower Racing
14 Brendan Lehman
15 Hans Van housen Rock Lobster
16 Jordy Malmberg Top Club
17 Eric Brown
18 Taylor Cody Vynl Hst Factory
19 Kell Mckenzie
20 Charles Berhtram
21 Max Mcfadden C510
22 Emery Wedel
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janie Dalton
2 Michelle Monroe
3 Lindsay Wetzel polin SK Racing
4 Wilhelmina Zuckerman
5 Ivy Young
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Shelton
2 Dominic Vaughn-luma
3 Mcewan Tomkins
4 Cullen Keefe
5 Henry Fisher sanderson
6 Ian Hlady Black Mountain
7 Kai Yee Rock Lobster
8 Sterling Woodson
9 Alex Leonard
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Hlady Black Mountain
2 Nathan Vahlberg
3 Marcis Shelton
4 Ethan Waterhouse Rock Lobster
5 Justin Peck LGBRC
6 Enzo Sapojnikaff Rock Lobster
7 Alex Thomas
8 Alaska Grant Rock Lobster
9 Nicolas Goumas
10 Peter Vahlberg
11 Theodore Rialson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Wadsworth Family Cycling
2 Emily Knowles Kirby
3 Anna Peck Los Gatos
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Robinson
2 Steve Reaney
3 Jeremiah Root
4 Christopher Kelly Team Evergreen Cycling
5 Kell Mckenzie
6 Matt Young Team Roaring Mouse
7 Dan Winterberg
8 Max Polin SK Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malte Doerper
2 Lee Slone CFC Supcat p/b Ichigo Ore U45 Devel
3 Russell Pratt
4 Kevin Ku Vive la tarte
5 James Bender
6 Matt Leonard
7 Rowie Jaron Cognation
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David O'Brien SunPower Racing
2 Ty Salsbery FortnerGardens.com
3 Kit Samples
4 Martin Martinez
5 Rowie Jaron Cognation
6 Alexander Abaya Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
3 Chris Gaffney SunPower Racing
4 Brock Dickie
5 Matt Shelton
6 Todd Hoefer Family Cycling Center
7 Brij Lunine
8 Chad Rosser SJBC
9 Patrick Myall
10 Timothy Cannard
11 Miles Keep Menlo Velo Cyclocross
12 Mark Howland Family Cycling Center
13 Mark Acker
14 Kevin Mchugh
15 Bryan Berry
16 Eric Bustos
17 Ilya Cantor
18 Jason Nearn ACADEMY
19 Stacey Sell Family Cycling Center
20 Mark Mastoras
21 Anastasio Flores jr
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Hunt Monster Media Elite Masters
2 Mark Hlady Black Mountain
3 Dye-zone Chen
4 Michael Loftesnes CBRE Racing
5 Bernardo Tapia SunPower Racing
6 Andrew Yee
7 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Chuck Heuring ACADEMY
9 Jim English
10 Tom Switzer Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Scott Zavack
12 Mike Heenan
13 Brian Becker
14 David Sanderson
15 Michael Schaller
16 David O'Brien SunPower Racing
17 Brian Mcminn
18 Ramon Figueroa
19 Juan Ortiz
20 Travis Roberson Monster Media Racing
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Rizzo SJBC
2 Paul Robins
3 Martin De bono
4 Robin Tiner
5 Jeremy Leeds
6 Russell Mackie
7 Kirk Keeler Yosemite Velo
8 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Arthur Rodriguez Bike Lush
10 Andrew Parker
11 Mike Van lienden
12 Marc De sousa
13 Wilbur Asprec
14 Alex Lappe Menlo Velo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Foy
2 Jim Atkinson
3 Robert Meighan
4 Bill Sans
5 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Craig Ball Rock Lobster
7 Detlef Adam Spokesman Bicycles
8 Robert Martinez Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dane Grant Team Roaring Mouse
2 John Brown
3 Brad Williamson Family Cycling
4 Robert Fetherston
5 Paul Sadoff
6 David Samples
7 Ric Kellen Mellow Motors
8 Alex Lappe Menlo Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Heuring ACADEMY
2 Josh Becker "Twin Six
3 Sean Strachan Top Club Cyclocross
4 Randy Higashi
5 Aaron Casados
6 Kyle Taylor
7 Gene Selkov Spokesman Bicycles
8 Matt Miller
9 Ian Dapot
10 Bryce Costley
11 Trevor Mchenry
12 John Wasserman SunPower Racing
13 Nick Gilligan Huckleberry Bicycle
14 David Michael sweet SunPower Racing
15 Dan English
16 Manny Affonso Team Oakland
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Manuel Affonso Team Oakland Cycling
2 Cj Mooneyham
3 Matt Parker
4 David Michael sweet SunPower Racing
5 William Torres
6 David Porter
7 Nicholas Quiroz Cognition
8 Samuel Berkowitz Huckleberry Racing
9 Jose Garcia
10 Allen Kuo
11 Christian Cortez
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leonard Garza STAGE 1/AirLine Cycles
2 Mary Maroon
3 Ryan Bibko COS Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Ferrario Menlo Velo Cyclocross
2 Francis Jose Crash
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Phillips Vive la Tarte
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Bortolussi
2 Kathleen Bergeron
3 Renee Shelton
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Delia Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jamie Morton SunPower Racing
3 Heather Peck Los Gatos
4 Cindy Berhtram
5 Jamie Jorski
6 Paulette Trinh Vanderkitten CX (VKCX)
7 Cailtin Maikawa
8 Maya Fors
9 Amalia Del rosario SJBC
10 Lizzie Wright
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tasha Bull
Finishers: Cat ?: 1