Log In
BHB Spring Hill Cross- BHB Cross Central NC race 2 • Sep 9 2018
5.7
2.3
4
2.9
2.7
Overcast, 75 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
2.3
Moisture
4
Accel
2.9
Tech
2.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Baisden
2 Harris Bassett
3 Keith Vail Crank Arm Brewing Cycling Team
4 Will Pfeiffer
5 James Walsh
6 Nicholas Survoy
7 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
8 Steven George 12th State Cycling
9 Gour Das
10 Kenneth Jackson Jigawatt Cycling
11 George Worrell
12 Stephon Beaufort
13 Garrett Stormant
14 Josh Hatchell
15 Ian Bundy Constellation Cycling
16 Jake Krzyzewski
17 Richard Brandon
18 Tyler Ramer
19 Braxton Wilson
20 Mark Zhu Rogues Racing
21 Gary Jackson Velosports Racing Asheville
22 Shea Stepusin RevolutionCycleSports p/b Lonerider
23 Nate Zellmer
24 Jeffrey Baker
25 Luke Bourke
26 Jacob Clayton
27 Niko Strauss
28 Eric Schoch Triangle Velo
29 Konstantin Bakhurin
30 Brian Decker
31 Neal Saxon
32 Benedick Duria
33 Chris Lathrop
34 Curtis Staples Jigawatt Cycling
DNF Thompson Stupak
DNF Kyle Habecker
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
2 Sean Murphy
3 Jakub Augustyn
4 Will Pfeiffer
5 Michael Mcclamb
6 Matthew Watts
7 Nicholas Mcgowan
8 Ethan Dellamaestra
9 Subal Das
10 Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
11 Nathan Mullins Team Spoke Cycles
12 Jonathan Dempsey Jigawatt Cycling
13 Scott Richardson
14 Mark Zhu Rogues Racing
15 Mark Jakubowski Jigawatt Cycling
16 Adam Leman Tri-Cyclists BRC
17 Benjamin Spain Jigawatt Cycling
DNF Tyler Philips
DNF Molly Lohry
DNF James Walsh
DNF Steven George 12th State Cycling
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Guillen The Electric Banana Cycling Project
2 Lucas Livermon Crank Arm Brewing Cycling Team
3 Michael Potter
4 Keith Handlon Jigawatt Cycling
5 John Paul amalong Constellation Cycling
6 Brendan Dillow
7 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
8 Jakub Augustyn
9 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling
10 Adam Perez Happy Tooth Racing
11 Dylan Richardson
DNF Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Strauss HammerCross
2 Rodrigo Perea Tri-Cyclists BRC
3 Jonah Watt Constellation Cycling
4 Calvin Berger
5 Ignacio Perea Tri-Cyclists BRC
6 Gavin Bickerstaff
7 Travis Mathers
8 Alex Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
9 Jaxon Kopetskie
10 Willie Boynton HammerCross
11 Hunter Dempsey
12 Hunter Habecker
13 Lincoln Funk Team Spoke Cycles
14 Dylan Roe HammerCross
15 Isaac Long
DNF Ada Watson HammerCross
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Satterfield
2 Joe Otto
3 Daniel Boynton HammerCross
4 Will Zylstra
5 Tyler Roe HammerCross
6 Seth Hurley Constellation Cycling
DNF Asher Strauss HammerCross
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Watt
2 Louis Botta Constellation Cycling
3 George Worrell
4 Jeffrey Baker
5 Bill Wenner Legion Brewing
6 Robert Peters
7 Christopher Dougherty
8 Bevington Steve HammerCross
9 Chris Herring Hawley's Bicycle World Racing Team
10 Will Summer
11 Gary Jackson Velosports Racing Asheville
12 David Boynton HammerCross
13 James Lee
14 Kyle Habecker
15 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b Lonerider
16 Chris Jones
17 Jim Otto HammerCross
18 Adam Long Constellation Cycling
19 Terry Evans
20 Brian Boyle
21 Arlon Marquez
22 Scott Hart
23 Michael Wells
DNF Todd Thornton Constellation Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 13   Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling
2 Adam Perez Happy Tooth Racing
3 Jamie Kovalaske RevolutionCycleSports p/b Lonerider
4 Todd Hunter
5 Todd Berger
6 Luis Flores The Electric Banana Cycling Project
7 Kyle Johnston Team Spoke Cycles
8 Robert Bickerstaffe Team Spoke Cycles
DNF Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling
DNF Philip Kielty
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ted Hopkins Team Spoke Cycles
2 Rob Moran Storm Racing Team
3 Todd Davis KCOI Boulevard
4 Jonathan Dubel
5 Brian Funk Team Spoke Cycles
6 Bryan Ream
7 Greg Robitaille Team Audi Cary
8 Michael Vandenheuvel Crank Arm Brewing Cycling Team
9 Lonnie Brooks cycles de ORO
10 Richard Creed RevolutionCycleSports p/b Lonerider
11 Chuck Gillis
12 John Baxter Constellation Cycling
13 Roland Gomez Constellation Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Andreaus Constellation Cycling
2 Stephen Knight Constellation Cycling
3 Steven Baker RevolutionCycleSports p/b Lonerider
4 Robin Baxter
5 Derek Bateson Team Spoke Cycles
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Tiemann Crank Arm Brewing Cycling Team
2 Eamon Queeney
3 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
4 Nicholas Survoy
5 Kenneth Metzger
6 Nate Zellmer
7 Gour Das
8 Jeff Mcconnell
9 Benedick Duria
DNF Eddie Jones Berger Hardware Bikes
DNF Bill Wenner Legion Brewing
DNF Subal Das
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Harrington
2 Laura Roe HammerCross
3 Jamie Botta
4 Connie Ferrell Massage Envy
5 Elizabeth Dinatale 12th State Cycling
6 Melissa Watt
7 Erica Chard
8 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
9 Kelly Saxon
10 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors
DNF Margaret Metzger
DNF Kara Gensor
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Mclaughlin HammerCross
2 Zdenka Worsham Crank Arm Brewing Cycling Team
3 Margaret Tobey
4 Paige Bower The Electric Banana Cycling Project
5 Vanessa Roth
6 Patty Shoaf HammerCross
7 Christy Quirk
DNF Molly Lohry
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1