Log In
Portland Trophy Cup • Sep 4 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
7
1
5.7
4
2.5
Clear, 68 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
7
Beers
1
Moisture
5.7
Accel
4
Tech
2.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Livingston
2 Lorena Labarbera Gladyators
3 Leah Brown Team 10 Barrel
4 Shellie Cowling Team Coastal
5 Victoria Dusseau
6 Ariel Colemen
7 Stephanie Keske
8 Lindsay Holmes
9 Jennifer Craft
10 Mary Warhus Gladyators
11 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
12 Jessica Steimer
13 Noel Mickleberry
14 Valerie Arkell Gladyators
15 Kara Western
16 Sheena Harris
17 Trenna Sharpe Gladyators
18 Cathleen Jensen
19 Marika Yumang
20 Laurel Bybee
21 Juliana Guenther
22 Jodi Gaylord
23 Rebecca Jacobson
24 Stephanie Taylor
25 Kathleen Johnson
26 Heather Higgins Team Planet X USA p/b Xiologix
27 Susan Dixon Team 10 Barrel
28 Dorothy Cacioppo
29 Stacy Maiano
30 Sage Van wing
31 Tanya Appuhn
32 Fiona Yau-luu Gladyators
33 Jennifer M anderson
34 Kel Moore
35 Amy Elias
36 Lizzy Juaniza-saso
37 Kim Gerhardt
38 Pam Carpenter
DNF Sara Cowling Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Mateen Ritchey
4 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
5 Joshua Morrris
6 Hans Lanners
7 Gavin Newman Sage Titanium
8 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair
9 Chance Brown Trusty Switchblade
10 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
11 Easton Steimer
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macy Hagstette
2 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
3 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
4 Claire Chasse
5 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
2 Lucas Strain
3 Mitchell Trux PDX TI
4 Evan Murphy
5 Kurt Wolfgang
6 Anthony Monteleone The Athletic
7 Jeremy Russell
8 Ben Guernsey Mettle Cycling
9 Paul Furst Dialed Cycling Team
10 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
11 Chris Swan Team Oregon p/b Rodda Paint
12 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team
13 Paul Johnson
14 Zach Rotstein
DNF Tommy Tuite
DNF Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team
2 Ira Ryan Breadwinner Cycles
3 Matt Jamison Grouptrail Cycling
4 Mathew Braun
5 Doug Merritt BeerMongers
6 Derek Bowers
7 Eric Cress Team 10 Barrel
8 Matthew Smith Swift Racing
9 Eric Lanners
10 Terry Campbell BeerMongers
11 Roger Meier Cyclepath Racing
12 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
13 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
14 Brian Meyer
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Mensing Stages Cycling
2 Brad Davidson Grouptrail Cycling
3 Greg Mcelravy
4 Andrzej Stadnik
5 Ty Goldsby
6 Chad Balthazor BeerMongers
7 Randall Fransen Mettle Cycling
8 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team
9 Martin Acosta
10 Ben Pederson Grouptrail Cycling
11 Adam Kachman Mettle Cycling
12 Jacob Olsen
13 Gavin Rear
14 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition
15 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P
16 Adam Moore Grouptrail Cycling
17 Christopher San agustin Team Coastal
18 Matthew Wilkins Team Coastal
19 Nikolaus Kashey
20 Daniel Stuart bicycleattorney.com
21 Andrew Perry
22 Daniel Shaw
23 Kieran Harden Mettle Cycling
24 Dylan Wiggins
25 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint
26 Eric Hoffman
27 Brian Hanley BeerMongers
28 Ethan Furniss
29 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
30 Abram Hernandez BeerMongers
31 Geoff Sosebee
32 John Boucher
33 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
34 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix
35 John Pettitt ANTHM Collective
36 Mark Gyulafia
37 Ryan Coons
38 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
39 Eric Steimer Team 10 Barrel
40 Sean Gabrielli
41 Adam Vanarsdall
42 Phillip Kirkland Mettle Cycling
43 Adam Nicholas Gladyators
44 Charlie Lewis
45 Steven Westberg Deschutes Brewery
46 Jacob Horn
47 Vince Rodarte
48 Reyaz Rohani
49 Jacob Roth
50 John Lopez
51 Isaac Sederbaum
52 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Patrick Benson
DNF Ben Tankus Byzick + Company Cycling
DNF Jesse Merrithew
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Thorne
2 Greg Talbert
3 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
4 Trig Rogers bicycleattorney.com
5 Mike Mercer
6 Steven Basden Cyclepath Racing
7 Brian Bogle Dialed Cycling Team
8 John Prosser Revenge Cycling & Racing
9 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike
10 Mitch Gold Team Dr Will Bar
11 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Richard Desmond
13 Marc Zenoniani
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daveed Fleischer
2 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
4 Ron Strasser Team S+M
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Cowing Team 10 Barrel
2 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
3 Mike Alfoni
4 Michael Mcgehee
5 Dean Proteau
6 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
7 J Pearce beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint
8 Patrick Dailey
9 Alastair Cox
10 Adriel Klein
11 Scott Johnson
12 Colin Skinner
13 Connor Shimamoto
14 Adam Andrus
15 Alex Gay
16 Richard Pool
17 Jeff Snow ANTHM Collective
18 Alex Wilson Hammer Velo
19 Max Erdenbender
20 Dan Harrison
21 Miguel Lopez
22 Chase Stevens
23 Matt Barney
24 Fabio Bellini Capitol Velo
25 Chaise Jonsen
26 Gregory Cazemier
27 Mark Braun Team Oregon p/b Rodda Paint
28 Ben Helgren
29 Marc Zenoniani
30 Zach Goude
31 Shaina Hardin
32 John Condon Dialed Cycling Team
DNF David Robinson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team
2 Peter Gutwald Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
3 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
4 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
6 Gavin Mcgregor
7 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
8 Jerry Inscoe
9 Nolan Restivo
10 Patrick Johnson Team 10 Barrel
11 Timothy Breault
12 Ken Elser
13 Joel Sherman
14 Billy Holcomb Trusty Switchblade
15 Sean Cook Cyclepath Racing
16 Rick Boston Cyclepath Racing
17 Mike Wenrick
18 Jeremy Zane
19 Tony Pitone
20 David Rayls
21 Dave Aldersebaes
22 Steven Ohlhaber
23 Garrett Tyburski
24 Mike Lurie
25 Eric Hagen
26 Ryan Morgan Trusty Switchblade
27 Jered Bogli
28 Ryan Mcintyre
29 James Green
30 Josh Kneedler Cyclepath Racing
31 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
32 Derek Chiles
33 Mark Sather Team 10 Barrel
34 Stefano Spedini
35 Colin Howard Hammer Velo
36 Jon Ragsdale
DNF Joel Crouch
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
2 Ryan Weaver
3 Kyle Mensing Stages Cycling
4 Colin Rowan Team Wooly Mammoth
5 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
6 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
7 Bo Thunell
8 Pete Rubijono
9 Kyle Ireton ANTHM Collective
10 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
11 Kellen Kjera
12 Keith Mcintire Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
13 Jacob Furniss
14 Christian Reed
15 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
16 Eric Stolberg ANTHM Collective
17 Nat Johnson
18 Landon Holt
19 Jay Swavely
20 John Walrod
21 Ryan Labarre Team Velo Cult
22 Geoff Sosebee
23 John Napier
24 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
25 Carl Aldrich BeerMongers
26 John Boucher
27 Billy Holcomb Trusty Switchblade
28 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
29 Matthew Wilkins Team Coastal
30 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
31 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
32 Alexander Zybin Team UP
33 Steven Westberg Deschutes Brewery
34 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair
DNF Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Greg Johnson
DNF Greg Johnson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Abra Mcnair
3 Traci Smolen Team S+M
4 Mollie Futterman Team AF
5 Ashley Lance BeerMongers
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger Team S+M
2 Elizabeth White
3 Angharad Porteous bicycleattorney.com
4 Laura Parsons
5 Taylor Snider Team Coastal
6 Julie Baird Grown Rogue Cycling Team
7 Carley Leins Team Nonstop
8 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair
9 Kayt Mathers Grown Rogue Cycling Team
10 Sierra Domaille Team Coastal
11 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
12 Erinne Goodell Team Slow
13 Kate Drennan BeerMongers
14 Sierra Callahan
15 Sharon Anderson Grown Rogue Cycling Team
16 Holly Baird
17 Iris Dougherty
18 Rebecca Hillary Team AF
DNF Nicole Beckwith
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team
2 Jacqueline Mautner Team AF
3 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
4 Susannah Nelson
5 Hannah Moore
6 Autumn Shreve Team AF
7 Krissy Brunsman
8 Heather Wolfgang
9 Molly Quan Team Coastal
10 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
11 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair
12 Epiphany Couch Grown Rogue Cycling Team
13 Erica Spiritos
14 Amy Vaillancourt-sals Team Oregon p/b Rodda Paint
15 Rachel Cameron Trusty Switchblade
16 Shawna Pearson BeerMongers
17 Jordan Faulds Team AF
18 Erin Mensing
DNF Anne Liggett Stages Cycling
Finishers: Cat ?: 19