Log In
NWCX Cup #1 • Sep 8 2018
3.8
1.8
2.4
2.5
1.2
Mostly Cloudy, 64 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.8
Beers
1.8
Moisture
2.4
Accel
2.5
Tech
1.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Morgenson Cycle U 27:55.2
2 Keegan Tornow Rad Racing 30:49.4
3 Porter Melvin 31:18.7
4 Atticus Dutt 32:30.1
5 William Pryor 37:45.9
6 Braedan Tornow Rad Racing -1 lap
7 Landon Anderson Rad Racing -1 lap
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Rogers 23:42.2
2 Henry Kaeser 24:00.6
3 Nathan Sabol Rad Racing NW 24:34.8
4 Parker Anderson Rad Racing 25:14.9
5 Parker Stanford Cycle U 25:35.6
6 Connor Lamb Dyna Racing 25:38.1
7 Brooks Enge Dyna 25:39.3
8 Euan Mcelwaine Cycle U 25:58.8
9 Joe Spranger Broadmark Mount Si 27:25.5
10 Otto Begus Cycle U 27:28.9
11 Ella Gillespie 27:44.8
12 Skye Mcdonald Cycle U 27:59.7
13 Finn Westover 28:00.0
14 Itai Malakoff Cycle U 28:35.8
15 William Fowler Jerry Baker Juniors 29:15.8
16 Alex Ryse School of Cross 29:37.8
17 Unknown Rider 29:51.3
18 Luca Laverde Cycle U 31:19.5
19 Donovan Ramirez Cycle U 32:25.8
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Turner 45:29.8
2 Sid Wray Egencia Racing 45:45.4
3 Colin Ferguson Fanatik Bike Co. Race Team 47:44.2
4 Paul Josephson Apex Racing 49:55.9
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Baker Broadmark Capital 39:50.0
2 Jason Hansen Tacoma Bike Racing Team 40:04.7
3 Blaine Felton Alki Velo Club 41:44.0
4 Todd Tourville Taco Time Northwest Cycling Team 42:27.6
5 John Buwalda Taco Time 43:24.3
6 Greg Gizinski Cycle U -1 lap
7 Jason Bogan -1 lap
8 Peter Mayer Taco Time Northwest Cycling Team -1 lap
9 Michael Mullen Taco Time Northwest Cycling Team -1 lap
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tubbs Audi 41:40.2
2 Jason Walker 41:40.5
3 Todd Davis Hammer + Awl 41:40.9
4 James Birkenbuel Mighty Riders 41:43.1
5 Groblewski Pete 42:16.5
6 Nicholas Bennette Keller Rohrback 42:16.8
7 Daniel Cooley Team Velo City Cycles 42:27.6
8 Doug Carlton Keller Rohrback 42:33.0
9 Matthew Scott Fiets Met Slagroom 42:37.0
10 Barney Gill Mayhem Racing 42:49.0
11 Chris Rodde 42:55.4
12 Jc Ramirez 43:39.7
13 Pedro Deguzman Hotwire Racing Team 43:42.4
14 Alec Duxbury 43:43.3
15 Matthew Mack Team Type 1 Foundation 44:19.9
16 Dwaine Trummert 44:33.2
17 Kaplan Ben Keller Rohrback Cycling 44:44.4
18 Peter Super Hagens Berman Cycling 44:53.4
19 Tom Ryse Emde Sports 45:26.1
20 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates 46:02.2
21 Scott Renda Apex Racing 47:04.4
22 Chris Bond Dyna Racing 47:15.5
23 Mark Freda Mayhem Racing 47:36.2
24 Taylor Kendall Egencia 48:59.6
25 Reeve Geary Avanti Velo -1 lap
26 Travis Dougan Fell Swoop Racing -1 lap
27 Matthew Oseto Audi -1 lap
28 D Parsons Taco Time NW Racing -2 laps
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Brubaker 46:14.0
2 Matthew Larsen 46:32.8
3 Jonathan Castrodale Hedonspeed 46:57.9
4 Terry Buchanan Seattle 47:12.3
5 Keith Heinzelman 2020 Fuel 48:23.3
6 Erik Olson Taco Time Northwest Cycling Team 48:47.2
7 Denny Bartlett Drop Bar Racing 48:51.6
8 Curtis Crape 49:14.0
9 Pieter Mulier 49:16.3
10 Russ Morgenson Cycle U 50:11.0
11 Brian Guthrie JoeFroyo Racing p/b Old Town Bicycl 50:23.4
12 Jeff Flick KUHL Cycling Team 50:32.2
13 Scott Mcnees 50:46.6
14 Steven Moe Team Nemesis -1 lap
15 Trig Rogers -1 lap
16 Michael Brown Fell Swoop -1 lap
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Wakeman 39:02.1
2 Justin Tornow Bearded Monkey Racing 39:21.2
3 John Melvin 40:16.2
4 John Mcmillan 40:17.5
5 Harrison Magun Apex Racing 41:10.9
6 Nathan Harrison 41:31.4
7 Larry Steinberg Black Sheep Squadron 41:33.0
8 Russ Rainforth Egencia 41:33.3
9 Nathan Hakken Apex Racing 41:37.1
10 Todd Dry MisFitz Cycling Team 41:42.8
11 Hermoso Chris 41:58.5
12 Andy Bechtel Liquid Velo 42:38.4
13 Tom Platt SnoCo Velo 42:47.4
14 Mark Spencer-coons Egencia 43:39.1
15 Dan Goldberg Cannondale 43:40.0
16 Josh Smith Team Velo City 43:59.4
17 Lash J mullen Dyna Racing 45:29.6
18 Jeff Zeunert Apex Racing 46:27.6
19 Michael Mullen Taco Time Northwest Cycling Team -4 laps
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Adolf Fell Swoop 39:14.1
2 Roy Colven 39:51.1
3 Brett Gaspers Apex Racing 40:34.9
4 Andre Odendaal The Pony Shop 40:41.2
5 Paul Lastayo 41:05.7
6 Todd Reedy 41:07.1
7 Jim Peot RIDGE Cyclesport 41:11.0
8 Mike Burris Fell Swoop 42:26.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Brubaker KUHL Cycling Team 37:58.1
2 Kevin Johnson Egencia 39:07.5
3 Jeff Flick KUHL Cycling Team 40:12.3
4 Robert Milligan Dyna Racing 44:08.0
5 David Stanton Taco Time Northwest Cycling Team 44:20.8
6 Jim Hansen Ravenna Capital Management 44:23.4
7 Tracy Ross Fell Swoop 45:03.8
8 Jim Rice Dyna Racing -4 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Stroud Old Town Bicycle p/b Ritzman Constr 1:00:20.9
2 Joshua Clarkman Donkey Label 1:00:21.4
3 Leigh Thurgood 1:00:22.8
4 Courtenay Mcfadden Pivot-Maxxis Pb Stans-DNA Cycling 1:00:23.2
5 Dieter Laskowski PCP Racing 1:02:39.3
6 Clark Smithson Tenspeed Hero 1:03:40.6
7 John Reynders -1 lap
8 Damien Dabrowski Egencia -1 lap
9 Mason French -1 lap
10 Jason Kirk -1 lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Ryse School of Cross 36:51.6
2 Mcgraw Sean Tenspeed Hero 37:34.0
3 Trenton Cherco 37:41.2
4 Justin Wade Audi 37:49.9
5 Michael Chaten Egencia 38:20.8
6 Jacob D miller Cycle U 38:42.3
7 Zor Keeler Audi 38:59.5
8 Jonathan Pittsford Tenspeed Hero 40:10.1
9 Carson Hedrick Hedrick Racing 40:27.5
10 Jordan Lucke Egencia 40:40.2
11 Winston Hackett Cycle University 40:47.9
12 Nathan Sabol Rad Racing NW 41:59.2
13 Scott Sturges Palouse Bicycle Racing 42:03.3
14 Nicholas Rotter Hedrick Racing 42:13.9
15 David Gambel 42:27.5
16 Lash Mullen Dyna Racing 44:29.5
17 James Campbell-harris Hedrick Racing -1 lap
18 Dane French Montana State University -1 lap
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Burks Rescue Project 41:52.1
2 Seth Bedwell Dyna Racing 41:53.0
3 Christopher Benson 42:24.0
4 Stephen Snider Bike Masters- WA 42:40.5
5 Christoper Shone 42:47.9
6 Matthew Dial Deschutes Brewery 42:54.2
7 Robert Axel anderson Space Cadet Racing 45:41.4
8 Blaine Miller 45:41.8
9 Scott Kuehn Indigenous Wheels 45:42.0
10 Andrew Zeigler 46:57.2
11 Sean Rosendahl -1 lap
12 Shawn Peerson -1 lap
13 Steven Skelley -1 lap
14 Jeffrey Paul -1 lap
15 Juan Mejia Vertical World Cycling -1 lap
16 Blair Cooper -2 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Parsons Clif Bar 55:46.0
2 David Howard Tenspeed Hero 56:23.2
3 Garrett Sczechowski Dyna Racing 56:40.6
4 Westover Steve 57:06.0
5 Ian Tubbs Audi 57:18.8
6 Brian Baumhover 57:27.5
7 Adrian Magun Apex Racing 57:30.1
8 Nikos Mills Drop Bar Racing 57:39.9
9 Craig Undem Cycle Univrsity 58:37.3
10 Nick Boroughs 59:39.6
11 Andrew Howe Soft Like Kitten 1:00:18.4
12 Will Barnes 1:00:22.3
13 Garrett George Tenspeed Hero 1:00:46.5
14 Sam Zivin Audi 1:01:22.9
15 Connor Gizinski Cycle U -1 lap
16 Henry Kaeser -1 lap
17 Keith Robinson Center Cycle Racing Team -1 lap
18 Owen Rogers TCNF Legal Racing Team -2 laps
19 Trey Trefry Rad Racing NW -7 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Olsen 44:08.9
2 Nick Stroud Old Town Cycles 45:02.4
3 Damien Dabrowski Egencia 45:39.1
4 Richard Caramadre KUHL Cycling Team 46:29.1
5 Joel Liefke 50:03.8
6 Greg Gizinski Cycle U -1 lap
7 D Parsons -1 lap
8 Michael Demarco -2 laps
9 Nicholas Martinez Broadmark Capital -5 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keaghlan Robinson NWCX Project 31:26.0
2 Elsie Mccabe Indigenous Wheel Co Factory Team -1 lap
3 Kassidy Mcnees -1 lap
4 Camilla Mejia Vertical World Cycling -1 lap
5 Isabella Mejia Vertical World Cycling -1 lap
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olga Magun Team Thrive p/b Kaiser Permanente 36:54.0
2 Kelly Davis 39:13.9
3 Carla Brock Team Thrive 40:46.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Fitzgerald KUHL Cycling Team 37:45.2
2 Johnson Sheryl Egencia 37:45.6
3 Linda Lastayo KUHL Cycling Team 42:52.7
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Deneweth Indigenous Wheel Company Factory Ra 33:55.6
2 Kristin Campbell Just Giver 4 PD 34:10.7
3 Malia Greening Liquid Velo 34:11.3
4 Addison Leckrone 36:42.7
5 Jessica Thompson Spokeswomen Racing 39:30.6
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaux Mcbirney 36:05.9
2 Rebecca Book Space Cadets 36:16.2
3 Ana-maria Popp Tenspeed Hero 40:34.4
4 Ella Dorband 40:52.5
5 Lavonne Wilson Team Thrive 43:52.9
6 Hannah Mccabe Indigenous Wheel Co Factory Team -1 lap
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Brown 40:31.2
2 Sarah Tyson 43:03.1
3 Renae Smith Team Thrive p/b Kaiser Permanente -1 lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monica Lloyd Olympia Orthoapedic Associates 48:30.6
2 Ivy Audrain Speedvagen Factory Racing Team 50:09.5
3 Karine Valliant-Saunders Liquid Velo -1 lap
4 Hayden Gizinski NWCX Project -1 lap
5 Callah Robinson Rad Racing NW -1 lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malia Greening Liquid Velo P/B Expeditors 46:19.4
2 Karine Valliant-Saunders Liquid Velo 50:28.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1