Log In
COMPEDGE CYCLOCROSS @ BLUNT PARK • Aug 26 2018
4.8
4
4.9
4.7
1.8
Clear, 78 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
4
Moisture
4.9
Accel
4.7
Tech
1.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Hayes 45:52
2 Jake Korn
3 Johnny Meyerle CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM
4 Henry Komosa COMPEDGE/FLYRACING
5 Jonathan Falcetti COMPETITIVE EDGE RACING
6 George Ives CAPITAL VELO CLUB - CVC
7 Justin Eichenlaub NCC / LAUGHING DOG BICYCLES CX TEAM
8 Jonathan Meuse EXETER CYCLES
9 Richard Nadeau
10 David Stearns FRITZ'S BICYCLE SHOP
11 Aiden Mapel COMP EDGE RACING
12 Nicholas Hrvatin
13 Neal Bachmann UMASS BIKE RACING CLUB
14 Nicholas Groll R-CUBED
15 Hunter Creel
16 John Ricardi COMPETITIVE EDGE CYCLING
17 Aaron Girard NYCROSS P/B CRAFT
18 Bennett Gentry
19 Nicholas Willette AETNA RACING TEAM
20 Morgan Rueckert TEAM ERRACE
21 Jason Murawski COMPETITIVE EDGE RACING
22 Kevin Mcguire HUP UNITED 48:25
23 Gabe Jiran GHCC
24 Scott Montemerlo
25 Elcio Maciel BIKE ZONE CAPE COD!
26 Roderick Eskew Laurel Bike Club
27 Michael Bazzano RACE CF
28 Chris Morris Aetna/expo
29 Christopher Smith COMP EDGE RACING
30 Erik Maher
31 Mark Sondeen EXPO WHEELMEN
32 Vincent Silvestre JRA CYCLES
33 Kyle Hayes MINUTEMAN ROAD CLUB
34 Dillon Pronovost CHESHIRE CYCLE RACING
35 John Corbo CHESHIRE CYCLE RACING
36 Christopher Labby
37 Adele Paquin NORTHAMPTON BICYCLE RACING
38 Jason Johnson NORTHAMPTON BICYCLE RACING
39 Jared Freedman
40 Patrick Ganieany NORTHAMPTON BICYCLE RACING
41 David Bond COMPETITIVE EDGE RACING
42 Ian Thompson LAUREL
43 Ethan Terrill SOUTHBRIDGE BICYCLES
44 David Powell COMPETITIVE EDGE RACING
45 Jarvis Lee COMMUNITY BICYCLE RACING
46 Christopher Brackett
47 Harry Gordenstein
48 Sara Hunt STAGE 1 CYCLING TEAM/AIRLINE CYCLES
49 Justin Perreault
50 Jonathan O'keeffe NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC)
51 Jonathon Jasak CYCLONAUTS
52 Bill Sanders
53 Matthew Leahey CYCLONAUTS RACERS
54 Simon Bauwens
55 Ryan Zygarowski
56 Ryan Horn
57 Patrick Lessard COMP EDGE RACING
58 Ian Carrico NORTHAMPTON BICYCLE RACING
59 Bill Johnston Bicycle World
60 Kevin Danis FRITZ?S BICYCLE SHOP
61 Fred Hamlin
62 Joshua Bressem
63 Matthew Bys
64 David Ames
65 William Skirkey Frit's Bicycle Shop
66 Greg Wise JOE'S GARAGE
67 Bruce Ackman
68 Devin Auclair
69 Stephen Lederer COMPETITIVE EDGE
70 Craig Damaschi
71 Charles Tarbay R-CUBED
72 Avi Kurlantzick COMMUNITY BICYCLE RACING
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 35   Cat 5: 16   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Servetas NYCROSS P/B CRAFT 43:40
2 Connor Singh NYCROSS P/B CRAFT
3 Ryan Zwick CCAP STAGE 1 MUDDY MAYHEM 45:40
4 Tyler Samson COMPETITIVE EDGE RACING 46:16
5 Nicolas Villamizar CCAP/ERRACERS 46:32
6 Michael Dore BIKEWAY SOURCE/BELL LAP 46:42
7 Devin Auclair
8 Patrick Staples NCC 47:00
9 Anthony Santamaria CYCLONAUTS
10 Nicholas Hrvatin 47:25
11 Hanjiro Kawai BCA LINEN
12 Brad Walker 545 VELO
13 John Meyerle TEAM HORST SPORTS
14 Saverio Fiorino BLACKLODGE
15 Henry Komosa COMP EDGE RACING
16 Matt Zarotny JOE'S GARAGE 47:53
17 Will Lodge AETNA RACING
18 Mark Wendolowski CYCLONAUTS RACERS
19 Dan Kurowski CYCLONAUTS RACERS 48:40
20 Bryon Lewis
21 Loren Graham CNYC 49:05
22 Daniel Servetas NYCROSS P/B CRAFT
23 Johnny Morin JOE'S GARAGE 49:40
24 Joseph Marinelli COMMUNITY BICYCLE RACING 50:00
25 Johnny Meyerle CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM
26 Chuck Munn
27 Sam Veggeberg BIKEWAY SOURCE 50:39
28 Xander Jones CCAP 51:27
29 Aiden Mapel COMP EDGE RACING
30 Brian Hupe TEAM HOULTON FARMS DAIRY
31 Jarvis Lee COMMUNITY BICYCLE RACING 52:17
32 Roderick Eskew Laurel Bike Club 52:39
33 Kerry Robair TEAM EDGE 53:30
34 Jonathan O'keeffe NCC 54:56
35 Thomas Barnett
36 Matthew Leahey CYCLONAUTS RACERS
37 Avi Kurlantzick COMMUNITY BICYCLE RACING
38 David Holmander SWAMI'S CYCLING CLUB
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Petrov CANNONDALE P/B CYCLOCROSSWORLD.COM 40:22
2 Scott Smith DIRT LEAGUE 41:06
3 Trent Blackburn JAM / NCC 41:29
4 Alec Donahue JAM/NCC 42:49
5 Ian Gielar JAM / NCC
6 Chris Niesen JAM / NCC 43:00
7 Mark Miller MAD ALCHEMY
8 Andrew Nicholas
9 Christian Norvold JAM / NCC
10 Jacob Leblanc COMP EDGE RACING
11 Eric Kirouac 43:35
12 Garth Schwellenbach LAUGHING DOG BICYCLES
13 Travis Wold SPIN ARTS CYCLING
14 Erik Carlson Hyperthreads/Apex 44:01
15 Daniel Vaughn JAM FUND / NCC 44:19
16 Keith Gauvin AETNA-EXPOWHEELMEN 45:07
17 James Honda NYCROSS P/B CRAFT 46:04
18 Mark Buffone 46:16
19 Jonathan Mauterer NORTHAMPTON BICYCLE RACING 46:30
20 Fred Prescott DR NAYLOR-TREADWELL TRAINING 47:02
21 Ellen Noble TREK FACTORY RACING 48:17
22 Patrick O'sullivan KEEP IT TIGHT
23 Joseph Marinelli COMMUNITY BICYCLE RACING 49:51
24 Michael Cole MINUTEMAN ROAD CLUB 50:18
25 David Hildebrand TREK CYCLOCROSS COLLECTIVE
26 Paul Weiss PORTLAND VELO CLUB/CYCLEMANIA
27 Natalie Tapias JAM / NCC
DNF Anna Savage JAM FUND / NCC
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Zwick CCAP STAGE 1 MUDDY MAYHEM 37:32
2 Kevin Mullaly
3 Jaden Wise NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC)/JAM
4 Nicolas Villamizar CCAP/ERRACERS
5 David Thompson CCAP STAGE 1 MUDDY MAYHEM
6 Sean Rourke CCAP TEAM HORST JUNIOR SQUAD
7 Kyle Mullaly
8 Ethan delgrosso Delgrosso WAYFARER BICYCLE
9 Johnny Meyerle CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM
10 Camden Foley AP DEVELOPMENT TEAM
11 Cole Ricardi TEAM HORST JUNIOR SQUAD/CCAP
12 Brendan Kelly NYCROSS
13 Elijah Hughes 1 PVD CYCLING
14 Wyeth Curtis NEW ENGLAND DEVO P/B CADENCE WEALTH
15 Shepard Livingston CCAP Team Horst Junior Squad
16 Lars Roti CCAP TEAM HORST JUNIOR SQUAD
17 Jack Day
18 James Langevin COMPETITIVE EDGE Racing
19 Colby Derosier
20 Cade Fravel CCAP FAIRFIELD COUNTY YOUTH CYCLING
21 Nathaniel Summers THE RAILTRAILERS
22 Tim Day
23 Ari Daube-valois NORTHAMPTON CYCLING CLUB
24 Samuel Rueckert TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING
25 Amanda Meyerle CCAP SHERPA JUNIOR CYCLING TEAM
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 13   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden AETNA RACE TEAM 44:14
2 Scott Yarosh CYCLONAUTS RACERS 44:34
3 Graham Garber TEAM RALPHA
4 Patrick d. Rondeau NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC) 44:55
5 R. Michael Mckittrick PEDALPOWERTRAINING.COM 45:45
6 Karel Citroen STAGE 1/AIRLINE CYCLES 46:30
7 Christian Page UNATTACHED 47:43
8 C Todd Lombardo HUP / COMP 49:36
9 Brandon Fravel CANNONDALE 50:18
10 Ed Morris
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Candidus RIVERSIDE RACING 44:00
2 Robert Campos BIKE JUNKIE RACING 44:30
3 R. Michael Mckittrick PEDALPOWERTRAINING.COM 44:37
4 Christopher White CYCLONAUTS 45:10
5 Jeremy Brazeal AETNA RACING TEAM 45:39
6 Arthur Roti TEAM HORST SPORTS
7 Alexis Arapoff BMB RACING
8 Scott Livingston Team Horst Sports 45:53
9 Wade Summers TEAM HORST SPORTS 46:10
10 Joe Rodrigues CYCLONAUTS RACERS
11 Ted D'onofrio 47:18
12 Humberto Raposo AETNA EXPO WHEELMEN
13 Bryan Zieroff STAGE 1/AIRLINE CYCLES
14 Eric Hallman GRACE BICYCLES VELO CLUB 47:35
15 Michael Cole MINUTEMAN ROAD CLUB 47:56
16 Scott Graham CNYC/ LITTLETON BIKE AND FITNESS 48:08
17 Loren Graham CNYC 48:17
18 Frederick Marius MINUTEMAN ROAD CLUB 48:53
19 John Meyerle TEAM HORST SPORTS 49:01
20 Shawn Kelly TEAM BREWERY OMMEGANG 49:52
21 James Mcdevitt CYCLE-SMART 50:24
22 Paul Weiss PORTLAND VELO CLUB/CYCLEMANIA
23 David Bancroft TEAM SPARK
24 David Powell COMPETITIVE EDGE RACING 52:10
25 David Keppler BIKEMAN.COM
26 John Weferling COMPETITIVE EDGE RACING 52:44
27 William Davis CHESHIRE CYCLE RACING 53:01
28 Shane Delgrosso WAYFARER BICYCLE 53:30
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 14   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eiric Marro SUNAPEE/BUCHIKA?S/CONTINENTAL PAVIN 37:404
2 Thomas Ricardi TEAM HORST SPORTS
3 Eugene Petrella CCC/KELTIC CONST./ZANES CYCLES
4 Michael Parent COMPETITIVE EDGE CYCLING
5 Colman O'connor RIVERSIDE RACING
6 David Morgan GOM RACING
7 James Stafford Bicycle Depot
8 Frederick Marius MINUTEMAN ROAD CLUB
9 David Goodwin NORTHAMPTON CYCLING CLUB
10 David Rustico TEAM DSO MFG - ERRACE
11 Joe Candeias AETNA-EXPO WHEELMEN
12 Keith Honda CAPE COD CYCLING CLUB
13 Jack Tickle BIKEWORKS/SWANSEA VELO CLUB
14 Marc Tatar BIKEWORKS/SVC
15 Greg Gadowski PUTNEY/WESTHILL
16 Ken Coleman BCA/LINEN
17 Dave Otis "GEARLINK RACING
18 Wayne Barlow PARADISE SPORTS
19 Christopher Weiland HAMMER NUTRITION
20 Darrell Rikert SARATOGA BIATHLON
21 Allan Dias
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Fidao RACE CF 42:20
2 Carolyn Mason RACE CF
3 Jessica Burgess wise NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC) 43:42
4 Bryna Cofrin-shaw CRCA/DAVE JORDAN RACING 44:09
5 Maura Bergan 44:23
6 Sandra Delgrosso WAYFARER BICYCLE 45:01
7 Jo-annie Laroche 46:55
8 Sarah Weiskittel 48:23
9 Amanda Resch NEMBA RACING 49:38
10 Kate Powers
11 Deb Collins COMPETITIVE EDGE RACING
12 Kimberly Talbot
13 Kate Leppanen PEDALPOWERTRAINING.COM
DNF Laura Mullaly
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko MELLOW MUSHROOM/VAN DESSEL
2 Emily Curley CORNER CYCLE
3 Sarah Thomas
4 Vickie Monahan TEAM ERRACE
5 Nicole Vassar BMB RACING
6 Adele Paquin NORTHAMPTON BICYCLE RACING
7 Emily Molden NANTUCKET VELO
8 Angelica Pires moraes BIKE ZONE CAPE COD
9 Sara Melikian COMPETITIVE EDGE RACING
10 Darcy Foley FOLEY RACING
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lily Day
2 Matthew Matt
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Johnston
2 Breandan Cole MINUTEMAN ROAD CLUB
3 Nolan Walker NEW ENGLAND DEVO P/B CADENCE WEALTH
4 Sean Cole MINUTEMAN ROAD CLUB
5 Ben Johnston
6 Bryce Hamilton CCAP
7 Jack Thompson
8 Mikey Day
9 Colin Hamilton CCAP
10 Brohm Citroen STAGE 1 MUDDY MAYHEM
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5