Log In
Carpenter Park Cyclocross • Oct 18 2009
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4
0
0
5
0
Partly Cloudy, 49 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
2 David Lombardo Verdigris Cycling
3 Eric Heiligenstein Yojimbo's Track Cats
4 Charley Liu Alberto's sport
5 Corey Higgs Redline Racing Ltd
6 Aaron Harrison Redline Racing Ltd
7 Thomas Nguyen Team Pegasus
8 Kyle Mindick xXx Racing
9 Zach Atha
10 Tom Powers
11 Jan-edward Gierlach
12 Maxx Hall Vision Quest
13 Juan Gonzalez
14 Jacob Thom Half Acre Cycling
15 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
16 Jack Norman Chicago Endurance Sports
17 Gina Johnson Unattached
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sondag Vision Quest LLC
2 Michael Hemme Courage
3 Louis Kuhn Unattached
4 Jason Knauff Burnham Racing
5 Matt Silvia Unattached
6 Aaron Fader
7 Walid Abu ghazaleh Van Wagner
8 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
9 Greg Heck xXx Racing
10 Bob Karlow Verdigris Cycling
11 Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
12 Marc Moeller Duplicraft / Main Street Bicycles
13 Ara Oggoian Bicycle Heaven
14 Michael Young xXx Racing
15 Mark Feary The Pony Shop
16 Brian Karlow ABD Cycling Team
17 Jose Barraza
18 Troy Crady MOX
19 Kenneth Benaides
20 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
21 Christian Soto Unattached
22 Matt Larson Iron Cycles
23 Joseph Kallo Team TATI
24 Matthew Bennett Vision Quest
25 Paolo Urizar xXx Racing-AthletiCo/The Bonebell
26 Brad Dash ABD Cycling Team
27 Lew Chin Rhythm Racing
28 Mark Harris Northbrook Garner Bicycle Club
29 Brian Morrissey xXx Racing
30 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
31 Paul Kardosh Unattached
32 Dan Mallek Village Cyclesport
33 Jason Meshberg Flatlandia Cycling Team
34 Franco Panveno Alberto's Sport
35 Brian Akers WDT International Cycling Team
36 John Gatto
37 Matthew Haiduk Bicycle Heaven
38 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
39 Robert Higgins Unattached
40 Jason Trock
41 James Sneddon ABD Cycling Team
42 Elvis Falbo Beverly Bike/VeePak
43 Francisco Torralba Team TATI
44 Edward Hernandez Duplicraft / Main Street Bicycles
45 Victor Nikolenko
46 Ryan Crabbe Columbus Bike Racing
47 Jes Cisneros North Branch Cycling Club
DNF Scott Knoepke Team Bicycle Heaven
DNF Jason Mathis
DNF Kevin Heppner Killjoy
DNF Robert Murray Beverly Bike/VeePak
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 23   Cat 4: 10   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Arrigoni Verdigris Cycling
2 Christian Zauner Verdigris Cycling
3 Erik Enyedy Kraft / Velo Club Roubaix
4 Mike Norman Unattached
5 Steel Bokhof Turin Bicycling Society
6 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
7 Christopher Sherpitis xXx Racing
8 Thomas Flynn Killjoy
9 Peter Rolewicz Comcast
10 Michael Stanley Verdigris Cycling
11 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
12 James Nowak ABD Cycling Team
13 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
14 John paul Mccarthy Unattached
15 Danny Warner Verdigris Cycling
16 Richard Prodans Colavita Racing
17 James Brady The Pony Shop
18 Rich Delgado Unattached
19 Andrew Hines Team Mack Racing
20 Scott Ross Unattached
21 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
22 Tim Gallagher Unattached
23 Patrick Myers Team TATI
24 Scott Starbuck The Pony Shop
25 Kevin Flowers The Bike Shop
26 Duane Higgs Redline Racing Ltd
27 David Hudson xXx Racing
28 Mike Scalise Village Cyclesport
29 Maurice Wills Velo Club Roubaix Inc
30 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
31 Franco Panveno Alberto's Sport
32 Chris Hammer Wheel Fast Racing
33 Peter Di teresa University of Chicago Velo Club
34 Chuck Judy Turin Bicycle/Barker+Nestor
35 Charles Rulich Unattached
36 Paul Lipka Colavita Racing
37 Frank Shapiro Alberto's Sport
38 Timothy Denman Redline Racing Ltd
39 Colin Donlan Vision Quest
40 Kenneth Jurish Unattached
41 Will Cummins
42 Mark Olson xXx Racing
43 Phil Lageschulte
44 William Mcdade xXx Racing
45 Anthony Pachuta Colavita
DNF Sean Mccann Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 27   Cat 4: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Simon Verdigris Cycling
2 Thomas Shafer Alberto's Sport
3 Allan Thom Half Acre Cycling
4 John Bucksbaum Unattached
5 Edward Bartley Tower Racing
6 Tom Carlson
7 Fred Faller Unattached
8 Joel Roth Team TATI
9 John Duncker Unattached
10 William Heffernan Unattached
11 Gary Whalen Flatlandia Cycling Team
12 Albert Weigel velo club roubaix / E.A.D.
13 George Lambros Flatlandia Cycling Team
14 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
15 Julian Coupland Velo Club Roubaix Inc
16 Mark Wirfs
17 John Amato Unattached
18 Walter Stoops ABD Cycle Club
19 Daniel Madsen
20 Ken Muszynski Unattached
21 Bruce Rosenzweig Velo Club Roubaix
22 Chris Mailing Turin Bicycle/Barker+Nestor
23 Charles Carlson
24 David Nutt
25 Ron Sloan
DNF Robert Berg Tower Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Dornik Wild Card Cycling
2 Ryan Gingerich Unattached
3 Garrison Riegel
4 Ryan Cooper Flatlandia Cycling Team
5 Jeffrey Wat Burnham Racing
6 Jon Suyko Amgen Cycling Club
7 Mike Conroy Unattached
8 John Lionberger MS Racing Inc.
9 Jeff Holland xXx Racing
10 Patrick Fasse Ski Utah Cycling Team
11 John Villena Rhythm Racing
12 John Kurtz Unattached
13 Brandon Leach
14 Newt Cole xXx Racing
15 Chris Kelley Burnham Racing
16 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
17 Michael Seguin xXx Racing
18 Chris Padfield Team Get A Grip Cycles
19 Cliff Golz MS Racing Inc.
20 William Pankonin xXx Racing
21 Luke Seemann xXx Racing
22 Michael Kirby xXx Racing
23 Christopher Jensen Half Acre Cycling
24 David Bowers Half Acre Cycling
25 Michael Hoffart
26 Ernesto Ciccolini Van Wagner
27 Derrick Fluegge Iron Cycles
28 Patrick Myers Team TATI
29 Allan Thom Half Acre Cycling
30 Troy Crady MOX
31 Al Urbanski Chicago Cuttin Crew
32 Adrian Silva Half Acre Cycling
33 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
34 Paolo Urizar xXx Racing-AthletiCo/The Bonebell
35 James Brady The Pony Shop
36 Eric Refvik Verdigris Cycling
37 Martin Michalowicz The Pony Shop
38 Jonathan Gray Iron Cycles
39 Helge Pedersen Half Acre Cycling
40 Michael Campbell Half Acre Cycling
DNF Sean Piper DePaul University
DNF Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
DNF Liam Donoghue xXx Racing
DNF Jason Alvarado Unattached
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 32   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Norman Unattached
2 Michael Young xXx Racing
3 Adam Hanzel Unattached
4 Thomas Briney xXx Racing
5 Eric Willcox Rhythm Racing
6 Andrew Yeoman Team Pegasus
7 Adam Lueken WDT International Cycling Team
8 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
9 Drew Karlberg CCV - Hotfoot Cycles/Iron Hill Race
10 John Parr Unattached
11 John Whipple Unattached
12 Jason Rassi Proctor Cycling Team
13 Eric Pompeo
14 Russ Kuryk Iron Cycles
15 Tyler Avery Team Pegasus
16 Bradley Gates Chicago Cuttin Crew
17 David Lombardo Verdigris Cycling
18 Brandon Scheiner Team Pegasus
19 Nathan Gayeski xXx Racing
20 Benjamin Van couvering Team Pegasus
21 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
22 Brandon Elliott Iron Cycles
23 Nate Rosenthal
24 Matt Larson Iron Cycles
25 John Hoffman North Branch Cycling
26 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
27 Eric Christ Bicycle Heaven
28 Justin Somerville Bicycle Heaven
29 Nate Clark Kona Grassroots
30 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
31 David Dokko xXx Racing
32 Jason Roggenbauer
33 Adrian Redd pegasus
34 Forest Hynes Unattached
35 Justin Merkey Unattached
36 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
37 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
38 Scott Larson Cycle Smithy
39 Chase Wolford Cycle Smithy
40 Christopher Mcmahon
41 Nicholas Venice xXx Racing
42 Robert Curtis Team Bicycle Heaven
43 Charles Meyer xXx Racing
44 Charley Liu Alberto's sport
45 Scott Deans Unattached
46 Amos Scattergood Unattached
47 Christopher Koster xXx Racing
48 Joshua Shough Unattached
49 Michael Catano Unattached
50 Lee Ellis Team SAP
51 Dan Cooper MS Racing Inc.
52 John Dunat North Branch Cycling Club
53 Cameron Pease North Branch Cycling
54 James Cooper Unattached
55 Michael Puzen Flatlandia
56 John Kalnins Unattached
57 Jeff Bernaeyge A51 Racing
58 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
59 Lew Chin Rhythm Racing
60 Michael Platzke Multisport Madness
61 Cory Kazonovitz Bicycle Heaven
62 David Hudson xXx Racing
63 Justin Andrews Bicycle Heaven
64 Matthew Walker Team Pegasus
65 Ryan Crabbe Columbus Bike Racing
66 Ben Fietz Chicago Cuttin Crew
67 Matthew Harris
68 Alan Stoughton
69 Ed Gierlach
DNF Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
DNF Kyle Hilgendorf Unattached
DNF Scott Knoepke Team Bicycle Heaven
DNF Manuel Tenorio Unattached
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 30   Cat 4: 24   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mclaughlin SRAM FACTORY
2 Brian Conant The Pony Shop
3 Tim Boundy VERDIGRIS CYCLING
4 Christando Lombardo Verdigris Cycling
5 Michael Hills Effetto Coniglio-Wheel Fast
6 David Sachs Vision Quest
7 Michael Hemme Courage
8 Tim Yuska Iron Cycles
9 Mike Conroy Unattached
10 Matt Silvia Unattached
11 Ryan Gingerich Unattached
12 Greg Heck xXx Racing
13 Teodoro Ramos Iron Cycles
14 Jeff Holland xXx Racing
15 Jesse Williams Team TATI
16 John Dapkus Team Bicycle Heaven
17 Jason Knauff Burnham Racing
18 Ara Oggoian Bicycle Heaven
19 Michael Seguin xXx Racing
20 William Pankonin xXx Racing
21 Vincent Boyer Village Cyclesport
DNF David Bowers Half Acre Cycling
DNF Brandon Leach Johnny Sprockets
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lee Unattached
2 John Whipple Unattached
3 Austin Warner Roscoe Village Bike Racing
4 Ken Dawson
5 Adam Lueken WDT International Cycling Team
6 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
7 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
8 Brian Morrissey xXx Racing
9 Erik Herro Team Pegasus
10 Ron Cook Project 5 Racing
11 Jason Roggenbauer
12 Brandon Elliott Iron Cycles
13 Roswell Thomas Team TATI
14 Kevin Steward Unattached
15 Kevin Pietka Unattached
16 Luis Garcia Unattached
17 Chris Anderson
18 William Barnes
19 Grayson Smith
20 Joshua Arends Half Acre Cycling
21 Douglas Bauer village cycle sport
22 Nicholas Venice xXx Racing
23 Bryan Mcdevitt
24 Bryan Conley Unattached
25 Richard Potter Half Acre Cycling
26 Gina Kenny ABD Cycle Club
27 Erik Didriksen xXx Racing
28 Steven Benni Turin Bicycle/Barker+Nestor
29 David Payne
30 Eric Drummer velo matteo
31 Shawn Delk Project 5 Racing
32 Bryan Fuller Bicycle Heaven
33 Kurt Stephens Team SAP
34 Moshe Siegel Roscoe Village Bike Racing
35 Anthony Pontecorvo Bicycle heaven
36 Andrew Oleson Handsome Cycles
37 Francisco Torralba Team TATI
38 Steve Biedron Unattached
39 Worachai Thapthimkuna
40 Phil Lageschulte
41 Loren Bo Team TATI
42 Andy Walker
43 Ryan Mcgrath
44 Patrick Smithray Unattached
45 Charles Aldous Unattached
46 Dave Knauff Turin Bicycling Society
47 Jonathan Cain
48 Gavin Gould Half Acre Cycling
49 Blaine Reed
50 Kevin Mulcahy
51 David Nutt
52 Alex Koch
53 Matt Fraser
54 Benjamin Schneider
55 Scott Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
56 William Olderr Flatlandia
57 Daniel Nickow
58 James Handy
59 Mark Ravanesi Unattached
60 Steven Paslawsky
61 Ron Tarson
62 Jeff Sychowski
63 Nicholas Gajewski Unattached
64 Dan Peat Flatlandia Cycling Team
65 Michael Schietinger
66 Rodrigo Aviles
67 Greg Teiber Unattached
68 Sage Brown Team Pegasus
69 Sean Callahan Team Pegasus
70 Michael Cho
71 Nate Clark Kona Grassroots
72 Steven Dickerson Turin Bicycling Society
73 Joshua Durbin Unattached
74 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
75 Edmund White Half Acre Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 25   Cat 4: 23   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Barran-stanley Verdigris Cycling
2 Jannette Rho L'Tquipe Bouledogue Tout Noir
3 "courtney O""neill " xXx Racing
4 Cathy Frampton Project 5 Racing
5 Rosanna Lloyd Unattached
6 Kristin Wrede Unattached
7 Natalie Evans xXx Racing
8 Lindsay Freeborn Unattached
9 Katie Isermann Iron Cycles
10 Aimee Slepicka
11 Sandra Samman xXx Racing
12 Tamara Fraser xXx Racing
13 Tammi Longsjo The Pony Shop
14 Julie Popper Half Acre Cycling
15 Jerel Lynn waide Project 5 Racing
16 Erica Chianese Half Acre Cycling
17 Carolyn Golz Unattached
18 Robin Amer xXx Racing
19 Eve Gaus
20 Sophia Panos Iron Cycles
21 Danielle Tournier Treadhead Cycling
22 Alison Landeck
DNF Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
DNF Marie Couris Verdigris Cycling
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Daher xXx Racing
2 Jessica Hill MS Racing Inc.
3 June Upshaw Verdigris Cycling
4 Eileen Neville xXx Racing
5 Gina Kenny ABD Cycle Club
6 Lara Mele Unattached
7 Jessica Prinner ABD Cycling Team
8 Kristen Meshberg BH USA
9 Lynne Arrigoni Unattached
10 Sue Semaszczuk ABD Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat ?: 1