Log In
NCCX Race #15 Winston Salem • Jan 7 2018
6.9
2
6
5.5
5.7
Clear, 23 degrees, wind 0 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.9
Beers
2
Moisture
6
Accel
5.5
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Hinkle Hammercross
2 Cj Burford Evolution Jr. Devo Team
3 Evan Elk HammerCross
4 Joe Otto Hammercross
5 Matthew Salazar garcia 0
6 Parks Harrison Slippery Sasquatch Racing
7 William Wolfe Swamp Rabbits
8 Alexandra Richardson EVO DEVO
9 Luca Kaminski Team Hammercross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Haggstrom Evolution Jr Development
2 Christopher Grice GRICE FINANCIAL GROUP
3 Eli Elk Team HammerCross
4 John Fowler
5 Nicholas Salazargarcia Hearts Racing Club
6 Josh Christofaro Evolution Jr Devo
7 Jackson Engle Team Hammercross
8 Jacob Barnes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierce Fowler Mock Orange Bikes
2 Cole Woodson
3 Daniel Boynton Hammercross
4 ? Shawn Evo Devo Jr. Development
5 Mario Quivera Supercycling
6 Corban Burford
7 Riley Pearman
8 Ada Watson HammerCross
9 Ali Otto Hammercross
10 Finn Hosey
11 Caleb Burford
12 Zachary Barb
13 Bodhi Hriciga
14 Jackson Barb
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Richardson Richardson Classic Renovations
2 Thomas Savage Slippery Sasquatch
3 Henry Davis Appalachian State University
4 Nathan Lemons Ken's Bike Shop
5 Christopher Ragland
6 Charles Prezioso Legion Brewing
7 Alastair Pounder Holowesko | Citadel Pb Hincapie
8 Ethan Dellamaestra Storm Racing
DNF Eric Flowe
DNF Jake Tennyson EVO DEVO
DNF Brenden Forbis Legion Brewing
DNF Jimmy Awad PAUL's CYCLING & FITNESS
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Komanski Paul's Cycling & Fitness
2 Steven George 12Th State Cycling
3 Calvin Hinkle Hammercross
4 Alexander Boyd Great Eskape
5 Eli Elk Team HammerCross
6 Jonathan Pfundstein
7 Nate Zellmer Oak City Cycling Project Race Team
8 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle
9 Jamie Williams
10 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project Race Team
11 Ray Killian Legion Brewing CX
12 Albert Rosales UNKNOWN-DORNIER Racing
13 Michael Goff
14 James Walsh Squirrel Awareness Racing
15 Chris Gladora UNKNOWN-DORNIER Racing
16 Kelley Montoya Knoxville Bicycle Company
17 Tyler Stimely Nits
18 James Etringer
19 Richard Brandon
20 Kevin Freeman The Great Pisgah Cattle Company
21 Grayson Taylor
22 Sayrd Price
23 Alexander Vannoy Clemmons Bicycle
24 Ian Bundy Constellation Cycling
25 Fletcher Riddle Cycleworks
26 Braxton Wilson 0
27 Alex Casper Constellation/Inland Construction
28 Chris Perdomo
29 Gour Das Berger Hardware Bike
30 Neal Saxon
31 Caleb Jonas PBR Racing
32 James Lord Legion Brewing
DNF Kell Kirby
DNF Guilford York Ken's Bike Shop
DNF Eamon Queeney Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore CTS Cycling Team Fueled By Organic
2 Michael Tennyson Mock Orange Bikes
3 Bc Roberts Slippery Sasquatch
4 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
5 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles
6 Nathan Kerr Deschutes Brewery
7 Brad Reed Team Rize Racing
8 Keith Handlon Jigawatt Cycling P/B Carolina Ale H
9 Scott Richardson Richardson Classic Renovations
10 Wesley Best Deschutes Brewery
11 Rod Stanton Team Spoke Cycles
12 Subal Das Berger Hardware Bike
DNF John Weigel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Perdek High Point
2 Patrick Rimron
3 Joseph Cross Vogelzang Velo Club/Birdsong Brewin
4 Michael Byrd Race City Cycling
5 Greg Lester
6 Chris Shields Cycle-Smart
7 Jonathan Marshall Race City Cycling
8 Jonathan Dubel Wattage Cottage Racing
DNF Steve Lowe
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Keller Iron Will
2 Jason Bowman Iron Will
3 David Boynton Hammercross
4 Chris Mauldin Cycleworks
5 Robert Wick iii Birdsong Brewing
6 Brian Lafranchi Birdsong Brewing
7 Josh Greene
8 Tyler Benedict Bikerumor
9 Tom Pearman
10 Michael O'Brien Mock Orange Bikes
11 Robert Peters
12 Cameron Whitley
13 Matt Towery UNKNOWN-DORNIER Racing
14 Dave Cassen Legion Brewing
15 Bryan Engle Team Hammercross
16 Vincent Rega
17 Chris Hill PAUL's CYCLING & FITNESS
18 Ryan Weiers Legion Bike Source
19 Samantha Bendt Birdsong
20 Robert Berini
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Miller
2 Nick Christofalos
3 Robert Mobley Team Rize
4 Randy Shields Hearts Racing Club
5 Todd Davis KCOI Boulevard
6 David Parker Electric Banana
7 Alan Bengtson Team Objekt Produktion
8 Jeff Mcconaghy Legion Brewing
9 John Taylor
10 Mark Fasczewski Boone Area Cyclists
11 Kevin Sigrist
12 Jay Forgione Race City Cycling
13 Bruce Stauffer Cycle Works Performance Bike Shop
14 Timothy Hopkin FLAT ROCK
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guilford York Hearts Racing Club
2 Phil Graves
3 Jim Siemens DARC
4 Bevington Steve
5 George Berger Birdsong Brewing CX Team
6 James Lee Music Palace Radio
7 Todd Jenkins
8 Charles Gaither
9 Stephen Knight Inland/Constellation
10 Kevin Freeman The Great Pisgah Cattle Company
11 Tomas Kelemen Birdsong Brewing
12 Fred Perrino Mock Orange Bikes
13 Jim Casper Constellation/Inland Construction
14 Tim Riddle Cycleworks
15 Derek Bateson Spoke Cycles
16 Brian Nunn Slippery Sasquatch Racing
17 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
18 Tim Everhart Legion Brewing
DNF Jim Otto Hammercross
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Andreaus Constellation Cycling = C2
2 Chuck Gillis
3 Earl Anderson
4 David Fuller Cycles Deoro/Greensboro Velo
5 Steven Baker Revolutioncyclesports/Lonerider Bre
6 Kerry Shields Kens Bike Shop
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Werner Kona Endurance Team
2 Tristan Cowie
3 Eric Thompson MSPEEDWAX.COM
4 Alex Ryan Mock Orange Bikes Cyclocross
5 Travis Livermon Maxxis/Shimano
6 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
7 Michael Potter Mock Orange Bikes
8 Lucas Livermon Crank Arm Brewing Cycling Team
9 Christopher Scallion Jigawatt Cycling
10 Andrew Dietz
11 Joseph Alachoyan Velosports Racing
12 Sean Herring Legion Brewing
13 Spencer Johnston Mock Orange Bikes
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Haggstrom Carolina Masters
2 Raymond Laffin Crosstown Velo
3 Daniel Cox Cycles De Oro
4 Kevin Sigrist
5 Stephen Huddle
6 Rick Toler Team Dayton Cycling
7 Shawn Moore Grava Bike Co.
8 Tony Sigrist
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Shea Legion Brewing
2 Nina Mastandrea Hawk Empire Cycling
3 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
4 Lynn Weller Team Hammercross
5 Sarah Griffith 0
6 Kathryn Goody Race City Cycling
7 Rachael Grant 0
8 Michelle Canada Clemmons Bicycle
9 Michelle Horvath Michelle Horvath
10 Tanya Harris Team Spoke Cycles
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Hammouri
2 Karen Hinkley Team Spoke Cycles
3 Elizabeth Dinatale 12Th State Cycling
4 Mary Keller Iron Will
5 Tina Whitfield Ken's Bike Shop
6 Casey Bowman Iron Will
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Shields Kens Bike Shop
2 Carla Williams Joe's Bike Shop Racing Team
3 Erica Zaveta Renewed Cyclocross
4 Philicia Marion American Classic
5 Laura Rice Happy Tooth Women's Racing
6 Kimberly Flynn Happy Tooth Women's Racing
7 Molly Lohry
8 Hope Ann snyder-walsh BOBCAT RACING
9 Kelly Mclaughlin Hammer Cross
10 Patty Shoaf Hammer Cross
11 Lauren Komanski
12 Skylar Bovine
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1