Log In
WSBA CX Championship Warm Up - NWCXCUP Race #6 • Dec 16 2017
5.9
6
5.7
6
5
Partly Cloudy, 43 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
6
Moisture
5.7
Accel
6
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
2 Makenna Gary Broadmark Mt Si Racing
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Ferguson Fanatik Bike Co. Race Team
2 Jonas Bakkane
3 Dan Miller
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Scott
2 Frank Obrien
3 Mark Watson Hagens Berman - EY Society
4 Steven Moe Team Nemesis
5 Trig Rogers
6 D Parsons Taco Time NW Cycling Team
7 David Stanton Taco Time Northwest Cycling Team
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hidi Cramer
2 Ashlee Weimar
3 Ciara Mcdonald Rad Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Rainforth Egencia
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Gallego MBW Racing
2 Carden R king Boulder Jr Cycling
3 Andy Baker
4 Kit Culbert
5 Derek Lee
6 Kyle Boucher Washington State Bicycle Associatio
7 Michael Chaten Egencia
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Kennedy
2 Greg Gizinski
3 Juan Mejia Snoco Velo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaegan Smith Chainline Cycle
2 Curtis Crape
3 Tom Platt Dyna Racing
4 Tim Kibler
5 Wayne Wakeman
6 Ralf Pagenkopf Chainline Cycle
7 Harry Bohan Daryl Evan Racing
8 Mark Spencer-coons Egencia
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addison Lechrone OTV
2 Rebecca Book
3 Ella Dorband
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Williams
2 Shawn Fife
3 Mario Rivas Double Check
4 Christopher Rebula
5 Doss Herndon-schepper
6 David Visnack
7 John Clark US Military Endurance System
8 Lash Mullen
9 David Hurt
10 Shawn Peerson
11 Travis Pommer
12 Zachary Feldman
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Brown Center Cycle Racing
2 Jennifer Byars Queens of Dirt
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee
2 Iris Phillips Cycle U
3 Keaghlan Robinson Rad Racing NW
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Sabol Rad Racing NW
2 Tyler Morgenson Cycle U
3 Finn Westover
4 Luca Laverde Cycle U
5 Cameron Westcott Bend Endurance
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Gallego MBW Racing
2 Tanner Wescott
3 Gavin Bowen Bend Endurance Academy
4 Jacob Smith
5 Connor Gizinski Cycle U
6 Jacob D miller Cycle U
7 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
8 Winston Hackett
9 Alexander Bennett Cycle U Junior
10 Liam Obrien Rad Racing
11 Zachary Smith
12 Otto Begus Cycle U
13 Ryan Younker Cycle U
DNF Ian Williams
DNF Parker Stanford Cycle U
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Bradford-parish
2 Andrew Coe Portland Titanium
3 Mitchell Trux Portland Titanium
4 Kaler Marshall Unattached
5 Derek Parsons
6 Ryder Uetrecht Top Club
7 Adam Worobec Liquid Velo
8 Paul Bourcier
9 Craig Undem Cycle U
10 Westover Steve
11 Cody Scott
12 Zack Phillips PCP Racing
13 Paul Furst
14 Gavin Bowen Bend Endurance Academy
15 Patrick Dunn
16 Bart Bowen Deschutes Brewery
17 Keith Robinson
18 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates
19 Nick Stroud OMG Racing
20 Dieter Laskowski
21 Shawn Fife
22 Todd Pettyjohn
23 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
24 Zachary Smith
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Cooley Team Velo City
2 Peter Super Hagens Berman - EY Society
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 Danny Welkel Half Fast Velo
3 Jeff Cummings
4 Chris Adolf Fell Swoop
5 Rodney Trapess Deschutes Brewery
6 Dwaine Trummert
7 Steven Robinson
8 Greg Heath Hodala!
9 Doug Graver
10 Roger Burton Egencia
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson
2 Chris Adolf Fell Swoop
3 Kevin Johnson Egencia
4 William Tietz
5 Donald Bauder Flathead Cycling Race Team
6 Arne Bickle
7 Russ Rainforth Egencia
8 Tom Peterson Upriver Racing
9 Peter Mayer Taco Time Northwest Cycling Team
10 Bryan Willman Egencia
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Bauder Flathead Cycling Race Team
2 Kevin Raymond VELOBODY / GERKS
3 Stefan Furst
4 Robert Lang Independent
5 Robert Milligan Dyna Racing
6 Tom Holmes
7 Mike Merickel
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monica Lloyd Olympia Orthopaedic Associates
2 Ann 321448 Fast
3 Shannon Mallory NWCX Project
4 Laura Trace Team Oregon
5 Melanie Lewis
6 Hayden Gazinksi NWCX Project
7 Rachel Geiter
8 Kenda Super Hagens Berman - EY Society
9 Erica Wescott
10 Mckenna Mckee
11 Robbie Phillips
12 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
13 Callah Robinson Rad Racing NW
DNF Karine Valliant-Saunders SCCA
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnson Sheryl Egencia
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Olsen Hodala!
2 Brad Nelson
3 Andrew Morrison Liquid Velo
4 Greg Heath Hodala!
5 William Tietz
6 Michael Keller
7 Zach Hewell Space Cadet Racing
8 Garrett George SCCA
9 Theo Roffe
10 Greg Gizinski
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Wood
2 Karine Valliant-Saunders SCCA
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1