Log In
MFG #4 - Cross Clash • Oct 10 2009
4
0
0
4
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gaertner VERTICAL EARTH 1:02:04
2 Todd Gallaher THUMBPRINT RACING 1:02:04
3 Todd Morse tucker TODD BICYCLE CENTERS/COLLISION 1:02:05
4 Eirik Schulz SPECIALIZED/RIVER CITY 1:02:27
5 Damon Pettinger HAGENS BERMAN 1:04:02
6 Todd Dye PACIFIC POWER BLUE SKY 1:04:03
7 David Salo SECOND ASCENT 1:04:19
8 Dale Knapp 1:04:38
9 Jason Crago YAKIMA VIGILANTES 1:04:44
10 Chad Berg BICYCLE CENTERS/COLLISION 1:05:19
11 Michael Murdin GARAGE RACING 1:05:23
12 Nikos Mills GARAGE RACING 1:06:52
13 Hahn Rossman ALKI RUBICON
14 Craig Dillon CUCINA FRESCA
15 Rory Shackles TURIN BICYCLE SOCIETY
16 Rick Heckenlaible CUCINA FRESCA 1:00:23
17 Justin Bannerman ALLEGRO CYCLERY 1:00:36
18 Dave Reed EMBROCATION 1:00:54
19 Pat Weiler CYCLE THERAPY-4 CORNERS R 1:00:54
20 Terry Keele ZANCONATO CYCLES 1:01:31
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Stevenson KENDA PRO CYCLING P/B SPI 0:59:30
2 Spencer Paxson TEAM S&M 0:59:45
3 Sean Babcock TEAM S&M 0:59:46
4 Joshua Berry 1:00:17
5 Eric Emsky RAD RACING NW 1:01:02
6 Nathan Bannerman RAD RACING NW 1:01:11
7 Richard Mcclung HAGENS BERMAN 1:01:35
8 Michael Gallagher C3 ATHELETES SERVING ATHL 1:01:45
9 Ian Tubbs LENOVO 1:02:09
10 James Birkenbuel ALKI RUBICON 1:02:10
11 Andrew Boone THERAPEUTIC ASSOCIATES 1:02:14
12 Kyle Mcgilvray OLD TOWN BICYCLES 1:02:35
13 Watson-norris Gabriel RAD RACING NW 1:03:19
14 John-Christian Flack CHRISTIAN THE VALLEY ATHLETIC CLUB 1:03:59
15 Joe Staples HUP UNITED 1:04:15
16 Jeremy Dunn EMBROCATION 1:04:19
17 Craig Fowler UBRDO TEAM PROJECT 1:05:23
18 Tim Woods 1:06:57
19 Mike Pease BICYCLE CENTERS/
DNF Scotty Carlile TAI CYCLING/GENR8
DNF Erik Tonkin KONA
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kari Studley VELOBELLA 53:09.9
2 Jenni Gaertner RIVERSTONE WOMEN'S RACING 53:57:00
3 Kristi Berg REDLINE BICYCLES 55:23.3
4 Serena Bishop gordon SUNNYSIDE SPORTS 55:47.4
5 Ann Knapp KONA 56:35.0
6 Lee Smith GROUP HEALTH
7 Renee Scott SUNNYSIDE SPORTS
8 Jessica Gallagher C3
9 Kele Murdin GARAGE RACING
10 Hope Chamberlin ESCAPADOS
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Salamon RECYCLED CYCLES 49:28.9
2 Jeff Woerner IJM.ORG 50:25.3
3 Will Kelly MARKET STREET CYCLING 50:25.9
4 Michael Dicenso NRC/KONA 50:26.8
5 Brian Walburn HAGENS BERMAN 51:16.7
6 Chad Sage SUNNYSIDE SPORTS 51:20.6
7 Nathan Kiger RAGNARÖK RACING 51:24.4
8 Mark Roughgarden UBRDO TEAM PROJECT 51:24.6
9 Parker Lund NRC/KONA 52:18.8
10 Terry Buchanan LAKE WA VELO 52:53.7
11 Mike Porter 53:03.9
12 Jason Dudek SECOND ASCENT 53:05.9
13 Charles Bartlett JOE BAR 53:06.0
14 Mick Desserault TEAM S&M 53:13.1
15 Sean Wittmer BICYCLE CENTERS/COLLISION 53:18.9
16 Kempton Baker VIKING SPORT - ZOKA 53:41.9
17 Stevie Miller DOS EQUIS CERVEZA 53:43.9
18 Joe Martin NRC/KONA 53:54.4
19 Patrick Raney GARAGE RACING 54:21.3
20 Evan Swanson RADSPORT 54:22.5
21 Dave Pearson BICYCLE CENTERS/COLLISION 55:00.7
22 John Rodakowski 55:05.5
23 Chris Boyce 55:15.0
24 Jimmy Cavalieri REVOLVER CASCADIA 55:27.2
25 Dean Rogers GARAGE RACING 55:33.5
26 Brent Dombrowski CYCLEPATH RACING
27 Robert Trombley RECYCLED CYCLES
DNF Daniel Studley NRC/KONA
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Senkyrik SECOND ASCENT 51:57.7
2 Kurt Brown IJM.ORG 52:08.5
3 Rick Raymond OLD TOWN BICYCLES 52:09.3
4 Roy Colven 52:19.3
5 Rob Piper AMGEN CYCLING 52:38.1
6 Mike Donnelly 53:06.5
7 Jim Kysela GRUNDEL BRUISERS 53:23.6
8 Christopher Mendoza THE VALLEY ATHLETIC CLUB 53:43.4
9 Brian Wentz OLD TOWN BICYCLES 53:50.4
10 Chris Mahan SECOND ASCENT 53:57.7
11 Alex Rosenast 54:14.1
12 Todd Anderson BICYCLE CENTERS/COLLISION 54:16.5
13 Bob Ling TEAM ESCAPADOS 54:40.0
14 David Bennett BICYCLE CENTERS/COLLISION 55:53.2
15 Peter Emsky RAD RACING NW 55:53.9
16 Michael Brazel OLD TOWN BICYCLES 56:04.3
17 Vern Cole STARBUCKS CYCLING 57:03.1
18 Hoffmann Dieter TEAM S&M 57:17.1
19 Matthew Brownfield TEAM OREGON
20 Tom Holmes
21 Ken Embrey
DNF Greg Luther LUTHER
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Spahr IRONCLAD PERFORMANCE WEAR 49:41.9
2 Aaron Huebner COUNTERBALANCE BICYCLES 49:48.1
3 Dave Davis 49:50.4
4 Kris Lepine COUNTERBALANCE BICYCLES 50:18.0
5 Clair St. LUKE RECYCLED CYCLES 50:18.8
6 James Whitesides UBRDO TEAM PROJECT 50:19.2
7 Nicholas Adsero RECYCLED CYCLES 50:36.5
8 Brian Walburn HAGENS BERMAN 50:56.0
9 Chip Sloan GRUNDELRUISERS 52:08.7
10 Devin Knickerbocker FIRST RATE MORTGAGE 52:27.9
11 Nick Brown RECYCLED CYCLES 52:41.1
12 Rick Cook REVOLUTION CYCLES 52:50.3
13 Alex Telitsine IJM.ORG 53:20.8
14 Nate Solomon ALKI RUBICON 53:24.1
15 Shannon Kupfer UBRDO TEAM PROJECT 53:50.9
16 Kurt Litsinger APEX RACING 54:33.6
17 Geoff Casey WINES OF WA/BIKESALE.COM 54:41.4
18 Dan Doran FIRST RATE MORTGAGE 54:41.8
19 Alden Kroll HAGENS BERMAN 55:23.2
20 Cameron Mallory UBRDO TEAM PROJECT 55:51.7
21 Justin Berndt NRC/KONA 55:52.4
22 Evan Schmitt HUSKY CYCLING 56:24.3
23 Chris Madison BREAKAWAY RACING 56:25.9
DNF Carter Hick THE VALLEY ATHLETIC CLUB
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Casebolt RAD RACING NW 51:35.0
2 Holly Davis ALKI RUBICON 52:33.4
3 Kristin Campbell GROUP HEALTH 53:03.0
4 Bree Edwards CYCLEPATH RACING 53:35.6
5 Larisa Wade RAD RACING NW 54:46.5
6 Sharon Gregg BLUE ROOSTER/SPORTS MED 55:00.4
7 Jenn Sinclair TAI 58:24.1
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mirante STARBUCKS CYCLING 29:54.1
2 Ryan Linville VYRNE 30:28.1
3 Dominic D'angelo BICYCLE CENTERS/COLLISION 31:18.4
4 Rob Born BLUE ROOSTER/ 31:33.7
5 Eric Kamila 31:34.6
6 Bob Mcgee TAI 31:42.0
7 Derek Leckrone BD ROOFING 31:49.6
8 Mike Braaten OLD TOWN BICYCLES 31:58.9
9 Jim Hirshfield FOPIAN RACING 31:59.4
10 Nathan Webster 32:11.5
11 Chris Liebsch TAI 32:20.3
12 Bernard Acevedo RAD RACING NW 32:53.8
13 Michael Mabale 32:54.7
14 Mark Heien
15 Andy Rosser THE VALLEY ATHLETIC CLUB 33:18.3
16 Greg Johnson OLD TOWN BICYCLES 33:32.2
17 Scott Mcnees 34:23.2
18 Shane Scott 34:28.7
19 Patrick King 35:33.7
20 Jeremy Harrison HUP UNITED 35:46.6
21 Jason Heinitz 35:47.8
22 Jason Sobottka OLD TOWN BICYCLES 36:06.2
23 Brian Carlson MOTOFISH 37:02.1
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 7   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Jackson iii OLD TOWN BICYCLES 32:01.2
2 Hal Kussick 32:01.8
3 Kevin Raymond BIKESALE.COM 32:02.1
4 Scott Serven BD ROOFING 32:24.7
5 Barry Johnson FIRST RATE MORTGAGE 33:36.6
6 Steve Ellis BLUE ROOSTER/SPORTS MED 34:09.0
7 Rick Ceccanti BD ROOFING 34:13.5
8 Chris Wenschhof 34:14.5
9 Joseph Kilbourne 'CROSS PURPOSE 34:15.3
10 Chris Lagerberg BLUE ROOSTER/ 34:15.6
11 Jeff Skov OLD TOWN BICYCLES 35:01.5
12 David Crist MOTOFISH 35:12.5
13 David Regula FIRST RATE MORTGAGE 36:40.4
14 James Collins UNAFFILIATED
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Craven STARBUCKS CYCLING 44:05.2
2 Dustin Lennon RECYCLED CYCLES 44:58.0
3 Ric Cochrane 45:10.2
4 Andrew Francis 45:26.9
5 Markus Gallasch OLD TOWN BICYCLES 45:28.0
6 Eric Kolve 45:56.9
7 Jeff Evans THE VALLEY ATHLETIC CLUB 46:05.7
8 Josh Mitchell NOVARA 46:27.7
9 Michael Dishman 46:47.6
10 Dylan Carney 47:03.5
11 Avi Mahan ASC RACING/REDLINE 47:19.7
12 Chris Johns RAD RACING NW 47:22.0
13 James Cooke 48:04.8
14 Jeff Dunn IJM.ORG 48:11.4
15 Cameron Salazar COUNTERBALANCE BICYCLES 48:19.5
16 Rob Remington COUNTERBALANCE BICYCLES 48:22.2
17 Usness Joshua NOVARA 48:23.0
18 Eric Langlais 48:24.1
19 Mike Reed OLD TOWN BICYCLES 48:39.1
20 Jayme Baas 48:45.7
21 Matt Schott 48:59.9
22 Garrett Leque 49:19.8
23 Charles Logan SQUADRA COPPI/IM SAAB 49:41.5
24 David O'Brien RAD RACING NW 50:34.4
25 Walker Duval DOUBLE CHECK 50:48.9
26 Don Duval DOUBLE CHECK 50:48.9
27 Sean Horita 51:16.1
28 Jeff Cramer THURSTON FIRST 51:18.0
29 John Robinson AMGEN CYCLING 51:55.8
30 Dennis Schleder MOTO FISH 52:19.6
31 Chris Castle 52:50.2
32 David English FILTH AND FURY
33 Andrew Wiselogle
34 Josh Schmidt BLUE ROOSTER/SPORTS MED
DNF Brian Koder THE VALLEY ATHLETIC CLUB
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Bell 35:00.7
2 Amanda Schmidt BLUE ROOSTER/SPORTS MED 35:36.6
3 Brook Nunn HAGENS BERMAN 35:41.8
4 Kate Lichtenstein GROUP HEALTH 36:46.1
5 Camille Terhune THE VALLEY ATHLETIC CLUB 37:16.9
6 Carrie Atwood LUNA CHIX 37:35.6
7 Cindee Johnson OLD TOWN BICYCLES
8 Carlie Spence NRC/KONA
9 Mandy Lund CYCLE U
10 Trista Smith NUUN ACTIVE HYDRATION
11 Susan Rogers TGH
12 Tiffiny Suitts
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrett Aregger ASC RACING/REDLINE 19:05.8
2 Brayden Buchanan RAD RACING NW 20:54.5
3 Steven Raymond OLD TOWN BICYCLES 21:02.2
4 George Jackson iii 21:53.5
5 Nick Cearley 22:13.2
6 Ethan Casebolt RAD RACING NW 25:15.8
7 Daniel Mcgee TAI 26:53.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kody Raymond OLD TOWN BICYCLES 37:59.2
2 Owen Donnely
3 Tyler Milligan RAD RACING NW
4 Caden Tongue BICYCLES WEST RACING
5 Truman Langley NUUN ACTIVE HYDRATION
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Yamamoto 50:57.1
2 Tanner Patnode RAD RACING NW 52:37.5
3 Donovan Benson RAD RACING NW 52:53.8
4 Marcus Tongue BICYCLES WEST RACING
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Prettyman BBC 55:25.8
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Luther RAD RACING NW 21:13.4
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jody Duquette CUCINA FRESCA 52:20.4
2 Jitka Cole *$ 52:25.5
3 Denise Knudson TEAM ESCAPADOS 52:31.4
4 Cynthia Freed CUCINA FRESCA
5 Linda Maza-sparks DOUBLE CHECK
6 Kelli Mcnees
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Williams CUCINA FRESCA 48:22.4
2 Craig Etheridge COUNTERBALANCE BICYCLES 48:24.4
3 Seth Davis ALKI RUBICON 48:40.0
4 John Duquette ALKI RUBICON 48:41.9
5 Ian Crane RAD RACING NW 49:28.1
6 Dylan/78 Vanweelden YAKIMA BIKE VIGILANTES 49:28.7
7 Slate Olson HUP UNITED 49:33.3
8 Brandon Wagner JOE BAR 49:48.7
9 Tyler Smith NUUN ACTIVE HYDRATION 49:49.0
10 Brian Myers HODALA! 49:51.4
11 Clung Mc MATT 50:04.8
12 Joe Hamiltom BRI 50:21.4
13 Brian Schultz GRUNDELBRUISERS 50:33.0
14 Sally Fornes HODALA 50:37.0
15 Zach Daab HUP UNITED 50:38.4
16 Alex Andel 50:55.2
17 Max Milverstedt HUP UNITED 51:32.8
18 Nat Pellman STIFF LINK 51:55.2
19 Kenton Berg CYCLE U 52:16.7
20 Daniel Olson COUNTERBALANCE BICYCLES 52:16.8
21 Adrian Olmstead HUP UNITED 52:26.6
22 Brett Foster REVOLUTION CYCLES 52:35.5
23 Troy White 52:39.6
24 Mike Gore NUUN ACTIVE HYDRATION 53:08.1
25 Brody Boeger IRONCLAD PERFORMANCE WEAR 53:08.9
26 Derik Archibald THE VALLEY ATHLETIC CLUB 53:30.6
27 Ryan Richardson HODOLA 53:32.7
28 Greg Heath DONKELOPE BIKES 53:48.4
29 Schon Branum 53:54.9
30 Brian Glass CUCINA FRESCA 54:48.9
31 Dave German HAMMER VELO 55:27.3
32 Christian Folk STIFF LINK 56:19.1
33 John Rodakowski 57:15.1
34 Lawrence Jobe SUCK IT
35 David Larson
36 Brian Howard
37 Scott Jones HEDULA
38 Garick Mattson HODALA
DNF Ryan Williams COUNTERBALANCE BICYCLES
DNF Michael Lewis THE VALLEY ATHLETIC CLUB
DNF Jonathan Youell ASC RACING/REDLINE
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Wolf 46:21.3
Finishers: Cat 4: 1