Log In
Capital 'Cross Classic • Dec 3 2017
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.7
3.9
4
5.3
5.3
Clear, 52 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
3.9
Moisture
4
Accel
5.3
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:04.9
2 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:34.5
3 Sean Price Whole Wheel Velo Club 0:43:39.7
4 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:43:41.7
5 Tyler Kirkwood Unattached 0:43:57.8
6 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:44:10.0
7 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:17.8
8 Werner Freymann Philadelphia Ciclismo 0:44:25.8
9 Evan Thomas-arnold Unattached 0:44:39.3
10 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:45:03.8
11 Grant Mandsager District Velocity Racing 0:45:05.4
12 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:45:06.3
13 Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor 0:45:32.1
14 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:45:39.3
15 Chris Dobroth Unattached 0:45:47.8
16 Jay Schrum Unattached 0:46:04.1
17 Dylan Stagner Great Eskape 0:46:37.1
18 Logan Jones-wilkins Unattached 0:46:39.3
19 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:46:55.6
20 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:01.3
21 Alexander Hinton Unattached 0:47:14.4
22 Bo Rider Rock Creek Velo 0:47:33.6
23 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:41.9
24 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:47:57.9
25 Brenden Leavitt Unattached 0:48:34.8
26 Robert Carrico Altius Cycling Team 0:48:43.3
27 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:47.3
28 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:49:00.7
29 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:49:42.3
30 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:49:43.0
31 Peter Henry Altius Cycling Team 0:49:59.8
32 John Messersmith Altius Cycling Team 1 Lap
DNF Stephen Spencer Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Sosinski Unattached 0:45:00.3
2 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:03.2
3 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:15.6
4 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:23.7
5 Jack Lanier Unattached 0:46:25.3
6 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:37.6
7 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:06.8
8 Conor Dancy HPC Cycling 0:47:07.8
9 Christopher Tank Bluemont Connection 0:47:51.3
10 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:54.3
11 Christian Zegal DistrictTaco Racing 0:47:56.4
12 Nathan Cristler Unattached 0:48:05.6
13 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc 0:48:11.8
14 Matt Holmes Team Bikenetic 0:48:14.4
15 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:48:18.3
16 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:48:29.2
17 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:32.3
18 Chris Malloy Unattached 0:48:33.7
19 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:48:42.3
20 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
21 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
22 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
23 Brett Showalter Unattached 1 Lap
24 Kevin Gallo Squadra Coppi 1 Lap
25 Chris Howell Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
26 Christopher Yesmant Bluemont Connection 1 Lap
27 Brian Indre Team Bikenetic 1 Lap
28 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
29 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
30 Erik Argueta Unattached 1 Lap
31 Frank Leach Unattached 1 Lap
32 Sean Mcknight Unattached 1 Lap
33 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
34 Jesse Adkison US Military Endurance Sports 1 Lap
35 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
36 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
37 Ian Lutz Unattached 1 Lap
38 Adam Sidel National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
39 Michael Boss Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
40 Eric Brewer Bluemont Connection 1 Lap
41 Sean Murnane Unattached 1 Lap
42 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
43 Paul Hunt The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
44 David Centers Bluemont Connection 1 Lap
45 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
46 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
47 Jason Hade Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
48 Thomas Nelson Unattached 1 Lap
49 Nathan Ayers Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing 1 Lap
50 Alexander Fowler Unattached 1 Lap
51 Dan Doggett Unattached 1 Lap
52 Jesse Godby Unattached 1 Lap
53 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
54 Curtis Mason Unattached 1 Lap
55 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
56 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
57 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
58 Kevin Green Unattached 1 Lap
59 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Hunter Bailey Unattached DNF
DNF Aaron Wieczorek Unattached DNF
DNF Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle DNF
Finishers: Cat 4: 59   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Coffey Unattached 0:32:30.4
2 Matthew Ferner Unattached 0:32:31.8
3 Sean Harbaugh Adventures for the Cure 0:32:54.3
4 Parker Agan Unattached 0:33:11.3
5 Esteban Sarzosa Unattached 0:33:20.4
6 Zachary Merriman Unattached 0:33:52.9
7 Gregory Fuller Savage Multisport 0:33:56.9
8 Andrew Lum Unattached 0:34:01.1
9 Ray Visconti Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:34:20.5
10 Patrick Ryan Unattached 0:34:24.2
11 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 0:34:24.3
12 Michael Chaney Unattached 0:34:37.8
13 Harper Phillips Stage 1 Cycling/STAGE 1/AirLine Cyc 0:34:41.9
14 Douglas Hackelton Unattached 0:34:48.5
15 Peter Sherry Unattached 0:34:55.4
16 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv 0:35:02.9
17 Hunter Jones Unattached 0:35:08.4
18 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:35:11.1
19 Jose Martinez Unattached 0:35:14.9
20 Ian Anderson Unattached 0:35:15.8
21 Joseph Nowariak Unattached 0:35:19.4
22 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:27.1
23 Patrick Dill Stage 1 Cycling/STAGE 1/AirLine Cyc 0:35:34.5
24 Scott Hughey Unattached 0:35:47.5
25 Andre Oja Unattached 0:36:06.0
26 Vashek Vancura NCVC/UnitedHealthcare 0:36:48.4
27 Tony Watkins Unattached 0:36:53.0
28 Paul Mcintyre Unattached 0:37:00.9
29 Sean Walsh Unattached 0:37:47.6
30 Roy Leonard Unattached 0:37:50.6
31 Jason Mallett Unattached 0:38:04.9
32 David Haskins Unattached 0:38:12.3
33 Alexander Voigt Unattached 0:38:24.4
34 Andrew Mclaren VeloWorks-Spokes Etc 0:38:38.5
35 Kelly Gray DCMTB 0:38:46.5
36 Ari Suryanto Unattached 0:39:15.9
37 Larry Cautilli The Bike Lane 0:39:18.0
38 Todd Keller DCMTB 0:39:55.4
39 Peter Buck Handy Bikes DC 0:40:32.9
40 Robert j. Patterson Unattached 0:41:04.9
41 Shawn Fitzpatrick Unattached 0:45:07.2
42 Brian Howell Unattached 1 Lap
43 Simon Andrews Unattached 1 Lap
44 Jeff Bothwell Unattached 1 Lap
45 William Eiseman Unattached 1 Lap
46 Daniel Hutton Unattached 1 Lap
47 David Burns Unattached 1 Lap
48 Matthew Wright Unattached 1 Lap
49 Joe Touschner Unattached 1 Lap
50 Belton Harris sr Unattached 1 Lap
51 Thomas Flaherty Unattached 1 Lap
52 Matthew Baker Unattached 1 Lap
53 Connor Stemple Unattached 1 Lap
54 Vince Tassa Unattached 1 Lap
DNF Kent Thompson Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 28   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Beck Unattached 0:59:59.0
2 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:00:36.0
3 Joe Thomas S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 1:00:50.0
4 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:01:06.0
5 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 1:01:26.7
6 Peter Tyson Team Bikenetic 1:01:34.7
7 Andrew Wulfkuhle Berks County Regional Cycling 1:01:57.0
8 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:02:27.5
9 Dan Miller Charm City Cycling LLC 1:02:52.1
10 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 1:02:58.0
11 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:03:17.0
12 August Milliken Rock Creek Velo 1:04:10.4
13 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC 1:04:20.0
14 Ian Spivack Unattached 1:04:24.1
15 Matthew Avery Philadelphia Ciclismo 1:04:26.1
16 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:04:48.6
17 Jon Fields Monticello Velo Club 1 Lap
18 Owen Brenneman 717 Cycling club 1 Lap
19 Elwood Glass Unattached 1 Lap
DNF Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket pb Van Dessel 0:42:57.0
2 Chris Scott Stokesville Lodge/Shenandoah Mounta 0:43:07.6
3 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:12.4
4 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:43:22.0
5 Raul Rojas DCMTB 0:43:34.1
6 Abe Ehlers Artemis Racing 0:43:45.6
7 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:00.7
8 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:45:07.8
9 Ken Bell Unattached 0:45:14.9
10 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:45:38.4
11 Brian Marchionini DC Velo Limited 0:45:49.5
12 Nathan Goates Antietam Velo Club Inc 0:45:52.3
13 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:45:52.7
14 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:46:00.6
15 Joshua Delmanzo Unattached 0:46:18.3
16 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:13.5
17 Dave O'neill Unattached 0:47:55.5
18 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:47:57.2
19 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:48:03.5
20 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:48:16.5
21 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:48:17.3
22 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:43.0
23 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:47.0
24 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:49:24.1
25 Willem Heydendael Unattached 1 Lap
26 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 16   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:39:56.5
2 William Faucette Unattached 0:39:57.2
3 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:58.5
4 Samuel Guzman PTS Racing 0:40:02.1
5 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:04.1
6 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:40:08.5
7 Jason Wood Unattached 0:40:10.5
8 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket 0:40:21.7
9 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:40:24.3
10 Damian Walsh Unattached 0:40:42.0
11 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:40:45.5
12 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:41:05.8
13 Matt Bully Squadra Coppi 0:41:14.1
14 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:41:18.1
15 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:22.7
16 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:41:23.1
17 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:41:27.5
18 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:41:55.0
19 Ron Edwards DCMTB 0:42:28.5
20 Zachary Merriman Unattached 0:42:55.7
21 Stuart Wright Unattached 0:43:01.5
22 Michael Scardaville DCMTB 0:43:01.7
23 Dan Barlow Stay Park City Cycling 0:43:10.0
24 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 0:43:22.5
25 Aaron Richardson V-DAY 0:43:28.1
26 Richard Mcafee The Bike Lane 0:43:35.7
27 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:52.0
28 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:52.8
29 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:44:24.5
30 Phillip Troutman Team Bikenetic 0:44:29.0
31 James Kohler Unattached 0:44:39.5
32 Matthew Malloy Unattached 0:45:02.6
33 Douglas Hackelton Unattached 0:45:21.5
34 Nathan Ayers Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing 0:45:29.5
35 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:30.0
36 Paul Thomas Unattached 0:45:36.1
37 Chris Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:45:42.1
38 Scott Boyce Unattached 0:45:46.0
39 Titus Mott US Military Endurance Sports 0:45:51.0
40 Lewis Prebble Foreign Auto Services Cycling 0:45:52.7
41 Paul Espanol Unattached 0:45:53.6
42 Brendan Jacobs Rock Creek Velo 0:46:47.5
43 D. Brett collins Unattached 0:47:12.6
44 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:15.0
45 Brian Elsts Unattached 0:47:18.0
46 Tim Vandish National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:37.6
47 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
48 Karl Liebert Unattached 1 Lap
49 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
50 Victor Waldron Unattached 1 Lap
51 Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club 1 Lap
52 Kevin Dillard Unattached 1 Lap
53 Matthew Weihmiller Matthew Weihmiller 1 Lap
54 Erik Arnold Plum Grove Cycle 1 Lap
55 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
56 Ted Blake Unattached 1 Lap
57 William Crawford Unattached 1 Lap
58 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
59 Adrian Reich Unattached 1 Lap
60 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
61 Andrew Farkas Bikesport/ Sly Fox Racing 1 Lap
62 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
63 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling 1 Lap
64 Graham Davis Unattached 1 Lap
65 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
DNF Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCL DNF
DNF Christapher Lang Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 33   Cat 5: 12   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 0:43:49.0
2 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:51.4
3 Blair Saunders Sportif Coaching Group 0:44:02.4
4 Scott Paisley Monticello Velo Club/TriDim/Blue Wh 0:44:22.6
5 Stokely Samuel Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:48.6
6 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:57.2
7 Jesse Morse Unattached 0:45:25.8
8 Michael Vanderbilt Unattached 0:45:33.6
9 Peter Schultz Team Bikenetic 0:45:35.8
10 Scott Thompson Squadra Coppi 0:45:36.3
11 Brian Shields Team CBC 0:45:51.3
12 David Lowe Philadelphia Ciclismo 0:46:42.8
13 Patrick Hampton Rock Solid Cycling/Schnur Racing 0:46:44.2
14 Gary Moon Unattached 0:47:29.4
15 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:47.3
16 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:47:53.9
17 Gregory Butler Squadra Coppi 0:47:54.8
18 David Tucker Rodman Azimut USA Squadra Corse 0:48:29.3
19 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:48:45.9
20 Eric Saidel Unattached 0:48:53.6
21 Mike Shaw Unattached 0:49:26.3
22 Edward Rackley Squadra Coppi 0:50:10.3
23 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 1 Lap
24 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
25 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
27 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
28 Chris Massonneau Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
29 Robert Cannon Team Bikenetic 2 Laps
30 James Maiden Unattached 2 Laps
31 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 12   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer SEAVS/Haymarket 0:48:00.4
2 David Wolfel Squadra Coppi 0:48:52.6
3 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 0:49:19.2
4 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
6 Steven Heger Unattached 1 Lap
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
8 Steven Abbott Storrs Center Cycle Racing 1 Lap
9 Russ Baxter Unattached 1 Lap
10 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
11 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
12 Lloyd Greenberg The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
13 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:26:30.2
2 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:13.7
3 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:27:42.6
4 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:28:02.1
5 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:28:13.9
6 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:28:47.1
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:28:54.4
8 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:30:18.6
9 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:30:32.8
10 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:31:49.8
11 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:32:50.9
12 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 0:32:59.0
13 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:33:39.7
14 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:34:40.2
15 Daniel Gates Unattached 0:35:11.6
16 Wilson Faucette Unattached 0:35:39.8
17 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:25:11.9
2 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:31.8
3 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:25:42.3
4 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:26:49.6
5 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:27:30.2
6 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:30:12.9
7 Dan Cooper Phoenix Bikes 0:30:15.4
8 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:30:47.6
9 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 0:32:04.1
10 Tristan Raab Northern Virginia Composite 0:33:51.0
11 John Treadwell Unattached 0:36:34.9
12 Aidan Ankrah Route 1 Velo/ Arrow Bicycles 0:32:04.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:33:10.6
2 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
3 Jasper Estes Unattached 1 Lap
4 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
5 Kai Faucette Unattached 1 Lap
6 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
7 Aidan Flaherty Unattached 1 Lap
8 Mason Siedor Unattached 1 Lap
9 Liam Salganik Unattached 2 Laps
10 Allen Reyes Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Cross District Velocity Racing 0:43:56.9
2 Daniel Proulx Unattached 0:44:07.2
3 John Dove SEAVS/Haymarket 0:44:42.6
4 Brian Kearns Bicycle Outfitters Racing Team 0:44:49.1
5 Grant Fanning Unattached 0:45:19.8
6 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:45:20.6
7 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:45:48.2
8 Myles Lund Philadelphia Ciclismo 0:45:58.3
9 Stuart Louder Crosshairs Cycling 0:46:07.5
10 Jacob Gordon Unattached 0:46:43.0
11 Patrick Gore Unattached 0:47:26.2
12 Brad Hawk Team Bikenetic 0:48:07.3
13 Taylor Jones Crosshairs Cycling 1 Lap
14 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 1 Lap
16 Bill Wheeler Unattached 1 Lap
17 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
18 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
19 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
20 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
21 Daniel Summers Unattached 1 Lap
22 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
23 Luke Douglas Unattached 1 Lap
24 Clark Purcell Unattached 1 Lap
25 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
26 Charlie Lewis Team Bikenetic 2 Laps
27 Addison Larrow Great Eskape 2 Laps
28 Chris Huller Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:44:49.6
2 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:46:18.2
3 William Heschl Baltimore Youth Cycling 0:46:35.9
4 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:39.1
5 Willem Drescher SEAVS/Haymarket 0:46:40.7
6 Luca Greenspun Rock Creek Velo 0:48:10.5
7 Spencer Line HPC Cycling/HPC/LIST 0:50:20.1
8 Carter Hilton Unattached 0:50:31.7
9 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:56.7
10 Colter Purcell Unattached 0:51:04.4
11 Zachary Safford Rock Creek Velo 1 Lap
12 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 1 Lap
13 Jesse Rider Rock Creek Velo 1 Lap
14 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
15 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 1 Lap
17 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:26.2
2 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
3 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
4 Jenna Latour nichols Unattached 1 Lap
5 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
6 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
7 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
8 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
9 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
11 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Caroline Carrico River CIty Women's Racing 1 Lap
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holli Finneren Unattached 0:35:28.7
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:35:55.6
3 Jenny Bourque Unattached 0:36:36.2
4 Miriam Jones Team Bikenetic 0:36:59.6
5 Andrea Dobbins Unattached 0:37:10.7
6 Robin Millican Unattached 0:37:47.1
7 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:50.6
8 Casey Bailey Team Bikenetic 0:38:28.6
9 Arden Sperty Team Bikenetic 0:39:26.6
10 Christine Feldt Team Bikenetic 0:41:06.2
11 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:44.8
12 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:12.7
13 Samantha Brann Unattached 0:42:37.7
14 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:42:44.8
15 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:27.7
16 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
17 Sara Lappano Team Sticky Fingers 1 Lap
18 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 1 Lap
20 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Van gilder Van Dessel Factory Team p/b Mellow 0:38:47.2
2 Alexandra Campbellforte VKCX 0:38:48.7
3 Julie Kuliecza Hagens Berman | Supermint 0:38:49.2
4 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:38:49.7
5 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:39:14.6
6 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:39:58.7
7 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:41:02.2
8 Emma Freymann Laser Cats Feline All Stars 0:41:13.8
9 Ella Brenneman 717 Cycling club 0:42:07.7
10 Elisabeth Reinkordt Team Laser Cats 0:43:00.1
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:36:24.9
2 Holli Finneren Unattached 0:37:30.4
3 Meghan Gregonis Unattached 0:37:30.9
4 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 0:38:22.4
5 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:08.9
6 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
7 Robin Millican Unattached 1 Lap
8 Leah Fantle Great Eskape 1 Lap
9 Julia Glowacki Unattached 1 Lap
10 Kelley Macewen The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
11 Rachel Grandpre The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
12 Alison Lenz Unattached 1 Lap
13 Rachel Storey Unattached 1 Lap
14 Laura Drake Unattached 1 Lap
15 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
16 Katherine Tobin Coeur 1 Lap
17 Kelly Roberson Unattached 1 Lap
18 Shaelyn Dempsey Unattached 1 Lap
19 Madeleine Padgett Unattached 1 Lap
20 Monika Kornhauser NCVC/UnitedHealthcare 1 Lap
21 Noelle Battle Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
22 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
23 Raelene Meneses Unattached 1 Lap
24 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Rebecca Auyer Unattached 1 Lap
26 Natalie Tang Unattached 1 Lap
27 Elise Egan Great Eskape 1 Lap
28 M. soledad Portilla Unattached 1 Lap
29 Katherine Lannigan The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
30 Lisa Mackem Unattached 1 Lap
31 Janine Harris Unattached 1 Lap
32 Karen Racowsky Unattached 1 Lap
33 Samara Cathirell Squadra Coppi 1 Lap
34 Shannon Greene Unattached 1 Lap
35 Jennifer Arrigo Unattached 1 Lap
36 Margaret Kurtts Unattached 1 Lap
37 Vanessa Gonzalez The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
38 Renee Wilson USMES 2 Laps
39 Beth Permenter The Bike Lane 2 Laps
40 Robyn Spann Team Bikenetic 2 Laps
DNF Andrea Dobbins Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 7   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara Schultz Team Bikenetic 0:36:28.9
2 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:36:46.2
3 Irina Sarkisov Unattached 0:38:34.6
4 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 0:41:01.2
5 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 0:41:33.6
6 Anne Sheehy Unattached 0:41:40.6
7 Rachel Faulise Unattached 0:45:26.8
8 Denise Clearwater Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:34:50.9
2 Ari Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:28:13.5
2 Lara Waldron Team Bikenetic 0:30:22.3
3 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:31:08.9
4 Emma Weaver Unattached 0:31:10.3
5 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:32:19.4
6 Genevieve Gordon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:39.1
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:32:00.3
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 1 Lap
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
4 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 2 Laps
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:44:37.0
2 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
3 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
4 Helen Huley Team Bikenetic 1 Lap
5 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samara Cathirell Squadra Coppi 0:25:56.6
2 Selene Acosta dominguez Phoenix Bikes 0:27:16.5
Finishers: Cat 4: 2