Log In
NCCX Race #9 Winston Salem • Nov 19 2017
5.8
2.6
4.9
4.3
4.6
Clear, 53 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
2.6
Moisture
4.9
Accel
4.3
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Hinkle
2 Asher Strauss Hammer Cross
3 Joe Otto Hammercross
4 Parks Harrison Slippery Sasquatch Racing
5 William Myers Hammercross
6 Evan Elk Team Hammercross
7 Cj Burford Evolution Jr. Devo Team
8 Anne Amalong Constellation Cycling
9 Alexandra Richardson EVO DEVO
10 Matthew Salazar garcia Hearts Racing Club
11 Eli Mumford Hammercross
12 Alison Mckeithan J.A. King p/b BR'C
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Richardson Richardson Classic Renovations
2 Wesley Haggstrom Evolution Jr Development
3 Eli Elk Team Hammercross
4 Eli Woodard
5 John Fowler Mock Orange Bikes
6 Christopher Grice GRICE FINANCIAL GROUP
7 Klaas Van kempen Tri-Cyclists
8 Jackson Engle Team Hammercross
9 Nicholas Salazargarcia Hearts Racing Club
10 Nate Myers Hammercross
11 Niko Strauss Hammer Cross
12 Dylan James
DNF Josh Christofaro Evolution Jr. Devo
DNF Maurice Kenny Evolution Devo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Boynton Hammercross
2 Pierce Fowler Mock Orange Bikes
3 ? Shawn Evo Devo
4 Cole Woodson
5 Jack Newport HammerCross
6 Rodrigo Perea Tricyclist
7 Mario Quivera Supercycling
8 Bravery Ward Hammercross
9 Corban Burford Evolution Jr. Devo Team
10 Caleb Burford Evolution Jr. Devo Team
11 Travis Mathers
12 Bodhi Hriciga HammerCross
13 Dylan Roe Hammercross
14 Braxton Walker Evolution Jr Devo
15 Nicholas Dasilva
16 Ada Watson HammerCross
17 Aidan Pendse Constellation Cycling
18 Tyler Roe Hammercross
19 Hunter Habecker Durham
20 Ali Otto Hammercross
21 Eliza Elk Team Hammercross
Finishers: Cat 5: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Perry Lees-Mcrae College
2 Jeffrey Terebey 12Th State Cycling Team
3 Eric Kirouac Joes Garage
4 Jacob Richard
5 Thomas Savage Slippery Sasquatch
6 Jordan Bouldin Carolina Pedal Works
7 Matthew Wisthoff University of North Carolina Wilmin
8 Alastair Pounder Dornier Racing
9 William Hardin Lees-Mcrae College
10 Charles Prezioso Legion Brewing
11 Henry Davis Get Faster p/b Wenzel Coaching
12 Bob Keener Globalbike Racing
13 Eric Flowe
14 Brenden Forbis Legion Brewing
15 Jake Tennyson EVO DEVO
16 Nathan Lemons Ken's Bike Shop
17 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
18 Dylan Richardson Richardson Classic Renovations
19 Angelo Cavallo
20 Parker Tinsley
21 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
22 Christian Klender
23 Alan Sanfilippo Triangle Velo
24 Eli Woodard Hometown Mfg
25 Paul Mckenzie
DNF Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
DNF Caleb Smith Lees-Mcrae College
DNF Jason Williams
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 26   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashton Fulton
2 Dwayne Dixon
3 Jacob Olsen
4 Ben Hostetler University of North Carolina at Gre
5 Steven George 12Th State Cycling
6 Wesley Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
7 Eli Elk Team HammerCross
8 Rick Handy Finkraft
9 Jonathan Pfundstein
10 James Spencer
11 Bryan Dubuc Legion Brewing CX
12 Alexander Boyd Great Eskape
13 Jamie Williams Boone Area Cyclists
14 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle
15 Jacob Tarbay Lees-Mcrae College
16 James Walsh Squirrel Awareness Racing
17 Jacob Eisner Constellation Cycling P/B Inland Co
18 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
19 Davy Overcash
20 Chris Gladora UNKNOWN-DORNIER Racing
21 Ken Jackson
22 David Brumfield Boone Area Cyclists
23 David Boynton HammerCross
24 James Etringer
25 Tyler Stimely Nits
26 Kevin Freeman
27 Stephon Beaufort
28 Ian Bundy Constellation Cycling
29 Albert Rosales UNKNOWN-DORNIER Racing
30 Chris Mauldin
31 James Bennett
32 Theodore Hall
33 Alexander Vannoy Clemmons Bicycle
34 Madison Siegrist
35 Alex Casper Constellation/Inland Construction
36 Jonathan Davis
37 Kyle Habecker
38 Braxton Wilson 12th State Cycling
39 James Williams
40 Thomas Poole
41 Tomas Kelemen
42 Joshua Eisner Constellation Cycling P/B Inland Co
43 Tom Hewitt
44 Michael Albert
45 ? Shawn Evolution Jr. Devo Team
46 Dustin Foote
DNF Justin Bridges Cross Cycle
DNF Pierce Fowler
DNF Parks Harrison
DNF Mark Thorton Blue Ridge Bike Shop
DNF Dylan James
DNF Detra Euland Slippery Sasquatch
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 19   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team
2 Keith Handlon Jigawatt Cycling
3 Jacob Mcgahey
4 Robb Peterson Cycleworks
5 Michael Tennyson Mock Orange Bikes
6 Joshua Whitmore Organic Valley - Hiball Energy
7 Justin Mckean
8 Michael Mathers J A King Racing
9 Cecilio Cruz
10 Bc Roberts Slippery Sasquatch
11 John Weigel
12 Tim Hall Lees-Mcrae College
13 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
14 Jeffrey Welch Grava Bike Co.
15 Michael Perdek Antietam Velo Club/AVC - Team Hager
16 Scott Richardson Richardson Classic Renovations
17 Jason Epstein 12Th State Cycling Team
18 Wesley Best ROANOKE
19 Rob Keener
DNF Jason Biggs Jason Biggs
DNF Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo Team
DNF Michel Mouly jr US Military Endurance Sports
DNF James Pittman Crosstown Velo
DNF Dwight Smith Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
2 Luis Flores HTR
3 Rod Stanton Team Spoke Cycles
4 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling
5 Philip Kielty
6 Michael Mclamb Tricyclists BRC
7 Joseph Cross Vogelzang Velo Club/Birdsong Brewin
8 Mark Jordan J.A. King Racing
9 Jack Brown Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
10 Raul Gutierrezgarcia Greensboro Velo Club
11 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc
12 Michael Byrd
13 Subal Das Berger Hardware Bikes
14 Jonathan Dubel
15 Kelly Holmes
16 Shane Mccready 717 Cycling P/B Rsi Panels
17 Dennis Pike Tricyclists
18 Andrew Le beau
19 Jonathan Marshall Race City Cycling
20 Brian Funk Team Spoke Cycles
21 Lee Reavis Carolina Cycling Team
22 Eric Peterson Revolting Cogs
23 Brian Thomas Southeast Velo Racing
24 Paul Mckeithan
DNF Shawn Moore Grava Bike Co.
Finishers: Cat 3: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Keller
2 Brian Lafranchi
3 Jason Bowman
4 Davy Overcash
5 David Boynton Hammercross
6 Eric Sauer Hearts Racing Club
7 Chris Mauldin Cycleworks
8 Robert Peters
9 Robert Wick iii Birdsong Brewing
10 Adam Long Constellation Cycling
11 Michael O'Brien Mock Orange Bikes
12 Jason Pendse 12Th State Cycling
13 Louis Botta
14 Matt Towery UNKNOWN-DORNIER Racing
15 Brian Lefevre
16 Kyle Habecker
17 Dave Cassen Legion Brewing
18 Cameron Whitley
19 Corey Newport
20 Chris Hill Pauls Cycling & Fitness
21 Walter Whitfield Ken's Bike Shop
22 Joel Eisner Constellation Cycling P/B Inland Co
23 Brad Woodson
24 Damian Hriciga HammerCross
25 Bryan Engle Team Hammercross
26 Vincent Rega
27 Michael Albert Greensboro
28 Jonathan Howell Crank Arm Brewing Cycling Team
DNF David Brumfield Boone Area Cyclists
DNF Ray Taylor Blue Ridge Bike Shop
DNF Jeff Ward Hammercross
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Shields Hearts Racing Club
2 Nick Christofalos Industry Nine Cycling Team
3 Randy Miller The Bike Shop
4 Todd Davis KCOI Boulevard
5 Robert Mobley Team Rize
6 Barney Baxter Jigawatt
7 Timothy Hopkin NCCX
8 Boyd Safrit Legion Brewing
9 Jeff Mcconaghy Legion Brewing
10 David Parker Electric Banana
11 Terry Forrest Atomic Cycles
12 Jay Forgione Race City Cycling
13 Mark Fasczewski
14 Patrick Rimron Clemmons Bicycle Racing
15 Alan Bengtson Team Objekt Produktion
16 John Taylor
17 Chris Knetsche
18 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club/Cycles De Oro
19 Kevin Sigrist
20 Greg Lester Legion Brewing
21 Bryan Hoffman Oak City Cycling Race Team
22 Paul Paisant Mock Orange Bikes
23 Bryan Ream Atomic Cycles
DNF Lee Reavis Carolina Cycling Team
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guilford York Ken's Bike Shop
2 Greg Sheehan Brawley Drafters
3 Jim Siemens DARC
4 Mike Roman
5 James Cole F3gears
6 Brian Nunn Slippery Sasquatch Racing
7 Scott Kaysen Slippery Sasquatch
8 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing Cyclocross Team
9 Gary Jackson
10 Dwayne Deese
11 Don Rose Team Hammercross
12 David Brendle Grava
13 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
14 Charles Gaither
15 Bill Wenner Legion Brewing
16 George Berger Birdsong Brewing Cyclocross Team
17 Tomas Kelemen Birdsong
18 Fred Perrino Mock Orange Bikes
19 Jim Casper Constellation/Inland Construction
20 Stephen Knight Constellation Cycling
21 Derek Bateson Spoke Cycles
22 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
23 James Lee Music Palace Radio
24 Mark Thorton Blue Ridge Bike Shop/MS Sucks
25 Andy Brown Ravenscroft CX
26 Jay Woodard
27 Christopher Mumford HammerCross
28 Jim Otto Hammercross
29 Gregg Marland
30 George Hatcher HBWRT
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Andreaus Constellation Cycling C2
2 Chuck Gillis
3 Todd Thornton Constellation Cycling
4 David Fuller Cycles Deoro/Greensboro Velo
5 Earl Anderson
6 Steven Baker Revolutioncyclesports/Lonerider Bre
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan
2 Byron Rice Storm Racing Team
3 Cypress Gorry Bpcpa Cycling
4 Bradford Perley Brevard College
5 Charlie Mullins
6 Michael Potter Mock Orange Bikes
7 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
8 Lucas Livermon Crank Arm Brewing
9 Andrew Sparks Lees-Mcrae College
10 Scott Hoffner CIC Racing
11 Christopher Scallion Jigawatt Cycling
12 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collectice
13 Sean Herring Legion Brewing
14 Garret Thompson Berger Hardware Bikes
15 Spencer Johnston Mock Orange Bikes
16 Zach Lail Mock Orange Bikes
17 Joseph Alachoyan Velosports Racing
18 Charles Storm Storm Racing Team
DNF Michael Koballa Storm Racing
DNF Keith Mullaly
DNF Tyler Smith Tyler Smith
DNF Jules Van kempen Tri-Cyclists
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Hearts Racing Club
2 Garret Thompson Berger Hardware Bikes
3 Michael Koballa Storm Racing Team
4 Cody Phillips TRP Cycling/Hyperthreads
5 Daniel Cox Cycles De Oro
6 Raymond Laffin Crosstown Velo
7 Tony Sigrist
8 Regis Bryer
9 Patrick Rimron
10 Michael Keller
11 Raul Gutierrezgarcia Cycles De Oro
12 Alan Bengtson
13 Emily Shields Hearts Racing Club
14 Eric Peterson Revolting Cogs
15 Kevin Sigrist
16 Eric Sauer
17 Todd Thornton Todd Thornton
18 Stephen Huddle
19 Chris Culp Hearts Racing Club
20 William Sumner
21 Don Rose HammerCross
22 Sayrd Price
23 Kevin Walker Evolution Jr Devo
24 Sean Huson Crosstown Velo
25 Ann Kota
26 Tim Strauss Hammer Cross
27 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
DNF Bruce Stauffer Cycle Works Performance Bike Shop
DNF Bill Wenner Legion Brewing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 15   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bevin Mcgahey
2 Amelia Shea Legion Brewing
3 Nina Mastandrea Hawk Empire Cycling
4 Samantha Bendt Birdsong
5 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
6 Laura Calvin Classic Cycling
7 Tanya Harris Team Spoke Cycles
8 Greta Haggstrom
9 Dagny Palmer Lees-Mcrae College
10 Kathryn Goody Race City Cycling
11 Alicia Hamblen
12 Chloe Holzapfel 12Th State Cycling
13 Lorri Warlick Mock Orange Bikes
14 Michelle Horvath Michelle Horvath
15 Kathleen Mckeithan Evolution Jr Devo
16 Janet Trubey North Carolina Cyclocross
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachael Grant Legion Brewing
2 Rachel Sledge
3 Karen Hinkley Team Spoke Cycles
4 Laura Roe Hammercross
5 Liz Dinatale
6 Tina Whitfield Velo Bella
7 Lauren Quinn
8 Susan Pendse 12Th State Cycling
9 Callie Hutchens
10 Dakota Topp Levine Law Group Elite Cycling Team
11 Mary Keller
12 Candice Horvath Trek Generals
13 Casey Bowman
14 Kristine Urrutia Hammer Cross
DNF Julie Daniels Hammercross
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Shields Ken's Bike Shop
2 Jane Burlew Asheville Cyclocross
3 Ashlyn Woods Lees-Mcrae College
4 Kelly Mclaughlin Team Hammer Cross
5 Laura Rice Happy Tooth Women's Racing
6 Kimberly Flynn Happy Tooth Women's Racing
7 Miki Kedo Clemmons Bicycle
8 Skylar Bovine J.A. King MTB Team
9 Nicole Miranda Bpcpa Cycling
10 Sarah Maloney Happy Tooth Women's Racing
11 Sarah Matchett Classic Cycling
12 Svetlana Mack Lees-Mcrae College
13 Molly Lohry
14 Jessica Singerman Bike Law
15 Hope Ann snyder-walsh BOBCAT RACING
16 Jessica Winebrenner Oak City Cycling Project Race Team
17 Kim Bishop Mock Orange Bikes
18 Riley Gallagher J.A. King P/B BRC
19 Margaret Tobey Oak City Cycling Project Race Team
20 Julie Paisant Mock Orange Bikes
21 Ann Groninger Bike Law
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 8