Log In
2017 Bethlehem Cup • Nov 19 2017
Race uploaded by Mark Walling
Download
Series: NYCROSS 2017
5.5
4.9
3.9
4.7
4.9
Mostly Cloudy, 39 degrees, wind 16 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
4.9
Moisture
3.9
Accel
4.7
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Shostack Bike Loft East 27:28
2 Finn Payne NYCROSS 31:04
3 Jacob Gilson HRRT 34:07
4 Markham Daly Rennco Riders -1
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Lobosco iii R-Cubed 26:19
2 Jesse Miele HRRT 29:55
3 Ethan Gilson HRRT 31:15
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Healey HRRT 25:25
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Cullinan Bicycle Depot 49:13
2 Peter Dinolfo North American Velo 49:48
3 Scott Griswold 52:16
4 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance 52:42
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jurgen Beneke DaHANGER 47:01
2 James Stafford The Bicycle Depot New Paltz 48:18
3 Raymond Willard Atlas Cycling Team 48:33
4 Tim Eck North American Velo - Blue Sky Bicy 50:21
5 David Carmona Hammer Nutrition 50:21
6 Bryan Blake Team 2 Cycling 50:56
7 Robert Shostack Bike Loft East 51:56
8 Daniel Servetas NYCROSS p/b Craft 52:04
9 Lance Law Finkraft Cycling Team 53:14
10 Todd Shapiro North American Velo 55:41
11 Steve Werthner Capital Bicycle Racing Club -1
12 Scott Scicchitano R Cubed -1
DNF Armand Arekian Old Time Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Allen Aetna Expo Wheelman 50:02
2 Thierry Blanchet NAV - North American Velo 50:02
3 Joseph Lellman Northampton Cycling Club 50:11
4 Gene Primomo CBRC 50:49
5 James Walker Team Placid Planet 51:18
6 Chris Joinnides East End/Kreb Cycle 51:45
7 Don Rice CCB Racing 51:52
8 Kevin Williams NAV North American Velo 53:53
9 Ken Coleman BCA/Linen 55:01
10 Arthur Goedeke -1
DNF Kenneth Mcguinness Capital Bicycle Racing Club DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Zierer HRRT 47:52
2 Trevor Dzikowicz HRRT 48:07
3 Samuel Lasher -1
4 Brendan Kelly NYCROSS/R-Cubed -1
5 Paul Perry -1
DNF Baylor Brown DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Vaillancourt Gorham Bike and Ski 57:02
2 Sam Dries No. 22 CX TEAM 57:39
3 Julian Georg Syracuse University 58:50
4 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 59:07
5 Patrick Carey Pointway Performance Coaching 1:02:19
6 Darrell Rikert Saratoga Biathlon -1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Singh NYCROSS p/b Craft 43:41
2 James Honda Expo Wheelmen 43:51
3 Tommy Servetas NYCROSS p/b Craft 44:02
4 Trevor Rehm 44:34
5 Ryan Conley NYCROSS p/b Craft 44:40
6 Richard Tortorici iii R-Cubed 44:40
7 Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club 45:19
8 William Sprengnether HRRT 45:36
9 Patrick Frank HRRT/Niskayuna High School 46:23
10 Riley Joinnides East End 48:03
11 Jared Stritsman Team Brewery Ommegang 48:07
12 Brian Wood Capital Bicycle Racing Club -1
DNF Tim Russell Thoroughbred Triathlon Coaching DNF
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Girard NYCROSS p/b Craft 32:14
2 Neal Bachmann Umass Bike Racing Club 32:31
3 Ryan Walker 32:40
4 Conrad Dorn RPI 32:57
5 Nathan Porter 33:29
6 Nicholas Groll R-Cubed 33:33
7 Alex Bogda 33:38
8 Tarrence Lasher Team Brewery Ommegang 33:45
9 Mark Walling NYCROSS p/b Craft 34:19
10 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance 34:25
11 Raymond Stockwell 34:25
12 Noah Payne NYCROSS 34:31
13 Ken Hammond InStride Sports 34:36
14 Charles Lobosco R-Cubed 34:40
15 Chance Wilk Capital Bicycle Racing Club 34:48
16 John Schwarz Unattached 35:02
17 Brian Wood Capital Bicycle Racing Club 35:30
18 Eric Abbale 35:42
19 Jeffrey Andritz Capital Bicycle Racing Club 35:47
20 Garth Depuy 35:57
21 Joseph Decker Team Overlook 35:59
22 Robert Underwood Grey Ghost Bicycles 36:01
23 Scott Lawrence Team Placid Planet 36:14
24 Kevin Delaney Sofa King Slow 36:20
25 Michael Ullberg 36:20
26 Matthew Lennon Capital Bicycle Racing Club 36:38
27 John Bonetsky R-Cubed 36:57
28 Peter Gryga Grey Ghost Bicycles 38:08
29 Kirby Haizlip R Cubed 38:14
30 Robert Hooper 38:23
31 Mark Wisehandler 41:48
32 Benjamin Blair -1
33 Eric Schillinger -1
34 Raymond Donohoe -1
DNF Duncan Wardle Hilltop bicycles DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 12   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Gryga Grey Ghost Bicycles 26:10
2 Garth Depuy 26:18
3 Robert Underwood Grey Ghost Bicycles 26:35
4 Duncan Wardle Hilltop bicycles 26:46
5 Griffith Eddy 26:47
6 Karst Kingsley CBRC 27:00
7 Michael Ullberg 27:26
8 Jeffrey Andritz Capital Bicycle Racing Club 27:54
9 Scott Lawrence Team Placid Planet 28:37
10 Mark Wisehandler 29:51
11 Dave Gilson HRRT 30:00
12 James Shuford 30:08
13 Jason Manchuck R-Cubed 33:08
14 Brian Degener 33:08
15 Daniel Hupe 34:07
16 Mark Stevens 34:07
17 George Isbester R-Cubed 41:18
18 David john Espiritu -1
19 David Colman -1
DNF Ray Donohoe Savile Road (GSSR) DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 29:48
2 William Sprengnether HRRT 29:59
3 Aaron Girard NYCROSS p/b Craft 30:43
4 Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club 30:48
5 John Cullinan Bicycle Depot 31:07
6 Alex Laifer 34:12
7 Scott Griswold 34:47
8 Nicholas Seleni Team Placid Planet 34:56
9 James Walker Team Placid Planet 35:15
10 Shawn Kelly Team Brewery Ommegang 35:26
11 Jason Selwitz 36:27
12 Charles Tarbay -2
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Russenberger DaHÄNGER 40:59
2 Bryna Blanchard BMB Racing 41:06
3 Kimberly Milton R-Cubed 42:02
4 Jennifer Dean North American Velo 45:20
5 Jennifer Harvey HRRT 45:44
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maggie Payne NYCROSS 30:48
2 Kathy Timpane BCA/LINEN 33:04
3 Mary Grehl 33:34
4 Kellie Tyler Team Overlook 33:41
5 Alison Desieno R-Cubed 35:53
6 Pat Rosier Linen/BCA 36:30
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2