Log In
NCCX Race #8 Salisbury • Nov 12 2017
5.4
5.4
4
5
4
Mostly Cloudy, 44 degrees, wind 0 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
5.4
Moisture
4
Accel
5
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Hinkle Hammercross
2 Asher Strauss Hammer Cross
3 Joe Otto Hammercross
4 Evan Elk Team Hammercross
5 Anne Amalong Constellation
6 Parks Harrison Slippery Sasquatch Racing
7 Matthew Salazar garcia Hearts Racing Club
8 Alison Mckeithan J.A. King p/b BR'C
9 Alexandra Richardson Evo Devo
10 Luca Kaminski HammerCross
11 Cole Sinclair HammerCross
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Haggstrom
2 Christopher Grice GRICE FINANCIAL GROUP
3 Eli Elk Team Hammercross
4 Nicholas Salazargarcia Hearts Racing Club
5 Josh Christofaro Evolution Jr. Devo
6 Jacob Barnes
7 Jaxon Smith Evo Devo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierce Fowler Mock Orange Bikes
2 Daniel Boynton Hammercross
3 Cole Woodson
4 ? Shawn Evo Devo
5 Mario Quivera Supercycling
6 Bravery Ward Hammercross
7 Braxton Walker Evolution Jr Devo
8 Mccarthy Kaysen
9 Riley Pearman Evo Devo
10 Ada Watson HammerCross
11 Bodhi Hriciga Hammercross
12 Holden Brown 12Th State Cycling
13 Ali Otto Hammercross
14 Aidan Pendse Constellation Cycling
15 Fox Hamblen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Vanderzwaag Lees-Mcrae College
2 Garrett Clark Monster Media Racing
3 Jacob Richard Hatchet Coffee P/B Boone Bike
4 Jordan Bouldin
5 Jack Perry Lees-Mcrae College
6 William Hardin Lees-Mcrae College
7 Henry Davis
8 Jimmy Awad
9 Sean Gordon Squadra Coppi
10 Caleb Smith Lees-Mcrae College
11 Jake Tennyson Evo Devo
12 Dylan Richardson Richardson Classic Renovations
13 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
14 Nathan Lemons Ken's Bike Shop
15 Bob Keener Globalbike Racing
16 Charles Prezioso Legion Brewing
17 Zachary Ross Lees-Mcrae College
18 Eric Flowe
19 Parker Tinsley
20 Nathan Mullins Team Spoke Cycles
21 Mansour Benkreira Birdong Brewing
22 Christian Klender
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Blackstone Banner Elk
2 Brooks Wienke
3 Wesley Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
4 Rand Allison Savannah College of Art & Design -
5 Garrett Lucas Savannah College of Art & Design -
6 Rick Handy Finkraft
7 Nicolas Ramirez Savannah College of Art & Design -
8 Steven George
9 Eli Elk Team HammerCross
10 Jonathan Pfundstein
11 Jamie Williams Boone Area Cyclists
12 Alexander Boyd Great Eskape
13 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle
14 James Walsh Squirrel Awareness Racing
15 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
16 James Spencer
17 Jacob Tarbay Lees-Mcrae College
18 Kevin Picard Virginia Tech
19 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing Cyclocross Team
20 Albert Rosales UNKNOWN-DORNIER Racing
21 Chris Gladora UNKNOWN-DORNIER Racing
22 Nicholas Salazargarcia Hearts Racing Club
23 Stephon Beaufort
24 Ray Killian Legion CX
25 Bevington Steve HammerCross
26 Ian Bundy Constellation Cycling
27 Matt Moore Savannah College of Art & Design -
28 Dylan James Clemmons Bicycle
29 Jeff Wienke Village Wrench Supported By Glory C
30 Alexander Vannoy Clemmons Bicycle
31 James Vest
32 Gour Das Berger Hardware Bikes
33 Joe Otto HammerCross
34 Jacob Adams Savannah College of Art & Design -
35 Thomas Poole 0
36 Tom Hewitt Atomic Cycles
37 Pierce Fowler Mock Orange Bikes
38 Adam Koch
39 Jim Otto HammerCross
40 Caleb Jonas PBR Racing
41 John Wurn
DNF Jacob Jones Lees-Mcrae College
DNF David Brumfield Boone Area Cyclists
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 15   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team
2 Joshua Whitmore Organic Valley
3 Jacob Mcgahey
4 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles
5 James Pittman Crosstown Velo
6 Michael Tennyson Mock Orange Bikes
7 Nate Zukas
8 Jeffrey Welch Grava Bike Co.
9 Tim Hall Lees-Mcrae College
10 Keith Handlon Jigawatt Cycling P/B Carolina Ale H
11 John Weigel Gvc
12 Bc Roberts Slipper Sasquatch
13 Cecilio Cruz
14 Brad Reed Team Rize
15 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
16 John Degele Storm Racing Team
17 Luis Flores HTR
18 Scott Richardson Richardson Classic Renovations
19 Jason Epstein 12Th State Cycling
20 William Sumner
21 Rob Keener
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rod Stanton Team Spoke Cycles
2 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
3 Michel Mouly jr U.S. Military Endurance Sports
4 Steve Lowe Slippery Sasquatch
5 Michael Byrd
6 Chris Shields Cycle-Smart
7 Mark Jordan J.A. King Racing
8 Shawn Moore Grava Bike Co.
9 Jonathan Marshall Race City Cycling
10 John Taylor
11 Watson Powell
12 Subal Das Berger Hardware Bikes
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Egan Vogelzang Velo Club
2 Jason Bowman
3 Davy Overcash Live It Extreme Sports
4 Michael Keller
5 David Boynton Hammercross
6 David Brumfield Boone Area Cyclists
7 Brian Lafranchi
8 Chris Mauldin Cycleworks
9 Alex Castle F3gears
10 Dave Cassen Legion Brewing
11 Robert Loafman Eliel Factory Team
12 Jason Pendse 12Th State Cycling
13 Tom Pearman Legion Brewing
14 Kyle Habecker
15 Michael O'Brien Mock Orange Bikes
16 Matt Towery UNKNOWN-DORNIER Racing
17 Jeff Ward Hammercross
18 John Walkerwicz 92 Fifty
19 Chris Hill Paul's Cycling & Fitness
20 Walter Whitfield Ken's Bike Shop
21 Brad Woodson
22 Damian Hriciga Hammercross
23 Vincent Rega
24 Anthony Montello US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mobley Team Rize
2 Randy Shields Hearts Racing Club
3 Randy Miller The Bike Shop
4 Barney Baxter Jigawatt
5 Nick Christofalos Asheville Bicycle Racing Club
6 Timothy Hopkin NCCX
7 Todd Davis KCOI Boulevard
8 Mark Fasczewski Boone
9 David Parker Electric Banana
10 Boyd Safrit Legion Brewing
11 Terry Forrest Terry Forrest
12 Jeff Mcconaghy Legion Brewing
13 Jeffrey Haase Marin Bicycles
14 Jay Forgione Race City Cycling
15 Alan Bengtson Team Objekt Produktion
16 Lee Reavis Carolina Cycling Team
17 John Taylor
18 Bryan Ream Atomic Cycles
19 Kevin Sigrist
20 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club/Cycles De Oro
21 Jeff Tripp Finkraft
22 Cameron Brantley Asheville Cyclocross
23 Paul Paisant Mock Orange Bikes
DNF Bryan Hoffman Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Lester
2 Mike Roman
3 Dwayne Deese Legion Brewing Bike Source Lauf For
4 Greg Sheehan Brawley Drafters
5 Bevington Steve Team Hammercross
6 Scott Kaysen Slippery Sasquatch
7 Brian Nunn Slippery Sasquatch Racing
8 Don Rose Team Hammercross
9 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing Cyclocross Team
10 Gary Jackson Velosports Racing
11 John Bauer Hickory Velo Club
12 George Berger Birdsong Brewing Cyclocross Team
13 Fred Perrino Mock Orange Bikes
14 Tomas Kelemen Vogelzang Velo/Birdsong Team
15 Derek Bateson Spoke Cycles
16 Todd Jenkins
17 Jim Casper Constellation/Inland Construction
18 Jim Siemens DARC
19 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
20 Jonathan Howell Crank Arm Brewing Cycling Team
21 Andy Brown Ravenscroft CX
22 James Lee Music Palace Radio
23 Jim Otto Hammercross
24 George Hatcher HBWRT
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Andreaus Constellation Cycling C2
2 Chuck Gillis
3 Steven Baker Revolutioncyclesports/Lonerider Bre
4 David Fuller Cycles Deoro/Greensboro Velo
5 Earl Anderson
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Werner Kona Factory CX Team
2 Eric Thompson MSPEEDWAX.COM
3 Charlie Mullins
4 Keith Mullaly
5 Cypress Gorry Bpcpa Cycling
6 Bradford Perley Giant
7 Andrew Sparks Lees-Mcrae College
8 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
9 Michael Potter Mock Orange Bikes
10 Scott Hoffner CIC Racing
11 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
12 Lucas Livermon Crank Arm Brewing
13 Jules Van kempen Tri-Cyclists
14 Spencer Johnston
15 Sean Herring Legion Brewing
16 Zach Lail Mock Orange Bikes
17 Cody Phillips TRP Cycling/Hyperthreads
18 Garret Thompson Berger Hardware Bikes
19 Joseph Alachoyan Velosports Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Hearts Racing Club
2 Garret Thompson Berger Hardware Bikes
3 Tony Sigrist
4 Daniel Cox Cycles De Oro
5 Raymond Laffin Crosstown Velo
6 Regis Bryer NAPA Racing
7 Walker Page
8 Kyle Mcnamee
9 Alan Bengtson
10 Raul Gutierrezgarcia Cycles De Oro
11 Austin Sheffer Virginia Polytechnic University
12 Kevin Sigrist 0
13 Robert Pugh Legion Brewing
14 Doug Brown 12Th State Cycling
15 Joe Smotherman Virginia Tech
16 Subal Das Berger Hardware Bikes
17 Bruce Stauffer Cycleworks Performance Bike Shop
18 Chris Culp Hearts/KenS Bike World
19 Don Rose Team Hammercross
20 Kevin Walker Evolution Jr Devo
21 Stephen Huddle Rogue Racing Project 513
22 Hans Stroven
23 Robert Loafman Eliel Factory Team
24 Roger Hutcheson Legion Brewing
25 Sayrd Price NC Beer Pride
26 Timothy Skelding
27 Jason Pendse 12th State Cycling
28 Ann Kota
29 George Hatcher Cross Creek Cycling Club-C4
DNF Eamon Queeney Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Mastandrea Hawk Empire Cycling
2 Amelia Shea Legion Brewing
3 Dagny Palmer Lees-Mcrae College
4 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
5 Lynn Weller Team Hammercross
6 Tanya Harris Team Spoke Cycles
7 Brittany Donaldson Mock Orange Bikes
8 Lorri Warlick Mock Orange Bikes
9 Alicia Hamblen Ken's Bike Shop
10 Chloe Holzapfel 12Th State Cycling
11 Michelle Horvath Michelle Horvath
12 Kathleen Mckeithan Evolution Jr Devo
13 Janet Trubey NCCX
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachael Grant Legion Brewing
2 Grace Tinkey Savannah College of Art & Design -
3 Karen Hinkley Team Spoke Cycles
4 Susan Pendse 12Th State Cycling
5 Pamela Quinn Slippery Sasquatch
6 Liz Dinatale
7 Mary Keller
8 Susan Wienke Village Wrench Supported By Glory C
9 Casey Bowman
10 Julie Daniels Hammercross
11 Emily Gipson
12 Detra Euland Slippery Sasquatch
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Shields Ken's Bike Shop
2 Jane Burlew AVLCX
3 Abigail Youngwerth Tenspeed Hero
4 Erica Zaveta Garneau-Easton P/B Tlc
5 Laura Rice Happy Tooth Women's Racing
6 Philicia Marion
7 Kimberly Flynn Happy Tooth Women's Racing
8 Kelly Mclaughlin Team Hammer Cross
9 Ashlyn Woods Lees-Mcrae College
10 Svetlana Mack Lees-Mcrae College
11 Nicole Miranda Bpcpa Cycling
12 Hope Ann snyder-walsh BOBCAT RACING
13 Riley Gallagher J.A. King P/B Blue Ridge Cross
14 Hannah Bauer
15 Sarah Maloney Happy Tooth Women's Racing
16 Karen Tripp Finkraft
17 Julie Paisant Mock Orange Bikes
18 Abigail Thiele Jigawatt Cycling
19 Jessica Winebrenner Oak City Cycling Project Race Team
20 Margaret Tobey Oak City Cycling Project Race Team
21 Mason Hopkins Warren Wilson College
22 Kim Bishop Mock Orange Bikes
23 Patty Shoaf Team Hammer Cross
24 Lillith Ahrens JA KING
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 10