Log In
Tough Udder CX • Nov 11 2017
3.9
3.6
3.4
3.8
5.7
Mostly Cloudy, 30 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.9
Beers
3.6
Moisture
3.4
Accel
3.8
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Senkerik Team Extreme
2 James Marschalek BELGIANWERKX
3 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
4 Corey Horning Trek Midwest Team
5 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
6 Mitch Nordahl Team Wheel & Sprocket
7 Reed Cornia Neff Cycle Service
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Janisch ISCorp Cycling
2 Andrew Harrison
3 Nick Dahl MoMo Riders' Club
4 Byrne Dobrient Junior Dropouts
5 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
6 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
7 Michael Martinsen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
9 Scott Hoyer Great Dane Velo Club p/b Capital Br
10 Henry Mcalvanah Junior Dropouts
11 Calhan Norman Team Extreme
12 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
13 Parker Mccoll KS Energy Services / MOSH / Team Wi
14 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
DNF Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Henry Lutz
Finishers: Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Oberski BELGIANWERKX
2 Aaron Gabriel
3 Tom Spencer KS Energy Services / MOSH / Team Wi
4 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
5 Ryan Lipski KS Energy Services / MOSH / Team Wi
6 Drew Bublitz
7 Billy Baader MoMo Riders' Club
8 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
9 Eric Staats Brazen Dropouts Cycling Team
10 Brian Bierman Revolution Cycles Club
11 Ethan Doherty
12 Erik Crook
13 Jackson Porreca
14 Andy Rossetto
15 Nathaniel Osborne Team Extreme
16 Ryan Carlson Team Wheel & Sprocket
17 Kyle Kargel
18 Justin Blumer
19 Doug Herrick 3CB Racing
20 Craig Kuehl
21 Randy Flesch
22 Cj Slama
23 Kurt Greenslit Colavita Racing
24 Matthew Grogan University of Wisconsin-Platteville
25 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
26 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
27 Christopher Osborne Team Extreme
28 William Finn Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
29 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
30 Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
31 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
32 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
33 Preston Copeland
DNF Zach Butler Trek Midwest Team
DNF Scott Willms
DNF Ryan Foley Scarlet Fire
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Bozych Kenosha Kutters
2 Benjamine Bode
3 Thomas Ziolkowski
4 Sean Mcnaughtan
5 Elias Macias BELGIANWERKX
6 Mike Deau
7 Kyle Bettilyon
8 Kyle Brown
9 John Parkhurst
10 Przemyslaw Krol
11 Timothy Reinhardt BSB Cycling
12 Alexander Harris
13 Doug Rodenkirch
14 Matheu Girouard
15 Cj Kliesmet
DNF Christopher Raychel
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Narayan Mahon Neff Cycle Service
3 Vincent Steger
4 Jason Bleedorn Neff Cycle Service
5 Reijer Den hertog
6 Robert Berry BELGIANWERKX
7 Anderson Bortoletto Neff Cycle Service
8 Michael Verhagen Linear Sport / Trek
9 Jay Maas 801 W. Madison
10 Zachary Redding Neff Cycle Service
11 David Studner Trek Midwest Team
12 Peter Cherchian Neff Cycle Service
13 Travis Goodlund Brazen Dropouts
14 James Holmes L5 Racing
15 Peter Tampa 3CB Racing
DNF Chad Dean Neff Cycle Service
DNF Amanda Mack Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Spencer KS Energy Services / MOSH / Team Wi
2 Ryan Lipski KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Jaret Hendrickson
4 Ken Bozych Kenosha Kutters
5 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
6 Shawn Mcmahon
7 Kevin Plato Twin Six
8 Cj Slama
9 Randy Koplin
10 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Matthew Terski
12 Scott Willms
13 Kurt Greenslit Colavita Racing
14 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
15 Jim Igielski Revolution Cycles Club
16 Alex Koconis
17 Jonathan Nehring
18 Ryan Foley Scarlet Fire
19 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
20 Cory Colvin
21 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi
22 David Purcell
23 Christopher Mcardle BELGIANWERKX
24 Jason Reimer BELGIANWERKX
25 Karl Galko MoMo Riders' Club
26 Kevin Brown
27 Kayne Neigherbauer
28 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
29 Jack Ignatowski Team Wheel & Sprocket
30 Doug Rodenkirch
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Bopp
2 Jarred Cassady Trek Midwest Team
3 John Boudry Team Velocause
4 Chris Brown Angry Monkeys Racing
5 Tim Skinner
6 Michael Jenich
7 Adam Raychel
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 Christopher Berge
4 John Lirette Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
5 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
6 Pj Braun Fiets Club Flahute
7 Robert Garner 3CB Racing
8 Michael Jones
9 Michael Daws Team Velocause
10 Glen Jones Trek Midwest Team
11 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
12 Jeff Sympson
13 Michael Froh Intelligentsia-Allied
14 Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
15 Tom Winkel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
16 Sean Shields Hampshire Cycle Club
17 Dominic Leone Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
18 Dave Dineen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
19 Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Tim Skinner
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Tweet
2 Jerry Dryer Revolution Cycles Club
3 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
4 Steve Hardman PSIMET Racing
5 Rick Biel
6 Robert Dunk
7 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
8 William Finn Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
9 John Grosz
10 Rick Huebschman
11 Peter Ackermann
12 Alan Berendt Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
13 Oliver Clements Colavita Racing
14 Dennis Klinkert
DNF Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Kowalczyk Team Velocause
2 Sam Cherchian
3 Jack Bozych Kenosha Kutters
4 Rylan Bozych Kenosha Kutters
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Robert Berry BELGIANWERKX
3 Patrick Brock BELGIANWERKX
4 Ethan Ley Oak City Cycling Project Race Team
5 Anderson Bortoletto Neff Cycle Service
6 Matthew Herr
7 David Cestelli
8 Glen Jones Trek Midwest Team
9 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Heidi Beck Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
3 Emily Imdieke Team Wheel & Sprocket
4 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
5 Jamie Ertl KS Energy Services / MOSH / Team Wi
6 Holly Lavesser Neff Cycle Service
7 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
8 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
Finishers: Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Cyr Team Velocause
2 Heidi Stangl Team Velocause
3 Amy Plato Hollander Benelux Racing
4 Emma Osborne Team Extreme
5 Elizabeth Franczyk Palomino American Cyclocross
6 Rachel Headley BELGIANWERKX
DNF Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cat Dobson
2 Liz Horning Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Scarlato
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Foss Kenosha Kutters
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
3 Holly Lavesser Neff Cycle Service
Finishers: Cat 2: 3