Log In
GP Jo Vanderaffe • Oct 21 2017
5.1
2.4
3.8
5.2
5.1
Clear, 68 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.4
Moisture
3.8
Accel
5.2
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Reyes Tenspeed Hero
2 Christopher Finkeldei Neff Cycle Service
3 Tristan Schouten
4 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
5 Dallas Fowler KUHL Cycling Team
6 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
7 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing
9 Chris Young xXx Racing
10 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
11 Danny Sonnentag
12 Jonathan Kloppenburg Spidermonkey Cycling
13 Josh Weis
14 Jorian Giorno
15 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
16 Bailey Newbrey Chicago Cuttin Crew
17 Zachary Schuster L5 Racing
DNF Rory Jack Recycled Cycles Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 12   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Lutz
2 Tony Lemke Trek Midwest Team
3 Alex Bedinghaus Trek Midwest Team
4 Jim Maddock Bonkers Cycling
5 Jeremy Bloyd-peshkin INTENT
6 Jared Verbeke xXx Racing
7 Drew Priestgrochowski Cut Cats Courier
8 Jakub Cychowski
9 Brandon Gobel Tuxedo Thunder Cycling
10 Adam Ward BELGIANWERKX
11 Daniel Breuer Comrade Cycles Racing
12 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
13 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
14 Anders Ahlberg 801 W. Madison
15 Josh Mckinney Trek Midwest Team
16 Kellen Muldoon BELGIANWERKX
17 Scott Rothbarth xXx Racing
18 Mark Caballero Team Velocause
19 Aaron Smith West Town Bikes
20 Phillip Van asten Palomino American Cyclocross
21 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
DNF Jake Buescher xXx Racing
DNF Brian Bauer
DNF Michael Martinsen KS Energy Services / MOSH / Team Wi
Finishers: Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Oberski BELGIANWERKX
2 Tom Spencer KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Ross Tuneberg Scarlet Fire Racing
4 Anthony Hoak
5 Aaron Gabriel
6 Billy Baader MoMo Riders' Club
7 Ryan Lipski KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Zach Butler Trek Midwest Team
9 Andrew Rosch
10 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
11 Andrzej Brzoznowski Half Acre Cycling
12 Matthew Herr
13 Andy Rossetto
14 Michael Mcnulty Team Velocause
15 Tom Brundige
16 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
17 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
18 Doug Herrick 3CB Racing
19 Emiel Pastijn Velocause Centraal Cycling
20 Kurt Greenslit Colavita Racing
21 Wayne Sletten
22 Samuel Hansen Revolution Cycles Club
23 Matthew Terski
24 Andrew Link
25 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
26 Oliver Clements Colavita Racing
27 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
28 Christian Walding
29 Brandon Todd
30 Brennan Kreiman
31 Anthony Mikos PSIMET Racing
DNF Andres Gutierrez INTENT
DNF Otley Freymiller
DNF Todd Somers Colectivo Coffee
Finishers: Cat 4: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Doherty
2 Ken Bozych Kenosha Kutters
3 Brian Bierman Revolution Cycles Club
4 David Defilippis Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
5 Przemyslaw Krol
6 Erik Sands
7 Jonathan Davis
8 David Salzman
9 Kyle Brown
10 Roscoe Guagliardo
11 Jason Bickford Team Velocause
12 Alex Koconis
13 Danny Marchewka
14 Brian Koll Palomino American Cyclocross
15 Wilson Beebe
16 Adam Wix PSIMET Racing
17 Kyle Lewis
18 Jacob Meicher
19 Tom Abromaitis
20 Michael Brauer
21 Cj Kliesmet
22 Dennis Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
23 Carlos Javier KLiCK Cycling
24 Chris Drouganis
DNF Christopher Raychel
DNF Alek Gasiel
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Schouten
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Vincent Steger
4 James Marschalek BELGIANWERKX
5 Pj Cavoto jr PSIMET Racing
6 Kevin Klug The Pony Shop
7 Michael Heagney Intelligentsia-Allied
8 Narayan Mahon Neff Cycle Service
9 Jason Bleedorn Neff Cycle Service
10 Josh Borgmeyer Trek Cyclocross Collective
11 Mark Schultz Heavy Pedal Velo Club
12 Jason Rudroff BELGIANWERKX
13 Chad Hartley
14 Brian Turany Hollander Benelux Racing
15 Martin Coffey
16 Marc Royster Union Cycling Team
17 Timothy Tanner
18 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
19 Reed Cornia Neff Cycle Service
DNF Patrick Brock BELGIANWERKX
DNF Jon Smail PSIMET Racing
DNF Robert Berry BELGIANWERKX
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Gabriel
2 Ryan Lipski KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
4 Kevin Plato Twin Six
5 Ken Bozych Kenosha Kutters
6 Cj Slama
7 Kurt Greenslit Colavita Racing
8 Wayne Sletten
9 Matthew Terski
10 Craig Kuehl
11 Jason Holly PSIMET Racing
12 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
13 Jason Reimer BELGIANWERKX
14 Brian Halm
15 Christopher Mcardle BELGIANWERKX
16 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
17 Preston Copeland
18 David Purcell
19 Andres Gutierrez INTENT
20 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
21 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
22 Todd Somers Colectivo Coffee
23 Cory Colvin
24 Alek Gasiel
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schultz Heavy Pedal Velo Club
2 Jeffrey Bopp
3 Andrew Feuersthaler Velocause Centraal Cycling
4 John Boudry Team Velocause
5 Michael Jenich
6 Brian Turany Hollander Benelux Racing
7 Timm Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
8 Adam Raychel
9 David Weis Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
10 David Hanrahan Team Pedal Moraine
11 Nicholas Hardrath Team Velocause
12 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
13 Peter Tampa 3CB Racing
14 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
15 Jeff Wren
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Christopher Berge
3 Matt Lutz
4 David Mcclenahan PYOC
5 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
6 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
7 Michael Kerr The Pony Shop
8 Pj Braun Fiets Club Flahute
9 Robert Garner 3CB Racing
10 Michael Froh Intelligentsia-Allied
11 Michael Daws Team Velocause
12 James Linn Ten27 Cycling Club
13 Tom Winkel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
14 Glen Jones Trek Midwest Team
15 Dave Eckel KS Energy Services / MOSH / Team Wi
16 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
17 Sean Shields Hampshire Cycle Club
18 Jeff Wren
19 Kevin Dorn
20 Troy Sable
21 Dominic Leone Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
22 Kurt Tromp Plus One Cycling
23 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
24 Gary Goebel Lake Geneva Youth Camp Cycling
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jones
2 Steve Jeske Team Pedal Moraine
3 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
4 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Kevin Tubbs BELGIANWERKX
6 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
7 Steve Hardman PSIMET Racing
8 Craig Vierck
9 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
10 Oliver Clements Colavita Racing
11 Michael Brauer
12 Peter Ackermann
13 William Finn Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
14 Joel Stolfus
15 Rick Huebschman
16 John Senkerik Team Extreme
17 Robert Dunk
18 Alan Berendt Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
19 Rit Booth Hampshire Cycle Club
20 Dennis Klinkert
21 Doug Levy
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Keyes Velocause Centraal Cycling
2 Nicholas Labbe The Pony Shop
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rylan Bozych Kenosha Kutters
2 Jack Bozych Kenosha Kutters
3 Everett Slama
DNF Josai Zawacki
DNF Isai Zawacki
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
2 Rory Jack Recycled Cycles Racing
3 Robert Berry BELGIANWERKX
4 Chris Hill BELGIANWERKX
5 Patrick Brock BELGIANWERKX
6 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi
7 Matthew Herr
8 Anthony Hoak
9 Samuel Janisch ISCorp Cycling
10 David Cestelli
11 Charlie Lavin
12 Doug Herrick 3CB Racing
13 Muse Davis Revolution Cycles Club
14 Mike Knecht Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
15 John Muraski
16 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
17 Craig Kuehl
18 Morgan Stern Comrade Cycles Racing
19 Robert Vester Palomino American Cyclocross
20 Margaret Robinson
21 Brennan Kreiman
22 Christian Walding
DNF Allison Zmuda Comrade Cycles Racing
DNF Otley Freymiller
DNF Bailey Newbrey Chicago Cuttin Crew
DNF Glen Jones Trek Midwest Team
DNF Josh Weis DNS
DNF Steve Jeske Team Pedal Moraine
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Sydney Guagliardo
3 Katie Isermann PSIMET Racing
4 Holly Lavesser Neff Cycle Service
5 April Beard Trek Midwest Team
6 Meredith Peterson Neff Cycle Service
7 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
8 Lindsay Knight Tenspeed Hero
9 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
10 Kristin Gallagher MadCity Racing
DNF Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Stangl Team Velocause
2 Kathryn Mcdicken ASU Junior Development
3 Jennifer Groen Half Acre Cycling
4 Sunniva Kessenich
5 Meesa Maeng Union Cycling Team
6 Barbara Karpiuk Team Got Wind?
7 Amy Plato Hollander Benelux Racing
8 Ronee Hartl Hollander Benelux Racing
9 Allison Zmuda Comrade Cycles Racing
10 Eleanor Thermansen Kingfield
11 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
12 Rachel Headley BELGIANWERKX
13 Elizabeth Franczyk Palomino American Cyclocross
14 Jessica Bouziane
15 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
DNF Kate Konkle Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Genevieve Harkness Velocause Centraal Cycling
2 Eleanor Thermansen Kingfield
3 Therese Thompson
4 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
5 Cat Dobson
6 Charlotte Erickson INTENT
7 Amber Shesler Cycle-Smart Inc.
8 Lori Kazaks Hollander Benelux Racing
9 Evan Moss
10 Caitlin Hamer
11 Beth Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
12 Mary Geralts
13 Megan Kelly Half Acre Cycling
14 Saraket Mueller
15 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
16 Claudia Reyestodd
17 Megan Starshak
18 Emily Raychel
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Scarlato
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
2 Lucy Foss Kenosha Kutters
3 Danielle Christensen Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
4 Jennifer Raychel
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
3 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
4 Meredith Peterson Neff Cycle Service
5 Jessica Bouziane
6 Kate Konkle Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2